Номер провадження: 22-ц/813/7632/24
Справа № 517/1301/24
Головуючий у першій інстанції Тростенюк В.А.
Доповідач Заїкін А. П.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
08.11.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
- головуючого Заїкіна А.П.
- суддів Погорєлової С.О., Таварткіладзе О.М.,
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою адвоката Сластнікової Ганни Олександрівни, діючої від імені ОСОБА_1 , на ухвалу Фрунзівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2024 року про відмову у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Затишанська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
Ухвалою Фрунзівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2024 року відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі, в порядку окремого провадження, за його заявою про встановлення факту самостійного виховання та утримання малолітньої доньки.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, апелянтом 24 жовтня 2024 року було подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Одеського апеляційного суду від 25 жовтня 2024 року апеляційну скаргу адвоката Сластнікової Ганни Олександрівни, діючої від імені ОСОБА_1 , на ухвалу Фрунзівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2024 року залишено без руху. Надано скаржнику строк для усунення недоліків, але не більше 10-ти днів з дня вручення скаржнику копії ухвали суду, а саме - шляхом подання клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якій вказати інші підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження та надати докази поважності пропуску строку на апеляційне оскарження.
04 листопада 2024 року до Одеського апеляційного суду від адвоката Сластнікової Ганни Олександрівни, діючої від імені ОСОБА_1 , подано заяву про усунення недоліків, в якій останній просить поновити строк на оскарження ухвали суду.
В данійзаяві скаржникзазначає,що ОСОБА_1 має середнюспеціальну технічнуосвіту,тому немає юридичнихзнань,необхідних длятого,щоб скластита оформитиапеляційну скаргубез участіадвоката увідповідності довимог чинногозаконодавства. Адвокату ОСОБА_3 лікарі забороняли протягом лікарняних будь-які навантаження лівої руки, в
тому числі, під час складання текстів документів. У зв`язку із цим в періоди втрати працездатності адвокат мала обмежену можливість працювати. В періоди між лікарняними обсяг роботи адвоката був занадто великим.
Ознайомившись з апеляційною скаргою, клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження, заявою про усунення недоліків та доданими до неї матеріалами, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини першоїстатті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (стаття 5 ЦПК України).
Устатті 129 Конституції Українизакріплені основні засади судочинства, якіє конституційними гарантіями права на судовий захист.
Згідно з пунктом 8 частини третьоїстатті 129 Конституції Україниоднією з основних засад судочинства в Україні є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їйконституцієюабо законом(стаття 8).
Право на ефективний судовий захист закріплено також у статті 2 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 року та встатті 13 Конвенціїпро захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованоїЗаконом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції»(далі - Конвенція).
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначаєтьсяЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних праві обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Згідност. 2 ЦПК Українизавданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до п. п. 1, 10, 11 ч. 3 ст. 2 ЦПК України , основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема , верховенство права ,розумність строківрозгляду справисудом, неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Відповідно до частини першоїстатті 127 ЦПК Українисуд поновлює або продовжує строк, встановлений відповідно законом або судом, за клопотанням сторони або іншої особи у разі його пропущення з поважних причин.
НормиЦПК Українине містять вичерпного переліку підстав, яківважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного процесуального строку. Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Статтями 292, 294 ЦПК України, в редакції чинній станом на 27.05.2015 р., передбачено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційний суд вважає за необхідне зазначити, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях. Відтак в кожному випадку заявник при зверненні до суду повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Прецедентна практика Європейського Суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободщодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Правосуддя має бути швидким. Тривала невиправдана затримка процесу практично рівнозначна відмові в правосудді (Рішення Суду у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16 грудня 1992 року).
Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. (Рішення Суду від 03 грудня 2003 року у справі Рябих проти Росії).
Норми які регулюють питання строків подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя та дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають право розраховувати, що ці норми будуть застосовані. (Рішення Суду у справі Перет`яка та Шереметьев проти України від 21 грудня 2010 року)
Вирішення питання щодо поновлення строку не є необмеженим, а пов`язано з обов`язком сторони протягом розумного строку вживати заходів щоб дізнатись про стан відомого їй провадження (Рішення Суду у справі Пономарьов проти України від 03 квітня 2008 року).
В кожній конкретній справі суди мають ґрунтовно перевіряти, чи є підстави для поновлення строків для оскарження, які виправдовують втручання у принцип res judicata. При цьому на осіб, які беруть участь у справі, покладається обов`язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду і не допускати свідомих маніпуляцій та ухилень від отримання інформації про рух справи.
Усталена практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) (DIYA 97 v. UKRAINE, № 19164/04, § 47, від 21 жовтня 2010 року;PONOMARYOV v. UKRAINE, № 3236/03, § 41, ЄСПЛ, від 03 квітня 2008 року;USTIMENKO v. UKRAINE, № 32053/13, § 46 - 53, ЄСПЛ, від 29 жовтня 2015 року;OSOVSKA AND OTHERS v. UKRAINE, № 2075/13, 19306/13, 28131/13, 21478/14, 56107/14, § 27 - 29, ЄСПЛ, від 28 червня 2018 року;SABADASH v. UKRAINE№ 28052/13, § 31-34, ЄСПЛ, від 23 липня 2019 року), свідчить, що апеляційний суд при вирішенні питання про поновлення строку на апеляційне оскарження має мотивувати свій висновок про наявність поважних причин на поновлення строку на апеляційне оскарження. Сама по собі вказівка про те, що є поважні причини для поновлення строку для апеляційного оскарженні не є належним мотивуванням поновлення строку на апеляційне оскарження. Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, зокрема у разі вказівки тільки про наявність поважних причин, є порушенням вимогстатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Вказане процесуальне порушення є самостійною підставою для скасування як оскарженого судового рішення апеляційного суду, так і ухвали апеляційного суду про поновлення строку на апеляційне оскарження і відкриття апеляційного провадження.
Зазначені правові висновки узгоджуються з правовими висновками Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, викладеними у постанові від 14 грудня 2020 року у справі № 521/2816/15-ц (провадження№ 61-14230сво18).
Апелянт щодопричин пропускустроку наапеляційне оскарженняпосилається нате,що ОСОБА_1 не маєюридичних знань,необхідних длятого,щоб скластита оформитиапеляційну скаргубез участіадвоката. Адвокат за станом здоров`я (пошкодження руки), її навантаження не могла вчасно подати апеляційну скаргу.
Колегія суддів вважає, що наведені апелянтом доводи поважності пропуску процесуального строку не є поважними. Відсутні докази наявності обставин, які об`єктивно перешкоджали саме ОСОБА_1 подати апеляційну скаргу у визначений законом строк (звернутися до іншого адвоката тощо).
Виходячи з вищевказаного, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення клопотання адвоката Сластнікової Г.О., діючої від ОСОБА_4 , на ухвалу Фрунзівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2024 року про відмову у відкритті провадження у цивільній справі.
Апеляційний суд роз`яснює апелянту, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Керуючись ст.358 ЦПК України, Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ
ухвалив:
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою адвоката Сластнікової Ганни Олександрівни, діючої від імені ОСОБА_1 , на ухвалу Фрунзівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2024 року про відмову у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Затишанська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення відмовити.
Зобов`язати Головне Управління Державної казначейської служби України в Одеській області повернути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 726(сімсот двадцять шість) грн. 72 коп. за квитанцією № 4055-1054-8912-9129 від 23 жовтня 2024 року.
Роз`яснити заявнику, що повернення судового збору проводиться фінансовим органом за особистою заявою про повернення судового збору із зазначенням реквізитів рахунку отримувача коштів, оригіналом платіжного доручення, що підтверджує сплату судового збору до бюджету.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з моменту її підписання.
Судді Одеського апеляційного суду: А. П. Заїкін
С. О. Погорєлова
О. М. Таварткіладзе
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 12.11.2024 |
Номер документу | 122913144 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Заїкін А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні