Ухвала
від 02.12.2024 по справі 927/1045/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

02 грудня 2024 рокум. Чернігів справа № 927/1045/24

Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., розглянув матеріали позовної заяви від 05.11.2024 б/н та заяви від 20.11.2024 б/н про усунення недоліків позовної заяви в справі

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Профальянс ЛТД,

вул. Бондарчука Любомира, 8, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI,

LIMAN MH 32 SK OFIS PEKER IS MERKEZI NO: 2/21 KAT: 3 KONYAALTI/ANTALYA (країна Туреччина);

предмет спору: про стягнення 12810,00 доларів США

ВСТАНОВИВ:

05.11.2024, Товариство з обмеженою відповідальністю Профальянс ЛТД (далі ТОВ Профальянс ЛТД) звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI (нерезидента, країна Туреччина) з вимогою про стягнення 12810,00 доларів США за контрактом № 1/2024 від 29.04.2024.

Ухвалою від 11.11.2024 на підставі статті 174 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) вказана позовна заява залишена без руху; позивачу наданий строк у 10 календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подачі до суду: належних доказів сплати судового збору в установленому порядку та розмірі; належних доказів направлення на адресу відповідача засобами поштового зв`язку копії позовної заяви від 05.11.2024 б/н разом з додатками (їх повним переліком); засвідчений нотаріусом переклад на державну мову: специфікації № 1, інвойсу б/н та платіжної інструкції в іноземній валюті; доказів на підтвердження правосуб`єктності нерезидента ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI (до якого скерований позов).

21.11.2024, на адресу суду, засобами електронного зв`язку, від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої додані запитувані судом документи; заява про усунення недоліків позовної заяви подана до суду в строк, установлений ухвалою від 11.11.2024.

Відповідно до частини 3 статті 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви в строк, установлений судом, вона вважається поданою в день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Зважаючи, що позивачем усунуті встановлені ухвалою від 11.11.2024 недоліки позовної заяви, суд доходить висновку про необхідність відкриття провадження в справі № 927/1045/24.

Позовна заява відповідає вимогам статті 162 ГПК України. Підстави для її повернення або відмови в відкритті провадження в справі, визначені ГПК України, відсутні.

Про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в справі суд постановляє ухвалу, в якій в тому числі зазначає за якими правилами позовного провадження буде розглядатись справа (частина 2 статті 176 ГПК України).

Виходячи з ціни заявленого позову та суб`єктного складу сторін, дана справа має бути розглянута за правилами загального позовного провадження.

Суд установив, що відповідач у справі ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI, нерезидент, юридична особа знаходиться за адресою: LIMAN MH 32 SK OFIS PEKER IS MERKEZI NO: 2/21 KAT: 3 KONYAALTI/ANTALYA (країна Туреччина) (номер в Державному реєстрі: 0380111005700001).

За статтею 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України Про міжнародне приватне право, Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.

Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, установлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (стаття 365 ГПК України).

Сторони, відповідно до п. 7.2. Контракту від 29.04.2024 № 1/2024 погодили, що всі суперечки, розбіжності або вимоги, що виникають за цим Контрактом або в зв`язку з ним, у тому числі щодо його виконання, порушення, припинення або недійсності, підлягають вирішенню на вибір позивача в господарському суді України.

Згідно зі статтею 367 ГПК України в разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Судове доручення надсилається в порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном, повідомлення в належній формі іноземних учасників судового процесу про час і місце розгляду справи, регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965 (далі - Конвенція), яка є чинною в Україні згідно з Законом України «Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах» від 19.10.2000 № 2052-ІІІ (далі Закон), із заявами та застереженнями. Дата приєднання України до Конвенції 19.10.2000, дата набуття чинності 01.12.2001. Республіка Туреччини також є учасником цієї Конвенції.

Конвенція застосовується в цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном (ст. 1 Конвенції).

Вся інформація щодо вручення документів на підставі Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року розміщена на офіційному сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права (www.hcch.net).

Центральним органом Республіки Туреччина, у розумінні статей 2, 6 та 18 Конвенції відповідно до інформації, розміщеної на веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права (http://www.hcch.net), до якого слід надсилати судове доручення про вручення документів відповідачу (нерезидента України), зареєстрованого за законодавством Республіки Туреччина, є Ministry of Justice, General Directorate for International Law and Foreign Relations, Adalet Bakanligi Ek Binasi (Namik Kemal Mah. Milli Mudaffa Caddesi No: 22 Cankaya / Ankara Turkey).

За п. 6.7. Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України від 27.06.2008), суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах від 15.11.1965 до Центрального органу іноземної держави напряму. У разі потреби одержання інформації про стан виконання доручення суд України звертається до запитуваної держави безпосередньо.

Відповідно до статей 3, 5 Конвенції орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках. Центральний Орган запитуваної Держави власноручно вручає документ або забезпечує його вручення відповідним органом, зокрема в спосіб визначений його внутрішнім правом для вручення документів, складених в цій державі, особам, що перебувають на її території. Якщо документ має бути вручений відповідно до частини першої цієї статті, то Центральний Орган може вимагати, щоб документ був складений або перекладений офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуваної Держави.

Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 6 Конвенції, Центральний Орган запитуваної Держави або будь-який орган, який вона може призначити для цього, складає підтвердження відповідно до формуляра, доданого до цієї Конвенції. У підтвердженні підтверджується факт вручення документу і зазначається спосіб, місце та дату вручення, а також особа, якій документ був вручений. Якщо документ не був вручений, в підтвердженні зазначаються причини, які перешкодили врученню. Підтвердження направляється безпосередньо запитуючому органу.

Статтею 15 Конвенції визначено, що якщо документ про виклик до суду або аналогічний документ підлягав передачі за кордон з метою вручення відповідно до положень цієї Конвенції, і якщо відповідач не з`явився, то судове рішення не може бути винесено, поки не буде встановлено, що: a) документ був вручений в спосіб, передбачений внутрішнім правом запитуваної Держави для вручення документів, складених у цій країні, особам, які перебувають на її території; b) документ був дійсно доставлений особисто відповідачу або за його місцем проживання в інший спосіб, передбачений цією Конвенцією, і що, в кожному з цих випадків, вручення або безпосередня доставка були здійснені в належний строк, достатній для здійснення відповідачем захисту.

Кожна Договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини 1 цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, в разі, якщо виконані всі наступні умови:

a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією;

b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців;

c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.

Таким чином, з урахуванням положень статті 367 ГПК України, з метою належного повідомлення відповідача ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI (нерезидент Республіка Туреччина), про дату, час та місце підготовчого засідання в справі № 927/1045/24, керуючись положеннями Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, Господарський суд Чернігівської області дійшов висновку про необхідність звернення до компетентного органу держави Республіки Туреччини, яким згідно з інформацією, розміщеною на веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права (http://www.hcch.net) є Ministry of Justice, General Directorate for International Law and Foreign Relations, Adalet Bakanligi Ek Binasi (Namik Kemal Mah. Milli Mudaffa Caddesi No: 22 Cankaya / Ankara Turkey).

Згідно з п. 4 частини 1 статті 228 ГПК України, суд, за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи, може зупинити провадження в справі в випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави. За п. 8 частини 1 статті 229 ГПК України провадження в справі зупиняється в випадках, установлених п. 4 частини 1 статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.

З огляду на необхідність дотримання процедури вручення судових документів, з урахуванням місцезнаходження відповідача (країна Республіка Туреччина), провадження в справі підлягає зупиненню до надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави на дане судове доручення та визначеної дати підготовчого засідання.

Перелік обов`язків позивача, який відповідно до частини 1 статті 41 ГПК України є учасником справи, визначений, зокрема, статтею 42 ГПК України, в силу п. 7 частини 2 якої, учасники справи зобов`язані виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

З огляду на зазначене, суд покладає на позивача обов`язок надати суду в строк до 11.12.2024 посвідчений належним суб`єктом переклад на турецьку мову даної ухвали та прохання про вручення за кордоном судових документів (у 3 примірниках).

Суд звертає увагу позивача, що в силу статті 81 ГПК України ненадання витребуваних судом документів є підставою для залишення позову без розгляду.

Керуючись статтями 176, 228, 234, 365, 367 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження в справі.

2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на 30 квітня 2025 року об 11:00. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000, кабінет № 18 .

4. Зобов`язати позивача в строк до 11.12.2024 надати суду засвідчений переклад на турецьку мову: ухвали Господарського суду Чернігівської області від 02.12.2024 про відкриття провадження в справі № 927/1045/24 (на п`яти аркушах) та прохання про вручення закордоном судових та позасудових документів, у трьох примірниках.

Попередити, що в разі невиконання вимог ухвали суду в належний строк, позовна заява буде залишена без розгляду в порядку п. 4 частини 1 статті 226 ГПК України.

5. Після надходження до суду витребуваних від позивача документів (у п. 4 резолютивної частини цієї ухвали) направити судове доручення про надання правової допомоги в справі № 927/1045/24 до компетентного органу Ministry of Justice, General Directorate for International Law and Foreign Relations, Adalet Bakanligi Ek Binasi (Namik Kemal Mah. Milli Mudaffa Caddesi No: 22 Cankaya / Ankara Turkey), для вручення відповідачу - ESNAT Tarim Sanayi ve TICARET LIMITED SIRKETI, нерезидент, юридична особа знаходиться за адресою: LIMAN MH 32 SK OFIS PEKER IS MERKEZI NO: 2/21 KAT: 3 KONYAALTI/ANTALYA (країна Туреччина).

6. Провадження в справі зупинити на час виконання судового доручення, до 30.04.2025.

7. Запропонувати відповідачу, відповідно до статей 165, 178 ГПК України, у строк по 15.04.2025 надати суду відзив (заперечення) на позов із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його доводи; копію відзиву (з доданими документами) надіслати позивачу, про що до відзиву надати належні докази.

Попередити відповідача, що з огляду на зміст частини 2 статті 178 ГПК України в разі ненадання відзиву в установлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

8. Позивачу, відповідно до статей 166, 184 ГПК України, протягом 7 календарних днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, надати суду відповідь на відзив, її копію (разом з доданими документами) надіслати відповідачу, про що до суду подати належні докази.

9. Сторонам: при направленні в судове засідання повноважних представників, останнім мати при собі, відповідно до статті 60 ГПК України, документи на підтвердження їх повноважень та документи, які посвідчують особу.

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу учасників справи, що починаючи з 01.01.2019 представництво в суді першої інстанції здійснюється адвокатами (стаття 131-2 Конституції України та пп.11 п.16-1 її Перехідних положень).

10. Звернути увагу учасників справи на те, що:

за приписами частин 8, 9 статті 80 ГПК України докази, не подані в установлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання в указаний строк з причин, що не залежали від неї. Копії доказів (крім речових), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи;

згідно з частиною 2 статті 207 ГПК України заяви та клопотання, які без поважних причин не будуть подані в строк, визначений судом, суд залишає без розгляду.

11. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Повний текст ухвали складений в перший робочий день після виходу судді з відпустки.

З огляду на запровадження воєнного стану в Україні, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, виходячи з поточної ситуації у країні, явка сторін не визнається судом обов`язковою.

Учасники справи мають право подати до суду заяви про розгляд справи в їхній відсутності за наявними матеріалами в порядку частини 3 статті 196 ГПК України або заяви про надання можливості прийняти участь у розгляді справи в режимі відеоконференції в порядку статті 197 ГПК України.

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.

Суддя А. В. Романенко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено03.12.2024
Номер документу123426522
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —927/1045/24

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні