Справа №203/1226/24
Провадження №2-др/203/37/2024
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2024 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Католікяна М.О.,
при секретарі Гапоновій К.В.,
з участю:
-представника позивача ОСОБА_1 ;
-представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження заяву про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до комунального підприємства «Дніпровський електротранспорт» Дніпровської міської ради, третя особа ОСОБА_4 , про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,
у с т а н о в и в:
1. 7 березня 2024 року позивач через систему «Електронний суд» звернувся до суду з позовом до КП «Дніпровський електротранспорт» Дніпровської міської ради, третя особа ОСОБА_4 , про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (а.с.а.с. 1 6).
2. 15 жовтня 2024 року судом було ухвалене рішення про часткове задоволення позову (а.с.а.с. 106 108).
3. 18 жовтня 2024 року позивач через систему «Електронний суд» звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення у частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
4. Представник позивача у судовому засіданні підтримав подану заяву, а представник відповідача заперечував проти її задоволення.
5. Третя особа до суду не з`явилася, була повідомлена належним чином.
6. Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що подана у справі заява підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
7. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 270 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
8. Згідно з частиною 8 статті 141 ЦПК розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
9. За правилами, встановленими частиною 1 статті 133 ЦПК, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
10. Пунктом 1 частини 3 статті 133 ЦПК визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом судової справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
11. Судом встановлено, що позивач задекларував судові витрати у вигляді витрат на правничу допомогу у сумі 15000,00 грн.
12. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод 1950 року. Зокрема, у рішеннях від 12.10.2006 у справі «Двойних проти України» (пункт 80), від 10.12.2009 у справі «Гімайдуліна і інших проти України» (пункти 34 36), від 23.01.2014 у справі «East/West Alliance Limited» проти України», від 26.02.2015 у справі «Баришевський проти України» (пункт 95) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.
13. До суду позивач надав копію договору про надання правничої допомоги позивачеві адвокатським об`єднанням «СМАРТ ЮРИСТ» від 19.11.2023, додатку від 01.03.2024 №1 до нього, акту приймання-передачі наданих послуг від 15.10.2024 №1 та звіту про надану правничу допомогу від 15.10.2024, відповідно до яких адвокат надав, а позивач прийняв правову допомогу у вигляді:
- здійснення аналізу отриманих від клієнта документів (1 год.);
- надання правової кваліфікації обставин справи (30 хв.);
- визначення нормативно-правової підстави вимоги (30 хв.);
- здійснення моніторингу судових рішень (40 хв.);
- визначення судової практики застосування правових норм для визначення правової позиції (20 хв.);
- підготовка позовної заяви (5 год.);
- подання позовної заяви до суду;
- здійснення аналізу відзиву на позов (1 год.);
- підготовка відповіді на відзив (1,5 год.);
- подання відповіді на відзив;
- участь у судових засіданнях (3 год.).
14. Положеннямистатті 59 Конституції Українизакріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
15. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставістатті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява №19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим (пункт 268).
16. Суд під час вирішення питання про розподіл судових витрат може не тільки за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката, а й за власноїініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 3, 5, 9статті 141 ЦПК, не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.
17. Аналогічна позиція відображена в пункті 119 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі №922/1964/21.
18. З урахуванням наведеного вище, не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом, зокрема, у випадку укладення ними договору, що передбачає сплату адвокату «гонорару успіху», у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність.
19. Отже, виходячи з положень частини 3статті 141 ЦПК, ураховуючи співмірність складності справи та обсягу і складності виконаної адвокатським об`єднанням роботи, критерію необхідності та значимості таких дій у справі, виходячи з її конкретних обставин, суд вважає, що зазначені позивачем витрати на правничу допомогу в суді у сумі 15000,00 грн є завищеними.
20. Зокрема, суд звертає увагу на те, що рішення у справі стосується стягнення з відповідача компенсації заподіяної шкоди в сумі 104 231,08 грн і у справі незначної складності, отже підготовка документів для звернення до суду у рамках цієї справи в суді не вимагала великого обсягу юридичної і технічної роботи.
21. З огляду на викладене, суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення вимог позивача про стягнення понесених ним під час подачі позову витрат на правову допомогу.
22. Ураховуючи характер виконаної адвокатом роботи, її доцільність, принципи співмірності та розумності судових витрат, критерій реальності адвокатських витрат, а також критерій розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи, суд дійшов висновку про необхідність зменшення їх розміру та стягнення з відповідача на користь позивача 10000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
23. При цьому суд також зважає на те, що надані суду документи не містять зазначення вартості кожного виду послуг, відображених у звіті про надану правничу допомогу від 15.10.2024, а самі послуги дотепер фактично не оплачено.
24. Керуючись статтями 131, 141, 246, 258 260, 270 Цивільного процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
Заяву про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до комунального підприємства «Дніпровський електротранспорт» Дніпровської міської ради, третя особа ОСОБА_4 , про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства«Дніпровський електротранспорт»Дніпровської міськоїрадина користь ОСОБА_3 компенсацію витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10 000,00 гривень.
У задоволенні решти заяви відмовити.
Апеляційна скарга на додаткове рішення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини додаткового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення. Додаткове рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подана апеляційна скарга, або якщо воно залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне додаткове рішення складено 7 листопада 2024 року.
Суддя М.О. Католікян
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122854993 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Католікян М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні