Рішення
від 17.10.2024 по справі 949/5/24
ДУБРОВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №949/5/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді Отупор К.М.,

при секретарі судового засідання Катюха К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 11.01.2024 року звернувся в суд з позовом до відповідача Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.

28 червня 2024 року від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Мазура Р.В. надійшла позовна заява (в новій редакції) про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадування за законом.

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер двоюрідний дід позивача - ОСОБА_2 (рідний брат маминого батька: мама ОСОБА_3 , її батько ОСОБА_4 ). Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належний йому житловий будинок в АДРЕСА_1 . Так як ОСОБА_1 доглядав за своїм двоюрідним дідом і здійснив обряд поховання після його смерті, фактично проживаючи з ним за адресою, фактично прийняв спадщину. Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, інших спадкоємців немає, тому є всі підстави визнати за ОСОБА_5 право власності на вказаний будинок в порядку спадкування, так як він є єдиним спадкоємцем, проживав та доглядав за померлим на момент його смерті, допомагав по господарству та після його смерті здійснив обряд поховання. Інші спадкоємці, які претендували б на спадкове майно, що належало ОСОБА_2 , не заявляли своє право на спадщину, ніхто не претендує на спадкове майно.

В с удовому засіданні, що відбулося 11 квітня 2024 року позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Мазур Р.В. позов підтримали та просили суд визнати за позивачем право власності на нерухоме майно в порядку спадування за законом, а саме - право власності на житловий будинок площею 44,1 кв.м. із надвірними будівлями, які розташовані за адресою : АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті двоюрідного діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зокрема в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 суду пояснив, що його двоюрідний дід по маминій лінії, а саме рідний брат маминого батька ОСОБА_2 проживав за адресою АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 право власності на даний будинок не оформив. Оскільки дідова дружина померла, а дітей у нього не було, інших спадкоємців, які б претендували на спадщину після смерті діда немає, просить суд визнати за ним право власності на нерухоме майно в порядку спадування за законом, а саме - право власності на житловий будинок площею 44,1 кв.м. із надвірними будівлями, які розташовані за адресою : АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті двоюрідного діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В наступні судові засідання позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Мазур Р.В. в судове засідання не з`явилися, подавши до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримують.

Дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи та встановивши, що вимоги позивача не зачіпають інтереси третіх осіб, а прийняте рішення суду не суперечить вимогам чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Як вбачається із позовної заяви та долучених до неї матеріалів, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 .

Факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 підтверджується долученими до матеріалів позовної заяви копіями свідоцтв про народження матері позивача ОСОБА_3 (а.с.81), згідно якого вбачається, що її батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , з чого суд робить висновок, що ОСОБА_4 є братом покійного спадкодавця ОСОБА_2 . Копією свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 стверджується те, що матір`ю позивача є ОСОБА_3 , племінниця спадкодавця. (а.с. 82).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді майна та майнових прав, до складу якої у відповідності до статті 1218 Цивільного кодексу України входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились у зв`язку з його смертю.

Оскільки на день смерті свого двоюрідного діда ОСОБА_2 , ОСОБА_1 проживав разом із ним в будинку останнього до дня його смерті, що підтверджується довідкою №566 від 28 червня 2024 року, виданою Висоцькою сільською радою Сарненського району Рівненської області (а.с.86), ОСОБА_1 вважається таким, що прийняв спадщину.

Згідно виписки із земельно-кадастрової книги №919/02-22 від 04 грудня 2023 року, виданої виконавчим комітетом Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області вбачається, що земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,13 га, що знаходиться в АДРЕСА_1 , рахується за померлим ОСОБА_2 на підставі рішення виконавчого комітету Висоцької сільської ради від 19 квітня 1996 року №18 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність" (а.с.18).

Згідно виписки із погосподарської книги №400/02-22 від 11 квітня 2024 року, виданої виконавчим комітетом Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області вбачається, що згідно погосподарської книги №5, особовий рахунок № НОМЕР_1 , будинок № НОМЕР_2 (1949 року побудови) з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 , обліковується за померлим ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.72).

Встановлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, що підтверджується копією витягу зі Спадкового реєстру (а.с.13).

Тобто, інші спадкоємці, які претендували б на спадкове майно, що належало ОСОБА_2 , відсутні.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , мешканки села Висоцьк Сарненського району Рівненської області в судовому засіданні суду показали, що дійсно ОСОБА_1 є двоюрідним онуком померлого ОСОБА_2 . Також свідки суду показали, що у ОСОБА_2 були дружина та син, однак вони давно померли, і останні роки життя за ним доглядав ОСОБА_1 та його мати ОСОБА_3 . ОСОБА_1 здійснив поховання діда ОСОБА_2 і після його смерті почав проживати в його будинку. ОСОБА_1 проживає у вказаному будинку і по цей час, в даному будинку він зробив ремонт, користується присадибною земельною ділянкою.

Згідно пункту 1.1 Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах від 11 травня 2005 року за №487\10767, здебільшого голова домогосподарства є власником житлового будинку і\або земельної ділянки.

Однак, процедуру державної реєстрації права власності на нерухоме майно визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703.

Постановою Кабінету Міністрів від 05 серпня 1992 року №449 встановлено, що порядок прийняття в експлуатацію об`єктів недержавного замовлення визначається Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з Держбудом.

Тобто, до 05 серпня 1992 року не передбачалася процедура введення приватних будинків в експлуатацію з метою подальшого оформлення права власності.

У відповідності до частини 4 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновку, що спірний житловий будинок і цивільне законодавство, що діяло в той час, не передбачало обов`язкової реєстрації речових прав на житловий будинок.

В даний час реєстрація права власності на житловий будинок за померлим ОСОБА_2 є неможливою, оскільки його цивільна правоздатність та право власності на майно припинились з часу смерті, як це передбачено статтями 25, 346 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

За таких підстав, суд переконується в тому, що ОСОБА_1 згідно норм спадкового права, став власником спадкового майна померлого і набув право власності на нього.

Згідно частини першої статті 1265 ЦК України зазначається, що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення

Керуючись статтями 328, 346, 392, 1216, 1296 Цивільного кодексу України, статтями 12, 81, 141, 200, 264, 265, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності на житловий будинок площею 44,1 кв.м. із надвірними будівлями, які розташовані за адресою : АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті двоюрідного діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про учасників справи згідно пункту 4 частини 5 статті 265 Цивільного процесуального кодексу України:

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Висоцька сільська рада Сарненський район Рівненська область, с. Висоцьк, вул. Б.Хмельницького, 20, Сарненський район Рівненська область, код ЄДРПОУ 04385043.

Повний текст рішення складено 22 жовтня 2024 року.

Суддя: підпис.

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Суддя Дубровицького

районного суду К.М. Отупор

СудДубровицький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122933015
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —949/5/24

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 17.01.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні