Справа 206/920/24
Провадження 2/206/648/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
29 жовтня 2024 року м. Дніпро
Самарський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючої - судді Плінської А.В.,
при секретаріБілої О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вавілон» про захист прав споживача,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вавілон» про захист прав споживача, розірвання договору купівлі-продажу транспортного засобу №6436/23/034677 від 25 лютого 2023 року, укладений між ТОВ «Вавілон» та ОСОБА_1 , а також позивач просить стягнути з відповідача на свою користь 189000 грн., сплачених за вищевказаним договором купівлі продажу та витрати на правничу допомогу в розмірі 41360 грн. На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що між ним та ТОВ «Вавілон» було укладено договір купівлі продажу 25 лютого 2023 року автомобіля DAEWOO NUBIRA, 2003 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 . Під час перереєстрації автомобіля в сервісному центрі МВС, експертами було виявлено ознаки зміни номеру двигуна, у зв`язку з чим, автомобіль 23 березня 2023 року вилучено та поміщено до ВП №4 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області. Останніми також розпочато кримінальне провадження «12023046700000080 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України. Позивач не зміг зареєструвати своє право власності на автомобіль, чим порушено його права, а тому просить задовольнити позов.
Ухвалою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 28 лютого 2024 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 17 жовтня 2024 року було закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті. В судове засідання ні позивач, ні його представник не з`явились, однак представником подано заяву про розгляд справи за їх відсутності, не заперечував проти ухвалення судом заочного рішення у справі в зв`язку з повторною неявкою в судове засідання відповідача, який повідомлений про час та день розгляду справи належним чином.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з`явився, хоча судова повістка про виклик направлялась судом за зареєстрованою юридичною адресою ТОВ «Вавілон», на відому електронну адресу. Проте, конверти із судовою повісткою повернулися на адресу суду із відміткою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
За наявності існуючих умов, передбачених в ч.1ст.280 ЦПК України, які підтверджені наявними в справі доказами, судом постановлено провести заочний розгляд справи за відсутності відповідача.
Судом встановлено, що 24 лютого 2023 року між ТОВ «Вавілон» та ОСОБА_2 було укладено договір комісії №6436/23/1/034677, відповідно до умов якого комісіонер зобов`язується за дорученням комітента за комісійну плату вчинити за рахунок комітента від свого імені один або кілька правочинів щодо продажу транспортного засобу марки DAEWOO NUBIRA, 2003 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 сірого кольору.
25 лютого 2023 року між ТОВ «Вавілон» та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі продажу транспортного засобу №6436/23/034677 відповідно до умов якого продавець зобов`язується передати у власність покупцеві транспортний засіб марки DAEWOO NUBIRA, 2003 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 сірого кольору. За домовленістю сторін ціна транспортного засобу складає 189000 грн. 25 лютого 2023 року між цими ж сторонами було підписано акт огляду реалізованого транспортного засобу (а.с. 20).
24 березня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості за правовою кваліфікацією ст. 290 КК України за повідомленням від експерта сервісного центру МВС України №1241 про те, що 23 березня 2023 року під час дослідження наданого транспортного засобу марки DAEWOO NUBIRA, номерний знак НОМЕР_1 , було виявлено підробку номеру двигуна, який піддавався змінам, шляхом видалення з поверхні номерного майданчика шару металу, на якому нанесено первинний номер двигуна механічним способом не в умовах заводу виробника.
Відповідно до висновку експертного дослідження №04/1241/2д від 23 березня 2023 року номер кузова НОМЕР_2 , наданого на дослідження автомобіля марки DAEWOO NUBIRA, сірого кольору, на момент дослідження є первинним і відповідає заводському способу нанесення, первинний зміст змінам не підлягав. Номер двигуна піддавався змінам (підроблений), шляхом видалення з поверхні номерного майданчика шару металу на якому нанесено первинний номер двигуна механічним засобом, з послідуючим нанесенням літерно цифрового позначення C20SED906065, не в умовах заводу виробника.
Відповідно дост. 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Захист цивільних прав та інтересів судом здійснюється у спосіб встановлений законом або договором.
Перелік основних способів захисту цивільних прав та інтересів визначається ч. 2ст. 16 ЦК України, до яких віднесено, в тому числі, визнання права.
Крім того, виходячи із змісту ст. ст.15,16 ЦК України, застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності таких умов: наявності у позивача певного (інтересу); порушення (невизнання або оспорювання) такого права (інтересу) з боку відповідача; належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством), і відсутність (недоведеність) будь-якої з означених умов унеможливлює задоволення позову.
Враховуючи викладене, підставою для звернення до суду є наявність порушеного права (охоронюваного законом інтересу), і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту.
Відповідно дост. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннямист. 124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Статтею 1 Протоколу № 11 доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободпередбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Таке право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам.
За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов`язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Відповідно до ч.1-5ст.203 ЦК Українизміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно з ч. 1ст. 203 ЦК Українизміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Щодо оспорювання договорів купівлі-продажу автомобіля, суд зазначає наступне.
Договір купівлі-продажу - це угода, за якою продавець (одна сторона) зобов`язується передати майно у власність покупцеві (другій стороні), а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
Правове регулювання відносин, пов`язаних з купівлею-продажем транспортних засобів, здійснюється на підставі положеньЦК Україниз урахуванням загальних положень про договір та спеціальних правил, закріплених у відповідних положеннях Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388(далі Порядок реєстрації), які визначають певні особливості укладення, виконання та правові наслідки невиконання відповідних договорів.
За змістом пункту 8 наведеного Порядку реєстрації (в редакції, чинній станом на день відчуження спірного автомобілю 30 серпня 2018 року) державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою та скріплені печаткою (за її наявності), - у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу.
Відповідно до ч.1ст. 1011 ЦК Україниза договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов`язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про дорожній рух» забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов`язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
Відповідно до ст.708 ЦК України у разі виявлення покупцем протягом гарантійного або інших строків, встановлених обов`язковими для сторін правилами чи договором, недоліків, не застережених продавцем, або фальсифікації товару покупець має право за своїм вибором: 1) вимагати від продавця або виготовлювача безоплатного усунення недоліків товару або відшкодування витрат, здійснених покупцем чи третьою особою, на їх виправлення; 2) вимагати від продавця або виготовлювача заміни товару на аналогічний товар належної якості або на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком у різниці в ціні; 3) вимагати від продавця або виготовлювача відповідного зменшення ціни; 4) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми.
Враховуючи, що позивач позбавлений можливості зареєструвати своє право власності на придбаний транспортний засіб через підробку номера двигуна, транспортний засіб вилучений та арештований правоохоронними органами, за таких обставин суд вважає вимоги позивача підставними та такими, що підлягають до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно достатті 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу та витрати, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно ч.ч. 1, 6ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи прийняте судом рішення та на підставіст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.203,655,708, 1011 ЦК України, ст.ст.4,5,10,12,76-82,89,141,259,263-265,280-282,354 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір купівлі-продажу транспортного засобу №6436/23/034677 від 25.02.23 року, укладеного між суб`єктом господарювання, що здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу, що перебуває на обліку ГСЦ МВС за реєстраційним №6436 від 26.10.21 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВАВІЛОН» (м.Київ, вул. Електротехнічна, буд. 4, код ЄДРПОУ: 37782474) та ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАВІЛОН.» (м.Київ, вул. Електротехнічна, буд. 4, код ЄДРПОУ: 37782474), на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ), суму сплачених за договором купівлі-продажу транспортного засобу №6436/23/034677 від 25.02.23 року коштів в розмірі 189 000 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАВІЛОН» (м. Київ, вул. Електротехнічна, буд. 4, код ЄДРПОУ: 37782474) на користь держави 1 890 грн. судового збору.
Повний текст судового рішення складено 29.10.2024.
Це заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя А.В. Плінська
Суд | Самарський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122813911 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Плінська А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні