УХВАЛА
05 листопада 2024 р.Справа № 300/1301/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,
за участю секретаря судового засідання Щурової К.А.,
представника позивача - Шахід М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 300/1301/24
за позовом Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
до ОСОБА_1
про відшкодування витрат, повязаних з утриманням під час навчання,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Другого апеляційного адміністративного суду перебуває справа за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 у справі № 300/1301/24 за позовом Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання в сумі 1 431 860, 20 грн.
Відповідач подав до суду апеляційної інстанції клопотання про зупинення провадження у справі з підстав, визначених п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
В обґрунтування клопотання вказав, що в зв`язку з дією воєнного стану в країні ОСОБА_1 перебуває у складі Збройних сил України, проходить службу у Військовій частині НОМЕР_1 , в підтвердження чого надав довідку Військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2024 № 148/9/66/2 .
У клопотанні заявник додатково висловлює своє бажання щодо розгляду поданої ним апеляційної скарги за його участю, однак у зв`язку із мобілізацією до завершення воєнного стану в Україні, не матиме можливості реалізувати своє право на участь у розгляді цієї справи.
Позивач подав заперечення на клопотання про зупинення розгляду по справі, посилаючись на те, що інтереси відповідача в справі представляє адвокат, крім того ОСОБА_1 проходить службу в місці постійної дислокації Військової частини, яка не перебуває в зоні бойових дій та не залучений безпосередньо до виконання бойових дій, на підтвердження чого надав довідку від 22.10.2024 військової частини, лист командира військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024, витяги з наказів військової частини НОМЕР_1 від 26.01.2024, від 30.01.2024.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти вимог клопотання, просив відмовити у його задоволенні.
Відповідач та його представник в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши клопотання, матеріали справи, приходить до наступного.
Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені ст. 236 КАС України, якою передбачені як підстави обов`язкового зупинення провадження у справі, так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Передбачений статтею 236 КАС України перелік підстав для зупинення провадження у справі є вичерпним.
Обов`язкове зупинення провадження у справі передбачене тоді, коли в силу прямої вказівки закону суд зобов`язаний зупинити провадження незалежно від свого розсуду і від розсуду осіб, які беруть участь у справі. Обов`язковими є підстави, визначені нормами ч. 1 ст. 236 КАС України.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Указана норма є імперативною й суть її зводиться до того, що в разі перебування на час розгляду справи в суді сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
У зв`язку із цим слід ураховувати, що Указом Президента України від 24.02.2022, № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні запроваджено воєнний стан з 5:30 год. 24.02.2022 терміном на 30 діб, який в подальшому продовжено та діє до цього часу.
Вищевказаним Указом, зокрема, визначено Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» 06.12.1991 №1934-XII.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про Збройні Сили України від 06.12.1991 за № 1934-XII до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з`єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Згідно з ст. 11 Закону України від 06.12.1991 за № 1934-XII Збройні Сили України провадять свою діяльність, у тому числі на засадах постійної бойової та мобілізаційної готовності.
Тобто, Збройні Сили України постійно переведені на воєнний стан.
Судом встановлено, що сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 за мобілізацією з 26.01.2024 по теперішній час, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024., витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.01.2024 № 30 .
У постановах від 27 лютого 2023 року в справі №380/7845/21, від 20 квітня 2023 року в справі №640/21562/21, від 25 квітня 2024 року в справі №852/2а-1/24, від 24 травня 2024 року справі №320/11462/21 та інших Верховний Суд констатував, що конструкція п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов`язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. Указана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови, підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Матеріали справи № 300/1301/24 містять докази на підтвердження того, що відповідач ОСОБА_1 відноситься до кола осіб, по яким суд зупиняє провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Доводи позивача про відсутність підстав для зупинення провадження з огляду на те, що у відповідача є представник адвокат Лихачов Р.Б. колегія суддів оцінює критично з огляду на наступне.
Як визначено приписами п. 1 ч. 3 ст. 236 КАС України, суд не зупиняє провадження у справі у випадках, встановлених пунктами 1-3 частини другої цієї статті, якщо учасник справи веде справу через свого представника. Проте наведені приписи не можуть бути застосовані до цих правовідносин, так як провадження у справі № 300/1301/24 підлягає зупиненню на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Посилання Університету на те, що відповідач не залучений до виконання бойових завдань, що свідчить про його можливість брати участь, на підтвердження чого надає лист військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024 у справі колегія суддів відхиляє, оскільки п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України не пов`язує можливість зупинення провадження у справі лише у випадку залучення фізичної особи, яка перебуває на військовій службі до виконання бойових завдань у зоні ведення бойових дій.
Зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України обмежується строком перебування фізичної особи, яка є стороною або третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Враховуючи наявність достатніх доказів на підтвердження перебування ОСОБА_1 у складі військової частини, що переведена на воєнний стан, відповідач наділений правом ініціювати питання про зупинення провадження до припинення перебування його на військовій службі.
Крім того, колегія суддів зауважує, що не залучення військовою частиною НОМЕР_1 ОСОБА_1 до виконання бойових завдань в зоні бойових дій станом на момент видачі листа від 22.10.2024 не свідчить про неможливість такого залучення в подальшому, враховуючи продовження в Україні дії воєнного стану.
Посилання позивача на те, що провадження у справі №300/1301/24 не підлягає зупиненню з огляду на предмет спору і наявність у ній доказів, які дозволяють встановити й оцінити необхідні обставини та факти, не можуть бути прийняті до уваги зважаючи на імперативність приписів ч. 1 ст. 236 КАС України.
Щодо посилань Університету на висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 20 квітня 2023 року в справі №640/21562/21 слід зазначити наступне.
На стадії касаційного провадження у справі №640/21562/21 спірним була правомірність зупинення апеляційного провадження у справі до закінчення воєнного стану на території України у зв`язку з тим, що відповідач Головнокомандувач Збройних Сил України є найвищою військовою посадовою особою у Збройних Силах України, і Верховний Суд у постанові від 20 квітня 2023 року зауважив на тому, що зупинення провадження у справі за клопотанням Головнокомандувача Збройних Сил України на підставі п. 5 ч.1 ст. 236 КАС України фактично означає зупинення провадження до закінчення воєнного стану, що не відповідає як завданню адміністративного судочинства, змісту та меті пункту 5 ч.1 ст. 236 КАС України, а також суперечить ч.2 ст. 64 Конституції України, відповідно до якої право на судовий захист не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Із наведеного випливає, що обставини справи, яка розглядається, відрізняються від обставин справи №640/21562/21 на яку посилається позивач.
З огляду на запровадження в Україні з 24.02.2022 воєнного стану, внаслідок чого ОСОБА_1 станом на час розгляду справи, проходить військову службу у лавах Збройних Сил України, які переведені на воєнний стан, що унеможливлює його брати участь в розгляді даної справи, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі № 300/1301/24 відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Судом апеляційної інстанції враховані висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 25.07.2024 у справі № 420/8189/24
Керуючись ст. 236, 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Клопотання ОСОБА_1 - задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 300/1301/24 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 300/1301/24 до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зобов`язати ОСОБА_1 повідомити про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі з долученням копій підтверджуючих документів.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали складено 06.11.2024 року
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122845203 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Русанова В.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні