Справа № 606/1699/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2024 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Мельник А.В.
за участю секретаря судового засідання Кавалко В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Теребовлі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Теребовлянська державна нотаріальна контора про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 через представника адвоката Ленька Р.І. за допомогою системи "Електронний суд" звернувся до Теребовлянського районного суду Тернопільської області області з позовною заявою до Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Теребовлянська державна нотаріальна контора, у якому просив внести зміни до свідоцтва про право на спадщину, виданого ОСОБА_2 07.08.2019 державним нотаріусом Теребовлянської державної нотаріальної контори Хомутовою О.М. за реєстровим №933 на земельну ділянку кадастровий номер 6125083600:01:001:0202, площею 3,2890 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, зазначивши, що спадкоємцями вказаного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його мати - ОСОБА_2 - 1/2 частка та його син - ОСОБА_1 - 1/2 частка.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема, на земельну ділянку кадастровий номер 6125083600:01:001:0202, площею 3,2890 га. Мати ОСОБА_3 ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку. Рішенням Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 02.06.2020 ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька. На виконання зазначеного рішення суду позивач вчасно звернувся до Теребовлянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_3 . Постановою від 14.09.2024 нотаріус відмовила позивачу у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку батька, у зв`язку із тим, що свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку вже видано 07.08.2019 на ім`я матері померлого ОСОБА_3 . ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. Таким чином позивач, який є спадкоємцем першої черги після смерті батька не має можливості в позасудовому порядку отримати свідоцтво про право на належну йому частку у спадщині у зв`язку оформленням спадкових прав цілком на іншого спадкоємця. Вказане стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 12.08.2024 було відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі.
Ухвалою суду від 10.09.2024 було задоволено клопотання представника позивача та витребувано у Теребовлянської державної нотаріальної контори копії спадкових справ після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (спадкова справа №259 від 07.08.2019) та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На виконання вказаної ухвали завідувачем Теребовлянської державної нотаріальної контори повідомлено про те, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкова справа не заводилась, надано копію спадкової справи №259/2019 після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Ленько Р.І. в судове засідання не з`явились, однак представник позивача подав до суду заяву, у якій просить справу розглядати за відсутності позивача та представника, позовні вимоги підтримують повністю, не заперечують щодо ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.
Представник відповідача Золотниківської сільськоїради Тернопільськогорайону Тернопільськоїобласті в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Теребовлянської державної нотаріальної контори будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явилась.
Відповідно до вимог частини третьої статті 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
За вказаних обставин, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши та оцінивши докази по справі судом встановлено наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно Теребовлянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області 11.06.2019.
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, зокрема, земельна ділянка кадастровий номер 6125083600:01:001:0202, площею 3,2890 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла ОСОБА_2 , матір померлого, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку від 07.08.2019, зареєстровано в реєстрі за №251, та копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.03.2015 року, зареєстровано в реєстрі за №933.
Рішенням Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 02.06.2020 у справі №606/1988/19, яке набрало законної сили 28.08.2020, позов ОСОБА_1 задоволено, визначено йому додатковий строк два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постановою державного нотаріуса Теребовлянської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.09.2021 №1117/02-14 відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що свідоцтво про право на спадщину видано 07.08.2019 за реєстровим №933 на ім`я матері померлого ОСОБА_2 .
Із відповіді завідувача Теребовлянської державної нотаріальної контори вих№613/01-16 від 19.09.2024 слідує, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкова справа не заводилась.
Згідно довідки Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 11.09.2024 №09-08/815 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . За даною адресою на день її смерті був зареєстрований внук - ОСОБА_1 .
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Статтею 1220 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними (стаття 1278 ЦК України).
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).
Згідно частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Частиною першою статті 1280 ЦК України встановлено якщо після спливу строку для прийняття спадщини і після розподілу її між спадкоємцями спадщину прийняли інші спадкоємці (частини друга і третя статті 1272 цього Кодексу), вона підлягає перерозподілу між ними. Такі спадкоємці мають право вимагати передання їм у натурі частини майна, яке збереглося, або сплати грошової компенсації.
Відповідно до статті 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняли кілька спадкоємців, то свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Водночас відсутність такого свідоцтва не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відомості про видачу свідоцтва про право на спадщину вносяться нотаріусом до Спадкового реєстру (підпункт 2.2.3 пункту 2.2 Положення про Спадковий реєстр, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 № 1810/5).
Порядок внесення змін до свідоцтва про право на спадщину передбачено статтею 1300 ЦК України.
Так, за згодою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, нотаріус за місцем відкриття спадщини може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину.
На вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину.
У випадках, встановлених частинами першою і другою цієї статті, нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.
Отже, застосування цього правила є можливим у випадку, коли після видачі свідоцтв про право на спадщину з`являться інші спадкоємці.
У разі настання підстав для внесення змін до свідоцтва про право на спадщину законом не обумовлюється, що зміни до нього повинні вноситись внаслідок визнання попереднього свідоцтва недійсним.
У такому випадку нотаріус повинен вилучити у спадкоємців раніше видані свідоцтва та замість них видати нові, з актуальною інформацією.
За таких обставин, передбачений статтею 1300 ЦК України порядок внесення змін до свідоцтва про право на спадщину є самостійним способом захисту прав спадкоємців.
Якщо документи підтверджують право власності спадкоємців на нерухоме майно, відомості про зміни повинні бути внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в установленому законом порядку.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 13.11.2019 у справі №758/5329/15.
У цій справі позивач звернувся до суду з вимогою про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину виданого ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку, шляхом визначення у ньому по 1/2 частці указаного спадкового майна за ним та ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 прийняв спадщину після спливу строку для її прийняття, скориставшись визначеним йому додатковим строком для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заведена, на момент смерті вона проживала одна.
Враховуючи викладене вище, спадщина після смерті ОСОБА_3 , яка була прийнята ОСОБА_2 та на яку вона отримала свідоцтво підлягала перерозподілу між ОСОБА_1 та за життя ОСОБА_2 відповідно до рівності часток у спадщині, тобто по 1/2 частці вказаної вище земельної ділянки.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 4,12,200,247,265,354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Теребовлянська державна нотаріальна контора про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину за законом задовольнити.
Внести зміни до свідоцтва про право на спадщину, виданого ОСОБА_2 07.08.2019 державним нотаріусом Теребовлянської державної нотаріальної контори Хомутовою О.М. за реєстровим №933 на земельну ділянку кадастровий номер 6125083600:01:001:0202, площею 3,2980 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, зазначивши, що спадкоємцями вказаного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його мати - ОСОБА_2 - 1/2 частка та його син - ОСОБА_1 - 1/2 частка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: Золотниківська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: вул.Містечко, 25, с.Золотники, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 04394585;
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Теребовлянська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: вул.Кн.Василька, 108, м.Теребовля, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 02900570.
Повний текст рішення суду складено 07.11.2024.
Суддя А.В.Мельник
Суд | Теребовлянський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122868450 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Мельник А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні