Справа № 455/1252/24
Провадження № 2/455/372/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
08 листопада 2024 року м. Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
у складі судді Титова А.О.,
за участю секретаря судових засідань Гавриляк О.Б.,
представники сторін в судове засідання не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу
за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - Позивач),
до Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області (далі за текстом - Відповідач),
про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Зміст позовних вимог та їх обґрунтування
Позивач звернувся до суду з позовом до Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання права власності у порядку спадкування.
В обґрунтування своїх вимог Позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Лопушниця Самбірського (колишнього Старосамбірського) району Львівської області помер її чоловік - ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на право власності на 1/6 частку житлового будинку АДРЕСА_1 , яке належало останньому відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 30.10.2009 р.
На день смерті померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 , разом з ним були зареєстровані та проживали: 1) дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 2) син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; 3) невістка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; 4) син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; 5) внук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; 6) внука ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Виконком Старявської сільської ради від його імені не посвідчував заповіт.
Оскільки заповіт відсутній, то спадкування після смерті ОСОБА_2 здійснюється за законом. Згідно свідоцтва про одруження позивача її чоловіком є ОСОБА_2 , отже Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після його смерті.
10 травня 2024 року позивач звернулася до Старосамбірської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за і законом після смерті ОСОБА_2 .
В той же час, Позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину 1/6 частини будинку, оскільки ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а свідоцтво про право власності на 1/6 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , видане Старявською сільською радою Старосамбірського району Львівської області 30 жовтня 2009 року, тобто після смерті спадкодавця.
За таких обставин, позивач звернувся до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, подали на адресу суду заяву про слухання справи за їх відсутності, позовну заяву підтримують, просять її задовольнити.
Правова позиція відповідача
Відповідач - в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, подав на адресу суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, проти задоволення позовних вимог - не заперечує.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПИТАННЯ
Належний відповідач у справі
У справах про визнання права власності у порядку спадкування належним відповідачем є спадкоємець (спадкоємці), який прийняв спадщину, а у випадку його відсутності, усунення від права на спадкування, неприйняття ним спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування (Постанова Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 265/6868/16-ц).
Спадкова справа № 101/2003 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена за заявою Позивача у справі та інших заяв можливих спадкоємців про прийняття спадщини не містить.
Оскільки спадкоємці, які прийняли спадщину на спірне нерухоме майно - відсутні, Хирівська міська рада Самбірського району Львівської області є належним відповідачем у справі як відповідний орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Підсудність
Позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини (частина 1 статті 30 ЦПК України).
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», яка набрала чинності 19.07.2020 року, в Україні утворено 136 нових та ліквідовано 490 районів, в тому числі, ліквідовано Старосамбірський район Львівської області та утворено Самбірський район (з адміністративним центром у місті Самбір) у складі територій Бісковицької сільської, Боринської селищної, Добромильської міської, Новокалинівської міської, Ралівської сільської, Рудківської міської, Самбірської міської, Старосамбірської міської, Стрілківської сільської, Турківської міської, Хирівської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Спірне нерухоме майно заходиться на території Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області, тобто на колишній території ліквідованого Старосамбірського району Львівської області.
Пунктом 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Таким чином, справа підсудна Старосамбірському районному суду Львівської області.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ
Родинні зв`язки Позивача у справі
Позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , були чоловіком та дружиною.
ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці59років,до днясмерті бувзареєстрований тафактично проживавза адресою:село Лопушниця Самбірського (колишнього Старосамбірського) району Львівської області.
На день смерті померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . На день смерті з ним були зареєстровані та проживали: 1) дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 2) син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; 3) невістка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; 4) син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; 5) внук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; 6) внука ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Виконком Старявської сільської ради від його імені не посвідчував заповіт.
З свідоцтва про право власності на нерухоме майно вбачається, що власниками будинку за адресою: АДРЕСА_2 частки кожен є: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Вищенаведені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи:
- копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 30.01.1963;
- копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 27.03.1998;
- копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.10.2009;
- копією довідки № 447 від 26.04.2024;
- копією довідки № 477 від 13.05.2024;
- копією будинкової книги.
Відмова у видачі свідоцтва про право на спадщину, звернення до суду з позовом
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік Позивача ОСОБА_2 , який на день смерті проживав та був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач після смерті чоловіка ОСОБА_2 , звернулася до державного нотаріуса Старосамбірської державної нотаріальної контори Львівської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_2 .
10.05.2024 року Державним нотаріусом Старосамбірської нотаріальної контори Сюма Т.С., відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину 1/6 частини будинку із посиланням на те, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а Свідоцтво про право власності на 1/6 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , видане Старявською сільською радою Старосамбірського району Львівської області 30.10.2009 року, тобто після смерті спадкодавця. За захистом свого права Позивачу рекомендовано звернутись до суду.
Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, які є спадковими, а позивач позбавлений права на нотаріальне оформлення своїх спадкових прав, а тому звернувся до суду із позовом у даній справі.
ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА ТА СУДОВА ПРАКТИКА
Положення про власність
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом (частини 1 та 2 статі 328 Цивільного кодексу України, далі за текстом - ЦК України).
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права (пункт 1 частини 2 статті 16 ЦК України).
Житловий будинок та садиба є об`єктами права власності (статті 380, 390 ЦК України).
Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК України).
Положення про спадкування
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (статті 1216, 1217 ЦК України).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частини 1 та 2 статті 1220 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання та підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тобто державна реєстрація не є способом набуття права власності. Вона виступає лише засобом підтвердження фактів набуття чи припинення прав власності на нерухоме майно або інших речових прав (постанова Верховного Суду від 03.06.2020 у справі №363/4852/17).
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження (абзац 3 пункту 23 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», постанова Верховного Суду від 22.09.2021 у справі №227/3750/19).
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення в нотаріальному порядку (постанова Верховного Суду від 22.09.2021 у справі №227/3750/19).
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що 1/6 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 належала чоловіку Позивача ОСОБА_2 , який за життя не отримав свідоцтво про право на спадщину на це майно.
З урахуванням вищенаведеної практики Верховного Суду, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, а тому, факт реєстрації права власності чоловіка Позивача на 1/6 частину будинку після його смерті, за умови здійснення такої реєстрації в подальшому - не може бути перепоною для реалізації Позивачем її прав як спадкоємця її померлого чоловіка.
В той же час, за наведених обставин - Позивач як спадкоємець фактично позбавлений можливості отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину, а тому його право власності, з урахуванням вищевикладених вимог чинного законодавства та судової практики - має бути визнано в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що спрямовані на реальний захист прав та інтересів спадкоємця при оформленні своїх спадкових прав, так як інший правовий механізм оформлення таких прав в останньої - відсутній.
Приймаючи до уваги вищевикладене, вказане, на підставі викладеного, керуючись статтями 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/6 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Інформація про учасників справи
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 .
Відповідач Хирівська міська рада Самбірського району Львівської області, адреса місцезнаходження: м. Хирів, вул. Василя Стуса, будинок №24 Самбірського району Львівської області, поштовий індекс 82060, код ЄДРПОУ 04056019.
Строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження
Рішення підписано без його проголошення, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи в судове засідання, датою ухвалення рішення є дата складання повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Титов А.О.
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122929108 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Титов А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні