Справа № 204/6992/24
Провадження № 2-др/204/61/24
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2024 року м. Дніпро
Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Черкез Д.Л.,
за участю секретаря судового засідання Романюк М.І.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуу м.Дніпрі заявупредставника позивачаТовариства зобмеженою відповідальністю«ОРЕНДАБУД» -Котовича М.О.про ухваленнядодаткового рішенняу цивільнійсправі запозовом Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ОРЕНДАБУД»до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди, -
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Красногвардійськогорайонного судум.Дніпропетровська від02жовтня 2024року поцивільній справі№ 204/6992/24було задоволенопозовну заявуТовариства зобмеженою відповідальністю«ОРЕНДАБУД» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди. Стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» матеріальну шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, у розмірі 37420,50 грн. та вартість послуг, пов`язаних з залученням оцінювача у розмірі 3000,00 грн., що разом становить 40420,50 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
18 жовтня 2024 року від представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» - Котовича М.О. до суду надійшла заява, в якій він просив ухвалити додаткове рішення по справі № 204/6992/24 та стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 270 ЦПК України у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розгляд питання про винесення додаткового рішення здійснюється судом без виклику учасників справи, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 270 ЦПК України.
Оскільки розгляд питання про винесення додаткового рішення здійснюється судом без виклику учасників справи та за відсутності учасників справи, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 265 ЦПК України, у резолютивній частині рішення суду зазначається розподіл судових витрат.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 246 ЦПК України якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Частиною 1 статті 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ч. 1 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Частиною 2 статті 137 ЦПК України визначено, що за результатамирозгляду справивитрати направничу допомогуадвоката підлягаютьрозподілу міжсторонами разоміз іншимисудовими витратами.Для цілейрозподілу судовихвитрат: розмірвитрат направничу допомогуадвоката,в томучислі гонораруадвоката запредставництво всуді таіншу правничудопомогу,пов`язану зісправою,включаючи підготовкудо їїрозгляду,збір доказівтощо,а такожвартість послугпомічника адвокатавизначаються згідноз умовамидоговору пронадання правничоїдопомоги тана підставівідповідних доказівщодо обсягунаданих послугі виконанихробіт таїх вартості,що сплаченаабо підлягаєсплаті відповідноюстороною аботретьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Отже, з аналізу статті 137 ЦПК України вбачається, що розмір витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката має стягуватись на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості.
Судом встановлено, що позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» правничу допомогу у вказаній справі надавав адвокат Котович Микита Олександрович, що підтверджується ордером серії АЕ № 1303367 від 19 липня 2024 року (а.с. 10) та договором про надання правничої допомоги № 11/07/23 від 11 липня 2023 року, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (а.с. 67-69).
Згідно ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Згідно роз`яснень,наведених уп.48Постанови ПленумуВищого спеціалізованогосуду Україниз розглядуцивільних ікримінальних справ«Про застосуваннясудами законодавствапро судовівитрати уцивільних справах»від 17.10.2014року №10визначено,що підстави,межі тапорядок відшкодуваннясудових витратна правовудопомогу,надану всуді регламентованоЦПК України. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені.
11 жовтня 2024 року адвокатом Котовичем М.О. було складено Звіт про надану правничу допомогу (а.с. 71), а також між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» як клієнтом та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 як адвокатом було підписано Акт прийому-передачі наданої правничої допомоги (а.с. 70), в яких, серед іншого, зазначено, що розмір винагороди (гонорару) адвоката за надану правничу допомогу склав 6000,00 грн.
Цього ж дня, тобто 11 жовтня 2024 року адвокатом Котовичем М.О. було виставлено Товариству з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» рахунок № 1 на оплату наданої правничої допомоги на суму 6000,00 грн. (а.с. 72).
Позивач дійсно отримав правову допомогу від адвоката Котовича М.О., а тому не викликає сумнівів, що позивачем понесені витрати на правничу допомогу у справі.
Отже, стороною позивача документально доведено, що позивачем понесені витрати на правову допомогу, а тому наявні підстави для стягнення цих витрат з відповідачів.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд, відповідно до частини третьої статті 141 ЦПК України, враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Відповідно до ч. 4 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Але, з урахуванням складності даної справи, обсягу і складності виконаної адвокатом роботи, а також виходячи з конкретних обставин справи, суд вважає, що зазначена позивачем вартість виконаної адвокатом роботи є завищеною та належним чином не обґрунтованою, що суперечить принципу пропорційності розподілу судових витрат.
Суд вирішуючи питання про розмір витрат на правову допомогу виходить з того, що заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим. Отже, відшкодовуються лише ті витрати, які мають розумний розмір.
На переконання суду, зазначена у звіті про надану правничу допомогу від 11 жовтня 2024 року вартість послуг з підготовки та подання до суду позовної заяви та заяви про надання доказів правничої допомоги по справі є очевидно завищеними та такими, що не відповідають складності виконаних адвокатом робіт.
Відповідно достатті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність»гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Враховуючи положення статті 28 Правил адвокатської етики (затверджені Звітно-виборним з`їздом адвокатів України 09 червня 2017 року) необхідно дотримуватись принципу «розумного обґрунтування» розміру оплати юридичної допомоги. Цей принцип набуває конкретних рис через перелік певних факторів, що мають братись до уваги при визначенні розміру оплати: обсяг часу і роботи, що вимагається для адвоката, його кваліфікацію та адвокатський досвід, науково-теоретична підготовка.
Крім того, суд зазначає, що дана цивільна справа про відшкодування шкоди заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди, в якій ціна позову була визначена позивачем у розмірі 40420,50 грн., є справою незначної складності, яка не потребує від представника позивача значного обсягу роботи та значного часу для підготовки позовної заяви.
Враховуючи наведене суд зазначає, що обсяг витрат на правову допомогу, який позивач просить стягнути, є явно неспівмірним з обсягом наданих позивачу представником послуг, що є підставою для їх зменшення виходячи з засад розумності, співмірності та реальності надання.
Враховуючи складність справи (яка, на переконання суду, є малозначною), з урахуванням реально виконаної адвокатом роботи, керуючись принципами співмірності та розумності судових витрат, критерієм реальності адвокатських витрат, а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та значення справи для сторін, суд вважає за необхідне зменшити їх розмір та стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» 4000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
За наведених обставин та мотивів, з яких виходив суд при вирішенні заяви про ухвалення додаткового рішення, заява представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» - Котовича М.О. про ухвалення додаткового рішення підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 133, 137, 141, 265, 270 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Заяву представникапозивача Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ОРЕНДАБУД»-Котовича М.О.про ухваленнядодаткового рішенняу цивільнійсправі запозовом Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ОРЕНДАБУД»до ОСОБА_1 провідшкодування шкодизаподіяної врезультаті дорожньо-транспортноїпригоди задовольнити.
Ухвалити посправі запозовною заявоюТовариства зобмеженою відповідальністю«ОРЕНДАБУД» до ОСОБА_1 провідшкодування шкодизаподіяної врезультаті дорожньо-транспортноїпригоди - додаткове рішення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕНДАБУД» (місцезнаходження: 49089, м. Дніпро, вул. Сергія Єфремова, буд. 17, ЄДРПОУ - 39258051) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4 000,00 грн. (чотири тисячі гривень, 00 копійок).
В іншій частині вимог заяви відмовити.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На додаткове рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення додаткового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього додаткового рішення.
Суддя Д.Л. Черкез
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122850089 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Черкез Д. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні