"08" листопада 2024 р.
Справа № 642/5194/24
Провадження № 2-о/642/106/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2024 року м. Харків Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Гримайло А.М.,
за участю секретаря Антонян А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Семенівська селищна рада Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою, заінтересована особа - Кременчуцька районна рада, у якій просить встановити факт родинних відносин, а саме: встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Семенівка Кременчуцького району Полтавської області, є рідним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки селищя Семенівка Семенівського району Полтавської області.
В обґрунтування заяви заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті відкрилась спадщина у виді житлового будинку із надвірними будівлями та присадибною земельною ділянкою, розташованими за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 5324555100:30:004:0046, за фактом чого 21.11.2023 приватним нотаріусом Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Литвин М. І. до Спадкового реєстру внесено відповідний реєстраційний запит. Постановою приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Литвин М. І. від 13.08.2024 заявниці ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки не було підтверджено у повному обсязі родинних відносин зі спадкодавцем ОСОБА_2 , а саме: не надано оригінал документу на підтвердження факту зміни прізвища з дошлюбного « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » після реєстрації шлюбу, оскільки свідоцтво перебуває в матеріалах цивільної справи в архіві Ленінського районного суду м.Харкова, у зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду із зазначеною заявою.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 11.09.2024 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за правилами окремого провадження у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 24.09.2024 у приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Литвин М. І. в порядку забезпечення доказів витребувано завірену копію спадкової справи після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
01.10.2024 до суду надійшов відзив від заінтересованої особи по справі - Кременчуцької районної ради, у якій посилалися на відсутність будь-яких повноважень та прав на спадкове майно у Кременчуцької районної ради через неналежність до територіальних меж відповідного первинного суб`єкту місцевого самоврядування.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 23.10.2024 судом прийнята уточнена заява, у цивільній справі замінено неналежну заінтересовану особу - Кременчуцьку районну раду на належну - Семенівську селищну раду.
У судове засідання заявник з`явилася, надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, просила заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Семенівської селищної ради у судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Від представника заінтересованої особи - Семенівської селищної ради Малашевич Л.П. надійшла заява про розгляд справи без її участі на підставі наявних у справі документів.
Відповідно до ч. 3 ст.211ЦПК України суд розглядає справу у відсутності заінтересованої особи, яка належним чином повідомлена про дату та час судового розгляду, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до вимог ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається зі свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого Семенівською селищною радою Полтавської області 04.05.1967, матір`ю ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_7 , батьком - ОСОБА_2 .
30.03.1990 Харківським держуніверситетом ім. Горького зроблено копію зі свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 , згідно з яким 14.09.1986 ОСОБА_8 зареєстрував шлюб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою сел. Семенівка Полтавської області, після чого жінці присвоєно прізвище « ОСОБА_5 »., що також підтверджується архівною довідкою Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна від 05.08.2024 про зміну прізвища студентки ОСОБА_6 на « ОСОБА_1 » у зв`язку з одруженням.
12.08.1997 Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області видано паспорт громадянина України НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з відміткою про реєстрацію 14.09.1986 шлюбу з ОСОБА_8 та присвоєння шлюбного прізвища « ОСОБА_5 », з відміткою про розірвання шлюбу з ОСОБА_8 23.11.2001 із залишенням шлюбного прізвища « ОСОБА_5 » (свідоцтво про розірвання шлюбу від 23.11.2001), а також реєстрацію шлюбу 14.09.2006.
З рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 29.05.2001 вбачається, що шлюб між заявницею та ОСОБА_8 розірвано, на підставі чого 23.11.2001 відділом реєстрації актів громадянського стану Ленінського районного управління юстиції м. Харкова видано свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_4 .
Відповідно до листа Ленінського районного суду м. Харкова від 28.11.2023 заявниці направлено рішення суду від 29.05.2001 про розірвання шлюбу, а також роз`яснено, що згідно матеріалів цивільної справи, а саме: зі свідоцтвом про шлюб, дівоче прізвище ОСОБА_1 є « ОСОБА_4 ».
Згідно зі свідоцтвом про смерть НОМЕР_5 , виданого Центром адміністративних послуг Семенівської селищної ради 05.06.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Семенівка Кременчуцького району Полтавської області, про що зроблено відповідний актовий запис № 4.
Як вбачається з витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 21.11.2023 приватним нотаріусом Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Литвин М. І. до Спадкового реєстру внесено відповідний реєстраційний запит після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З матеріалів спадкової справи вбачається, що 21.11.2023 від ОСОБА_1 до нотаріуса було подано заяву про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 21.11.2023 ОСОБА_7 відмовилася від частки спадщини після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь їх спільної дочки ОСОБА_1 , яка є спадкоємцем першої черги.
Постановою приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Литвин М. І. від 13.08.2024 ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у видачі їй свідоцтв про право на спадщину за законом, оскільки не було підтверджено у повному обсязі родинних відносин зі спадкодавцем ОСОБА_2 , а саме: не надано оригінал документу на підтвердження факту зміни прізвища з дошлюбного « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » після реєстрації та розірвання шлюбу.
Відповідно достатті 3ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановлені його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах, закріплені можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.
Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з п. 5 ч. 2ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згіднозі ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 77ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Положеннями ч. 2ст.78 ЦПК Українивизначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі ст.80ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За вимогами ч. 1, 5, 6 ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У п. 27 постанови №2Пленуму ВерховногоСуду Українивід 12червня 2009року «Прозастосування нормцивільного процесуальногозаконодавства прирозгляді справу судіпершої інстанції» роз`яснено, що виходячи з принципу процесуального рівноправ`я сторін та враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.
Законом визначено, що доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Обґрунтування наявності обставин повинні здійснюватися за допомогою належних, допустимих і достовірних доказів, а не припущень, що й буде відповідати встановленомустаттею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від04 листопада 1950 року принципу справедливості розгляду справи судом.
За нормоюст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 293ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За приписами ч. 3 ст.294ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст.315ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
В силу п. 2 ч. 1ст.315ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.318ЦПК України у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено, зокрема, який факт заявник просить встановити та з якою метою. Мета встановлення факту - це ті наслідки, настання яких бажав би заявник.
Пунктом першим Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни №5від 31березня 1995року № 5 (зі змінами від 25 травня 1998 року) «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (далі Постанова) передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до п. 7Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Під родинними відносинами слід розуміти кровний зв`язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв`язок між особами, які походять від спільного пращура (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на те, що встановлення факту родинного зв`язку, а саме: що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Семенівка Кременчуцького району Полтавської області, є рідним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки селища Семенівка Семенівського району Полтавської області, необхідно заявниці для здійснення і реалізації її спадкових прав як спадкоємиці за законом першого ступеня споріднення.
Керуючись ст. ст. 10,12,76-78, 80, 81, 89, 209,228,229,259,260, 263-265,293, 294, 315, 318 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Семенівська селищна рада Полтавської області про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Семенівка Кременчуцького району Полтавської області, свідоцтво про смерть НОМЕР_5 , видане Центром адміністративних послуг Семенівської селищної ради 05.06.2023, та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою селища Семенівка Семенівського району Полтавської області, паспорт НОМЕР_3 , виданий 12.08.1997 Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, РНОКПП НОМЕР_6 , а саме: що ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_3 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http//www.reyestr.court.gov.ua
Повний текст рішення виготовлено 08.11.2024.
Суддя- А. М. Гримайло
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122892522 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Гримайло А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні