Ухвала
від 29.10.2024 по справі 947/25324/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/25324/24

Провадження № 1-кп/947/1113/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2024 року

Київський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

провівши в місті Одесі підготовче судове засідання у кримінальному провадженні внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12023160000001112 від 09.08.2024 року відносно

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.РоманівХутор, Іллінецького району, Вінницької області, українця, громадянина України, з вищою освітою, директора ТОВ «Чорноморенергоспецмонтаж» (код ЄДРПОУ 31207130), зареєстрованого та проживаючого за адресою:

АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України,

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Біла Церква, Київської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, директора ТОВ «Прайм Логістик Груп» (код ЄДРПОУ 40417623), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України,

сторони кримінального провадження: прокурор ОСОБА_5 ,

захисники ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,

представник потерпілої особи ОСОБА_10 ,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Київського районного суду міста Одеси перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за звинуваченням у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.

Зазначене кримінальне провадження перебуває на стадії підготовчого провадження.

Разом з обвинувальним актом до суду надійшла позовна заява, подана процесуальним керівником у кримінальному провадженні, прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , в інтересах Держави в особі НЕК «Укренерго», про відшкодування матеріальної шкоди, спричиненої злочином в сумі 3707926, 62 гривень.

Захисниками обвинувачених, адвокатами ОСОБА_6 та ОСОБА_9 , були подані клопотання про повернення цивільного позову прокурору, обґрунтовуючи це тим, що прокурор не мав повноважень на подачу цивільного позову в інтересах Держави в особі НЕК «Укренерго», так як згідно абзацу 3 ч.3 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру», не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а акціонером ПАТ «НЕК «Укренерго» є держава в особі Міністерства енергетики України.

В судовому засіданні захисники підтримали свої клопотання та просили суд задовольнити їх.

Обвинувачені погодились з думкою захисників.

Представник потерпілої особи не заперечував щодо задоволення вказаних клопотань.

Прокурор заперечував проти клопотань та просив суд відмовити у їх задоволенні.

Вивчивши клопотання, вислухавши думку учасників кримінального провадження, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

Як встановлено в судовому засіданні, цивільний позов в інтересах держави в особі НЕК «Укренерго» було подано процесуальним керівником у кримінальному провадженні прокурором Одеської обласної прокуратури.

Разом з тим, відповідно до Статуту приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, що утворено як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності. Товариство має самостійний баланс, рахунки в установах банків, а також може мати знак для товарів і послуг, який реєструється відповідно до законодавства України. Товариство має право вчиняти правочини відповідно до законодавства України та цього Статуту, набувати майнових та немайнових прав, обов`язків і здійснювати їх, бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до законодавства України. Товариство діє на принципах повної господарської самостійності і самоокупності, несе відповідальність за наслідки своєї господарської діяльності та виконання зобов`язань. Засновником та єдиним акціонером Товариства є держава в особі Міністерства енергетики України.

Суд зазначає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина першастатті 2 Цивільного процесуального кодексу України).

Пунктом 2 частини першоїстатті 257Цивільного процесуальногокодексу України передбачено, що суд залишає позов без розгляду, якщопозовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

В Законі України «Про Прокуратуру» № 1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, законодавець прямо обмежив права прокурора на представництво в суді інтересів держави в особі державних компаній.

Так, за правилами частин першої, третьої, четвертої статті 23Закону № 1697-VIIпредставництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю медіа, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Офісу Генерального прокурора або обласної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції (частина третястатті 23 Закону№ 1697-VII).

Тобто починаючи з 15 липня 2015 року законодавець передбачив обмеження прав прокурора на представництво інтересів держави щодо певного кола осіб (державних компаній) та щодо певних правовідносин (пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань).

Зазначене обмеження звузило сферу, в якій прокурор наразі може здійснювати представництво державних інтересів.Стаття 23 Закону № 1697-VIIмістить заборонні норми, які не підлягають розширеному тлумаченню.

Такі висновки суду повністю узгоджуються з висновками Великої Палати Верховного суду, викладеними в постанові від 25.09.2024 року у справі № 587/1982/15-ц.

За таких обставин, суд вважає, що цивільний позов в інтересах Держави в особі НЕК «Укренерго» було подано особою, яка не мала на це повноважень, у зв`язку із чим цивільний позов підлягає залишенню без розгляду та поверненню прокурору.

Керуючись ст.128, 314, 369-372 КПК України, ст.23 ЗУ «Про Прокуратуру», суд

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити клопотання адвоката ОСОБА_6 та адвоката ОСОБА_9 , про повернення прокурору позовної заяви про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням.

Повернути прокурору позовну заяву про стягнення в солідарному розмірі з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь держави в особі НЕК «Укренерго» матеріальної шкоди, спричиненої злочином в сумі 3707926 гривень 62 копійки.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122801849
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —947/25324/24

Ухвала від 13.11.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 13.11.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 13.11.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 29.10.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 29.10.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 29.10.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 29.10.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 25.09.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

Ухвала від 19.08.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Чаплицький В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні