МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Димитрія Ростовського, 35, смт Макарів, Бучанський район, Київська область, 08001,
тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
УХВАДА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" жовтня 2024 р. Справа № 370/3096/24
Провадження № 2/370/1265/24
Суддя Макарівського районного суду Київської області Сініцина О.С., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛАЙН» до ОСОБА_1 про стягнення збитків, спричинених невиконанням зобов`язань,
у с т а н о в и л а:
Представник позивача, адвокат Пришедько Артем Леонідович звернувся до суду з зазначеним позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача аванс на виконання попереднього договору у розмірі 4000000,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 27 Цивільного процесуального кодексу України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 30 Цивільного процесуального кодексу України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Так, предметом спору є стягнення збитків, що виникли у зв`язку з невиконанням попереднього договору купівлі-продажу нерухомого майна від 24 жовтня 2019 року, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «АВАЛАЙН», посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чорнєй В.В.
Як вбачається з матеріалів позову, предметом зазначеного попереднього договору купівлі-продажу нерухомого майна від 24 жовтня 2019 року є нежитлова будівля загальною площею 888,2 кв. м, розташована на земельній ділянці площею 0,0580 га, кадастровий № 8000000000:88:137:004, цільове призначення для експлуатації та обслуговування офісної будівлі, розташовано за адресою: АДРЕСА_1 ).
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пунктах 41, 42 постанови від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. У разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Виключну підсудність встановлено для позовів, які виникають щодо нерухомого майна (частина перша статті 30 Цивільного процесуального кодексу України). Згідно з положеннями статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 Цивільного кодексу України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 Цивільного кодексу України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 Цивільного кодексу України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально.
З аналізу зазначених правових норм, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно тощо.
Відповідно до частини першої статті 635 Цивільного кодексу України попереднім є договір, сторони якого зобов`язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.
Правовим наслідком порушення зобов`язання, забезпеченого завдатком, з вини кредитора, є обов`язок повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості (частина перша статті 571 Цивільного кодексу України).
Отже для позовів з приводу невиконання стороною умов договору, об`єктом якого є нерухоме майно, в тому числі умови про повернення сплаченого завдатку, встановлюється виключна підсудність.
Отже для позовів з приводу невиконання стороною умов договору, об`єктом якого є нерухоме майно, в тому числі умови про повернення сплаченого завдатку, встановлюється виключна підсудність. З огляду на викладене та предмету позову, зазначена справа не підсудна Макарівському районному суду Київської області.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 Цивільного процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною третьою статті 31 Цивільного процесуального кодексу України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
З урахуванням викладеного, справа підлягає переданню за підсудністю за місцем знаходження нерухомого майна до Шевченківського районного суду міста Києва.
Керуючись частиною першою статті 30, пунктом 1 частини першої статті 31, статтею 32 Цивільного процесуального кодексу України, суддя
п о с т а н о в и л а:
Цивільну справу 370/3096/24, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛАЙН» до ОСОБА_1 про стягнення збитків, спричинених невиконанням зобов`язань передати на розгляд до Шевченківського районного суду міста Києва вулиця Дегтярівська, 31А, місто Київ, 03057), за підсудністю.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.С. Сініцина
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122752070 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Сініцина О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні