Ухвала
від 06.11.2024 по справі 676/5322/24
НОВОУШИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

НОВОУШИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/5322/24

2-о/680/62/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2024 р. с-ще Нова Ушиця

Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі судді Олійник А.О.,

з участю секретаря судового засідання Максимчука С.М.,

заінтересованої особи ОСОБА_1 ,

представника заінтересованої особи Мельник Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Новоушицької селищної ради, ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні малолітніх дітей,

установив:

Заявник ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою в якій просив встановити факт перебування на його утриманні неповнолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На обґрунтування заяви вказав, що він проживає у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_1 з якою має спільного сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Крім того його дружина є матір`ю двох малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьки яких ніякої участі у вихованні дітей не беруть, аліменти не сплачують.

Заявник вказує, що проживає разом із ОСОБА_1 та займається вихованням та забезпеченням їхньої спільної дитини, а також неповнолітніх ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , а саме забезпечує їх одягом, їжею, оплачує навчання у школі, піклується про їх фізичний та духовний розвиток, привчає до здорового способу життя, проводить з ними час, тобто усі діти проживають як сім`я та перебувають на його утриманні. Його дружина не може самостійно утримувати трьох дітей, не може почати працювати, оскільки їхньому молодшому синові виповнився один рік та дружина потребує післяпологового відновлення.

Встановлення даного факту необхідно заявнику для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки не підлягають призову на військову під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Заявник ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи без його участі.

Заінтересована особа ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначила про відсутність спору про право та можливість розгляду справи в порядку окремого провадження. Також підтвердила, що бере участь в утриманні дітей.

Представник заінтересованої особи - Служби у справах дітей Новоушицької селищної ради Мельник Н.М. також вказала про можливість розгляду справи в порядку окремого провадження у зв`язку із відсутністю спору про право.

Заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 представника у судове засідання не направив, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.

Суд вважає, що заяву необхідно залишити без розгляду з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У частинах першій , другій статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, перебування фізичної особи на утриманні та інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.

Правовідносини, що включають особисті немайнові та майнові відносини, які виникають між особами на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки та піклування, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства, є сімейними.

Регулювання сімейних відносин з метою забезпечення кожної дитини сімейним вихованням здійснюється Сімейним кодексом України (стаття 1 СК України).

Відповідно до статті 15 СК України сімейні обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу.

Сімейні обов`язки особистого або майнового характеру є обов`язками конкретної особи (дружини, матері, батька тощо). Вони не можуть бути передані добровільно іншому за договором або перекладені на іншого за законом.

Права та обов`язки батьків щодо виховання дитини передбачені у статтях 150, 151 СК України.

За приписами частини другої статті 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті.

Відповідно до частини першої-третьої статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання та утримання дитини є самостійною підставою для позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів за рішенням суду (статті 164, 180 СК України).

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини (ч. 2 ст. 165 СК).

Згідно з частиною першою статті 260 СК України, якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.

Мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (частина перша статті 268 СК України).

Оскільки в СК України чітко встановлено, що сімейні права та обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі, можна констатувати, що в силу настання певних юридичних фактів (дій чи подій), які мають бути підтверджені виключно актами цивільного стану (свідоцтво про смерть) чи рішенням суду (про позбавлення батьківських прав, визнання недієздатним, померлим, безвісно відсутнім) та позбавляють особу користуватися батьківською правосуб`єктністю, такі права та обов`язки припиняються та не потребують додаткового підтвердження.

СК України не встановлено підстав припинення батьківських обов`язків щодо утримання дитини. Так само як визначена частиною першою статті 15 СК України «невідчужуваність» сімейних обов`язків свідчить про неможливість відмови від сімейних обов`язків, якими є, зокрема, обов`язки щодо утримання дитини.

Інститут окремого провадження не може використовуватися для створення преюдиційних фактів з метою подальшого вирішення будь-якого спору про право.

У даній справі заявник ОСОБА_2 просив встановити юридичний факт від якого залежить виникнення особистих прав у заявника - перебування на його утриманні трьох неповнолітніх дітей з метою виникнення у заявника права на відстрочку від мобілізації. Заява обґрунтована тим, що батько ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ніякої участі у вихованні дітей не беруть, аліменти не сплачують.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 02 жовтня 2024 року по справі № №333/7023/23 доведення факту одноосібного утримання пасинка вітчимом пов`язане з настанням (існуванням) обставин, за яких мати та батько пасинка не виконує своїх батьківських обов`язків щодо дитини, стосується зміни обсягу сімейних прав або невиконання батьками батьківських обов`язків та безумовно впливає на права й інтереси самої дитини, а також зумовлює відповідні правові наслідки, визначені законом. Такий факт одноосібного виховання дитини вітчимом не може встановлюватись у безспірному порядку або за домовленістю батьків дитини, в тому числі на підставі судового рішення, ухваленого за правилами окремого провадження.

Близькі за змістом висновки зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 вересня 2024 року по справі №201/5972/22.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного, факт про встановлення якого просить ОСОБА_2 , не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника, відтак заяву слід залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст. 257, 260, 294 ЦПК України, суд,

постановив:

Заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Новоушицької селищної ради, ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні малолітніх дітей - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її оголошення.

Суддя А. О. Олійник

СудНовоушицький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122834399
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —676/5322/24

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Новоушицький районний суд Хмельницької області

Олійник А. О.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Новоушицький районний суд Хмельницької області

Олійник А. О.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Семенюк В. В.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Семенюк В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні