Ухвала
від 11.11.2024 по справі 927/1045/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

11 листопада 2024 року м. Чернігівсправа № 927/1045/24

Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., розглянув матеріали позовної заяви від 05.11.2024 б/н у справі

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Профальянс ЛТД»,

вул. Бондарчука Любомира, 8, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI,

LIMAN MH 32 SK OFIS PEKER IS MERKEZI NO: 2/21 KAT: 3 KONYAALTI/ANTALYA (країна Туреччина);

предмет спору: про стягнення 12810,00 доларів США

ВСТАНОВИВ:

05.11.2024, Товариство з обмеженою відповідальністю «Профальянс ЛТД» (далі ТОВ «Профальянс ЛТД») звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI (нерезидента) (країна Туреччина) з вимогою про стягнення 12810,00 доларів США за контрактом № 1/2024 від 29.04.2024.

Суд дослідив матеріали позовної заяви та вважає за необхідне залишити її без руху, врахувавши наступне.

Згідно з частиною 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу (п. 1); сплату судового збору в установлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (п. 2).

Суд звертає увагу позивача, що ним не дотримані вимоги щодо подачі до суду належних доказів на підтвердження сплати судового збору в установленому Законом порядку та розмірі.

Правові засади справляння судового збору та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлюються Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до частини 1 статті 3, частини 1 та п.1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Судовий збір справляється в відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - в відсотковому співвідношенні до ціни позову та в фіксованому розмірі.

Ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру встановлюється в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За абзацом 6 частини 1 статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується в гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.

Належні докази на підтвердження сплати судового збору до Державного бюджету України за розгляд та вирішення даного спору судом першої інстанції, до матеріалів справи заявником не надані.

Суд не має можливості визначити точну суму судового збору, що підлягає перерахуванню до Державного бюджету України за розгляд даного спору за ціною позову 12810,00 доларів США, як передбачено частиною 2 статті 174 ГПК України, оскільки його розмір визначається виходячи з офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого НБУ на день сплати.

Суд також звертає увагу позивача, що ним не дотримані вимоги щодо подачі до суду належних доказів на підтвердження направлення на адресу відповідача позовної заяви від 05.11.2024 б/н з доданими до неї документами.

Згідно з частиною 1 статті 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідач - нерезидент, на якого не поширюються вимоги про обов`язкову реєстрацію свого електронного кабінету в системі ЄСІТС. Відтак, належними доказами надсилання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів є розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), виданий відправникові оператором поштового зв`язку при прийнятті реєстрованого поштового відправлення для пересилання та опис вкладення до цього листа, з якого вбачається які саме документи направлені на адресу відповідачу.

Належні докази на підтвердження направлення на адресу відповідача копії даної позовної заяви з доданими до неї документами, до матеріалів позову заявником не надані.

Частиною 3 статті 162 ГПК України встановлено загальні вимоги до змісту позовної заяви.

Суд звертає увагу заявника, що відповідно до п. 5 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до частини 2 статті 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази на підтвердження обставин в обґрунтування позовних вимог (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). За частиною 2 статті 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надане право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

У процесі розгляду справи, суд, відповідно до статті 86 ГПК України, оцінює наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься в справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частин 1, 2 та 5 статті 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях) повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться в нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування (частина 1 статті 76 ГПК України).

Позов обґрунтований порушенням відповідачем договірних зобов`язань за контрактом від 29.04.2024 № 1/2024, специфікацією № 1 та інвойсом б/н до нього, в рахунок виконання умов яких позивачем (покупцем) на умовах авансового платежу (70% від загальної ціни погодженого товару) перераховані кошти в розмірі 12810,00 доларів США за платіжною інструкцією в іноземній валюті від 10.05.2024.

Однак з копій перерахованих документів (доданих до позовної заяви) неможливо встановити обставини, про які зазначає позивач у позові, оскільки специфікація № 1, інвойс б/н та платіжна інструкція в іноземній валюті складені іноземною мовою (англійською мовою), без надання офіційного перекладу на державну мову. Вказані копії непридатні для опрацювання, оскільки не відповідають вимогам до письмових доказів, що подаються до суду.

Згідно з частиною 1 статті 10 ГПК України господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою.

За приписами частини 1 статті 12 Закону України Про судоустрій і статус суддів судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.

Відповідно до статті 10 Конституції України та статті 1 Закону України Про забезпечення функціонування української мови як державної державною мовою в Україні є українська мова.

У рішенні Конституційного Суду України від 14.12.1999 (справа №10-рп/99) зазначено, що українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина 5 статті 10 Конституції України).

За статтею 79 Закону України Про нотаріат нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблений перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.

Відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.06.2015 № 1000/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.06.2015 за № 736/27181, копія документа повинна відповідати оригіналу, тобто повністю відтворювати інформацію оригіналу і всі його зовнішні ознаки або їх частину; не допускається виготовляти копії документів з нерозбірливим текстом, підчистками, приписами та іншими необумовленими виправленнями.

Господарський суд приймає документи, складені мовами іноземних держав, за умови супроводження їх нотаріально засвідченим перекладом на українську (п. 7 роз`яснення президії Вищого господарського суду України від 31.05.2002 № 04-5/608 Про деякі питання практики розгляду справ за участю іноземних підприємств і організацій).

З урахуванням зазначеного, суд дійшов до висновку, що при зверненні із позовною заявою разом з документами, що складені іноземною мовою, повинен бути поданий належним чином (нотаріально) засвідчений переклад державною мовою цих документів для належної їх оцінки судом як доказу, зокрема, і на стадії вирішення питання про підставність відкриття провадження в справі. Проте, заявник разом із позовною заявою подав копії перелічених документів складені іноземною мовою без належним чином засвідченого перекладу.

Суд також звертає увагу позивача, що ним не додано до матеріалів позову пред`явленого до нерезидента (країна місцезнаходження відповідача: Туреччина), належних доказів на підтвердження правосуб`єктності останнього, а саме відомостей про державну реєстрацію цієї компанії в відповідному реєстрі компаній іноземної держави.

Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху (частина 1 статті 174 ГПК України).

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина 2 статті 174 ГПК України).

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви в строк, установлений судом, вона вважається поданою в день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу (частина 3 статті 174 ГПК України).

З огляду на зазначене, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк у 10 календарних днів, з дня вручення цієї ухвали, для усунення установлених недоліків шляхом подачі до суду належних доказів сплати судового збору в установленому порядку та розмірі (виходячи з ціни позову 12810,00 доларів США, обрахованого за курсом гривні до іноземної валюти, встановленого НБУ на дату сплати); належних доказів направлення на адресу відповідача засобами поштового зв`язку копії позовної заяви від 05.11.2024 б/н разом з додатками (їх повним переліком); засвідчений нотаріусом переклад на державну мову специфікації № 1, інвойсу б/н та платіжної інструкції в іноземній валюті; доказів на підтвердження правосуб`єктності нерезидента ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI (до якого скерований позов).

Керуючись статтями 6, 42, 162, 164, 172, 174, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Позивачу, протягом 10 (десять) календарних днів з моменту отримання даної ухвали (в тому числі засобами електронного зв`язку), усунути виявлені недоліки позовної заяви.

3. Роз`яснити позивачу, що відповідно до статті 176 ГПК України, в разі неусунення ним недоліків позовної заяви в установлений судом строк, позовна заява залишається без розгляду.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Ухвала складена та підписана 11.11.2024.

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Романенко А.В.

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122922748
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1045/24

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні