Ухвала
від 06.11.2024 по справі 991/11627/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/11627/24

Провадження 1-кс/991/12204/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 року м.Київ

Суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань у приміщенні Вищого антикорупційного суду заяву ОСОБА_3 про відвід слідчого судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4 ,

установив:

22 жовтня 2024 року у судовому засіданні під час розгляду слідчим суддею ОСОБА_4 скарги ОСОБА_3 на бездіяльність детектива, яка полягає у нерозгляді клопотання від 26.09.2024 про вчинення процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42024050000000574, ОСОБА_3 заявлено відвід слідчому судді ОСОБА_4 з підстав передбачених п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України.

06 листопада 2024 року у судовому засіданні ОСОБА_3 заяву про відвід обґрунтував тим, що (1) вислови слідчого судді ОСОБА_4 у судовому засіданні 22.10.2024 суперечать положенням ст. 124, 127 Конституції України, ч. 2 ст. 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», п. 2, 18 ч. 1 ст. 3 КПК України та є такими, що можуть свідчити про правовий нігілізм; (2) незважаючи на те, що він ( ОСОБА_3 ), попередньо авторизувавшись за допомогою кваліфікованого підпису, вже брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з власних технічних засобів, слідчий суддя вчиняв дії для встановлення його особи за паспортом, що не передбачено чинним кримінальним процесуальним законодавством та, зокрема, суперечить ч. 5 ст. 336 КПК України; (3) слідчий суддя ОСОБА_4 робив ОСОБА_3 зауваження у судовому засіданні та зазначав щодо можливості накладення на нього штрафу за неповагу до суду, водночас ОСОБА_3 не порушував порядок у судовому засіданні та не сперечався зі слідчим суддею, а навпаки, відповідно до вимог ст. 22 КПК України доводив свою позицію; (4) подаючи клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції ОСОБА_3 посилався на п. 4-1 ч. 1 ст. 336 КПК України, також зазначав про те, що він не проживає у місті Києві та його мати хворіє, а отже його клопотання підлягало задоволенню. З`ясування слідчим суддею ОСОБА_4 будь-яких інших обставин, зокрема щодо стану здоров`я його матері, суперечить кримінальному процесуальному законодавству України. Просив, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України відвести слідчого суддю ОСОБА_4 від розгляду кримінального провадження № 42024050000000574.

Детектив у судове засідання не прибув, про дату та час розгляду заяви повідомлений належним чином.

Слідчий суддя ОСОБА_4 у судове засідання не прибув, про день та час судового засідання повідомлений належним чином, правом надання пояснень щодо заявленого відводу не скористався. 06.11.2024 надійшов лист за підписом помічника судді ОСОБА_5 , яким повідомлено, що суддя ОСОБА_4 перебуває у щорічній додатковій відпустці тривалістю чотири календарних дні з 05 по 08.11.2024, відповідно до наказу Голови Вищого антикорупційного суду № 814/в від 03.10.2024.

Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.

У статті 75 КПК України визначено обставини, що виключають участь слідчого судді у кримінальному провадженні.

Пунктом 4 цієї статті передбачено, що слідчий суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.

Відповідно до ч. 5 ст. 80 КПК України відвід повинен бути вмотивованим.

Тобто, заява про відвід має містити посилання на конкретні обставини, що об`єктивно можуть свідчити про наявність обставин, що виключають участь слідчого судді у кримінальному провадженні та бути підтверджені відповідними доказами.

З досліджених у судовому засіданні матеріалів встановлено, що у провадженні слідчого судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4 перебуває скарга ОСОБА_3 на бездіяльність детектива, яка полягає у нерозгляді клопотання від 26.09.2024 про вчинення процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42024050000000574.

Судове засідання з розгляду цієї скарги відбулось 22.10.2024. ОСОБА_3 як особа, яка звернулась зі скаргою, був підключений до судового засідання у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів. Слідчим суддею ОСОБА_4 відкрито судове засідання, вчинено дії для встановлення особи ОСОБА_3 та розпочато розгляд клопотання останнього про надання дозволу на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, а саме: слідчим суддею оголошений зміст, поставлене уточнене питання для зясування наявності підстав, які можуть бути визначені достатніми у розумінні ч. 1 ст. 336 КПК України для задоволення клопотання, у зв`язку з заявленням відводу слідчому судді розгляд клопотання не завершено, що підтверджується журналом та технічним записом судового засідання.

Наявність безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначається за допомогою суб`єктивного критерію, тобто оцінювання особистого переконання конкретного судді у конкретній справі, а також за допомогою об`єктивного критерію, тобто з`ясування того, чи надав цей суддя достатні гарантії для виключення будь-якого законного сумніву з цього приводу (Hauschildt Case, № 11/1987/134/188, пункт 46).

Щодо суб`єктивного критерію, то презумпція особистої неупередженості судді діє доти, доки не з`являться докази на користь протилежного, проте заявник таких доказів не наводить.

Згідно з об`єктивним критерієм необхідно встановити, чи існують факти, які можна встановити та які можуть ставити під сумнів безсторонність судді. Це означає, що при з`ясуванні питання про те, чи існують законні підстави для побоювання щодо відсутності безсторонності у певного судді, позиція заявника має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальним при цьому є те, чи можуть бути ці побоювання об`єктивно виправдані.

Разом з тим, наведені ОСОБА_3 доводи про упередженість слідчого судді ОСОБА_4 зводяться до незгоди з організацією ведення судового процесу, зокрема, щодо порядку встановлення особи, вирішення клопотання щодо його участі у судовому засіданні.

Так, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого (детектива) розглядаються в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави (ч. 1 ст. 306 КПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 348 КПК України після оголошення обвинувачення головуючий встановлює особу обвинуваченого.

Тобто, з урахуванням положень глави 26 КПК України слідчий суддя після оголошення скарги, яка буде розглядатись, встановлює особу, яка з нею звернулась.

Статтею 350 КПК України визначений порядок розгляду судом клопотань до початку судового розгляду по суті.

У даному випадку, до початку розгляду скарги по суті слідчий суддя розпочав розгляд клопотання про участь ОСОБА_3 у судовому засіданні в режимі відеоконференції, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 336 КПК України, лише визнавши наведені особою у клопотанні підстави для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції достатніми, суд може постановити ухвалу про здійснення дистанційного судового провадження.

Тому звернення слідчого судді з уточнюючими запитаннями до учасника кримінального провадження для з`ясування зазначених у клопотанні підстав та їх вплив на неможливість безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні, не може свідчити про упередженість судді, як і зроблені зауваження чи попередження.

Вказане, зокрема, узгоджується з положеннями ст. 321 КПК України, відповідно до якої головуючий у судовому засіданні керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності та порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками кримінального провадження їхніх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення з`ясування всіх обставин кримінального провадження, усуваючи з судового розгляду все, що не має значення для кримінального провадження. Головуючий у судовому засіданні вживає необхідних заходів для забезпечення в судовому засіданні належного порядку.

Слід зазначити, що учасник кримінального провадження вправі не погоджуватись із порядком ведення слідчим суддею процесу, проте така позиція не може бути визначальною в оцінці об`єктивності та неупередженості слідчого судді під час досудового розслідування.

Жодних фактів, які можуть ставити під сумнів безсторонність слідчого судді ОСОБА_4 як з точки зору об`єктивного критерію, так і суб`єктивного ОСОБА_3 не навів. Тобто, його побоювання щодо упередженості слідчого судді не можна вважати об`єктивно виправданими.

З огляду на викладене, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про відвід слідчого судді.

Керуючись ст. 75, 80, 81, 309, 372, 376 КПК України, суддя

постановив:

Відмовити у задоволенні заяви.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122920544
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —991/11627/24

Ухвала від 10.12.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Ногачевський В. В.

Ухвала від 10.12.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Ногачевський В. В.

Ухвала від 10.12.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Ногачевський В. В.

Ухвала від 02.12.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Ногачевський В. В.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мовчан Н. В.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мовчан Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні