Ухвала
від 01.11.2024 по справі 205/5354/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

01.11.2024 Єдиний унікальний номер 205/5354/24

Провадження № 2-з/205/702/24

У Х В А Л А

01 листопада 2024 року місто Дніпро

Ленінський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Костромітіної О.О.,

за участю секретаря судового засідання Виговська Є.В.,

в ході проведення підготовчого судового засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради, треті особи: Управління «Служба у справах дітей» Маріупольської міської ради, про визнання батьківства та зміну прізвища,

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Ленінського районного суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 про визнання його батьком ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Ухвалою суду від 06.05.2024 року відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом, визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

До суду надійшли клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Лещенко О.Д. про призначення проведення судово-генетичної експертизи та клопотання про звернення із судовим дорученням в яких просила призначити проведення судово-генетичну експертизу для вирішення питання щодо визнання позивача батьком по відношенню ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та звернутись у встановленому законодавством порядку із судовим дорученням про надання правової допомоги з проведення окремих процесуальних дій на території Швейцарської Конфедерації, а саме проведення судово-генетичної експертизи відносно ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який перебуває в Комунальному закладі «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради» за адресою Hopital Saint - Loup Pompaples 1318, Pavillon Germond, Canton de Vaud, Switzerland. В обґрунтування вимог, заявник посилався на те, що у вказаній справі неможливо встановлення кровної спорідненості та батьківства позивача по відношенню дитини ОСОБА_2 без проведення судово-генетичної експертизи.

Представник позивача адвокат Лещенко О.Д. надала суду заяву про розгляд клопотання без її участі та просила задовольнити клопотання про призначення експертизи.

Відповідач Комунальний заклад «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи, в підготовче судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

Третя особа Управління «Служба у справах дітей» Маріупольської міської ради належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду справи, в підготовче судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомив

Відповідно до ст. 223 ЦПК України суд провів підготовче судове засідання за відсутністю учасників справи.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Статтею 104 ЦПК України визначено що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, зокрема, висновку експертизи, у тому числі судово-генетичної.

У відповідності до вимог ч. 3, 4 ст. 139 ЦПК України, експерт, спеціаліст чи перекладач отримують винагороду за виконану роботу, пов`язану зі справою, якщо це не входить до їхніх службових обов`язків. Суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.

Враховуючи, що для оспорювання батьківства особи необхідні спеціальні знання, суд дійшов висновку, що клопотання позивача ОСОБА_1 - адвоката Лещенко О.Д. про призначення судово-генетичної експертизи є обґрунтованим та відповідає вимогам діючого цивільно-процесуального законодавства, у зв`язку з чим суд призначає по справі експертизу для підтвердження наявності чи відсутності кровного споріднення між ОСОБА_1 та малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При цьому суд роз`яснює учасникам судового процесу, що відповідно до ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Щодо направлення доручень про ведення окремих процесуальних дій на території іноземної країни суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Конституції України передбачено, що чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Загальні правила звернення судів України до компетентних органів іноземної держави із дорученням про виконання окремих процесуальних дій визначено статтею 80 Закону України «Про міжнародне приватне право» та статтею 498 ЦПК України.

Відповідно до ст. 498 ЦПК України у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Також, право суду на звернення із відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави закріплене в ч. 1 ст. 80 Закону України «Про міжнародне приватне право».

Доручення суду України надсилається у порядку, встановленому ЦПК України або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами (частина 2 статті 498 ЦПК України).

Згідно з абз. 1 статті 1 Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах, вчиненої в Гаазі 18.03.1970 (далі - Гаазької Конвенції 1970 року) судовий орган Договірної Держави може відповідно до положень законодавства цієї Держави шляхом надіслання судового доручення звернутися до компетентного органу другої Договірної Держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.

Відповідно до статті 2 Гаазької Конвенції 1970 року Договірна Держава призначає Центральний Орган, який зобов`язується отримувати судові доручення, що надходять від судових органів іншої Договірної Держави, і передавати органу, компетентному їх виконати. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом.

Законом України від 19.10.2000 року № 2051-III «Про приєднання України до Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах» визначено, що відповідно до статті 2 Конвенції Центральним органом України є Міністерство юстиції України.

Відповідно до п. 2.3 розділу ІІ Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України,Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 року №1092/5/54, доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання позивача ОСОБА_1 - адвоката Лещенко О.Д. про звернення із судовим дорученням про проведення окремих процесуальних дій на території Швейцарської Конфедерації є обґрунтованим та відповідає вимогам діючого цивільно-процесуального законодавства, у зв`язку з чим суд задовольняє дане клопотання та доручає компетентному органу Швейцарської Конфедерації вчинити певні процесуальні дії, а саме: провести судово-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Університетського центру судової медицини (адреса: Шемен де ля Вульєт 4 СН-1000 Лозанна 25).

У випадку призначення судом експертизи, зверненням із судовим дорученням про надання правової допомоги, відповідно до вимог п.п. 5, 8 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд має право зупинити провадження по справі.

Відповідно до п.п. 9, 12 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи та до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги.

Керуючись ст.ст. 252, 253, 258-261, 353, 498 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Лещенко Олени Дмитрівни про призначення судово-генетичної експертизи та про направлення доручення про проведення окремих процесуальних дій задовольнити.

Призначити по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради, треті особи: Управління «Служба у справах дітей» Маріупольської міської ради, про визнання батьківства та зміну прізвища, судово-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Університетському центру судової медицини (адреса: Шемен де ля Вульєт 4 СН-1000 Лозанна 25).

На вирішення експертизи поставити наступні питання: Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває в Комунальному закладі «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради за адресою: Hopital Saint - Loup Pompaples 1318, Pavillon Germond, Canton de Vaud, Switzerland.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за ст.ст. 384-385 КК України.

Доручити компетентному органу Швейцарської Конфедерації вчинити певні процесуальні дії, а саме: провести судово-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Університетського центру судової медицини (адреса: Шемен де ля Вульєт 4 СН-1000 Лозанна 25).

Витрати по оплаті проведення судово-генетичної експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , номер телефону НОМЕР_1 , електрона пошта ІНФОРМАЦІЯ_3

Роз`яснити сторонам, що відповідно до положень ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи та до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подано до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Суддя О.О. Костромітіна

.

СудЛенінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення01.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122898457
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —205/5354/24

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Костромітіна О. О.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Костромітіна О. О.

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Костромітіна О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні