Рішення
від 08.11.2024 по справі 925/984/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2024 року м. Черкаси Справа № 925/984/24

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:

від позивача: Марченко О.В. - за довіреністю;

від відповідача: Мельник А.Ю. - за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" (м. Звенигородка, Черкаська область) до комунального підприємства "Водоканал" Ватутінської міської ради (м. Ватутіне, Черкаська область) про стягнення 752 984, 11 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 752984,11 грн., з яких: 698 841, 32 грн. залишку основного боргу, 5 579, 99 грн. інфляційних, 4 824,26 грн. як 3 % річних та 43 738, 54 грн. пені на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.12.2018 на умовах договору про постачання електричної енергії № 7 від 12.05.2015, укладеного між сторонами у справі.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

В ході розгляду справи відповідач сплатив основний борг повністю. Позивач в судовому засіданні решту позовних вимог підтримав та просив суд їх задовольнити.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с 60-66). Також відповідач заявою від 07.10.2024 просить суд розстрочити сплату боргу рівним частинами на шість місяців.

У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін і дослідивши наявні у справі докази суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:

Сторонами не заперечується, що Звенигородський РЕМ в зв`язку зі зміною організації структури публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" та з метою ефективної організації управління структурними підрозділами товариства, згідно рішення від 21.09.2020 Правління ПАТ "Черкасиобленерго" змінив назву на Звенигородську філію ПАТ "Черкасиобленерго". В подальшому, з 01.06.2021 рішенням Правління ПАТ "Черкасиобленерго" відбулась нова зміна назви на Відокремлений структурний підрозділ "Звенигородські електричні мережі "ПАТ "Черкасиобленерго".

12.03.2015 між публічним акціонерним товариством "Черкасиобленерго" від імені якого діє Звинигородський РЕМ (далі - Постачальник, позивач у справі) та Ватутінським комунальним виробничим підприємством "Водоканал" (далі - Споживач, відповідач у справі) укладено договір про постачання електричної енергії № 7 (а.с. 7-10), у відповідності до якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 2299 ( дві тисячі двісті дев`яносто дев`ять) кВт, величини якої по об`єктах Споживача визначені в п. 6 додатку "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору ( п. 1.1. договору).

Враховуючи положення Закону України "Про ринок електричної енергії" правову основу функціонування ринку електричної енергії становлять Конституція України, цей Закон, закони України "Про альтернативні джерела енергії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про природні монополії", "Про захист економічної конкуренції", "Про охорону навколишнього природного середовища", міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасник ринку електричної енергії виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом;

споживач фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;

електропостачальник - суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу.

На виконання вказаного Закону Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі Правила, ПРРЕЕ), що регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем (для власного споживання).

Відповідно до розділу І пункту 1.1.2 цих Правил:

учасники роздрібного ринку електричної енергії електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу, з метою використання ним електричної енергії на власні потреби;

договір про постачання електричної енергії споживачу домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами;

постачання електричної енергії продаж електричної енергії споживачу відповідно до умов договору;

споживання електричної енергії користування електричною енергією споживачем за допомогою електрообладнання для задоволення потреб споживача відповідно до укладених договорів.

Статтею 4 Закону передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Договори укладаються відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до пункту 3.1.7 Правил, якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.

За доводами позивача, що не заперечується відповідачем, на виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", 28.12.2018 Ватутінським комунальним виробничим підприємством "Водоканал" подано заяву - приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (а.с. 11-19), який є публічним договором, із протоколом розбіжностей (а.с. 20).

Пунктом 1.1. цього договору передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги Оператора системи розподілу. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312, та є однаковими для всіх споживачів (пункт 1.2. публічного договору приєднання).

Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом (об`єктами), технічні параметри якого фіксуються в "Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача", який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (пункт 2.1. публічного договору приєднання).

Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та/або інші послуги Оператора системи розподілу у відповідності з додатком 4 "Порядок розрахунків" до цього договору (пункт 2.3. публічного договору приєднання).

Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (надалі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору (пункт 3.1 публічного договору приєднання).

Пунктом 3.2. публічного договору приєднання передбачено, що за підсумками розрахункового місяця Постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи розподілу) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу незалежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача.

Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача.

За необхідності для Споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць. Споживач (його Постачальник) має укласти із Оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, в якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до Адміністратора комерційного обліку (за необхідності).

Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) Споживача зазначені в "Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача" згідно податку 2 до цього Договору (пункт 5.1. публічного договору приєднання).

Оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора (пункт 5.2. публічного договору приєднання).

У відповідності до пункту 6.2. публічного договору приєднання споживач зобов`язується:

1)виконувати умови цього Договору; 8) у разі здійснення оплати за послугу з розподілу (передачу) безпосередньо Оператору системи здійснювати таку оплату у терміни передбачені Додатком до цього Договору.

Пунктом 7.1. публічного договору приєднання передбачено, що оператор системи розподілу має право на отримання від Споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу електричної енергії у разі, якщо умовами глави 5 нього Договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу Споживач здійснює безпосередньо Оператору системи розподілу.

Пунктами 1-5 Додатку № 4 "Порядок розрахунків" (а.с. 18-19) до публічного договору приєднання визначає основні вимоги, умови і порядок здійснення розрахунків за послуги, які надаються оператором системи розподілу, та визначення обсягу електричної енергії, яка розподіляється Споживачу:

1. Споживач здійснює Оператору системи оплату послуг з розподілу електричної енергії за розрахунковий період.

2. Розрахунковим періодом є календарний місяць (з першого по останнє число кожного місяця включно).

Якщо укладено новий договір про надання послуг з розподілу електроенергії (далі - Договір), перший розрахунковий період починається з дня початку розподілу електроенергії і закінчується в останній день відповідного календарного місяця. У випадку припинення дії Договору розрахунковий період для остаточного розрахунку починається з першого дня календарного місяця та закінчується в останній день розподілу електроенергії (до моменту відключення або дати розірвання Договору).

3.Сума оплати послуг з розподілу електричної енергії визначається як добуток фактично розподіленого обсягу електричної енергії на тариф (ціну) послуги з розподілу електричної енергії (за відповідним класом напруги), який діятиме, діє або діяв у відповідному розрахунковому періоді.

4.Тариф (ціна) на послуги з розподілу електричної енергії встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та розміщується на офіційному сайті Оператора системи розподілу.

У разі зміни Регулятором тарифу (ціни) на послугу з розподілу електричної енергії Оператор системи розподілу здійснює розрахунок (перерахунок) належної до сплати суми послуги з розподілу електричної енергії за новим тарифом, починаючи з дня набрання чинності змін тарифу (ціни) згідно рішення Регулятора.

У разі зміни тарифів (цін) на послугу з розподілу електричної енергії оплата заборгованості проводиться за тарифами (цінами), що діяли у період, за який сплачується борг. У разі зміни тарифу (ціни) надлишок (переплата) оплаченої, але не розподіленої електричної енергії зараховується Споживачу на його особовий рахунок як попередня оплата за новими тарифами в наступному розрахунковому періоді.

5. Для проведення розрахунку за розрахунковий період Оператор системи визначає фактичний обсяг і суму послуги з розподілу електричної енергії та надає Споживачу рахунок та акт про фактичне надання послуг даних послуг згідно додатку 13 до цього договору за розрахунковий період.

У разі виникнення розбіжностей за отриманим від Оператора системи розподілу актом про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії Споживач має право оскаржити зазначену в акті суму послуг з розподілу шляхом направлення Оператору системи розподілу повідомлення протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Споживача від платіжного зобов`язання у термін, встановлений пунктом 7 даного додатку.

Якщо Споживач не надає Оператору системи розподілу заперечення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання акта про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії, то вважається, що цей акт прийнято без зауважень та рахунок підлягає повній оплаті.

28.01.2019 між Звенигородським РЕМ ПАТ "Черкасиобленерго" та Ватутінським комунальним виробничим підприємством "Водоканал" було підписано протокол розбіжностей № 1 до додатку № 4 ( Порядок розрахунків) договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 7 від 28.12.2018 (а.с. 20-22). Згідно даного протоколу пукти 2,3,4 договору замінено одним пунктом наступного змісту: "Розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії є календарний місяць. Споживач здійснює оплату вартості споживання електричної енергії в період з першого числа по останнє число місяця наступного за розрахунковим періодом (місяцем)"

У пункті 6 додатку №4 публічного договору приєднання вказано, що Споживач протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання рахунку, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду, здійснює повну оплату за фактично надану послугу з розподілу електричної енергії.

Пунктом 12 додатку №4 до публічного договору приєднання передбачено, за результатами розрахунків за місяць (або квартал) складається та підписується з обох сторін акт звірки розрахунків між Оператором системи розподілу та Споживачем. Ініціатором складання такого акту може бути будь - яка сторона Договору. Акт може складатися щомісячно, але не рідше ніж один раз на квартал поточного календарного року. Розгляд та підписання акту звірки розрахунків здійснюється сторонами протягом 5 (п`яти) робочих днів з дня отримання та один примірник повертається іншій стороні. У разі не повернення або відсутності обґрунтованої відмови від підписання акту звірки розрахунків, акт вважається визнаним стороною і дійсним після завершення терміну його розгляду.

Відповідно до статті 174 Господарського Кодексу України договір є підставою для виникнення господарських зобов`язань.

Частиною 1 ст. 193 Господарського Кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну проданого товару.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частинами 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Пункт 3 частини 1 статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначає, що електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.

Пунктом 1 частини 3 статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням Правил роздрібного ринку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 затверджено ПРРЕЕ.

Відповідно до п. 2 вказаної постанови зазначено, що укладання договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною в додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 1.2.15. Правил, для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов у цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

Договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується в передбаченому договором порядку (п. 3.2.13. Правил).

За доводами позивача, у відповідності до умов Договору, він своєчасно надавав споживачу електричну енергію з січня 2024 по червень 2024 на загальну суму 2 804 085,79 грн. :

1. рахунок від 01.02.2024 року №7/07 за послугу з розподілу електричної енергії па суму 258 362,05 грн. з ПДВ за січень 2024 року ( а.с. 29) ;

2. рахунок від 01.03.2024 року №7/07 за послугу з розподілу електричної енергії на суму 375 958,41 грн. з ПІДВ за лютий 2024 року (а.с. 30);

3. рахунок від 01.04.2024 року №7/07 за послугу з розподілу електричної енергії па суму 274 603,89 грн. з ПДВ за березень 2024 року ( а.с. 31);

4. рахунок від 01.05.2024 року №7/07 за послугу з розподілу електричної енергії па суму 488 022,00 грн. з ПДВ за квітень 2024 року (а.с. 32);

5. рахунок від 01.06.2024 року №7/07 за послугу з розподілу електричної енергії па суму 698 698,12 грн. з ПВ за травень 2024 року (а.с.33);

6. рахунок від 01.07.2024 року №7/07 за послугу з розподілу електричної енергії на суму 708 441,32 грн. з ПДВ за червень 2024 року (а.с. 34) .

Між сторонами спору підписаний акт про фактичне надання послуг за розрахунковий період січень 2024 на суму 258 362,05 грн. ( а.с. 35)

Також між сторонами підписаний акт розрахунків станом на 01.07.2024, з якого вбачається, що заборгованість відповідача перед позивачем вже становить 708 441,32 грн. (а.с. 36).

Акти підписані керівниками та бухгалтерами обох підприємств та скріплені печатками.

Спорів щодо якості послуги та кількості спожитої електроенергії між сторонами немає.

За формою Додатка № 12 до Договору № 7 від 12.03.2015 про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідач щомісячно подавав позивачу звіти про показники засобів обліку на підтвердження отримання послуг з розподілу та за споживання електроенергії (а.с. 23-28).

Позивач вказує, що відповідачем, 02.07.2024 сплачено лише 9 600,00 грн., за надані послуги з розподілу електричної енергії.

Таким чином, залишок заборгованості відповідача перед позивачем становив на час звернення до суду 698 841,32 грн. ( 708 441,32 - 9 600,00).

На час проведення останнього засідання сторони підтверджують, що основний боргу за електроенергію КП "Водоканал" сплачено повністю.

Оскільки спір з приводу стягнення цієї суми вичерпався в ході розгляду справи, то у відповідності до п2) ч. 1 ст. 231 ГПК України провадження у справі в цій частині слід закрити, про що просять обидві сторони.

Також за прострочення розрахунків позивач просить суд стягнути з відповідача 43 738,54 грн. пені, 5 579,99 грн. інфляційних втрат та 4 824,26 грн. як 3% річних за період з 01.03.2024 по 17.07.2024.

Дані вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного:

Статтею 625 Цивільного Кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд перевірив нарахування позивачем інфляційних та 3 % річних (а.с. 39-40) в програмі "Ліга - Закон" за вказані позивачем періоди прострочення сплати боргу і встановив неправильність їх нарахування, після перерахунку сума інфляційних становить 17 375,53 грн., а оскільки позивач не збільшив позовні вимоги в цій частині, то з відповідача на користь позивача слід стягнути 5579,99 грн. інфляційних втрат.

Щодо стягнення 3 % річних за вказані періоди, то за перерахунком в програмі "Ліга -Закон" встановлено неправильність нарахування, і після перерахунку сума становить лише 4806,51 грн., які і підлягають до стягнення.

Доказів сплати боргу в цій частині відповідачем суду не подано, тому до примусового стягнення належить 5 579,99 грн. інфляційних втрат та 4 806,51 грн. як 3% річних.

В решті суми стягнення по 3% річних у позові слід відмовити через неправильні нарахування.

Доказів звільнення відповідача від сплати інфляційних та 3% річних, зокрема, з підстав відсутності факту прострочення виконання основного зобов`язання у період їх нарахування, відповідачем суду не подано.

Щодо стягнення пені в розмірі 43 738,54 грн. за період з 01.03.2024 по 17.07.2024 судом встановлено наступне.

У відповідності до ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності до положень ст. 1,3 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 8.5. договору щодо послуг з розподілу (а.с. 13) за внесення платежів, передбачених цим Договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4 "Порядок розрахунків" до цього Договору, у разі якщо главою 5 цього Договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу здійснює споживач безпосередньо Оператору системи розподілу, Споживач сплачує Оператору системи розподілу пеню у розмірі 0,5% (але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України) за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

При цьому згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Початок нарахування пені має співпадати з датою виникнення права на її нарахування і чинним законодавством не надано право кредитору змінювати цей порядок нарахування.

Суд, перевіривши нарахування пені (а.с. 38) за період дії договору, встановив неправильність її нарахування при одночасному дотриманні позивачем шестимісячного строку розрахунку та вірно визначених періодів із обмеженням подвійною обліковою ставкою.

Після перерахунку в програмі "Ліга - Закон" за визначеним позивачем загальним періодом нарахування, сума пені становить 46 308,30 грн. А оскільки позивачем не збільшено позовні вимоги в цій частині, то з відповідача на користь позивача слід стягнути 43 738,54 грн. пені як і було заявлено в позові.

Доказів проведення повних розрахунків за позовними вимогами в справу відповідачем не подано. Власних контрозрахунків позовних вимог за санкціями відповідачем суду не подано.

Отже зібраними у справі доказами позивач довів правову підставу та обґрунтованість своїх позовних вимог, сторонами спір не врегульовано, борг відповідачем повністю не сплачено, однак до примусового стягнення з відповідача на користь позивача належить лише 5 579, 99 грн. інфляційних втрат, 4 806,51 грн. як 3 % річних та 43 738, 54 грн. пені на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.12.2018 на умовах договору про постачання електричної енергії № 7 від 12.05.2015, укладеного між сторонами у справі.

В частині стягнення 698 841,32 грн. залишку основного боргу провадження слід закрити за відсутністю предмету спору.

В решті вимог стягнення по 3% річних у позові слід відмовити через неправильні розрахунки.

Відповідач заявою від 07.10.2024 (а.с. 102) і у відзиві на позов (а.с. 61) просить суд розстрочити виконання судового рішення до сплати рівними частинами на шість місяців.

Заяву вмотивовано соціальною значимістю діяльності відповідача, як підприємства критичної інфраструктури, який повинен надавати безперебійне водопостачання та ремонтувати мережу, а більшу частину надходження оплати за послуги надає місцеве населення.

Сторони дійшли до згоди щодо можливості розстрочення сплати нарахованих санкцій з урахуванням також і обставини, що відповідач сплатив залишок основного боргу повністю.

У відповідності до ч. 5 ст. 331 ГПК України відстрочення або розстрочення сплати заборгованості не може перевищувати одного року з часу прийняття рішення.

Отже суд вважає, що статус відповідача як комунального підприємства критичної інфраструктури та виконання ним повністю основного зобов`язання перед позивачем, дають підстави для задоволення заяви КП "Водоканал" Ватутінської міської ради про розстрочення сплати боргу на шість місяців.

Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України, оскільки спір виник через неправильні дії відповідача, з відповідача на користь позивача слід стягнути 11294,76 грн. судового збору повністю.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

В частині стягнення 698 841,32 грн. основного боргу провадження закрити за відсутністю предмету спору.

Стягнути з Ватутінського виробничого комунального підприємства "Водоканал" Ватутінської міської ради Черкаської області (код 24359125, адреса: 20252, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Європейська, 1) на користь публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" ( код 25204637, адреса: 20202, Черкаська область, м. Звенигородка, вул. Героїв Небесної Сотні, 87) -- 5 579, 99 грн. інфляційних втрат, 4 806,51 грн. як 3 % річних та 43 738, 54 грн. пені на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.12.2018 на умовах договору про постачання електричної енергії № 7 від 12.03.2015.

Розстрочити сплату цих платежів рівними частинами на шість місяців, зобов`язавши Ватутінське виробниче комунальне підприємство "Водоканал" Ватутінської міської ради сплачувати на користь Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" по 9 020,84 грн. до 30 числа кожного місяця, починаючи з 30 листопада 2024 року по 30 квітня 2025 року.

Наказ видати.

В решті вимог про стягнення 3% річних у позові відмовити.

Стягнути з Ватутінського виробничого комунального підприємства "Водоканал" Ватутінської міської ради Черкаської області (код 24359125, адреса: 20252, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Європейська, 1) на користь публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Звенигородські енергетичні мережі" ( код 25204637, адреса: 20202, Черкаська область, м. Звенигородка, вул. Героїв Небесної Сотні, 87) -- 11 294,76 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 11 листопада 2024 року

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122922672
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —925/984/24

Судовий наказ від 02.12.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Судовий наказ від 02.12.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 08.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні