Справа № 755/8530/24
Провадження № 2/638/4900/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.2024 Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючої Штих Т.В.
за участю секретаря Василенко А. А.,
розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання,-
встановив:
01.07.2024 до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшла за підсудністю справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , в якій позивач просив стягнути з відповідача на свою користь аліменти на період навчання у розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно починаючи з моменту пред`явлення позову і до закінчення навчання тобто до 30 червня 2026 року.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач ОСОБА_2 є його батьком. 19.09.2022 позивача було зараховано на перший курс денної форми навчання на факультет психології, соціальної роботи та спеціальної освіти Київського столичного університету імені Бориса Гринченка, термін закінчення навчального закладу: 30.06.2026. У зв`язку з тим що доходи позивача низькі, а він потребує коштів на купівлю необхідних підручників, купівлю канцелярського приладдя. У зв`язку з цим позивач звернувся до суду з позовом.
Ухвалою суду від 04 липня 2024 року відкрито провадження у справі, та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.
29.08.2024 від представника відповідача ОСОБА_3 надійшов відзив, в якому він визнав позов частково на суму 1000 грн або 1/8 від доходів. Вказував на те що має багато захворювань, тому витрачає значні кошти на лікування.
Позивач надав заяву в якій просив проводити розгляд справи за його відсутності, позов просив задовольнити.
Відповідач повідомлялась про дату, час та місце судового засідання шляхом направлення повісток на зазначену у позовній заяві адресу, при цьому повістки повернулись без вручення адресату з поміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Також відповідач повідомлялась розміщенням оголошення на сайті суду про його виклик.
У зв`язку з тим, що судом вживалися заходи щодо викликувідповідача, однак остання в судове засідання не з`явилась, заяви про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило, також відповідач не скористалась своїм правом та не подала до суду відзив на позовну заяву, у зв`язку з чим суд, відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, вважає можливим вирішити справу на підставі наявних доказів без участі відповідача.
Згідно ч.2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками є: ОСОБА_2 батько, ОСОБА_4 мати, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Відповідно до витягу з Реєстру територіальної громади № 2024/004831334 від 13.05.2024 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з копією довідки № 02-169/24 від 05.03.2024 року ОСОБА_1 є студентом 2 курсу деної форми навчання Факультет психології, соціальної роботи та спеціальної освіти Київського столичного університету імені Бориса Гринченка. Термін навчання з 19.09.2022 по 30.06.2026.
ОСОБА_2 перебуває в шлюбі з ОСОБА_5 , який зареєстровано 28 квітня 2022 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_2 .
Відповідно до копії пенсійного посвідчення серія НОМЕР_3 , дата видачі 13.03.2024, термін дії довічно, ОСОБА_5 має інвалідність 3 групи.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ОСОБА_6 та ОСОБА_2 мають спільну дитину: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з частиною другою статті 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 СК України.
Згідно ст.199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Відповідно до положень ст.200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи положення ст. 200 СК України, суду надається право визначити розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів.
Статтею 182 СК Українипередбачені обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, зокрема, стан здоров`я та матеріальне становище дитини та платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
В той же час, законом не встановлено межі визначення судом розміру аліментів на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Суд визначає розмір аліментів в кожному конкретному випадку, виходячи з фактичних обставин справи.
Як роз`яснено у п. 17, 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" від 15 травня 2006 року № 3, вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Умовою стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання, є недостатність забезпечення коштами як для навчання, так і для інших необхідних потреб (маються на увазі побутові потреби харчування, одяг, користування транспортом, придбання навчальної літератури, посібників).
Таким чином, батьки мають обов`язок утримувати своїх повнолітніх дітей, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, до досягнення ними двадцяти трьох років, за умови, коли батьки можуть надавати таку матеріальну допомогу.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є студентом 2 курсу деної форми навчання Факультет психології, соціальної роботи та спеціальної освіти Київського столичного університету імені Бориса Гринченка. Термін навчання з 19.09.2022 по 30.06.2026.
У зв`язку з навчанням у ОСОБА_1 з`явилися додаткові потреби. Крім того, загальновідомими є обставинами, які не потребують доказування, що він повинен харчуватися, існує щоденна потреба у засобах гігієни, одязі, взутті. і, оскільки ОСОБА_1 на даний час не спроможний себе забезпечити, то саме на батьків покладається такий обов`язок.
За таких обставин, суд враховуючи обставини справи, дійшов висновку про те, що відповідач може надавати матеріальну допомогу на утримання свого повнолітнього сина, що продовжує навчання в розмірі 1/4 усіх видів заробітку щомісячно, з 17 травня 2024 року до закінчення ним навчання, але не більше як до досягнення ним 23 років.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі звільняються від сплати судового збору за подання позовів про стягнення аліментів.
У відповідності до ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Роз`яснити сторонам, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним Кодексом України.
Керуючись ст.ст.4,12,76,81,89,141,235,259,263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчаннязадовольнити.
Стягувати з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_3 ), аліменти на утримання сина, що продовжує навчання в у розмірі 1/4 усіх видів заробітку, щомісячно, з 17 травня 2024 року до закінчення ним навчання, але не більше як до досягнення ним 23 років.
Допустити негайне виконання рішення щодо стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_7 ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн. (Тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.1 п.п. 15.5 РозділуХІІІПерехідних положень ЦПК Українидо початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Дзержинський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складено 05 листопада 2024 року.
Головуюча: Штих Т. В.
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122823803 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Штих Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні