Справа № 351/2628/23
Номер провадження №2-о/351/61/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2024 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Калиновського М.М.,
присяжних Руфанової І.Р., Джуравця Ю.М.,
за участі: секретаря - Равлюк М.І.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Снятині цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Орган опіки та піклування Снятинської міської ради, Снятинський психоневрологічний інтернат про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатним,встановлення опікита призначенняопікуна. Заявумотивував тим,що йогосин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом І групиБ здитинства.На данийчас являєтьсяпідопічним Снятинськогобудинку інтернатудля психохроніків.Внаслідок психічноїхвороби ОСОБА_2 не можевисловлювати своїдумки,не маєнавичок самообслуговуваннята охайності,схильний доспалахів невмотивованоїагресії таафектування,потребує сторонньогодогляду.Заявник постійнотурбується просина,проходить зним обстеження,возить доспеціалістів,забирає додомуз інтернатуде вінпроходить лікування,а тому і звернувся із даною заявою до суду.
Представник заявника, адвокат Дудорова О.О. подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності та відсутності заявника. Заявлені вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатним ОСОБА_2 , адвокат Паньків В.Я. подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати у його відсутності
Представник Органу опіки та піклування подала до суду подання в якому просила засідання по даній справі розглянути без представника Комісії, опираючись на рішення виконавчого комітету Снятинської міської ради від 22.10.2024р. Про рекомендації щодо встановлення опіки над особою і призначення опікуна ОСОБА_1 .
Представник Снятинського психоневрологічного інтернату подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника Снятинського психоневрологічного інтернату.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частині 1, пункту 1 частини 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи недієздатною.
Положеннями частини 3 ст. 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 , батьками ОСОБА_2 , 19.02.2001 р.нар. записані ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Згідно довідки №625 наданої поліклінічним відділом Снятинської ЦРЛ 21.02.2023р., ОСОБА_2 , 2001 р.нар. пройшов медичне обстеження та може перебувати в закладі соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади з діагнозом: помірна розумова відсталість органічного генезу з емоційно-вольовою нестійкістю, первазивною поведінкою, аутоагресією.
Згідно довідки МСЕК Серія 12ААБ №168674, ОСОБА_2 , 2001 р.нар. являється інвалідом з дитинства І групи довічно.
Відповідно до Консультаційного висновку спеціаліста, наданого КНП "ПОКЦПЗ ІФ ОР" діагноз ОСОБА_2 , 2001 р.нар.: помірна розумова відсталість, складний тип олігофренічного дефекту з вираженими поведінковими порушеннями.
Згідно висновку лікарсько-консультативної комісії №70, ОСОБА_1 , 1974 р.нар. по стану здоров`я може бути опікуном особи з ендогенним захворюванням.
Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_2 , 2001 р.нар. зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №286/2024, підекспертний ОСОБА_2 , 19.02.2001 р.нар. страждає стійким хронічним психічним розладом - важкою розумовою відсталістю, згідно МКХ-10 F72. Внаслідок зазначеного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати свої дії та керувати ними.
За таких обставин, суд вважає встановленим, що ОСОБА_2 , 19.02.2001 р.нар. страждає хронічним психічним захворюванням, та не здатний усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
При ухваленні рішення про визнання ОСОБА_2 , 19.02.2001 р.нар. недієздатним слід вирішити питання про встановлення над ним опіки та призначення йому опікуна.
За змістом ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до ст. 41 ЦК України, правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема відсутність у неї права вчиняти самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.
Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як норми ЦК України, так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.
Отже, призначення опікуна недієздатній особі на думку суду переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.
Відповідно ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч. 1ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно із ч. 1ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Ч. 4,5 статті 63 ЦК України передбачено, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Рішенням виконавчого комітету Снятинської міської ради Коломийського району від 22.10.2024р. №376-10/2024 вирішено рекомендувати, у разі визнання судом ОСОБА_2 , 19.02.2001 р.нар. недієздатним, призначити опікуна ОСОБА_1 , 27.07.1974 р.нар.
Відповідно до частини першої статті 67 Цивільного кодексу України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі №712/10043/20, при призначенні опікуна важливі, і обов`язково повинні враховуватися особисті, приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Станом на сьогоднішній день саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України обов`язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з`ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку, та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном та, перш за все, необхідність такого.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задоволити.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною відносяться на рахунок держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.30,39,41,60,63 ЦК України, ст.ст. 295-300 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Снятинської міської ради, Снятинський психоневрологічний інтернат про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - задоволити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 -недієздатним.
Встановити над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - опіку та призначити опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( РНОКПП: НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_2 ).
Визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним - два роки з моменту набрання ним законної сили.
Судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.
Роз`яснити заявнику положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою ст.300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо досуду апеляційноїінстанції здня йогопроголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий Михайло КАЛИНОВСЬКИЙ
Присяжні Іванна РУФАНОВА
Юстин ДЖУРАВЕЦЬ
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122890289 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
КАЛИНОВСЬКИЙ М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні