15.10.2024 Справа № 756/9688/24
Справа №756/9688/24
Провадження № 2/756/4414/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2024 року Оболонський районний суду міста Києва у складі головуючого судді Жука М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмежено відповідальністю «Пологовий будинок «Лелека» про стягнення грошових коштів,
в с т а н о в и в:
У серпні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ТОВ «Пологовий будинок «Лелека» про стягнення грошових коштів.
Позов обґрунтований тим, що 07.02.2022 року між сторонами укладений Договір № 19К/02/2022 про надання медичної допомоги (медичних послуг) з ведення пологів з високою ймовірністю кесаревого розтину (одно плідна вагітність) пакет «Стандарт», згідно якого ТОВ «Лелека» прийняла на себе зобов`язання надати їй медичні послуги з ведення пологів за певну плату.
Оскільки на виконання умов договору сплачено повну вартість послуги у розмірі 93 134 грн. 00 коп., проте послугу ТОВ «Лелека» не надано, кошти сплачені за договором не повернуті, ОСОБА_1 просить суд стягнути з ТОВ «Лелека» 93 134 грн. 00 коп. грошового зобов`язання, 32 383 грн. 14 коп. інфляційних витрат та 6 640 грн. 00 коп. трьох процентів річних.
Судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку письмового провадження).
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому не заперечував проти задоволення позовних вимог у розмірі 91 334 грн. 00 коп., сплачених позивачкою, за вирахуванням оплати страхового договору.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненнями особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Судом установлено, що 07.02.2022 між ОСОБА_1 та ТОВ «Лелека» укладено договір № 19К/02/2022 про надання медичної допомоги (медичних послуг) з ведення пологів з високою ймовірністю кесаревого розтину (одноплідна вагітність) пакет «Стандарт» відповідно до умов якого ТОВ «Лелека» зобов`язалось надати ОСОБА_1 якісну та кваліфіковану медичну допомогу в межах цього договору, а пацієнт зобов`язується оплатити вартість медичної допомоги, що надається відповідно до умов договору (а.с. 8-16).
Того ж дня, 07.02.2022 між позивачкою та ПрАТ «Українська пожежно-страхова компанія» в особі агента ТОВ «Пологовий будинок «Лелека» укладено договір добровільного страхування здоров`я на випадок хвороби № 7619/999/318/210003676, відповідно до умов якого ОСОБА_1 застрахувала свої майнові інтереси, що не суперечать закону, пов`язані із життям, здоров`ям та працездатністю застрахованої особи, на випадок настання страхових випадків, передбачених договором, сума страхового платежу - 1 800,00 грн.
Відповідно до п. 8.1, 8.4 договору № 19К/02/2022 вартість послуг, наданих за цим договором, становить 93 134 грн. 00 коп. та сплачується пацієнтом одноразово у формі 100% передплати в день підписання договору.
Відповідно до п. 3.1. договору медичний заклад зобов`язаний надати якісну і кваліфіковану медичну допомогу.
Пунктом 11.2 договору визначено, що договір набирає чинності з моменту його підписання із врахуванням вимог п. 8.4 договору і діє до остаточного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Згідно з п. 10.1 договору, він може бути достроково припинений з ініціативи пацієнта, за умови письмового повідомлення медичного закладу, шляхом написання заяви на ім`я головного лікаря медичного закладу, із зазначенням причин розірвання договору. В цьому випадку договір вважається розірваним через 5 робочих днів з моменту отримання відповідного повідомлення від Пацієнта, при цьому пацієнту, на його письмову вимогу, повертається сплачена за договором сума, за відрахуванням вартості фактично наданої медичним закладом медичної допомоги.
Відповідно до рахунку-фактури № 71364 від 07.02.2022 вартість послуги «Родопоміч оперативним шляхом (доплата за кесарів розтин)» становить 24 500 грн. 00 коп., вартість послуги «Родопоміч через природні родові шляхи при одноплодовій вагітності, палата «Стандарт» (Програма 1), без ПДВ (1)» із врахуванням знижки становить 29 958 грн. 00 коп., вартість послуги «Родопоміч через природні родові шляхи при одноплодовій вагітності, палата «Стандарт» (Програма 1), без ПДВ (2)» із врахуванням знижки становить 29 958 грн. 00 коп., вартість послуги «Родопоміч через природні родові шляхи при одно плодовій вагітності, палата «Стандарт» (Програма 1), з ПДВ» із врахуванням знижки становить 6 918 грн. 00 коп., а також вартість послуги «Страховий платіж «Безпечні пологи розширена» Програма 1» становить 1 800 грн. 00 коп. Оплата даних послуг підтверджується чеком № 47037 від 07.02.2022 та не заперечується ТОВ «Лелека».
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 22 березня 2022 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) 17.03.2022 у м. Черкаси народився ОСОБА_3. Батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 29).
09.03.2022 ОСОБА_1 надіслала вимогу до ТОВ «Лелека» про розірвання договору та повернення сплачених грошових коштів за договором, що підтверджується листуванням електронною поштою (а.с. 32).
Як вбачається зі змісту відповіді ТОВ «Лелека», надіслану 03.04.2022 на електронну адресу, її запит на розірвання договору товариством прийнято (а.с. 31).
Частиною 3 ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
В силу ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Статтями 626, 629 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі ст. 907 ЦК України, договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.
Враховуючи, що договір між ОСОБА_1 та ТОВ «Лелека» був розірваний у встановленому договором порядку, проте ТОВ «Лелека» в узгоджений договором строк одержані грошові кошти не повернуло, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову та стягнення з ТОВ «Лелека» грошового зобов`язання за відрахуванням сплаченого страхового внеску.
Таким чином стягненню підлягає 91 334 грн. 00 коп. (93 134 - 1800).
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦПК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частина друга статті 625 ЦК України) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу (основне зобов`язання), суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати, та трьох процентів річних від простроченої суми.
Безпідставне збереження відповідачем коштів, сплачених позивачем за договором є підставою для нарахування платежів, передбачених ст. 625 ЦК України, а наявність форс-мажору не звільняє відповідача від обов`язку відшкодувати матеріальні втрати кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та не позбавляє кредитора права на отримання компенсації від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач прострочив виконання зобов`язання, зокрема щодо повернення позивачу платежів, а тому у відповідача виник обов`язок сплатити позивачу разом з сумою основного боргу три проценти річних та інфляційні втрати від простроченої суми відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України.
При цьому, згідно умов договору він вважається розірваним через 5 робочих днів, відповідно до ч. 1 ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Таким чином, враховуючи, що в матеріалах справи наявне підтвердження отримання ТОВ «Пологовий будинок «Лелека» листа про розірвання договору та повернення сплачених за договором коштів 03.04.2022, доказів отримання відповідачем такої вимоги раніше суду не надано, нарахування інфляційних втрат та трьох процентів річних має здійснюватись після спливу терміну в п`ять робочих днів з моменту отримання вимоги, тобто з 11.04.2022.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 264 ЦПК України при ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
Таким чином розрахунок інфляційних втрат та трьох процентів річних розраховується в межах зазначеного у позові періоду наступним чином:
Інфляційні витрати за квітень місяць 2022 року - 103.1
Інфляційні витрати за травень місяць 2022 року - 102.7
Інфляційні витрати за червень місяць 2022 року - 103.1
Інфляційні витрати за липень місяць 2022 року - 100.7
Інфляційні витрати за серпень місяць 2022 року - 101.1
Інфляційні витрати за вересень місяць 2022 року - 101.9
Інфляційні витрати за жовтень місяць 2022 року - 102.5
Інфляційні витрати за листопад місяць 2022 року - 100.7
Інфляційні витрати за грудень місяць 2022 року - 100.7
Інфляційні витрати за січень місяць 2023 року - 100.8
Інфляційні витрати за лютий місяць 2023 року - 100.7
Інфляційні витрати за березень місяць 2023 року - 101.5
Інфляційні витрати за квітень місяць 2023 року - 100.2
Інфляційні витрати за травень місяць 2023 року - 100.5
Інфляційні витрати за червень місяць 2023 року - 100.8
Інфляційні витрати за липень місяць 2023 року - 99.4
Інфляційні витрати за серпень місяць 2023 року - 98.6
Інфляційні витрати за вересень місяць 2023 року - 100.5
Інфляційні витрати за жовтень місяць 2023 року - 100.8
Інфляційні витрати за листопад місяць 2023 року - 100.5
Інфляційні витрати за грудень місяць 2023 року - 100.7
Інфляційні витрати за січень місяць 2024 року - 100.4
Інфляційні витрати за лютий місяць 2024 року - 100.3
Інфляційні витрати за березень місяць 2024 року - 100.5
Інфляційні витрати за квітень місяць 2024 року - 100.2
Інфляційні витрати за травень місяць 2024 року - 100.6
Інфляційні витрати за червень місяць 2023 року - 102.2
(103,10 : 100) x (102,70 : 100) x (103,10 : 100) x (100,70 : 100) x (101,10 : 100) x (101,90 : 100) x (102,50 : 100) x (100,70 : 100) x (100,70 : 100) x (100,80 : 100) x (100,70 : 100) x (101,50 : 100) x (100,20 : 100) x (100,50 : 100) x (100,80 : 100) x (99,40 : 100) x (98,60 : 100) x (100,50 : 100) x (100,80 : 100) x (100,50 : 100) x (100,70 : 100) x (100,40 : 100) x (100,30 : 100) x (100,50 : 100) x (100,20 : 100) x (100,60 : 100) x (102,20 : 100) = 1.28966966 - загальний індекс інфляції.
91 334,00 x 1.28966966 - 91 334,00 = 26 456,69 грн. - інфляційні витрати;
Оскільки прострочення зобов`язання тривало 630 днів у період з 11.04.2022 до 31.12.2023 та 211 днів у період з 01.01.2024 по 29.07.2024, то розрахунок 3 % річних відбувається наступним чином:
91 334,00 x 3 % x 630 : 365 : 100 = 4 729 грн. 35 коп.
91 334,00 x 3 % x 211 : 366 : 100 = 1 579 грн. 63 коп.
4 729,35 +1 579,63 = 6 308 грн. 98 коп. - 3% річних.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 133 та ч.ч. 1, 3 ст. 137 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
У постанові Об`єднаної палати Верховного Суду від 03.10.2019 року у справі №922/445/19 висловлено правову позицію, згідно якої розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
З урахуванням указаних положень закону, незначної складності справи, обсягом наданих адвокатом послуг, часом витраченим на їх надання, документально підтвердженим розміром цих витрат, інших обставин, установлених ст. 137 ЦПК України, суд вважає за необхідне зменшити розмір витрат на правничу допомогу, що підлягає стягненню з відповідача до 3000 грн. 00 коп.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір пропорційно до розміру задоволених вимог у сумі 1 240 грн. 99 коп. (1321 грн. 57 коп. х 124 099 грн. 67 коп./132 157 грн. 14 коп.).
Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352-355 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмежено відповідальністю «Пологовий будинок «Лелека» про стягнення грошових коштів - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пологовий будинок «Лелека» (ЄДРПОУ 39155132, м. Київ, вул. Квітки Цісик, 56) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) 91 334 грн. 00 коп. грошового зобов`язання, 26 456 грн. 69 коп. інфляційних витрат, 6 308 грн. 98 коп. - 3% річних, 1 240 грн. 99 коп. судового збору та 3 000 грн. 00 коп. витрат на правничу допомогу, а всього 128 340 (сто двадцять вісім тисяч триста сорок) грн. 66 коп.
В решті вимог позову - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122788038 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Жук М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні