Ухвала
від 04.11.2024 по справі 916/4801/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"04" листопада 2024 р.м. Одеса № 916/4801/24Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,

дослідивши зареєстровану 28.10.2024 р. за вх. № 4924/24 (вих. № 17/10/24-1 від 17.10.2024 р.)

позовну заяву Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" (79054, м. Львів, вул. Караджича В., буд. 29Б, кв. 126, Код ЄДРПОУ 45127349)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Горячєва Таісії Вікторівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення заборгованості,

встановив:

Благодійна організація "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" звернулась до Господарського суду Одеської області із позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Горячєва Таісії Вікторівни, в якій просить:

зобов`язати Відповідача виконати умови договору та поставити товар фотокамеру Canon Eos R6 Mark II Body 1 штуку;

стягнути з Відповідача суму боргу за договором у розмірі 288015,00 грн у разі невиконання пункту 1;

стягнути з Відповідача пеню у розмірі, що визначається на момент прийняття рішення судом, на підставі статті 625 Цивільного кодексу України за прострочення виконання грошового зобов`язання.

Обґрунтовуючи звернення із позовом до суду зазначає, що між сторонами укладено договір поставки у спрощений спосіб, який передбачав поставку відповідачем певного обладнання, однак після здійснення оплати, відповідачем порушено взяті на себе зобов`язання в частині своєчасного та остаточного постачання обладнання за погодженим переліком.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 28.10.2024 р. позовній заяві Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 916/4801/24 та визначено суддю Гута С.Ф. для її подальшого розгляду.

Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

При цьому статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

У статті 129 Конституції України та статті 42 ГПК України закріплено принцип рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Статтею 7 ГПК України встановлено, що правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин; рівності всіх фізичних осіб незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного і соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин.

Частиною 1 статті 6 ГПК України передбачено, що у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Приписами частини 5 статті 6 ГПК України визначено, що електронний кабінет це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Згідно ж із частиною 6 названої статті адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Якщо реєстрація електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суперечить релігійним переконанням особи, яка зобов`язана його зареєструвати відповідно до цієї частини, передбачені цим Кодексом процесуальні наслідки звернення до суду такою особою без реєстрації електронного кабінету у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду не застосовуються за умови, що особа заявила про такі обставини одночасно із поданням відповідного документа шляхом подання окремої обґрунтованої письмової заяви.

Згідно із пунктом 2 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява, серед іншого повинна містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Відповідно до пункту 42 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 р. № 1845/0/15-21 (із змінами), засобами ЄСІТС в автоматичному режимі здійснюється перевірка наявності в особи зареєстрованого Електронного кабінету. У разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі. В іншому випадку до автоматизованої системи діловодства надходить повідомлення про відсутність в особи зареєстрованого Електронного кабінету.

В автоматизованій системі діловодства Господарського суду Одеської області відсутні відомості про наявність у Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" (Код ЄДРПОУ 45127349) зареєстрованого в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи електронного кабінету, так само відомості про наявність/відсутність електронного кабінету відсутні у позовній заяві.

Відповідно до сформованої підсистемою ЄСІТС Електронний суд відповіді № 4952724 у Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" (Код ЄДРПОУ 45127349) станом на 04.11.2024 р. відсутній електронний кабінет.

Приписами пункту 2 частини 1 статті 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

В свою чергу, у відповідності до статей 1-3 Закону України „Про судовий збір від 08.07.2011 р. № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) судовий збір збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом. Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України „Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до статті 7 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2024 рік …прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року складає 3028,00 грн…

Підпунктами 1 та 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України „Про судовий збір визначено ставки судового збору за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 9 Закону України „Про судовий збір встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України (частина 1). Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (частина 2). Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, а також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (частина 3).

Як встановлено судом, позовна заява Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" містить 2 вимоги (1 вимога немайнового характеру про зобов`язання виконати умови договору, та 1 вимога майнового характеру про стягнення 288015,00 грн та пені), відтак судовий збір, який підлягає сплаті за подання цієї позовної заяви становить 6056,00 грн (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3028,00 грн судового збору за майнову вимогу та 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3028,00 грн судового збору за немайнову вимогу).

Втім, пред`являючи позовну заяву Благодійною організацією "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" не представлено ані доказів сплати судового збору, ані документа «доказ сплати судового збору», про який зазначено у позовній заяві, про, що Відділом документального забезпечення (канцелярією) Господарського суду Одеської області складено відповідний акт.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Частинами 5 та 6 статті 42 ГПК України передбачено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

При цьому частина 7 названої статті передбачає, якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету у паперовій формі листом з описом вкладення.

Між тим, пред`являючи позовну заяву Благодійною організацією "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" не представлено доказів надсилання позовної заяви Фізичній особі-підприємцю Горячєвій Таісії Вікторівні.

Пунктом 3 частини 3 статті 162 ГПК України встановлено, що позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Як зазначено, Благодійною організацією "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" заявлено до стягнення пеню у розмірі, що визначається на момент прийняття рішення судом, на підставі статті 625 Цивільного кодексу України за прострочення виконання грошового зобов`язання.

У той же час, розрахунку пені із визначенням першого та останнього днів періоду нарахування Благодійною організацією "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" не представлено.

Відповідно до частини 4 статті 45 ГПК України відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Пунктом 2 частини 3 статті 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб-громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи-підприємця (для фізичних осіб-підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

У той час, як пункт 4 частини 3 статті 162 ГПК України передбачає, що позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.

Із отриманого на запит суду витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з`ясовано, що 03.11.2023 р. здійснено державну реєстрацію Фізичної особи-підприємця Горячєва Таісії Вікторівни (РНОКПП НОМЕР_1 ), а 12.07.2024 р. здійснено державну реєстрацію припинення Фізичної особи-підприємця Горячєва Таісії Вікторівни.

Згідно із частиною 2 статті 50 ЦК України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців є відкритою.

Положеннями частини 9 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено, що фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.06.2018 р. у справі № 338/180/17 викладено позицію стосовно того, що фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до відповідного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою (частина 8 статті 4 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань). У разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою її права й обов`язки за укладеними під час здійснення підприємницької діяльності договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізичною особою. Відтак, з 15 грудня 2017 року господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду за пунктом 1 частини 1 статті 20 ГПК України у вказаній редакції спорів, в яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб`єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов`язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.

Частиною 1 статті 52 ЦК України встановлено, що фізична особа-підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Відповідно до частини 1,2,3 статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162,164,172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху… В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд залишає позов без руху за правилами статті 174 ГПК України, оскільки Благодійна організація "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" відповідно до наведеного у частині 6 статті 6 ГПК України переліку юридичних осіб зобов`язана зареєструвати електронний кабінет у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, проте не виконала відповідного обов`язку; оскільки Благодійною організацією "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" не надано доказів сплати судового збору в установленому законодавством розмірі; не представлено доказів надсилання позовної заяви Фізичній особі-підприємцю Горячєвій Таісії Вікторівні; не представлено розрахунок заявленої до стягнення пені із визначенням першого та останнього днів періоду.

Керуючись ст.ст.5,6,7,42,45,123,162,164,172,174,234,235 ГПК України, ст.4 Закону України „Про судовий збір від 08.07.2011 р. № 3674-VI (із змінами), суд ухвалив:

1.Позовну заяву Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" (зареєстрована 28.10.2024 р. за вх. № 4924/24 (вих. № 17/10/24-1 від 17.10.2024 р.) у справі № 916/4801/24 залишити без руху.

2.Запропонувати Благодійній організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА" зареєструвати електронний кабінет у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи на виконання встановленого частиною 6 статті 6 ГПК України обов`язку та надати суду:

докази надсилання позовної заяви Фізичній особі-підприємцю Горячєвій Таісії Вікторівні з урахуванням положень статті 42 ГПК України;

докази сплати судового збору у розмірі 6056,00 грн на розрахунковий рахунок Господарського суду Одеської області UA938999980313141206083015758;

розрахунок заявленої до стягнення пені із визначенням першого та останнього днів періоду.

3.Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

4.Роз`яснити Благодійній організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ФОНД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - МИСТЕЦЬКА ВАРТА", що за змістом частини 4 статті 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набрала законної сили 04 листопада 2024 року та оскарженню не підлягає.

Суддя С.Ф. Гут

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122804894
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —916/4801/24

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні