Ухвала
від 06.11.2024 по справі 463/7745/23
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 463/7745/23 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1

Провадження № 11-сс/811/1524/24 Доповідач: ОСОБА_2

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду в складі:

головуючого - судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_6 захисника підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 22 жовтня 2024 року про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_7 ,

з участю: прокурора ОСОБА_8 ,

захисника ОСОБА_6 ,

підозрюваного ОСОБА_7

встановила:

даною ухвалою клопотання в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_8 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_7 - задоволено.

Продовжено строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - від посади начальника управління ресурсного забезпечення Головного управління ДСНС України у Львівській області, на строк з 22 жовтня 2024 року до 21 грудня 2024 року.

Не погоджуючись з ухвалою слідчого судді адвокат ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, у якій просить оскаржувану ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання про продовження відсторонення від посади відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги покликається на те, що прокурором не надано достатньо доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, а слідчий суддя фактично залишив це поза увагою.

Зауважує, що в оскаржувані ухвалі не зазначено, які саме факти або інформацію у даній кримінальній справі переконують про те, що ОСОБА_7 вчинив протиправні дії.

Вказує, що прокурором не доведено, а слідчим суддею, як наслідок, не встановлено тієї обставини, що ОСОБА_7 перебуваючи на займаній посаді може знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування.

Крім цього, не зазначив, до яких саме документів, що мають істотне значення для встановлення обставин даного кримінального провадження, ОСОБА_7 має доступ і може їх знищити чи підробити. Нічим не підтверджено те, що підозрюваний перебуваючи на посаді з метою приховання важливих у справі доказів своєї протиправної діяльності, може сховати, спотворити чи знищити їх.

Звертає увагу на те, що відомості до ЄРДР щодо кримінального правопорушення внесені 17 серпня 2023 року, тобто понад рік, а відтак орган досудового розслідування мав достатньо часу для здобуття та вилучення інших доказів.

Зазначає, що подальше відсторонення ОСОБА_7 від виконання посадових обов`язків, може негативно вплинути на організацію реагування на різного роду надзвичайні події та ситуації на території Львівської області.

Вказує, що відповідно до довідки про доходи ОСОБА_7 за жовтень 2024 року ним отримано дохід у розмірі 2220 грн. при тому, що його донька ОСОБА_9 навчається на денній формі навчання з по семестровою оплатою навчання і ОСОБА_7 , як батько, зобов`язаний утримувати доньку, в тому числі оплачувати її навчання, що передбачено Сімейним кодексом України.

Крім цього, матір та батько ОСОБА_7 є пенсіонерами та потребують час від часу не лише фізичної але й матеріальної допомоги, оскільки утримання непрацездатних батьків є обов`язком дітей і цей обов`язок встановлено законом.

Заслухавши доповідь судді, виступ захисника та підозрюваного на підтримку апеляційної скарги, думку прокурора про законність судового рішення, дослідивши матеріали клопотання та обговоривши наведені в апеляційній скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Згідно ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до приписів ст. 158 КПК України, прокурор має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

Слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Метою застосування заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При розгляді клопотання про продовження строку відсторонення ОСОБА_10 від займаної посади зазначені вимоги закону слідчим суддею були дотримані в повному обсязі.

Згідно з матеріалами клопотання, Другим слідчим відділом (з дислокацією у м.Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Львові здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 62023140120000481 від 17.08.2023 року, за підозрою ОСОБА_11 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України, а також ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України.

27 серпня 2024 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України.

Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 28.08.2024 року, підозрюваного ОСОБА_7 відсторонено від посади начальника управління ресурсного забезпечення Головного управління ДСНС України у Львівській області строком до 27.10.2024 року.

Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 22.10.2024 року, продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023140120000481 від 17.08.2023 року, за підозрою ОСОБА_11 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України, а також ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України, до п`яти місяців.

Обґрунтовуючи рішення про відсторонення від посади, з яким погоджується колегія суддів, слідчий суддя, відповідно до вимог ч. 2 ст. 157 КПК України, врахував правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб, а також відповідно до вимог ст. 158 КПК України, слідчий суддя врахував те, що обставини, у зв`язку з якими підозрюваного було відсторонено від посади, до цього часу не змінились.

На переконання колегії суддів апеляційного суду, слідчий суддя, розглядаючи клопотання, всебічно з`ясував всі обставини, з якими закон пов`язує можливість застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади та його продовження і дійшов обґрунтованого висновку про необхідність продовження строку відсторонення підозрюваного від посади.

Зважаючи на те, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати та враховуючи те, що сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали, колегія суддів вважає, що слідчий суддя дійшов до обґрунтованих та правильних висновків.

На переконання колегії суддів, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_7 , відтак слідчий суддя прийшов до правильного висновку про продовження строку відсторонення підозрюваного від посади строком на два місяці, що є достатнім строком для досягнення мети дієвості цього провадження на стадії досудового розслідування.

Доводи сторони захисту, що відповідно до довідки про доходи ОСОБА_7 за жовтень 2024 року ним отримано дохід у розмірі 2220 грн. при тому, що його донька ОСОБА_9 навчається на денній формі навчання з по семестровою оплатою навчання і ОСОБА_7 , як батько, зобов`язаний утримувати доньку, в тому числі оплачувати її навчання, що передбачено Сімейним кодексом України, крім цього, матір та батько ОСОБА_7 є пенсіонерами та потребують час від часу не лише фізичної але й матеріальної допомоги, є необґрунтованими, оскільки відсторонення від посади не є абсолютним позбавленням права на працю, а є тимчасовим обмеженням особи займати певну посаду, такий захід є тимчасовим, а тому відповідні обмеження є розумними і співмірними, з огляду на завдання кримінального провадження та, з урахуванням досліджених обставин в цьому кримінальному провадженні, потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання у права та свободи особи з метою виконання завдань кримінального провадження. Крім того, відповідно до норм чинного законодавства, обов`язок щодо утримання дітей покладено не лише на батька, але й на матір, а тому застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження не порушить права дітей підозрюваного.

В апеляційній скарзі містяться також інші аргументи, які не потребують детального аналізу колегії суддів та не мають будь-якого вирішального значення в цьому провадженні.

Суд звертає увагу, що за практикою Європейського суду з прав людини право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який захищає особу від свавілля; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії»). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (рішення у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії»).

Таким чином, під час постановлення оскаржуваної ухвали слідчий суддя повністю дотримався вимог кримінального процесуального закону. Порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, у тому числі за вимогами та обставинами, викладеними в апеляційній скарзі, колегією суддів не встановлено. У зв`язку з чим оскаржувана ухвала слідчого судді є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає залишенню без змін, а вимоги апеляційної скарги без задоволення.

Керуючись ст. ст. 376, 405, 407, 418, 419 КПК України, колегія суддів, -

постановила:

апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_6 захисника підозрюваного ОСОБА_7 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 22 жовтня 2024 року про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_7 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з дня її оголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий

Судді

СудЛьвівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122887883
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку відсторонення від посади

Судовий реєстр по справі —463/7745/23

Ухвала від 04.11.2024

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Романюк М. Ф.

Ухвала від 04.11.2024

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Романюк М. Ф.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Романюк М. Ф.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Романюк М. Ф.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Грицко Р. Р.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Грицко Р. Р.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Грицко Р. Р.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Грицко Р. Р.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Грицко Р. Р.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Грицко Р. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні