Справа № 372/400/24
Провадження № 2-849/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2024 року Обухівський районний суд Київської області у складі :
головуючого судді Сташків Т.Г.,
за участю секретаря судового засідання Ленди С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УМ Факторинг» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Представник ТОВ «УМ Факторинг» звернувся до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, посилаючись на неналежне виконання зобов`язань за укладеним сторонами договором та наявність заборгованості, яку позивач просить стягнути разом з іншими передбаченими договором та законом платежами, а саме просив стягнути заборгованість за кредитним договором у розмірі 65 312 грн. 00 коп., а також сплачений судовий збір в розмірі 2684 грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу 4000 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 08.04.2024 року відкрито провадження у цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом та повідомленням сторін. Також роз`яснено права, обов`язки та встановлено строки для вчинення процесуальних дій.
Ухвалою суду від 04.06.2024 року клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено та витребувано у АТ «Універсал Банк» розширену виписку по рахунку відповідача за період 22.01.2022 року по 25.01.2022 року включно; витребувано у ТОВ «Універсальні платіжні рішення» інформацію щодо повного номеру картки, яка належить ОСОБА_1 .
25.06.2024 року на виконання ухвали суду від 04.06.2024 від АТ «Універсал Банк» надійшла виписка про рух коштів.
03.07.2024 року на виконання ухвали суду від 04.06.2024 до суду надійшла відповідь ТОВ «Універсальні платіжні рішення»
23.07.2024 року до суду надійшли пояснення по справі, в яких відповідач визнав позов частково, у розмірі не більше 22400 грн. 00 коп., оскільки мала застосовуватися знижена процентна ставка 0,5 % в день.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити, не заперечує щодо заочного рішення у справі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає частково.
Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, а тому суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що 22.01.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» та ОСОБА_1 укладено договір № 2846220 про надання коштів на умовах споживчого кредиту. Договір укладено в електронному форматі відповідно доЗакону України «Про електронну комерцію». За цим договором Відповідач отримав Позику у розмірі 8000,00 грн. строком на 360 днів, шляхом переказу на його банківську картку № НОМЕР_1 , з призначенням платежу поповнення карти та зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 0,5% від суми кредиту за кожен день користування знижена процентна ставка та 1,99% від залишку суми кредиту за кожен день стандартна процентна ставка (відповідні ставки зазначені в п. 1.4 та 1.4.1. Договору). Вказаний Договір споживчого кредитування, підписані відповідачем.
Відповідно до умов договору були нараховані відсотки за користування кредитом, які розраховуються за формулою: Сума боргу * ставку відсотків * кількість днів = сума відсотків до сплати. За строк дії договору нараховані відсотки, які відповідачем не були погашені.
Крім того у відповідності до п. 3.1. Договору нарахування процентів за Договором здійснюється на залишок фактичної заборгованості за кредитом за кожен день користування кредитом, протягом строку кредиту (включаючи періоди пролонгації та автопролонгації), виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році, тобто методфакт/факт.
Станом на 10.10.2023 року Відповідач борг та нараховані відсотки не погасив, наявне прострочення за договором споживчого кредитування № 28446220 від 22.01.2022 року.
У подальшому 26.07.2023 року ТОВ «Лінеура Україна» передала право вимоги за договором № 2846220 від 22.01.2022 року Товариству з обмеженою відповідальністю «УМ Факторинг» у порядку передачі прав вимоги за існуючим на дату передачі Договором факторингу № 27072023 від 26.07.2023 року. Відповідно до діючого договору право вимоги, на якому ґрунтується цей позов, передане Позивачу згідно витягу з реєстру прав вимоги № 1 від 10.10.2023 року.
Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1ст. 205 ЦК України, правочин може вчинятися усно, або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 1ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку.
Статтею 11Закону України«Про електроннукомерцію» визначено порядок укладення електронного договору, зокрема визначено що договір може бути укладений через інформаційно-телекомунікаційну систему, де здійснено належну ідентифікацію користувача (ч.8), а завантаження документів для власної ідентифікації та підтвердження прийняття пропозиції (акцепт) умов в тому числі означає згоду з порядком створення електронних підписів та порядком ідентифікації особи (в контексті ч.2 та 6 цієї статті). При цьому частина 12 чітко визначає, що електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному цьогоЗакону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.
Стаття 12 вищезазначеногоЗаконузазначає, що електронний правочин може бути підписаний за допомогою електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом.
Сайт ТОВ «Лінеура Україна» (https://credit7.ua) у розділі «Умови кредитування» містить Правила надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту Товариством з обмеженою відповідальністю «Лінеура УКРАЇНА» (затверджено наказом Директора № 67-ОД від 14.06.2021 року) - документ упублічномудоступі.
Згідно цього документу (п. 2.13.) реєстрація в інформаційно-телекомунікаційній системі - процес надання клієнтом/споживачем інформації/документів через Вебсайт/ІТС товариства, який включає надання та перевірку номеру телефону клієнта, заповнення електронної анкети, реєстрацію банківських рахунків/платіжних карток, здійснення фото фіксації своєї особи, підтвердження ознайомлення з електронними документами шляхом обміну електронними повідомленнями з товариством. Крім того відповідно до п. 3.78 клієнт підтверджує ознайомлення з цими правилами та вказує особисті засоби зв`язку. Тобто за допомогою системи чітко ідентифікується особа, що надала свої дані, а також номер телефону, який особа зазначила при такій ідентифікації.
Загалом порядок укладення договору в електронній формі визначається розділом 5 цих Правил. В подальшому клієнт повторно узгоджує суму та строк позики та надсилає заявки товариству, яке після розгляду і затвердження такої заявки направляє особі оферту через ITC. Клієнт після ознайомлення з офертою та готовністю її прийняти, натискає відповідну клавішу, що висловлює його згоду з умовами запропонованого договору, після чого на його засоби зв`язку надсилається одноразовий ідентифікатор (у вигляді коду), що є електронним підписом клієнта, який останній має ввести на сайті товариства для підписання прийняття (акцепту оферти).
При укладенні Договору сторони керувались ч. 1ст. 634 Цивільного кодексу України. Згідно цієїстатті ЦК Українидоговором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
У відповідності до порядку визначеномустаттею 11 Закону, відповідач зареєструвався на веб-сайті позивача в мережі Інтернетhttps://creditplus.ua/для чого пройшов ідентифікацію та верифікацію особи (заповнив анкету-заяву з зазначенням ПІБ, даних паспорту, РНОКПП, місця проживання, місця реєстрації, зазначив реквізити картки для отримання кредиту), підтвердив особу шляхом фотофіксації особи з ідентифікаційним документом, підтвердив номер мобільного телефону, ознайомився з умовами надання кредиту, умовами Договору, Правилами надання грошових коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.
У подальшому для здійснення підпису відповідачу був направлений на зазначений ним номер телефону одноразовий ідентифікатор Н491, у повідомлення, та відповідно відповідач ввів цей пароль у ITC, чим підтвердив акцептування Договору.
Тобто підписання договору № 2846220 про надання споживчого кредиту від 22.01.2022 року електронним підписом з одноразовим ідентифікатором є прямою і безумовною згодою відповідача з умовами Договору, Правилами надання грошових коштів у позику в тому числі і на умовах фінансового кредиту, з яким він ознайомився перед підписанням Договору та отриманням кредиту. Окрім того замовлені кошти були переказані на рахунок Відповідача. Кошти були витрачені Відповідачем, тому він у тому числі своїми діями підтвердив факт укладення договору.
Перерахування кредиту, відповідно до умов договору № 2846220, здійснювався поповненням банківської картки № НОМЕР_1 , компанією ТОВ «ФК «Універсальні платіжні рішення» (ЄДРПОУ 37973023), яка має відповідний дозвіл та на підставі договору № ФК-П-19/03-01 від 12.03.2019 р. з ТОВ «Лінеура Україна», про що підтверджується листом від 18.08.2023 Вих. № 2643_230818143227.
Відповідно до листа від 18.04.2023 Вих. № № 2643_230818143227 вбачається, що Відповідачу було перераховано 8000,00 грн., номер транзакції в системі iPay.ua - 132893081, номер картки НОМЕР_1 .
Згідно відповіді ТОВ «Універсальні платіжні рішення» Вих. № 564 від 24.06.2024, на даної на виконання ухвали суду від 04.06.2024, картка (№ НОМЕР_1 ) - 441089.
Статтею 629 ЦКзазначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Стаття 526 ЦК Українивстановлює, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Відповідно до п. 1ст. 1050 Цивільного кодексу Українита абз. 2 ч. 10ст. 11 Закону України «Про захист прав споживачів»позивач як кредитодавець має право вимагати повернення усієї суми заборгованості, якщо відповідач як позичальник прострочив сплату чергових платежів понад 1 місяць.
Цивільний кодекс, крім обов`язку належного виконання зобов`язання встановлює також принцип своєчасності його виконання: відповідно до п. 1ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно дост. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Строк надання кредиту відповідно до п. 1.3. Договору становить 360 днів.
Відповідно до п. 1.2 Договору, клієнт зобов`язується повернути кредит, сплатити проценти за користування ним та виконати інші обов`язки, передбачені Договором.
Відповідно до пункту 1.4 Договору, стандартна процентна ставка становить 1,99 % в день та застосовується у межах строку кредиту, вказаного в п. 1.3 цього договору.
Відповідно до п. 1.4.1. знижена процентна ставка становить 0,5 % в день та застосовується відповідно до наступних умов. Якщо клієнт до 21.02.2022 (включно) або протягом трьох календарних днів, що слідують за вказаною датою, сплатить кошти у сумі не менше суми першого платежу, визначеного в графіку платежів або здійснить часткове дострокове повернення кредиту, клієнт як учасник програми лояльності отримає від товариства індивідуальну знижку на стандартну процентну ставку, в зв`язку з чим розмір процентів, що повинен сплатити клієнт за стандартною процентною ставкою до вказаної вище дати буде перераховано за зниженою ставкою. У випадку невиконання клієнтом умов для отримання індивідуальної знижки від товариства, користування кредитом для клієнта здійснюється за стандартною процентною ставкою на звичайних (стандартних) умовах, що передбачені цим договором та доступні для інших клієнтів, які не мають окремих індивідуальних знижок стандартної процентної ставки. При цьому, клієнт розуміє та погоджується, що застосування стандартної процентної ставки без знижки не можна вважати зміною процентної ставки, порядку її обчислення та порядку сплати у бік погіршення для клієнта, оскільки надання кредиту за цим договором здійснюється саме на умовах стандартної процентної ставки, а можливість отримання індивідуальної знижки забезпечена для клієнта лише як учасника програми лояльності та лише за умови виконання вимог для її застосування, передбачених цим договором.
З розділу 5 паспорту споживчого кредиту, на суму кредиту 8000,00 грн. 12 платежів. Періодичність внесення кожні 30 днів. За зниженою процентною ставкою, перший платіж 1194, 00 грн., наступні 10 платежів по 4776,00 грн., останній 12 платіж 12776,00 грн., з них 4776,00 грн. проценти, 8000,00 грн. кредит
Матеріали справи не містять відомостей про виконання відповідачем умов п.1.4.1 договору № 2846220 від 22.01.2022 року, а тому позивачем застосовано стандартну процентну ставку 1,99 % на строк 360 днів.
Пункт 3.1. Договору, нарахування процентів за Договором здійснюється на залишок фактичної заборгованості за кредитом за кожен день користування кредитом, протягом строку кредиту, виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році, тобто метод«факт/факт».
Пунктом 6.4. Договору визначена відповідальність за порушення Споживачем своїх зобов`язань щодо неповернення кредиту або несплати відсотків за користування кредитом, зокрема штрафи, але у данному позову ТОВ «УМ Факторинг» не нараховує штрафи.
Відповідно до ст.ст.525,526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно дост. 530 ЦК Україниякщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно дост. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).Статтею 525 ЦК Українипередбачена недопустимість односторонньої відмови від зобов`язання. Згідно ч.2ст. 615 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Частиною 3статті 625 ЦК Українивстановлено додатково, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст.1048, ч. 1 ст.1049 ЦК Українипозикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, відповідач зобов`язання за договором належним чином не виконав, порушив умови договору, що підтверджується, зокрема розрахунком заборгованості.
Відповідно дост. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідност. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимогвідповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно дост. 599 ЦК Українипередбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (Стаття 610 ЦК України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно відповідно до ч.1ст. 530 ЦК України, підлягає виконанню у цей строк (термін). Згідност. 612 ЦК Україниборжник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором (Стаття 1049 ЦК України).
Статтею 611 ЦКпередбачено, що у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідностатті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
За змістом ч. 1ст. 1046 ЦК, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж.
Згідно з абз. 2 ч. 1ст. 1048 ЦК, у разі відсутності іншої домовленості сторін, проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Відповідно до ч. 1ст. 1049 ЦК, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Враховуючи, що відповідачем у добровільному порядку не вчиняються дії спрямовані на повернення кредитних коштів та процентів за договором, з метою захисту прав й охоронюванихзакономінтересів, позивач вимушений був звернутися до суду з даним позовом.
Оскільки Відповідач не повернув своєчасно суму кредиту та не сплатив нараховані відсотки, в порушення умов Договору а також ст. ст.509,526,1054 ЦК України, Відповідач є таким, що зобов`язання за вказаним договором не виконав. За таких обставин на Відповідача має бути покладена відповідальність за невиконання зобов`язання встановлене Договором та чинним законодавством України.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладене суд вважає звернення позивача правомірним, відповідач переконливих заперечень на позов не подав, доводи позивача не спростував, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача понесені ним витрати на правничу допомогу в розмірі 4000 грн. 00 коп.. та сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн. 00 коп.
Вирішуючи питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 133 ЦПК Українидо витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
У статті 141 ЦПК України зазначено, що стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Позивачем на підтвердження понесених ним витрат на правничу допомогу надано копію договору про надання правничої допомоги № 18/09/Юр від 18.09.2029 року, копію акту приймання-передачі наданих послуг № 59 та копію платіжної інструкції № 375від 28.09.2023 року.
Таким чином, оскільки позивачем доведено витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4 000 грн., то саме у такому розмірі і необхідно стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати на професійну правничу допомогу.
Правомірним суд визнає і вимоги позивача про відшкодування відповідачем понесених ним судових витрат у повному обсязі, оскільки такі вимоги відповідаютьст. 141 ЦПК Українита підтверджуються наявною в матеріалах справи платіжною інструкцією.
Керуючись 10, 12. 13, 18, 141, 247, 258, 259, 260, 354, 355ЦПК України, ст.ст.16,525,526,543,549,624,625,1050,1054 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «УМ Факторинг» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УМ Факторинг» заборгованість за договором №2846220 від 22.01.2022 року у розмірі 63 312 грн. 00 коп., а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684 грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 4 000 грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня проголошення рішення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : Т.Г. Сташків
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122763558 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Обухівський районний суд Київської області
Сташків Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні