ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"29" жовтня 2024 р. Справа№ 911/2387/14
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Майданевича А.Г.
суддів: Суліма В.В.
Коротун О.М.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Фізичної особи-підприємця Войного Дмитра Олександровича
на ухвалу Господарського суду Київської області від 29.02.2024
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс»
про заміну сторони правонаступником у справі № 911/2387/14
у справі №911/2387/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПК Трейдсервісгруп»
Фізичної особи-підприємця Войного Олександра Валентиновича
про стягнення 18 893,86 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс» про заміну сторони правонаступником у справі № 911/2387/14 задоволено.
Здійснено заміну боржника у виконавчому провадженні № 62638582 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.09.2014 року у справі № 911/2387/14 з ОСОБА_1 на двох боржників: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Вважати боржниками за рішенням Господарського суду Київської області від 14.08.2014 року у справі № 911/2387/14 та виданим на його виконання наказом від 18.09.2014 року - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою місцевого господарського суду, Фізична особа-підприємць Войний Дмитро Олександрович звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить поновити строк на апеляційне оскарження; скасувати ухвалу Господарського суду Київської області від 29.02.2024 та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс» відмовити повністю.
Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.09.2024 апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: Майданевич А.Г. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Сулім В.В., Коротун О.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.09.2024 витребувано у Господарського суду Київської області матеріали справи №911/2387/14.
09.10.2024 до Північного апеляційного господарського суду від Господарського суду Київської області, на виконання вимог ухвали апеляційного суду від 16.09.2024, надійшли матеріали справи №911/2387/14.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
У відповідності до вимог ст. 113, 116 ГПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом. Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо закінчення строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, строк закінчується в останній день цього місяця. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Перебіг строку, закінчення якого пов`язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події.
Останній день строку триває до 24 години, але коли в цей строк слід було вчинити процесуальну дію тільки в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується в момент закінчення цього часу. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Положеннями ч. 2, 3 ст. 256 ГПК України врегульовано правила поновлення строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до ч. 3 ст. 260 ГПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними.
Так, з поданої апеляційної скарги та Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що оскаржувана ухвала постановлена 29.02.2024, повний текст складено 21.03.2024. Тобто останнім днем для звернення з апеляційною скаргою було 01.04.2024 (враховуючи вихідні дні).
Разом з тим, скаржником до апеляційної скарги додано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14.
В обґрунтування вищезазначеного клопотання скаржником зазначено, що ухвалу суду не отримував, проте ухвалу яку було направлено Господарським судом Київської області на адресу ОСОБА_3 було отримано 02.04.2024 членом сім`ї у поштовому відділення, але передано не було. Однак, лише після звернення до члена сім`ї стосовно отримання даного відправлення, скаржнику передано лише 18.08.2024, надавши до суду нотаріальну засвідчену заяву, яка додана до матеріалів апеляційної скарги, у зв`язку з чим, просить поновити зазначений строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду (п. 1 ч. 2 ст. 256 ГПК України).
Як вбачається з приписів наведеної норми, остання передбачає право учасника справи на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження у разі вручення оскаржуваного рішення не в день його проголошення або складання повного тексту, а після надсилання копії рішення на адресу сторони (з дати отримання оскаржуваного рішення). Водночас право сторони на поновлення строку не кореспондується з автоматичним обов`язком суду поновити такий строк через необмежений термін. При цьому добросовісне користування процесуальними правами є обов`язком учасників судового процесу.
За загальним правилом ч. 1 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана ухвала постановлена 29.02.2024, повний текст складено - 21.03.2024, копію ухвали отримано скаржником за довіреністю 02.04.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.125).
Однак, колегія суддів вважає, що нотаріальна засвідчена заява матері скаржника не може свідчити про поважні причини пропуску процесуального строку, оскільки між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є родинні стосунки та надані ОСОБА_2 повноваження на одержання поштових відправлень, адресованих ОСОБА_3 .
За вказаних обставин, колегія суддів вважає наведені причини пропуску процесуального строку на оскарження ухвали Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14 - не поважними.
Отже, суд апеляційної інстанції зазначає, що вимоги діючого процесуального закону не пов`язують початок процесуального строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції з датою фактичного отримання або датою, коли стало відомо про наявність відповідного рішення, оскільки отримання рішення із запізненням або встановлення наявності такого рішення за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень - є підставою саме для відновлення такого строку.
Визначений законом строк подання апеляційної скарги є процесуальним строком, який може бути поновлений відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання апеляційною інстанцією поважності причин такого пропуску та за наявності клопотання сторони, оскільки вимоги процесуального закону не наділяють суд апеляційної інстанції правом або обов`язком самостійного відновлення такого строку, адже таке право нерозривно кореспондується саме з правом особи (сторони спору, учасника справи) на вчинення процесуальних дій в межах наданих їй законом повноважень.
На підставі викладеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Фізичної особи-підприємця Войного Дмитра Олександровича
на ухвалу Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14 подана без додержання вимог, викладених у п.3 ч.3 ст.258 Господарського процесуального кодексу України, а тому підлягає залишенню без руху на підставі статей 174, 260 Господарського процесуального кодексу України, з метою надання стороні можливості виправити вищенаведені недоліки шляхом подання у строк, визначений даною ухвалою, вмотивованого клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням причин поважності його пропущення.
Крім того, відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Разом з цим, перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_3 , суд зазначає, що до скарги не додано доказів, які підтверджують сплату судового збору за її подання у встановлених законом порядку та розмірі.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" закріплено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду судовий збір справляється у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп. 7 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір").
Станом на 01.01.2024 Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 028,00 грн.
З огляду на вищевикладені приписи Закону України «Про судовий збір» сума судового збору, яка повинна бути сплачена заявником за подання даної апеляційної скарги, становить 3 028,00 грн.
Разом з цим, як вже було зазначено, до апеляційної скарги заявником не додано жодних доказів сплати судового збору за її подання, як і не надано доказів звільнення від сплати судового збору.
Згідно частини 2 статті 260 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до приписів частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За змістом частини 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, судом апеляційної інстанції встановлено, що апеляційна скарга подана без додержання вимог, викладених у ст.ст. 256, 258 ГПК України, а відтак підлягає залишенню без руху на підставі ст. ст. 174, 260 Господарського процесуального кодексу України, з метою надання стороні (скаржнику) можливості виправити вищенаведені недоліки шляхом подання у строк, визначений даною ухвалою, клопотання/заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду із зазначенням, при цьому, інших підстав для поновлення строку та доказу сплати судового збору у розмірі 3 028 грн грн.
При цьому колегія суддів зауважує заявнику на тому, що відповідно до приписів п. 4 ст. 260 ГПК України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому ст. 261 цього Кодексу.
Керуючись ст. 174, 234, 256, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-
У Х В А Л И В:
1. Визнати неповажними причини, вказані Фізичною особою-підприємцем Войного Дмитра Олександровича у клопотанні про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14.
2. Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Войного Дмитра Олександровича на ухвалу Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14 залишити без руху.
3. Роз`яснити скаржнику, що протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали про залишення апеляційної скарги без руху скаржник має право усунути вказані недоліки, надавши суду апеляційної інстанції надавши суду апеляційної інстанції заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у справі №911/2387/14 в якій вказати інші підстави для поновлення строку та надати докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3 028 грн.
4. Всі документи та письмові докази подаються через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду (канцелярію суду) за адресою: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1 А (І поверх) або через систему "Електронний суд".
5. Роз`яснити апелянту, що при неподанні відповідної заяви у встановлений вище строк або у разі, якщо вказані ним підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, судом буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 261 Господарського процесуального кодексу України.
6. Копію даної ухвали направити учасникам апеляційного провадження через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до їх електронних кабінетів, а у разі його відсутності - засобами поштового зв`язку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя А.Г. Майданевич
Судді В.В. Сулім
О.М. Коротун
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122758760 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Майданевич А.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні