Рішення
від 06.11.2024 по справі 904/3944/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2024м. ДніпроСправа № 904/3944/24

за позовом Фізичної особи-підприємця Сіденко Ольги Миколаївни, м. Дніпро

до Акціонерного товариства "Дніпроважмаш", м. Дніпро

про стягнення

Суддя Ярошенко В.І.

Без участі (виклику) представників сторін

ПРОЦЕДУРА

Фізична особа-підприємець Сіденко Ольга Миколаївна звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" в якому просить суд стягнути заборгованість за договором № 26\12\23К на транспортно-експедиційне обслуговування від 26.12.2023 у розмірі 118 555, 18 грн, з яких: основний борг у розмірі 107 579 грн, 3% річних у розмірі 877, 20 грн, інфляційні втрати у розмірі 2 433, 58 грн, пеня у розмірі 7 665, 40 грн.

Ухвалою суду від 05.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 904/3944/24. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.

Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Відповідно до частини 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Враховуючи, що відповідач зареєстрував електронний кабінет, відповідно до ч. 7 ст.6 ГПК України ухвала суду вручалася йому в електронній формі шляхом направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Зі змісту повідомлення про доставлення процесуального документа до електронного кабінету відповідача вбачається, що ухвала про відкриття провадження у справі від 05.09.2024 була доставлена в кабінет системи «Електронний суду» 06.09.2024 о 13:08 год., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 05.09.2024 є такою, що отримана позивачем 06.09.2024.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 05.09.2024 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача викладена у позовній заяві

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором № 26\12\23К на транспортно-експедиційне обслуговування від 26.12.2023 в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

26.12.2023 між Фізичною особою-підприємцем Сіденко Ольгою Миколаївною (далі позивач, Експедитор) та Акціонерним товариством «ДНШРОВАЖМАШ» (далі відповідач, Замовник) укладено Договір № 26\12\23К на транспортно-експедиційне обслуговування (далі - Договір).

Згідно пунктом 1.1 договору Замовник доручає, а Експедитор приймає на себе зобов`язання організувати перевезення вантажів Замовника, а також виконувати додаткові послуги, якщо це зазначено в заявках та/або додатках до Договору (перевірка упаковки та стану вантажу, його навантаження, сплату зборів і витрат, покладених на Замовника, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних документів, тощо).

Відповідно до пункту 1.2 договору обсяг послуг, терміни і умови їх виконання узгоджуються Сторонами шляхом підписання Заявки на перевезення. Відсутність узгодженої Заявки або відмова від Заявки, вважатиметься як відсутність згоди з умовами, маршрутами і термінами доставки, зазначеними в Заявці Замовника.

Замовник зобов`язаний, зокрема, протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання Акту здачі-приймання наданих послуг, затвердити його або дати письмову вмотивовану відмову. Затвердження здійснюється шляхом підписання відповідальною особою Замовника Акту і відправленням примірника Акту Експедитору. В разі не отримання Експедитором підписаного Акту або мотивованої відмови від підписання протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання Акт, Акт вважаться підписаним (погодженим) Замовником (підпункт 3.1.14 пункту 3.1 договору).

Загальна сума договору визначається загальною сумою заявок на перевезень та наданими послугами.

Пунктом 4.2 договору встановлено, що платежі за Договором здійснюються шляхом банківського переказу грошових коштів на поточний рахунок Експедитора. Кожна зі Сторін сплачує самостійно банківські комісії свого обслуговуючого банку.

Згідно з пунктом 4.3 договору строк сплати за послуги становить 3 (три) банківські дні з моменту отримання вантажу Вантажоотримувачем, що посвідчується підписом останнього на ТТН.

Пунктом 4.4 договору передбачено, що вартість послуг Експедитора складається із витрат на перевезення (організація перевезення, пошук перевізників, вартість послуг перевізників, митне оформлення та інші витрати) та безпосередньо експедиторської винагороди. Розмір експедиторської винагороди Сторони фіксують у заявках на перевезення та/або рахунках, та/або Актах здачі-приймання наданих послуг.

За несвоєчасне відшкодування витрат Експедитора, сплати послуг, Замовник виплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент такого прострочення, від несплаченої суми за кожен день прострочення платежу та за весь строк такого прострочення. (підпункт 5.4.4 пункту 5.4 договору).

Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до 31 грудня 2024 року. У випадку, якщо жодна зі Сторін за тридцять календарних днів до закінчення строку дії даного договору не повідомить іншу Сторону про припинення дії договору, договір вважається пролонгованим на цих же умовах на наступний календарний рік. Ця умова може бути застосована неодноразово (пункти 8.1 8.2 договору).

За умовами Фізична особа-підприємець Сіденко Ольга Миколаївна взяла на себе зобов`язання з організації перевезення за маршрутом:

- за заявкою № 1.05 від 01.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Запоріжжя; марка та номер автомобіля - Фольксваген АІ9621ЕО; вартість послуг 5 000 грн;

- за заявкою № 2.05 від 07.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Запоріжжя; марка та номер автомобіля/причіпа - Даф AE5669OP/AE4776XG; вартість послуг - 7 800 грн;

- за заявкою № 3.05 від 08.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Дніпро; марка та номер автомобіля - газ КЕ1974АС; вартість послуг - 2 000 грн;

- за заявкою № 4.05 від 10.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Дніпро; марка та номер автомобіля - МАЗ АН4207ОН; вартість послуг - 2 800 грн;

- за заявкою № 5.05 від 14.05.2024: маршрут: м. Кривий Ріг - м. Дніпро; марка та номер автомобіля - Рено НОМЕР_1 ; вартість послуг - 4 000 грн;

- за заявкою № 6.05 від 16.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Дніпро; марка та номер автомобіля - Газ КЕ1974АС; вартість послуг - 1 700 грн;

- за заявкою № 6.05 від 17.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Здзешовіце (Польща); марка та номер автомобіля/причіпа - Сканія АЕ22941С/ НОМЕР_2 ; вартість послуг - 74 979 грн;

- за заявкою № 8.05 від 21.05.2024: маршрут: м. Дніпро - м. Кривий Ріг; марка та номер автомобіля - Атего НОМЕР_3 ; вартість послуг - 9 000 грн;

- за заявкою № 9.05 від 31.05.2024: маршрут: м. Синельниково - м. Дніпро; марка та номер автомобіля - Рено А14255РР; вартість послуг - 4 200 грн.

На виконання умов договору ФОП Сіденко Ольга Миколаївна здійснила перевезення вантажу на загальну суму 111 479 грн, що підтверджується підписаними в двосторонньому порядку Актами наданих послуг:

- № С-00-000086 від 01.05.2024 на суму 5 000 грн;

- № С-00-000087 від 07.05.2024 на суму 7 800 грн;

- № С-00-000088 від 08.05.2024 на суму 2 000 грн;

- № С-00-000104 від 10.05.2024 на суму 2 800 грн;

- № С-00-000105 від 14.05.2024 на суму 4 000 грн;

- № С-00-000106 від 16.05.2024 на суму 1 700 грн;

- № С-00-000107 від 21.05.2024 на суму 74 979 грн;

- № С-00-000108 від 21.05.2024 на суму 9 000 грн;

- № С-00-000114 від 31.05.2024 на суму 4 200 грн.

Також в підтвердження виконання зобов`язань позивачем надано товарно-транспортні накладні:

- № 62-00000156 від 01.05.2024 (вантаж: рама ущільнююча, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача ТОВ «СТАЛІТ»);

- № Р62-00000168 від 07.05.2024 (вантаж: двері коксової сторони, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача ТОВ «СТАЛІТ»);

- № 1520 від 08.05.2024 (вантаж: лист, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача AT «ДНІПРОВАЖМАШ»);

- № 509 від 10.05.2024 (вантаж: лист, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача AT «ДНІПРОВАЖМАШ»);

- № 010 від 14.05.2024 (вантаж: кронштейн, крюк, ричав, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО УКСПЕЦМАШ»);

- № 459 від 16.05.2024 (вантаж: лист прийнято відповідальною особою вантажоодержувача AT «ДНІПРОВАЖМАШ»);

- міжнародна товарно-транспортна накладна CMR від 17.05.2024 (вантаж: дерев. каркаса, рама коксової печі, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача ARCELOR MITTAL POLAND S. А.);

- № 45/1705-1 від 17.05.2024 (вантаж: заготовка на «Важіль великих кліщів», прийнято відповідальною особою вантажоодержувача ТОВ «ЛИВАРНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД»);

- № Р531-01 від 31.05.2024 (вантаж: піддон, цегла вогнетривка, прийнято відповідальною особою вантажоодержувача AT «ДНІПРОВАЖМАШ»).

Також позивачем було виставлено відповідачу рахунки, що містяться в матеріалах справи.

Відповідач лише частково оплатив послуги перевезення в розмірі 3 900 грн.

Вищезазначені обставини і стали причиною виникнення спору. Крім суми основного боргу у розмірі 107 579 грн позивач просить стягнути суд 7 665, 40 грн пені, 877, 20 грн 3 % річних та 2 433, 58 грн інфляційних втрат.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (статті 626, 627, 628 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положень частини 1 статті 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність", частин 1, 3 статті 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше на встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами.

Правовідносини сторін у даній справі виникли за договором, який за своєю правовою природою є договором транспортного експедирування.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність", яка кореспондується з частиною 1 статті 930 Цивільного кодексу України, Договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі.

Частиною 13 статті 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність", передбачено, що факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.

Щодо суми основного боргу

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до статті 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). Положення цієї глави поширюються також на випадки, коли обов`язки експедитора виконуються перевізником. Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше на встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 931 Цивільного кодексу України розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт повинен виплатити експедитору розумну плату.

Статтею 934 Цивільного кодексу України передбачено, що за порушення обов`язків за договором транспортного експедирування експедитор відповідає перед клієнтом відповідно до глави 51 цього Кодексу.

Статтею 909 Цивільного кодексу України визначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору перевезення вантажу.

За змістом ч. 1 ст. 306 Господарського кодексу України перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.

У частині 4 цієї статті вказано, що допоміжним видом діяльності, пов`язаним з перевезенням вантажу, є транспортна експедиція.

Статтею 316 Господарського кодексу України визначено, що за договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням.

Отже, транспортне експедирування є видом господарської діяльності, спрямованої на організацію процесу перевезення вантажів. Експедитор є таким суб`єктом господарювання, функціональне призначення якого полягає в організації та сприянні здійсненню процесу вантажів. Експедитором може бути, як суб`єкт господарювання (транспортно-експедиційна організація), так і безпосередньо перевізник. Транспортне експедирування - це комплекс заходів, які супроводжують процес перевезення вантажів на всіх його стадіях.

Основні умови здійснення транспортно-експедиційного обслуговування зовнішньоторговельних і транзитних вантажів визначено у Законі України "Про транспортно-експедиторську діяльність".

Транспортне експедирування як вид господарської діяльності не може розглядатися окремо від перевезення, це комплекс заходів, які супроводжують процес перевезення вантажів на всіх його стадіях (сортування вантажів під час їх прийняття до перевезення, перевалка вантажів у процесі їх перевезення, облік надходження вантажів під час видачі вантажу тощо), і саме це дає підстави розглядати її допоміжним щодо перевезення видом діяльності. Тому кожна послуга, що надається експедитором клієнту, по суті є транспортною послугою.

Відносини учасників транспортно-експедиторської діяльності встановлюються на основі договорів. Учасники цієї діяльності вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов взаємовідносин, що не суперечать чинному законодавству.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Судом встановлено порушення з боку відповідача грошових зобов`язань щодо оплати наданих послуг, у зв`язку з чим вимоги позивача про стягнення заборгованості у сумі 107 579 грн визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми пені

Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За приписом статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Стаття 549 Цивільного кодексу України визначає, що неустойкою (пенею, штрафом) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Нормою частини 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

За несвоєчасне відшкодування витрат Експедитора, сплати послуг, Замовник виплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент такого прострочення, від несплаченої суми за кожен день прострочення платежу та за весь строк такого прострочення. (підпункт 5.4.4 пункту 5.4 договору).

Позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача пеню за несвоєчасну оплату рахунків перевізника в розмірі 7 665, 40 грн за загальний період з 07.05.2024 по 30.08.2024.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд встановив, що заявлена до стягнення сума вказаного нарахування є вірна.

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги щодо стягнення пені у розмірі 7 665, 40 грн відповідають умовам укладеного Договору та чинного законодавства України, відтак є правомірними та обґрунтованим.

Щодо сум інфляційних втрат та 3% річних

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач заявив вимоги про стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 877, 20 грн за загальний період з 07.05.2024 по 30.08.2024 та інфляційних втрат у розмірі 2 433, 58 грн за загальний період травень 2024 липень 2024 року.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних витрат, суд встановив, що заявлена до стягнення сума вказаних нарахувань є вірною.

На підставі викладеного, позовні вимоги про стягнення 3 % річних у розмірі 877, 20 грн та інфляційних втрат у розмірі 2 433, 58 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 028 грн покладаються на відповідача.

Позивач заявив вимогу про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, яку викладено в прохальній частині позовної заяви, в порядку частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з положеннями частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне відкласти вирішення питання про розподіл таких витрат.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 231, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства «Дніпроважмаш» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий Острів, буд. 3; ідентифікаційний код 00168076) на корись Фізичної особи-підприємця Сіденко Ольги Миколаївни ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) основний боргу в розмірі 107 579 грн, пеню у розмірі 7 665, 40 грн, 3 % річних у розмірі 877, 20 грн, інфляційні втрати в розмірі 2 433, 58 грн та витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 028 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відкласти вирішення питання про розподіл витрат позивача на професійну правничу допомогу до моменту подання ним доказів понесення цих витрат у порядку, передбаченому частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.І. Ярошенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122833808
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —904/3944/24

Судовий наказ від 21.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Рішення від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Судовий наказ від 02.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 08.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Рішення від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 05.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні