Справа № 713/1252/24
Провадження №2/713/292/24
РІШЕННЯ
іменем України
08.11.2024 м. Вижниця
Вижницький районний суд в складі: головуючого судді Осокіна А.Л., за участю секретаря Колотило М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ТОВ «Чернівцігаз збут» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за природний газ, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за природний газ, посилаючись на таке.
У позові вказував, що сторонами вчиняються передбачені актами цивільного законодавства дії, які породжують у них цивільні права та обов`язки щодо постачання позивачем природного газу відповідачу та отримання природного газу останнім, внаслідок чого у нього виникає обов`язок оплатити позивачу за отриманий ним природний газ.
ТОВ «Чернівцігаз збут» в порядку, передбаченому Правилами постачання природного газу (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496, надалі - Правила) розмістив на своєму сайті Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, а також надіслав всім побутовим споживачам заяви-приєднання із супровідним листом по формі, встановленій у постанові НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500, яку споживачам необхідно було підписати та повернути в ТОВ «Чернівцігаз збут».
Згідно з вимогами Правил, якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ або факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору постачальником відповідно до вимог цих Правил.
Крім того, у разі незгоди споживача укладати договір з постачальником споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт. Також до обов`язків споживача згідно з Правилами належить укладення договору постачання природного газу з постачальником, а за відсутності укладеного договору - припинення відбору (споживання) природного газу з газорозподільної системи.
Відповідач не подавав до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт, відбір природного газу з газорозподільної системи не припиняв, фактично проводив споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 та частково сплачував за поставлений йому газ, що окремо та в сукупності засвідчує факт його згоди про приєднання до умов Типового договору.
Правилами передбачено, що побутовий споживач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу, а розрахунковим періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання побутовим споживачем є календарний місяць.
Однак в результаті неналежної оплати за природний газ за період з 12.2021 року по 05.2022 року у відповідача утворилась заборгованість за природний газ перед позивачем, яка станом на день подання позову не сплачена та становить 6667,92 грн.
Просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Чернівцігаз Збут» заборгованість за природний газ у сумі 6667,92 грн., судовий збір у розмірі 3028,00 грн. та вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
15.10.2024 року представник позивача адвокат Попов В.Д. надіслав через систему «Електронний суд» заяву, у якій зазначив, що 14.10.2024 року представником відповідача надані пояснення до поданих раніше відзиву на позов та додаткового відзиву на позов з порушенням вимог ухвали суду від 22.04.2024 року про відкриття спрощеного позовного провадження та вимог ст.178 ЦПК України.
Станом на 15.10.2024 року відзив на позов та додатковий відзив на позов не зареєстровані в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі та не були направлені позивачу та/або його представнику у спосіб, встановлений ст.14 ЦПК України. Пояснення представника відповідача не відповідають вимогам ст.183 ЦПК України.
Він здійснює представництво інтересів ТОВ «Чернівцігаз збут» у складі АО «Гарант Груп» на підставі укладеного договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17. Також він має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС з 23.10.2020 року.
Вважає, що наведені порушення представником відповідача вимог ст.ст.14, 178, 183 ЦПК України дають підстави для повернення його письмових пояснень без розгляду та подальшого розгляду справи без врахування відзиву на позовну заяву та додаткового відзиву на позов за наявними в ній матеріалами, що узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалах від 23.10.2023 року по справі №910/2847/22, від 31.10.2023 року по справі №922/401/23, від 26.10.2023 року по справі №640/33154/20, від 25.10.2023 року по справі №192/1879/20 та від 31.10.2023 року по справі №369/5183/19.
16.10.2024 року, тобто у визначений судом строк, представник позивача адвокат Попов В.Д. надіслав через систему «Електронний суд» відповідь на відзив, у якій виклав ті ж підстави для розгляду справи без врахування відзиву на позовну заяву та додаткового відзиву на позов за наявними в ній матеріалами, на які послався у заяві від 15.10.2024 року.
Зазначив, що відповідачем не було надано жодних доказів, які б підтверджували його намагання врегулювати розбіжності у частині визначення об`єму та/або обсягу розподіленого та спожитого ним природного газу у спосіб, встановлений договором розподілу природного газу. Крім того, відсутня судова справа, учасниками якої є відповідач та АТ «Чернівцігаз» (Оператор ГРМ), предметом якої є визначення об`єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу за період 11.2021 року 04.2022 року.
Оскільки відповідач не звертався до Оператора ГРМ або суду щодо врегулювання розбіжностей у частині визначення об`єму розподіленого природного газу у спосіб, встановлений договором розподілу природного газу або в судовому порядку, визначені Оператором ГРМ обсяги природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.
Постачальник для проведення нарахування за газ всім споживачам керується виключно інформацією щодо обсягів спожитого газу споживачами, яка надається йому Оператором ГРМ. Тобто, позивач, як постачальник, не володіє і не повинен володіти інформацією, яким чином здійснюється визначення обсягів спожитого природного газу відповідачу (за показниками газового лічильника, за нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, чи іншим способом), а лише зобов`язаний здійснювати відповідне визначення вартості вказаного Оператором ГРМ об`єму газу та зазначати його в рахунках на оплату.
Правомірність використання постачальником інформації Оператора ГРМ щодо використаних споживачами об`ємів природного газу підтвердив Верховний Суд у постанові від 08.08.2018 року у справі №296/6536/17-ц.
У матеріалах справи є докази, які підтверджують визначення об`єму (обсягу) постачання та споживання природного газу відповідачу за розрахунковий період за даними Оператора ГРМ. У розрахунку боргу зазначені об`єми газу, визначені Оператором ГРМ відповідачу на підставі вимог Кодексу ГРМ і Типового договору розподілу природного газу в зв`язку з чим, вони є належною правовою підставою для визначення вартості газу, поставленого відповідачу позивачем у спірному періоді.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження звернення до Оператора ГРМ з метою здійснення звіряння фактично використаних об`ємів природного газу, а також складання та підписання відповідного акта.
Надані відповідачем копії документів жодним чином не підтверджують неправильність ведення Оператором ГРМ обліку природного газу, неправильність нарахування постачальником вартості спожитого відповідачем природного газу, наявності між сторонами по справі спору щодо об`єму спожитого природного газу.
У розрахунку заборгованості зазначені об`єми газу, визначені Оператором ГРМ відповідачу на підставі вимог Кодексу ГРМ і Типового договору розподілу природного газу в зв`язку з чим вони є належною правовою підставою для визначення вартості газу, поставленого відповідачу позивачем у спірному періоді.
Надана представником відповідача копія абонентської книжки має невідоме походження, невідомо ким та коли видана, а тому не може бути належним та допустимим доказом. Крім того, обсяги спожитого газу, які записувалися відповідачем у свою книжку невідомого походження, є виключно особистим способом обліку відповідача щодо споживання ним природного газу та не має ніякого відношення до Порядку комерційного обліку газу по об`єктах побутових споживачів (населення), встановленого гл.4 розд. ІХ Кодексу газорозподільних систем.
Представником відповідача до відзиву були надані копії квитанцій, якими він підтверджує свою оплату за спожитий природний газ у спірному періоді, які повністю були враховані позивачем та зазначені в розрахунку заборгованості.
Його представництво позивача повністю відповідає вимогам ЦПК України та підтверджене належними документами.
Просив задовольнити позов у повному обсязі та стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 12000,00 грн.
08.10.2024 року, тобто з пропуском встановленого судом строку, представник відповідача адвокат Краснюк В.В. надав до канцелярії суду відзив на позов, у якому зазначив, що ТОВ «Чернівцігаз Збут» не надав суду доказів: відправки ОСОБА_1 листа (претензії) від 16.05.2023 року із вимогою сплатити заборгованість за спожитий газ; проведення перевірок показників лічильника; укладення ТОВ «Чернівцігаз Збут» та АТ «Чернівцігаз» із ОСОБА_1 письмового договору. Натомість надано докази, які не мають ніякого відношення до даної цивільної справи.
Тому вважає, що слід відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивач не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що відповідач ОСОБА_1 в період з 11.2021 року по 04.2022 року використав (спожив) природного газу в об`ємі 1617,29 куб.м.
Доказами, які підтверджують необґрунтованість позовних вимог є абонентні книжки про оплату за використання природного газу по лічильнику за 2021 та 2022 роки з відповідними показника про об`єми спожитого природного газу, із відповідними квитанціями про щомісячну оплату спожитого природного газу. Також щомісячно ОСОБА_1 сплачував 43,23 грн. АТ «Чернівцігаз» за доставку газу.
Представником не надано угоди про надання правничої допомоги, а надано довіреність (генеральну), з якої вбачається, що представник перебуває в трудових відносинах із позивачем.
Просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю та необґрунтованістю.
10.10.2024 року, тобто з пропуском встановленого судом строку, представник відповідача адвокат Краснюк В.В. надав до канцелярії суду додатковий відзив на позов, у якому зазначив, що станом на 01.05.2022 року показник лічильника був безпідставно завищений позивачем, оскільки станом на 01.06.2022 року він становив 9526,32.
Представником позивача до позовної заяви не додано ордер, а з довіреності вбачається, що вона видана представнику адвокату, який перебуває в трудових відносинах з позивачем. Представник позивача не знаходиться (не перебуває) на обліку в Чернівецькій ДПІ Головного управління ДПС у Чернівецькій області як самозайнята особа.
Позивачем не долучено до позовної заяви акт приймання-передачі наданих послуг та детальний опис (наданих послуг) виконаних адвокатом.
Просив у позові відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю.
14.10.2024 року, тобто з пропуском встановленого судом строку, представник відповідача адвокат Краснюк В.В. надіслав на електронну адресу суду письмові пояснення, у яких зазначив, що в базі даних Податкової служби України представник позивача адвокат Попов В.Д., як самозайнята особа, чи ФОП (приватний підприємець), як найманий працівник у ТОВ «Чернівцігаз Збут» за II та III квартали 2024 року не числиться.
При прийнятті позовної заяви суд не перевірив, чи відповідають дійсності зазначені у позові відомості про наявність у позивача та його представника електронного кабінету, оскільки відсутність у представника електронного кабінету є підставою для відмови у прийнятті позовної заяви.
Ухвалою від 22.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Роз`яснено, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом двох днів з дня його отримання, а відповідач має право подати до суду заперечення протягом двох днів з дня отримання відповіді на відзив.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, дійшов висновку, що позов ТОВ «Чернівцігаз Збут» підлягає задоволенню з таких підстав.
На підтвердження позовних вимог представник позивача адвокат Попов В.Д. надав такі докази:
копію Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2500, умови якого розроблені відповідно до ЗУ «Про ринок природного газу» та Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що регулює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2496, який є однаковим для всіх побутових споживачів України і є договором приєднання;
розрахунок заборгованості ОСОБА_1 , жителя АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , згідно якого - за період з 01.11.2021 року до 30.04.2022 року відповідачем спожито 1617,29 куб.м природнього газу, нараховано до сплати 7156,55 грн, сплачено 1281,62 грн, а також 368,63 грн. у травні 2022 року та 120,00 грн. у червні 2022 року, заборгованість склала 6667,92 грн.;
копію довідки АТ «Чернівцігаз», адресованої ТОВ «Чернівцігаз Збут» про підтвердження факту споживання природного газу споживачем та наявного у нього діючого постачальника газу, згідно якої - АТ «Чернівцігаз», який є Оператором ГРМ підтверджує, що споживач природного газу ОСОБА_1 підключений до газорозподільної системи Оператора ГРМ та проводить споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , ЕІС код 56ХМ40В4750160ЗК. Постачання природного газу зазначеному споживачу по 30.04.2022 року проводило ТОВ «Чернівцігаз Збут» (код ЄДР 39584988);
копію Витягу з персоніфікованих даних про фактичний об`єм природного газу поставленого побутовому споживачу його постачальником (ТОВ «Чернівцігаз Збут»), та розподіленого АТ «Чернівцігаз» (Оператором ГРМ) побутовому споживачу, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи Оператора ГРМ, згідно якого - за період з 11.2021 року по 04.2022 року побутовому споживачу ОСОБА_1 (ЕІС код - 56ХМ40В4750160ЗК, Чернівецька область, Слобода-Банилів, вул. Українська, 98) розподілено об`єм природного газу, поставлений споживачу його постачальником (ТОВ «Чернівцігаз Збут»), в наступній кількості:
у 2021 році: 11.2021 року 0 куб.м, 12.2021 385 куб.м;
у 2022 році: 01.2022 року 0 куб.м, 2.2022 0 куб.м, 03.2022 1174,99 куб.м, 04.2022 57,3 куб.м;
копію повідомлення про наявну заборгованість за природній газ від 16.05.2023 року, згідно якого - ОСОБА_1 повідомлено, що за його особовим рахунком № НОМЕР_1 існує заборгованість перед ТОВ «Чернівцігаз Збут» у сумі 6667,92 грн.;
виписку останнього банківського платежу, отриманого ТОВ «Чернівцігаз Збут» за адресою: Чернівецька область, Слобода-Банилів, вул. Українська, 98, згідно якого - останній платіж по особовому рахунку № НОМЕР_1 надійшов від ОСОБА_1 14.06.2022 року у сумі 120,00 грн.
На підтвердження заперечень проти позову та спростування позовних вимог представник відповідача адвокат Краснюк В.В. надав суду такі докази:
копії сторінок абонентської книжки з особовим рахунком № НОМЕР_1 , згідно якої - за період з грудня 2020 року по червень 2022 року відповідачем ОСОБА_1 спожито 685 куб.м, сплачено 5249,00 грн., тобто за 656,94 куб.м., в тому числі за спірний період з 11.2021 року по 04.2022 року спожито 202 куб.м, сплачено 1596,00 грн., тобто за 199,74 куб.м:
за 12.2020 року спожито 120 куб.м (08977-08857), сплачено 11.01.2021 року 1066,00 грн.;
за 01.2021 року спожито 130 куб.м (09107-08977), сплачено 11.02.2021 року 908,00 грн.;
за 02.2021 року спожито 110 куб.м (09217-09107), сплачено 15.03.2021 року 770,00 грн.;
за 03.2021 року спожито 75 куб.м (09292-09217), сплачено 13.04.2021 року 525,00 грн.;
за 04.2021 року спожито 38 куб.м (09330-09292), сплачено 13.05.2021 року 304,00 грн.;
за 12.2021 року спожито 10 куб.м (09340-09330), сплачено 11.10.2021 року 80,00 грн.;
за 11.2021 року спожито 50 куб.м (09390-09340), сплачено 11.11.2021 року 420,00 грн.;
за 12.2021 року спожито 40 куб.м (09430-09390), сплачено 11.01.2022 року 320,00 грн.;
за 01.2022 року спожито 30 куб.м (09460-09430), сплачено 08.02.2022 року 240,00 грн.;
за 02.2022 року спожито 10 куб.м (09470-09460), сплачено 11.03.2022 року 80,00 грн.;
за 03.2022 року спожито 20 куб.м (09490-09470), сплачено 08.04.2022 року 160,00 грн.;
за 04.2022 року спожито 25 куб.м (09515-09490), сплачено 10.05.2022 року 160,00 грн.;
за 05.2022 року спожито 15 куб.м (09530-09515), сплачено 10.06.2022 року 120,00 грн.;
за 06.2022 року спожито 12 куб.м (09542-09530), сплачено 12.07.2022 року 96,00 грн.;
копію повідомлення АТ «Чернівцігаз» про сплату рахунку №1600009802 від 13.06.2022 року, згідно якого плата за розподіл (доставку) природного газу за червень 2022 року становила 92,56 грн. за 38,76 куб.м, показник лічильника станом на 01.05.2022 року - 10823,29 (розрахунок); станом на 01.06.2022 року - 9526,32 (фотофіксація);
копію повідомлення ТОВ «Чернівцігаз збут» про сплату рахунку №1600009802 від 13.06.2022 року, згідно якого плата за спожитий природний газ за травень 2022 року становила 7156,55 грн., сплачено у травні - 160,00 грн., пільга, субсидія у травні - 208,63 грн., до сплати - 6787,92 грн.;
копію фото лічильника №0211795 з показником 10434.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.
Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Нормативно-правове регулювання відносин, що виникали у спірний період на ринку розподілу природного газу між газорозподільними підприємствами та споживачами їх послуг здійснювалося на підставі наступних законодавчих актів: ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 30.09.2015 року №2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496, постанови НКРЕКП від 03.09.2015 року №2500 «Про затвердження Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам», Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494.
У відповідності до пп.33 п.1 ст.1 ЗУ «Про ринок природного газу», ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG.
Відповідно до ст.12 ЗУ «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами.
Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Пунктом 2 гл.1 роз. VI Кодексу ГРМ передбачено, Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до п.3 гл.3 роз.VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати споживачу підписану уповноваженою особою Оператора ГРМ письмову форму договору розподілу природного газу (п.4 гл.3 роз.VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 5 гл.3 роз.VI Кодексу ГРМ визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Оператор ГРМ може надати споживачу підписану його уповноваженою особою письмову форму договору розподілу природного газу.
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину річної замовленої потужності об`єкта споживача (для споживача, що не є побутовим) на період до завершення першого повного газового року споживання природного газу; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності); 4) акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що складається з урахуванням вимог цього Кодексу; 5) групу споживання та планові місячні об`єми споживання побутового споживача у розрізі 12 календарних місяців, що визначаються відповідно до вимог цього Кодексу (норма застосовується щодо побутових споживачів з лічильником газу); 6) норми споживання природного газу у розрізі 12 календарних місяців (норма застосовується щодо побутових споживачів без лічильника газу); 7) розрахунок втрат і витрат природного газу (за необхідності щодо споживачів, які не є побутовими).
У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п.7 гл.3 роз.VI Кодексу ГРМ).
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Згідно з п.1 гл.4 розділу IX Кодексу ГРМ визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.
Відповідно до п.2 гл.4 розділу IX Кодексу ГРМ, періодом, за який по об`єкту побутового споживача визначається об`єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць.
Згідно з п.4 гл.4 розділу ІХ Кодексу ГРМ побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу.
У п.5 гл.4 розділу IX Кодексу ГРМ закріплено, що Оператор ГРМ відповідно до вимог Кодексу ГТС передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача.
Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.
У відповідності до п.2 роз. ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
Пунктом 1.3 роз. І Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 03.09.2015 року №2500 встановлено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 ЦК України.
Згідно з п.9 роз. III Правил постачання природного газу, за відсутності укладеного в установленому порядку договору постачання природного газу з постачальником споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати Оператору ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
За ст.509 ЦК України, зобов`язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язується вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виконують з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
Згідно ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків можуть бути договори або інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
З наведеного слідує, що факт оплати споживачем спожитого природного газу підтверджує споживання газу, а отже є діями, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, що у підсумку є фактом приєднання останнього до умов договору розподілу природного газу.
Згідно зі ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог ст.ст.67-68 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплову енергію та інші послуги) береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст.ст.13, 14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», послуги з газопостачання віднесено до комунальних та відповідно до п.5 ч.3 ст.20 зазначеного Закону споживачі зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом.
Згідно п.22 роз.ІІІ Правил постачання оплата побутовим споживачем за надані послуги з газопостачання може провадитися: за квитанціями абонентської книжки постачальника; за платіжними документами, які виписуються постачальником.
Порядок оплати за поставлений газ визначається в заяві-приєднанні.
Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за договором на постачання природного газу через банківську платіжну систему, онлайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника та в інший не заборонений законодавством спосіб.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.13 ЗУ «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
У відповідності до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст.ст.611-612 ЦК України).
Згідно ст.ст.4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 3 ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
З наданих представником позивача та безпосередньо досліджених у судовому засіданні належних, достатніх та допустимих доказів судом установлено, що:
- відповідач ОСОБА_1 , який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з постачання природного газу, що надавалися ТОВ «Чернівцігаз Збут» у період з листопада 2021 року по травень 2022 року, номер особового рахунку № НОМЕР_1 за вказаною адресою, оскільки факт часткової оплати ним у вказаний період спожитого природного газу на рахунок та за реквізитами позивача підтверджує споживання газу, а отже є діями, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, що у підсумку є фактом приєднання до умов договору розподілу природного газу.
Крім того, факт наявності договірних відносин з постачання та споживання природного газу між ТОВ «Чернівцігаз збут» та ОСОБА_1 визнав у відзиві на позов його представник, тому дані обставини не потребують доказуванню;
- за період з листопада 2021 року по травень 2022 року заборгованість відповідача ОСОБА_1 за поставлений природний газ з урахуванням оплат складає 6667,92 грн., і станом на час розгляду справи ним не погашена.
Тобто судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 , будучи споживачем послуг з постачання природного газу, що надавалися ТОВ «Чернівцігаз Збут» у період з листопада 2021 року по травень 2022 року за номером особового рахунку № НОМЕР_2 , належним чином не виконував умови договору та викладених вище норм матеріального права щодо сплати вартості природного газу.
Враховуючи встановлені обставини Суд дійшов висновку, що представником позивача виконано обов`язок з доведення належними, достатніми та допустимими доказами наявності обставин, які мають значення для справи і на які він посилається як на підставу своїх вимог, а саме наявності у ОСОБА_1 заборгованості за спожитий природний газ за період з листопада 2021 року по травень 2022 року у розмірі 6667,92 грн.
Надані представником відповідача докази підтверджують факт часткової оплати ним вартості спожитого природного газу у спірний період, однак за відсутності доказів фактично спожитих об`ємів природнього газу у зазначені в них періоди згідно даних лічильника газу (щомісячно переданих показників Оператору ГРМ), надані докази не можуть бути належними, допустимими і достовірними.
Факт невиконання споживачем ОСОБА_1 вимог п.4 гл.4 розділу ІХ Кодексу ГРМ щодо щомісячної фактичної передачі показань лічильника газу Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу, відповідачем та його представником не спростований.
Суд визнає неспроможними доводи представника відповідача адвоката Краснюка В.В. про те, що у ОСОБА_1 відсутня заборгованість за поставлений природний газ у визначеному позивачем розмірі, оскільки жодних належних, достатніх та допустимих доказів, які б їх підтверджували не надано.
Суд звертає увагу, що станом на 09.09.2024 року представник відповідача адвокат Краснюк В.В. знав про наявність відкритого провадження у даній справі, однак без поважних причин (про поважність суд не повідомлено) відзив на позов подав не у визначений в ухвалі про відкриття провадження строк, а лише 08.10.2024 року, додатковий відзив на позов - 10.10.2024 року та письмові пояснення - 14.10.2024 року.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення.
За встановлених обставин, Суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Чернівцігаз Збут», про стягнення заборгованості за природний газ обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі із стягненням з відповідача на користь позивача понесених ними судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн. відповідно до вимог ст.141 ЦПК України (платіжна інструкція №55036 від 04.04.2024 року на суму 2759,60 грн та платіжна інструкція №38982 від 19.06.2023 року на суму 268,40 грн).
Щодо стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу слід зазначити таке.
Відповідно до вимог п.1 ч.3 ст.133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частина 1 та 2 ст.134 ЦПК України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Згідно чч.1-3 ст.137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 6 ст.137 ЦПК України визначено, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмету доказування по справі.
На підтвердження розміру витрат на правничу допомогу, які позивач сплатив у зв`язку з розглядом справи, його представником суду надані такі докази:
попередній орієнтовний розрахунок судових витрат, які позивач поніс та очікує понести, згідно якого:
- 9000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу, з яких: 08.04.2024 року адвокат Попов В.Д. - Ознайомлення із документами. Здійснення правового аналізу матеріалів справи. Збір доказів. Вивчення судової практики. Визначення правової позиції. Підготовка позовної заяви про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Чернівцігаз Збут» заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 1 год.; Ознайомлення із відзивом. Підготовка відповіді на відзив, витрачено 1 год.; Представництво інтересів Товариства у суді, витрачено 1 год. Виконавцем витрачено 3 людино-години згідно договору;
- 3028,00 грн. витрати по сплаті судового збору;
копію Довіреності ТОВ «Чернівцігаз Збут» №007.2Др-21-1223 від 12.12.2022 року на представництво інтересів ТОВ «Чернівцігаз Збут» адвокатом Поповим В.Д.;
копії Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №3 від 29.01.2018 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №5 від 27.12.2018 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №7 від 27.12.2019 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №11 від 31.12.2020 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №18 від 31.12.2021 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №69 від 23.12.2022 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, Додаткової угоди №198 від 21.12.2023 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, згідно яких строк дії зазначеного договору, укладеного між АО «Гарант Груп» та ТОВ «Чернівцігаз Збут» діє до 31.12.2024 року;
копію Додаткової угоди №220 від 08.04.2024 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, згідно якої п.4. Загальна вартість послуг, що надаються Виконавцем за умовами даної Додаткової угоди розраховується на підставі погодинної ставки вартості роботи адвоката, працевлаштованого у Виконавця, і становить 3000,00 грн. за годину та виходячи із фактичного обсягу наданих послуг. Фактичний обсяг наданих послуг визначається Сторонами в актах приймання-передачі наданих послуг;
копію звіту від 16.10.2024 року про фактично надані послуги за Додатковою угодою №220 від 08.04.2024 року до Договору про надання правової допомоги від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, згідно якого Виконавець: АО «Гарант Груп», назване у подальшому «Виконавець», в особі Керуючого партнера - Ткаченка Р.Ю., який діє на підставі Статуту. Замовник: ТОВ «Чернівцігаз Збут», назване у подальшому «Замовник», в особі директора Параски К.І., яка діє на підставі Статуту.
Сторони підтверджують, що послуги надані згідно переліку:
09.04.2024 року адвокат Попов В.Д. - Ознайомлення із документами. Здійснення правового аналізу матеріалів справи. Збір доказів. Вивчення судової практики. Визначення правової позиції. Підготовка до Вижницького районного суду Чернівецької області позовної заяви про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Чернівцігаз Збут» заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 1 год.;
15.10.2024 року адвокат Попов В.Д. - Ознайомлення із письмовими поясненнями. Підготовка до Вижницького районного суду Чернівецької області заперечення на письмові пояснення по справі №713/1252/24 за позовом ТОВ «Чернівцігаз Збут» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 1 год.;
16.10.2024 року адвокат Попов В.Д. - Ознайомлення із відзивом та додатковим відзивом. Підготовка до Вижницького районного суду Чернівецької області відповіді на відзив по справі №713/1252/24 за позовом ТОВ «Чернівцігаз Збут» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 2 год.
Виконавцем витрачено 4 людино-години згідно договору. Сторони претензій одна до одної з приводу наданих послуг не мають;
копію акту наданих послуг №117 від 16.10.2024 року, підписаного представниками виконавця АО «Гарант Груп» та від замовника «ТОВ «Чернівцігаз Збут», згідно якого виконавцем були виконані роботи (надані послуги): надання послуг за договором від 30.11.2017 року №38АСhrZ491-17, потрачено часу 4 год, вартістю 12000,00 грн. Замовник претензій не має;
копію наказу АО «Гарант Груп» №66-ОС від 18.09.2018 року, згідно якого прийнято ОСОБА_2 на посаду начальника управління в Чернівецькій області з 19.09.2018 року з випробувальним терміном 3 місяці з посадовим окладом згідно штатного розпису, з визначенням віддаленого місця роботи АДРЕСА_2 .
Надаючи оцінку поданим представником позивача адвокатом Поповим В.Д. доказам на підтвердження понесених позивачем витрат на правничу допомогу судом установлено, що адвокатом на підставі відповідних договорів було надано позивачу ТОВ «Чернівцігаз Збут» необхідний фактичний обсяг правничої допомоги: 09.04.2024 року - Ознайомлення із документами. Здійснення правового аналізу матеріалів справи. Збір доказів. Вивчення судової практики. Визначення правової позиції. Підготовка до Вижницького районного суду Чернівецької області позовної заяви про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Чернівцігаз Збут» заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 1 год.; 15.10.2024 року - Ознайомлення із письмовими поясненнями. Підготовка до Вижницького районного суду Чернівецької області заперечення на письмові пояснення по справі №713/1252/24 за позовом ТОВ «Чернівцігаз Збут» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 1 год.; 16.10.2024 року - Ознайомлення із відзивом та додатковим відзивом. Підготовка до Вижницького районного суду Чернівецької області відповіді на відзив по справі №713/1252/24 за позовом ТОВ «Чернівцігаз Збут» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, витрачено 2 год., а всього 4 год.
Враховуючи викладене, суд вважає, що з відповідача підлягають стягненню на користь позивача документально підтверджені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1200,00 грн. - пропорційно до задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, ст.ст.11, 15, 16, 509, 526, 610-612, 626, 714 ЦК України, ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року, постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496 «Про затвердження Правил постачання природного газу», постановою НКРЕКП від 03.09.2015 року №2500 «Про затвердження Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, керуючись ст.ст.4, 5, 11-13, 76-82, 133, 134, 137, 141, 258-259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 354 ЦПК України, Суд,
УХВАЛИВ:
Позов ТОВ «Чернівцігаз збут» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за природний газ - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь ТОВ «Чернівцігаз збут» (код ЄДРПОУ: 39584988, юридична адреса: вул. Устима Кармелюка, 110Б, м. Чернівці):
заборгованість за природний газ за період з 11.2021 року по 04.2022 року в сумі 6667,92 грн. (шість тисяч шістсот шістдесят сім гривень 92 коп.) на поточний рахунок № НОМЕР_4 в АТ «Банк Альянс», МФО 300119;
судовий збір в сумі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 12000,00 грн. (дванадцять тисяч гривень 00 коп.) на поточний рахунок № НОМЕР_5 в АБ «Кліринговий дім», МФО 300647.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ТОВ «Чернівцігаз збут», юридична адреса: вул. Устима Кармелюка, 110Б, м. Чернівці, код ЄДРПОУ: 39584988.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Суддя Андрій ОСОКІН
Суд | Вижницький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122893786 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вижницький районний суд Чернівецької області
ОСОКІН А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні