Ухвала
від 06.11.2024 по справі 546/291/23
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 546/291/23

Провадження № 2/542/295/24

У Х В А Л А

06 листопада 2024 року селище Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Гринь О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Коркішко А.М.,

розглянувши заяву судді Гринь О.О. про самовідвід по справі № 546/291/23 (провадження № 2/542/295/24)за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Бєлаша Юрія Дмитровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_2 ; Решетилівська міська рада; виконавчий комітет Решетилівської міської ради; комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації Решетилівської міської ради Полтавської області»; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції; треті особи: прокурор Полтавської обласної прокуратури, як представник інтересів держави у бюджетній сфері з питань державної і комунальної власності; прокурор Полтавської обласної прокуратури, як представник інтересів держави з питань земельних відносин, про скасування нотаріальних дій,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.11.2024 до провадження судді Гринь О.О. передана справа № 546/291/23 (провадження № 2/542/295/24) за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Бєлаша Юрія Дмитровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_2 ; Решетилівська міська рада; виконавчий комітет Решетилівської міської ради; комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації Решетилівської міської ради Полтавської області»; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції; треті особи: прокурор Полтавської обласної прокуратури, як представник інтересів держави у бюджетній сфері з питань державної і комунальної власності; прокурор Полтавської обласної прокуратури, як представник інтересів держави з питань земельних відносин, про скасування нотаріальних дій.

06.11.2024 суддею Новосанжарського районного суду Полтавської області Гринь О.О. заявлено самовідвід по вищевказаній цивільній справі, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 36 ЦПК України, оскільки у стороннього спостерігача можуть виникнути сумніви в неупередженості та об`єктивності судді Гринь О.О. при розгляді даної справи - з метою запобігання виникнення таких сумнівів.

Згідно з частинами 1, 2, 8, 9 статті 40 ЦПК України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.

Суд, розглянувши заяву судді Гринь О.О. про самовідвід, доходить висновку, що заяву слід задовольнити , виходячи з таких підстав.

16.09.2024 до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Новосанжарського районного суду Полтавської області, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди в розмірі 915918,00 грн (справа № 542/1697/24). У позовній заяві позивач зазначила, що внаслідок неправомірних дій головуючої судді Гринь О.О. у справах № 546/160/23 та № 546/19/24, вона зазнала дискримінації, що призвелидо спричиненняїй моральних страждань та приниження. Тобто, позовні вимоги ОСОБА_1 за спричинену, на її думку, їй моральну шкоду пов`язує з діями головуючої судді Гринь О.О. у справах № 546/160/23 та № 546/19/24, де ОСОБА_1 є позивачем та третьою собою, яка заявляє самостійні вимого щодо предмета спору.

На підставі розпорядження голови суду вказана цивільна справа була передана до Полтавського апеляційного суду для визначення підсудності.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.

Частиною 1 ст. 40 ЦПК України передбачено, що питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.

На підставі ч. 1 ст. 39 ЦПК України, з підстав, зазначених у статтях 36, 37 ЦПК України, суддя зобов`язаний заявити собі самовідвід. Самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Після спливу вказаного строку заявляти самовідвід дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу самовідводу заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів із дня, коли заявник дізнався про таку підставу.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (рішення від 09.11.2006 року у справі «Білуга проти України», від 28.10.1998 у справі «Ветштан проти Швейцарії») важливим питанням є довіра, яку суди повинні вселяти у громадськість у демократичному суспільстві. Судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри у недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід або бути відведений.

Відповідно до п. 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів, які враховані при прийнятті Кодексу суддівської етики, суддя заявляє самовідвід в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не уявляється за можливе винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.

У справі «Фей проти Австрії» ЄСПЛ вказав, що неупередженість судді полягає у відсутності будь-яких законних сумнівів в тому, що її забезпечено та гарантовано судом, а для перевірки на об`єктивну неупередженість слід визначити, чи є факти, які не залежать від поведінки судді, що можуть бути встановлені та можуть змусити сумніватися у його неупередженості. Особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.

Згідно з п.12 висновку №1 (2001) Консультативної ради європейських судів для Комітету Європи про стандарти незалежності судових органів і незмінності суддів при винесенні судових рішень, у відношенні сторін в судовому розгляді судді повинні бути безсторонніми, тобто вільними від будь-яких зв`язків, упередженості, які впливають або можуть сприйматися як такі, що впливають на здатність судді приймати незалежне рішення. Значення цього принципу виходить далеко за конкретні інтереси визначеної сторони в якому-небудь спорі. Судова влада повинна користуватися довірою не тільки зі сторони сторін в конкретному розгляді, але і зі сторони суспільства в цілому. І суддя повинен бути не тільки реально вільним від будь-якого невідповідного зв`язку, упередженості або впливу, але він повинен бути вільним від цього і в очах розумного спостерігача. Інакше довіру до незалежної судової влади буде підірвано.

Крім того, можуть бути випадки структурної відсутності безсторонності конкретного суду, а не якого-небудь окремого судді (рішення у справі «Боян Господінов проти Болгарії»).

Так у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Боян Господінов проти Болгарії», ЄСПЛ зазначив, що кримінальний суд, який судив заявника в кримінальному провадженні, одночасно був відповідачем в окремому цивільному провадженні щодо завданої шкоди, розпочатому заявником. ЄСПЛ зазначав, що незважаючи на те, що немає підстав сумніватися в особистій неупередженості суддів у кримінальних справах Окружного суду міста Стара Загора їхній професійний зв`язок з однією зі сторін одночасно триваючого цивільного провадження могли викликали законні побоювання у заявника щодо об`єктивної неупередженості суддів. Суд також зазначає, що національне законодавство вимагало від суддів відмовитися від кримінальної справи, якщо були будь-які сумніви щодо їх неупередженості. …Викладених вище міркувань достатньо, щоб дозволити Суду дійти висновку про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції на тій підставі, що друга кримінальна справа проти заявника не була розглянута безстороннім судом. …»

ЄСПЛ у рішеннях у справах «Делкурт проти Бельгії», «Пєрсак проти Бельгії» і «Де Куббер проти Бельгії» зазначає, що будь-який суддя, стосовно неупередженості якого є обґрунтований сумнів, повинен заявити самовідвід.

Оцінюючи доводи, викладені в заяві про самовідвід судді в їх сукупності, з метою недопущення у сторін сумніву в об`єктивності та неупередженості судді, запобігання в подальшому будь-якої недовіри з боку осіб, що приймають участь у справі, забезпечення справедливого, своєчасного, об`єктивного та неупередженого розгляду цієї справи, враховуючи обставини, зазначені в заяві про самовідвід судді Гринь О.О., які свідчать про неможливість подальшого розгляду справи в такому складі суду, самовідвід судді Гринь О.О. слід задовольнити, а справу передати для повторного автоматизованого розподілу між суддями.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 36, 39, 40 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву про самовідвід судді Гринь О.О. у цивільній справі № 546/291/23 (провадження № 2/542/295/24) за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Бєлаша Юрія Дмитровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_2 ; Решетилівська міська рада; виконавчий комітет Решетилівської міської ради; комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації Решетилівської міської ради Полтавської області»; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції; треті особи: прокурор Полтавської обласної прокуратури, як представник інтересів держави у бюджетній сфері з питань державної і комунальної власності; прокурор Полтавської обласної прокуратури, як представник інтересів держави з питань земельних відносин, про скасування нотаріальних дій.

Передати цивільну справу № 546/291/23 (провадження № 2/542/295/24) до канцелярії Новосанжарського районного суду Полтавської області для повторного автоматизованого розподілу справи між суддями.

Копію даної ухвали суду направити учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя

Новосанжарського районного суду

Полтавської області О.О. Гринь

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122823441
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —546/291/23

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Тесленко Т. В.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Тесленко Т. В.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Тесленко Т. В.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Гринь О. О.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Шарова-Айдаєва О. О.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Постанова від 02.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Постанова від 02.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні