Постанова
від 10.10.2024 по справі 925/889/23
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2024 р. Справа№ 925/889/23

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Ткаченка Б.О.

суддів: Суліма В.В.

Гаврилюка О.М.

за участю секретаря судового засідання Мовчан А.Б.

за участю представників учасників справи згідно з протоколом судового засідання від 10.10.2024:

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"

на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024

у справі № 925/889/23 (суддя - Г.М.Скиба)

за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів у сумі 211 596,57 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст заявлених вимог

Заступник керівника Смілянської окружної прокуратури (далі - прокурор) звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (далі - позивач, Комітет) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (далі - відповідач, ТОВ "Черкасиенергозбут") з вимогами про:

- визнання недійсними додаткових угод від 12.02.2021 №2, від 24.02.2012 №3, від 10.03.2021 №4, від 08.04.2021 №5, від 28.04.2021 №6, від 26.08.2021 №7, від 07.09.2021 №8, від 17.09.2021 №9, від 05.10.2021 №10, від 21.10.2021 №11, від 01.11.2021 №12, від 05.11.2021 №13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 про постачання електричної енергії, укладеного між Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут";

- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (вул.Благовісна,166, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 42474208) на користь Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (вул.Героїв Майдану,27, с.Михайлівка, Черкаський район, Черкаська область, 20825, код ЄДРПОУ 04410723) коштів у розмірі 211596,57 грн;

- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (вул.Благовісна,166, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 42474208) на користь Черкаської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119; 18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) понесених витрат на сплату судового збору в розмірі 5857,45 грн.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 позов задоволено повністю. Визнано недійсними з моменту їх укладення додаткові угоди від 12.02.2021 №2, від 24.02.2012 №3, від 10.03.2021 №4, від 08.04.2021 №5, від 28.04.2021 №6, від 26.08.2021 №7, від 07.09.2021 №8, від 17.09.2021 №9, від 05.10.2021 №10, від 21.10.2021 №11, від 01.11.2021 №12, від 05.11.2021 №13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 про постачання електричної енергії, укладеного між Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут".

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що враховуючи те, що додаткові угоди №№2-13 були укладені з порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", вони в силу ст.43 цього ж Закону є нікчемними.

Також судом першої інстанції зазначено, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивачів у спірних правовідносинах. Суд першої інстанції вважав, що прокурором та позивачами використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст. 15-16 Цивільного кодексу України.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погодившись з рішенням Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024, Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" подало апеляційну скаргу в якій просить суд поновити Товариству з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23. Прийняти апеляційну скаргу до розгляду та відкрити апеляційне провадження у справі № 925/889/23. Призначити у справі № 925/889/23 лінгвістичну експертизу, проведення якої доручити Науково-дослідному центру судової експертизи у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (юридична адреса: 01021, м. Київ, вул. Грушевського, будинок 28/2, Н/П №43; фактична адреса: б-р Л. Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 33499693) і на вирішення якої поставити наступні питання: яким є об`єктивний зміст пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі": "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії"? - чи означає об`єктивний зміст речення "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/ внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії" (пункт 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі): - можливість збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % від останньої ціни товару, визначеної з урахуванням попередніх збільшень ціни товару, у випадку їх наявності (за весь строк дії договору першочергова ціна може бути збільшена більше ніж на 10 %, проте кожне окреме збільшення ціни не може перевищувати 10 %)?. Рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 - скасувати повністю. Ухвалити нове рішення яким у задоволенні позовних вимог Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської Документ сформований в системі "Електронний суд" 29.05.2024 19 сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" про визнання додаткових угод недійсними та стягнення коштів - відмовити. Стягнути з Смілянської окружної прокуратури на користь ТОВ "Черкасиенергозбут" витрати із сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Узагальнені доводи апеляційної скарги зводяться до того, що обов`язок перевірки наявності вказаних постачальником підстав для підняття ціни за одиницю товару покладено на контрагента (споживача), і Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради визнавши обгрунтованими підстави для підняття ціни за одиницю товару діяв або на підставі умислу діяти недобросовісно, щоб у подальшому отримати вигоду від своєї суперечливої поведінки і тому позов не підлягає задоволенню, або припустився помилки, ризик якої повинен покладатись на саму державу і не може виправлятись за рахунок ТОВ «Черкасиенергозбут».

Також скаржник зазначає, що стягнення з ТОВ «Черкасиенергозбут» коштів за виконаними додатковими угодами призведе до порушення принципу пропорційності втручання у право мирного володіння майном та покладе на відповідача надмірний тягар.

Узагальнені доводи відзиву на апеляційну скаргу

10.07.2024 через відділ документального забезпечення суду від прокурора надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Узагальнені доводи відзиву на апеляційну скаргу зводяться до того, що під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі..

18.07.2024 через відділ документального забезпечення суду від відповідача надійшли додаткові письмові пояснення, відповідно до якиї відповідач зазначає:

- прокуратурою у відзиві на апеляційну скаргу не спростовано аргументів ТОВ «Черкасиенергозбут» щодо:

- хибності висновків суду першої інстанції, зроблених із застосуванням висновків Верховного Суду у справах, які не є подібними;

- порушення судом першої інстанції принципу змагальності та обмеження прав відповідача у наданні доказів у обгрунтування підстав, з яких відповідач заперечує проти позову (згідно положень ч. 3 ст. 255 ГПК України);

- не надання оцінки зібраним у справі доказам, і як наслідок - невстановлення всіх обставин справи, що мають значення для прийняття рішення у справі;

- порушення судом першої інстанції вимог частини 4 статті 236 ГПК України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до яких при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду;

- надання невиправданих переваг Смілянській окружній прокуратурі та як наслідок, порушення судом першої інстанції процесуальних вимог ГПК України;

- незастосування судом першої інстанції під час прийняття оскаржуваного рішення принципу двосторонньої реституції;

- помилкового висновку суду першої інстанції про недобросовісність ТОВ «Черкасиенергозбут», зробленого не на підставі зібраних у справі доказів;

- нерелеватності рішень ЄСПЛ, на які посилався суд першої інстанції під час прийняття оскаржуваного рішення.

Всі інші письмові пояснення учасників апеляційного провадження залишені колегією суддів без розгляду, як такі, що подані з пропуском процесуального строку, встановленого ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 01.07.2024.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.05.2024 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді - Ткаченка Б.О., суддів: Суліма В.В., Гаврилюка О.М.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 03.06.2024 витребувано у Господарського суду Черкаської області матеріали справи 925/889/23. Відкладено вирішення питань, пов`язаних з рухом апеляційної скарги до надходження матеріалів справи.

10.06.2024 на адресу Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи справи №925/889/23.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.06.2024 апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 - залишено без руху.

28.06.2024 на адресу Північного апеляційного господарського суду надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Північного апеляційного суду від 01.07.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі №925/889/23. Розгляд апеляційної скарги призначено на 22.08.2024.

У зв`язку із перебуванням суддів Суліма В.В., Гаврилюка О.М., у відпустці, враховуючи приписи ст. 32 ГПК України щодо сталості складу суду, судове засідання у призначений час не відбулось.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 27.08.2024 розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 призначено на 19.09.2024.

У зв`язку із перебуванням судді Суліма В.В. на XX черговому з`їзді суддів України з 18.09.2024 по 19.09.2024, судове засідання у призначений час не відбулось.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2024 Розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 призначено на 10.10.2024.

Позиції учасників справи, явка представників сторін у судове засідання та розгляд клопотань

Представник відповідача/скаржника з`явився у судове засідання 10.10.2024 та надав свої пояснення по суті апеляційної скарги, з врахуванням клопотання про призначення у справі лінгвістичної експертизи.

Прокурор з`явився у судове засідання 10.10.2024 та надав свої пояснення по суті апеляційної скарги, з врахуванням клопотання про призначення у справі лінгвістичної експертизи.

Представник позивача у судове засідання 10.10.2024 не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Вирішуючи питання щодо необхідності призначення у даній справі лінгвістичної експертизи, судова колегія керувалась наступним.

П. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до ст.ст. 98, 99 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас, експертиза призначається для з`ясування питань, що потребують спеціальних знань. Як видно з зазначених норм права перед судовими експертами не ставляться правові питання, вирішення яких чинним законодавством віднесено до компетенції суду, зокрема, про відповідність окремих нормативних актів вимогам закону, про правову оцінку дій сторін тощо.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Колегія суддів зазначає, що по суті, відповідач поставив перед експертом питання у галузі права, а саме питання тлумачення та інтерпретацію норми права - пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Аналогічний висновок складений у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 у справі 523/7567/20.

Водночас, відповідно до ст.ст. 7, 8 Закону України «Про судову експертизу» та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.01.1998 № 53/5 (зі змінами та доповненнями) лінгвістична експертиза писемного мовлення полягає в дослідженні експертами текстів різного характеру з метою вирішення питань про наявність в них висловлювань, що ганьблять честь і гідність, ділову репутацію, що мають ознаки наклепу, погрози, екстремізму, ставлення до релігії і т.п. Об`єктом дослідження лінгвістичної експертизи мовлення є продукт мовленнєвої діяльності людини, відображений у писемній або в усній формі (зафіксований у відео-, фонограмі).

Залежно від поставлених завдань, одним з видів лінгвістичних експертиз є семантико-текстуальні, суттю яких є тлумачення об`єктивного змісту тексту (можуть бути використані у справах про захист гідності, честі та ділової репутації, про наклеп, погрозу, звинуваченнях в екстремізмі, щодо виявлення ознак загрози, щодо виявлення незаконного запозичення текстових матеріалів, щодо усунення помилок при написанні прізвищ, імен та по батькові у різноманітних офіційних документах і т.д.).

Дослідивши наявні матеріали справи, а також подане клопотання відповідача колегія суддів встановила, що наведені у ньому питання не потребують спеціальних знань, а відповіді на них можливо отримати з наданих суду доказів та пояснень сторін, а тому відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про призначення лінгвістичної експертизи.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

Як вірно встановлено судом першої інстанції та перевірено колегією суддів, виконавчий комітет Михайлівської сільської ради у електронній системі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднив оголошення UA-2020-11-23-015141-с про проведення відкритих торгів, предметом яких визначено електричну енергію як різновид товару (ДК 021:2015:09310000-5 електрична енергія, кількістю 428797 кВтгод, очікуваною вартістю 1286391,00 грн (з ПДВ)).

Учасниками проведення відкритих торгів зареєструвалися: ТОВ "Скай Софт" з первинною пропозицією 793274,45 грн, ТОВ "Черкасиенергозбут" 797562,42 грн, ТОВ "Кастум" 810426,33 грн, ТОВ "Ернерінг" 836154,15 грн, ТОВ "Євроенерготрейд" 854292,67 грн, ТОВ "Енергоносії України" 874745,88 грн.

За результатами проведених відкритих торгів переможцем торгів визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" із ціною тендерної пропозиції після закінчення аукціону 758970,00 грн за 428797 кВтгод (із розрахунку ціна купівлі електричної енергії 1,7699 грн за 1 кВтгод (з ПДВ)).

19.01.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (далі - постачальник) та Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради (далі - споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №71091000071 (далі - договір) за умовами якого: постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1); постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.02.2021 до 31.12.2021 включно (п.3.1); постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.3.3); місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: 20825, Україна, Черкаська область, Кам`янський район, село Михайлівка, межа балансової належності електроустановок замовника; кількість 428797 кВтгод (п.3.4); споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 758970,00 грн з ПДВ. /.../ (п.5.1); спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п.5.2); ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п.5.3); розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.5.4); розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника та у безготівковому порядку. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі й разі його зміни (п.5.5); Оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строк не більше ніж 10 днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії споживачем, що надсилаються споживачу після завершення розрахункового періоду /.../ (п.5.6); споживач має право: 1) отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі; /.../ 3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов`язків, інформацію про ціну, порядок оплати електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору; /.../ 8) вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати це договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку (п.6.1); споживач зобов`язується: забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.п.1 п.6.2); постачальник має право: отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію (п.п.1 п.7.1); постачальник зобов`язується: 1) забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору; 2) нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; 3)надавати споживачу інформацію про його права та обов`язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством /.../ (п.7.2); цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31.12.2021, а в частині взятих на себе зобов`язань сторонами до їх повного виконання (п.13.1); постачальник зобов`язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає умови (п.13.2); дія цього договору також припиняється у наступних випадках: у разі зміни електропостачальника (п.13.4); усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом , вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача /.../ (п.13.5); у випадку коливання ціни електричної енергії в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, при цьому така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об`єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього договору вже були раніше здійснені сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом (п.13.6); зміни до цього договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п.13.7); додатки до договору: додаток 1 Лист-повідомлення до договору про постачання електричної енергії; додаток 2 Комерційна пропозиція; додаток 3 Договірні обсяги споживання електричної енергії (п.14).

Згідно з листом-повідомленням до договору про постачання електричної енергії споживачу споживачем Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради обрано Комерційну пропозицію "Вільна ціна бюджет" з такими даними: найменування оператора, з яким замовник уклав договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії ПАТ "Черкасиобленерго"; ЕІС-код як суб`єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором 62Х5432595690400; початок постачання електричної енергії з 01.02.2021. Додаток №1 до листа-повідомлення містить перелік об`єктів замовника.

Відповідно до додатку №2 до договору "Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет": /.../ ціна за одиницю товару (1 кВтгод) складає 1,39469 грн з ПДВ для даної комерційної пропозиції. У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, про цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об`єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на будь-яку дату після укладення договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього договору вже були раніше здійснені сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом /.../ (п.1); оплата електричної енергії здійснюється замовником у формі остаточного розрахунку за фактично відпущену електричну енергію у розрахунковому періоді /.../ (3); термін виставлення остаточного рахунку споживачу до 5 числа місяця наступного за розрахунковим /.../ (п.4); оплата за послуги розподілу електричної енергії здійснюється напряму замовником оператору системи (п.5); якщо учасник не повідомить замовника, протягом трьох робочих днів з моменту отримання листа-повідомлення, про його невідповідність критеріям, встановленим договором та цією комерційною пропозицією, договір вважається укладеним до 31.12.2021. Останнім днем дії договору є 31.12.2021 (п.10).

09.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (постачальником) та Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області (споживачем) укладено додаткову угоду №1 до договору, за умовами якої сторони: встановили тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВтгод (без урахування податку на додану вартість) без збільшення загальної вартості договору (п.1); частково змінити умови договору та викласти п.5.1 та п.13.6 в наступній редакції: 5.1. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 749284,17 грн з ПДВ. З урахуванням ст.48 Бюджетного кодексу України зобов`язання споживача за цим договором в частині оплати поставленої електричної енергії виникають у 2021 році, та в межах асигнувань, встановлених кошторисом. Реєстрація бюджетного зобов`язання здійснюється з урахуванням абз.2 ч.22 наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 "Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах державної казначейської служби України". 13.6. У разі коливання ціни товару на ринку постачальник письмово повідомляє про такі зміни замовника з наданням інформації, взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника постачальника (або особи, яка виконує обов`язки керівника за його відсутності). Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацією про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначаються декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення за період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення постачальника. На підставі отриманої довідки сторони укладають додаткову угоду до договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням ч.1 та ч.2 ст.632 Цивільного кодексу України" (п.2); інші умови вищевказаного договору залишаються чинними у тій редакції, в якій вони викладені сторонами раніше, в сторони підтверджують їх обов`язковість для себе (п.4); ця додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Сторони, керуючись ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 19.01.2021 (п.6).

11.02.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист-пропозицію №40 щодо внесення змін до договору, мотивовану відстеженням згідно з висновком Черкаської торгово-промислової плати від 08.02.2021 №О-126 тенденції зростання закупівельної ціни електричної енергії на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед") та необхідністю приведення умов договору до чинних нормативних документів та стану розрахунків до цін, які діють на ринку електричної енергії.

Згідно з доданим до листа-пропозиції експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №О-126 коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду січня (21-31 січня) 2021 року відносно ІІ декади січня (11-20 січня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", за результатами торгів на РДН, становить +4,90% (з 1546,47 грн за 1 МВтгод за ІІ декаду січня 2021 року до 1622,23 грн за 1 МВтгод за ІІІ декаду січня 2021 року).

У період з 12.02.2021 до 20.12.2021 (у зв`язку із коливанням ціни товару (електричної енергії) на ринку в бік збільшення порівняно із тарифами на передачу електричної енергії, з якою ТОВ "Черкасиенергозбут" переміг у відкритих торгах, та зменшення обсягів постачання електричної енергії договір неодноразово змінювався сторонами та доповнювався шляхом укладення між сторонами додаткових угод до нього.

Зокрема, між сторонами (за ініціативою відповідача) були укладені наступні додаткові угоди до договору:

- додаткова угода 12.02.2021 №2 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,46303 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 412658 кВтгод; інші умови договору залишено чинним в редакції основного договору між сторонами;

- додаткова угода від 24.02.2021 №3 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,60919 грн з ПДВ для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 381916 кВтгод; (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" без дати і номеру щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 12.02.2021 №О-149 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за січень (в цілому) 2021 року відносно І декади лютого (01-10 лютого) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +16,15%);

- додаткова угода від 10.03.2021 №4 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,76995 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 352989 кВтгод; (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 03.03.2021 №60 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 03.03.2021 №О-245 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за лютий (в цілому) 2021 року відносно січня (в цілому) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +11,63%; інформаційної довідки щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні ОЕС України, підписаній директором ТОВ "Черкасиенергозбут");

- додаткова угода від 08.04.2021 №5 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,80500 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 347255 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 31.03.2021 №102 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 26.03.2021 №О-328 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду березня (11-20 березня) 2021 року відносно І декади березня (01-10 березня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +1,98%);

- додаткова угода від 28.04.2021 №6 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,98532 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 320473 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 27.04.2021 №145 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 26.04.2021 №О-426 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021 року відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +14,78%; інформаційної довідки щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні ОЕС України, підписаної директором ТОВ "Черкасиенергозбут");

- додаткова угода від 26.08.2021 №7 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,18365 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 295413 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 18.08.2021 №319 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 17.08.2021 №О-776 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021 року відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН 101,51%);

- додаткова угода від 07.09.2021 №8 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,4018 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 272017 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 01.09.2021 №357 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 26.08.2021 №О-814 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду серпня (11-20 серпня) 2021 року відносно ІІ декади липня (11-20 липня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +33,69%);

- додаткова угода від 17.09.2021 №9 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,61772 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 252244 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 15.09.2021 №391 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 10.09.2021 №О-897/02 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду вересня (01-10 вересня ) 2021 року відносно ІІІ декади серпня (21.08-31.08) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +8,99%);

- додаткова угода від 05.10.2021 №10 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,78159 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 239056 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 28.09.2021 №425 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 23.09.2021 №О-943 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021 року відносно ІІ декади серпня (11-20 серпня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +6,26%);

- додаткова угода від 21.10.2021 №11 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,05947 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 219587 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 19.10.2021 №473 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 12.10.2021 №О-1022 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021 року відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +13,59%);

- додаткова угода від 01.11.2021 №12 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,36511 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 302635 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 27.10.2021 №495 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 25.10.2021 №О-1069 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021 року відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +10,66%);

- додаткова угода від 05.11.2021 №13 у якій ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,45025 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 301936 кВтгод (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 03.11.2021 №507 щодо внесення змін до договору; інформаційної довідки ТОВ "Черкасиенергозбут" щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні ОЕС України, про те, що коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду жовтня (21-31 жовтня) 2021 року відносно ІІ декади жовтеня (11-20 жовтня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" за результатами торгів на РДН становить +2,53%);

- додаткова угода від 20.12.2021 №14 у якій сторони дійшли взаємної згоди у зв`язку зі зміною електропостачальника вважати договір про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 розірваним з моменту підписання додаткової угоди, а в частині постачання електричної енергії з 10 листопада 2021 року "00:00" годин, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх фінансових зобов`язань.

Підставою для внесення змін до істотних умов первісного договору відповідачем визначено підвищення цін на електричну енергію на ринку, з посиланням на експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати.

У період з січня до листопада 2021 року споживачем Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради фактично отримано 303787 кВтгод електричної енергії, що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії:

- за січень 2021 року №1 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 25927 кВтгод, вартістю 47076,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.02.2021 №71091000071 за січень 2021 року (кількість електричної енергії 25927 кВтгод; тариф 1,151312 грн; загальна вартість 47076,79 грн (з ПДВ));

- за лютий 2021 року №2 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 48540 кВтгод, вартістю 103034,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 12.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії 48540 кВтгод; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

- за березень 2021 року №3 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 46448 кВтгод, вартістю 98593,72 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 24.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії 48540 кВтгод; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

- за березень 2021 року №1 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 754 кВтгод, вартістю 1628,08 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за березень 2021 року (кількість електричної енергії 46448 кВтгод; тариф 1,79810 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

- за квітень 2021 року №4 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 26790 кВтгод, вартістю 62635,82 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.05.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії 26790 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 62635,82 грн (з ПДВ));

- за травень 2021 року №5 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 30310 кВтгод, вартістю 70865,75 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 31.05.2021 №71091000071 за травень 2021 року (кількість електричної енергії 30310 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 70865,75 грн (з ПДВ));

- за червень 2021 року №6 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 28062 кВтгод, вартістю 65609,84 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 30.06.2021 №71091000071 за червень 2021 року (кількість електричної енергії 28062 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 65609,84 грн (з ПДВ));

- за липень 2021 року №7 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 18884 кВтгод, вартістю 44151,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 22.07.2021 №71091000071 за липень 2021 року (кількість електричної енергії 18884 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 44151,35 грн (з ПДВ));

- за серпень 2021 року №8 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 15769 кВтгод, вартістю 39996,01 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 26.08.2021 №71091000071 за серпень 2021 року (кількість електричної енергії 15769 кВтгод; тариф 2,11364 грн; загальна вартість 39996,01 грн (з ПДВ));

- за вересень 2021 року №9 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 31795 кВтгод, вартістю 99656,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за вересень 2021 року (кількість електричної енергії 30698 кВтгод; тариф 2,61192 грн та 2,20325 грн; загальна вартість 99656,79 грн (з ПДВ));

- за жовтень 2021 року №10 споживачем прийнято електричної енергії в кількості 27694 кВтгод, вартістю 105319,40 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за жовтень 2021 року (кількість електричної енергії 27694 кВтгод; тариф 3,16914 грн; загальна вартість 105319,40 грн (з ПДВ)),

та здійснено її оплату у загальній сумі 749269,16 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:

- від 18.02.2021 №26 на суму 31606,49 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-5267,75грн";

- від 18.02.2021 №61 на суму 2037,26 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-339,54";

- від 18.02.2021 №42 на суму 10171,96 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-1695,33";

- від 18.02.2021 №21 на суму 1803,04 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-300,51";

- від 12.03.2021 №51 на суму 1950,40 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-325,07";

- від 12.03.2021 №112 на суму 20129,40 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-3354,90";

- від 12.03.2021 №36 на суму 3233,00 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-538,83";

- від 12.03.2021 №27 на суму 6,36 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-1,06";

- від 12.03.2021 №33 на суму 46886,15 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-7814,36";

- від 12.03.2021 №17 на суму 36,04 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-6,01";

- від 01.04.2021 №75 на суму 3060,89 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.20214; в т.ч.ПДВ-510,15";

- від 01.04.2021 №152 на суму 18970,29 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-3161,72";

- від 01.04.2021 №35 на суму 626,19 грн, з призначенням платежу: "214030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-104,37";

- від 01.04.2021 №29 на суму 63,37 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-10,61";

- від 01.04.2021 №49 на суму 39129,28 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-5621,55";

- від 01.04.2021 №51 на суму 29379,86 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-4896,64";

- від 01.04.2021 №12 на суму 7363,54 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-1227,26";

- від 18.05.2021 №84 на суму 7516,30 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1252,72";

- від 18.05.2021 №259 на суму 16473,22 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-2745,54";

- від 18.05.2021 №132 на суму 2443,88 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-407,31";

- від 18.05.2021 №41 на суму 487,91 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-81,32";

- від 18.05.2021 №69 на суму 10848,09 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1808,01";

- від 18.05.2021 №175 на суму 24866,42 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-4144,40";

- від 01.06.2021 №86 на суму 32101,18 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-5350,20";

- від 01.06.2021 №47 на суму 116,90 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-19,48";

- від 01.06.2021 №104 на суму 5419,56 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-903,26";

- від 01.06.2021 №204 на суму 15150,45 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2525,07";

- від 01.06.2021 №161 на суму 4301,98 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-717,00";

- від 01.06.2021 №301 на суму 13775,68грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2295,95";

- від 05.07.2021 №130 на суму 40083,21 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-6680,53";

- від 05.07.2021 №269 на суму 6343,08 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1057,18";

- від 05.07.2021 №130 на суму 5564,51 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-927,42";

- від 05.07.2021 №60 на суму 109,89 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-18,32";

- від 05.07.2021 №404 на суму 9787,00 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1631,17";

- від 05.07.2021 №232 на суму 3722,15 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-620,36";

- від 23.07.2021 №256 на суму 2873,44 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-478,91";

- від 23.07.2021 №147 на суму 21724,98 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-3620,83";

- від 23.07.2021 №61 на суму 119,22 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-19,87";

- від 23.07.2021 №301 на суму 11596,63 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-1932,77";

- від 23.07.2021 №144 на суму 5744,54 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-957,42";

- від 23.07.2021 №422 на суму 2092,54 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-348,76";

- від 01.09.2021 №351 на суму 8999,04 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-1499,84";

- від 01.09.2021 №178 на суму 20580,11 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-3430,02";

- від 01.09.2021 №304 на суму 2609,92 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-434,99";

- від 01.09.2021 №166 на суму 5859,01 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-976,50";

- від 01.09.2021 №74 на суму 60,87 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-10,14";

- від 01.09.2021 №475 на суму 1887,06 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-314,51";

- від 12.10.2021 №378 на суму 4030,78 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

- від 12.10.2021 №401 на суму 8882,76 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1480,46";

- від 12.10.2021 №190 на суму 8039,62 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1339,94";

- від 12.10.2021 №581 на суму 11935,62 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1898,27";

- від 12.10.2021 №4 на суму 66648,90 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-11108,15";

- від 12.10.2021 №84 на суму 119,11 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-19,85";

- від 12.11.2021 №212 на суму 4689,06 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-781,51";

- від 12.11.2021 №124 на суму 190,15 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

- від 12.11.2021 №660 на суму 24510,13 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-4085,02";

- від 12.11.2021 №445 на суму 6472,65 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1078,78";

- від 12.11.2021 №438 на суму 14200,28 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-2366,71";

- від 12.11.2021 №6 на суму 41271,30 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-7464,66";

- від 12.11.2021 №90 на суму 304,24 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-50,71";

- від 12.11.2021 №226 на суму 13681,59 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1694,15";

- від 01.12.2021 №455 на суму 2977,64 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-496,27";

- від 01.12.2021 №95 на суму 30,42 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-5,07";

- від 01.12.2021 №219 на суму 190,14 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-31,69";

- від 01.12.2021 №130 на суму 22,82 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-3,80";

- від 01.12.2021 №737 на суму 1688,47 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-281,41";

- від 01.12.2021 №7 на суму 1144,66 грн, з призначенням платежу: "02160013;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-190,78";

- від 01.12.2021 №234 на суму 4008,23 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-668,04";

- від 01.12.2021 №481 на суму 638,88 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-106,48".

Оплата електроенергії проведена за рахунок бюджетних коштів через Управління Державної казначейської служби України у Кам`янському районі, про що свідчать відмітки у платіжних дорученнях.

На думку прокурора, додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 укладені сторонами усупереч інтересам держави: без будь-яких належних на те підстав, та у порушення приписів ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", а також положень договору про закупівлю за державні кошти, та не відповідають тендерним пропозиціям на закупівлю товару (енергоносіїв), оскільки вказаними додатковими угодами підвищено ціни на предмет договору, а також зменшено обсяги електричної енергії, які планувалось закупити (так, споживачем у період з січня 2021 року до листопада 2021 року із 4258797 кВтгод фактично отримано 303787 кВтгод електричної енергії, за яку (з урахуванням спірних додаткових угод) сплачено 749269,16 грн (з ПДВ), в той час, як повинно бути сплачено 537672,59 грн переплата за вказаний обсяг електричної енергії становить 211596,57 грн).

За доводами прокурора, внаслідок укладання між сторонами додаткових угод та підняття ціни на поставлену електричну енергію, споживачем Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради було надмірно та безпідставно сплачено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" бюджетні кошти в загальному розмірі 211596,57 грн за непоставлений товар, які підлягають примусовому стягненню з відповідача.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" за захистом порушеного права та з вимогами про визнання недійсними додаткових угод №2 від 12.02.2021, №3 від 24.02.2021, №4 від 10,03.2021, №5 від 08.04.2021, №6 від 28.04.2021, №7 від 26.08.2021, №8 від 07.09.2021, №9 від 17.09.2021, №10 від 05.10.2021, №11 від 21.10.2021, №12 від 01.11.2021, №13 від 05.11.2021 до договору постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 та про стягнення 211596,57 грн за товар (недоотримана електроенергія), який не був поставлений відповідно до вказаного договору.

Межі, мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

Згідно із вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.4, ч.5 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.89 Закону України "Про Конституційний Суд України" є обов`язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів. Поняття "інтереси держави" є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або має відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Позов пред`явлено прокурором в інтересах держави в особі позивача, Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради.

Позивач є виконавчим органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та суб`єктом господарювання у спірних правовідносинах. видатки виконкому ради фінансуються з місцевого бюджету. Позивач може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше приписи ст.19 Конституції України. Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування":

ст.4. Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: /../ поєднання місцевих і державних інтересів;

ч.1 ст.10. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами;

ч.3 ст.16. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад;

ч.1 ст.62. Держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. У випадках, коли доходи від закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків та зборів перевищують мінімальний розмір місцевого бюджету, держава вилучає із місцевого бюджету до державного бюджету частину надлишку в порядку, встановленому Бюджетним кодексом України;

ч.3 ст.63. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України.

Отже, позивач, Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради є суб`єктом владних повноважень, приймає участь у формуванні бюджету та забезпечує його виконання, а також зобов`язаний забезпечувати раціональне та максимально ефективне використання бюджетних коштів, приймає рішення про використання виділених коштів, контролює належне і своєчасне відшкодування шкоди, заподіяної державі.

Відповідно до Бюджетного кодексу України:

п.6, 8 ч.1 ст.2. У цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: бюджетне асигнування повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне призначення повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування;

ч.1 ст.23. Будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України;

Реалізація органом місцевого самоврядування певних функцій у сферах освіти і науки, культури, охорони здоров`я, транспорту, житлово-комунального господарства, спрямованих на забезпечення життєдіяльності відповідної громади, передбачає здійснення видатків з місцевого бюджету та необхідність участі у правовідносинах, що регулюються нормами цивільного та господарського права.

Листами від 23.09.2022 №52/1-4050вих22, від 29.05.2023 №52/1-3387вих23, від 20.06.2023 №52/1-3866вих23 Смілянська окружна прокуратура проінформувала Михайлівську сільську раду про наявні порушення законодавства при укладенні додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2022 №71091000071 та отримала відповідь від 01.06.2023 №02-09/1552, що Рада до Господарського суду Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" про повернення безпідставно сплачених коштів не звертався та не буде заперечувати щодо можливого представництва її інтересів в суді прокурором.

Пасивна позиція позивача не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання останнім своїх повноважень із захисту інтересів держави. Враховуючи наведені вище обставини, наявний випадок, який розцінюється як винятковий, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради.

Правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний та державний інтерес.

З огляду на викладене, колегія суддів цілком погоджується із висновком суду першої інстанції, що прокурор належно та обгрунтовано звернувся до суду для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу по належному розпорядженню бюджетними коштами з метою захисту інтересів держави у бюджетній сфері.

Така позиція підтверджена Верховним Судом. Так, Велика палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Щодо позовних вимог, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, у силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ст.185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Правовідносини, які виникли між сторонами у справі за своєю правовою природою є відносинами постачання енергоносіїв замкнутими енергетичними мережами України, на підставі укладеного між сторонами письмового, оплатного строкового консенсуального договору відповідно до вимог гл.54 Цивільного кодексу України.

Зазначені правовідносини урегульовані нормами Цивільного кодексу України з особливостями застосування Господарського кодексу України.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Під час виконання умов договору про постачання електричної енергії сторони зобов`язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричної енергії.

Згідно з частинами 4, 5 статті 656 Цивільного кодексу України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Колегією суддів встановлено, що сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Так, за результатами проведених Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради відкритих публічних торгів щодо закупівлі 428797 кВтгод електричної енергії (код ДК021:2015:09310000-5: електрична енергія з очікуваною вартістю 1286391,00 грн (з ПДВ), переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" з остаточною пропозицією 758970,00 грн за 428797 кВтгод (із розрахунку: ціна купівлі електричної енергії 1,7699 грн за 1 кВтгод (з ПДВ)), з яким 19.01.2021 укладено договір про постачання електричної енергії №71091000071. Строк дії договору з 01.02.2021 до 31.12.2021.

Умови цього договору розроблені відповідно до приписів Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312.

Суд враховує презумпцію правомірності правочину відповідно до приписів ст.204 Цивільного кодексу України.

За умовами договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071: постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1); постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.02.2021 до 31.12.2021 включно (п.3.1); постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.3.3); місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: 20825, Україна, Черкаська область, Кам`янський район, село Михайлівка, межа балансової належності електроустановок замовника; кількість 428797 кВтгод (п.3.4); споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 758970,00 грн з ПДВ. /.../ (п.5.1); спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п.5.2).

Згідно із додатком №2 Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет" до договору: ціна за одиницю товару (1 кВтгод) складає 1,39469 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції. У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, про цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об`єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на будь-яку дату після укладення договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього договору вже були раніше здійснені сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом /.../ (п.1); оплата електричної енергії здійснюється замовником у формі остаточного розрахунку за фактично відпущену електричну енергію у розрахунковому періоді /.../ (3); термін виставлення остаточного рахунку споживачу до 5 числа місяця наступного за розрахунковим /.../ (п.4); оплата за послуги розподілу електричної енергії здійснюється напряму замовником оператору системи (п.5); якщо учасник не повідомить замовника, протягом трьох робочих днів з моменту отримання листа-повідомлення, про його невідповідність критеріям, встановленим договором та цією комерційною пропозицією, договір вважається укладеним до 31.12.2021. Останнім днем дії договору є 31.12.2021 (п.10).

Положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" визначено:

ч.1 ст.5. Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;6) запобігання корупційним діям і зловживанням;

ч.1 ст.41. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом;

ч.4 ст.41. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі;

п.2 ч.5 ст.41. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

п.2 ч.1 ст.43. Договір про закупівлю є нікчемним у разі: укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону.

У абзаці 2 частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Отже, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за пунктом 2 частини 5 наведеної норми у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Аналогічні умови щодо можливої зміни істотних умов договору сторони визначили та погодили у договорі (п.13.6) та комерційній пропозиції до нього (п.1).

У листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №3302-06/34307-06 від 27.10.2016 щодо зміни істотних умов договору про закупівлю роз`яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов.

Отже, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів у частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

У контексті вищевикладеного колегія суддів відзначає, що чинне законодавство у сфері публічних закупівель не містить порядку обрахунку показників коливання ціни товару на ринку, а лише передбачає, що коливання повинно бути не більше ніж на 10 відсотків з урахуванням попередніх змін.

Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

У період з 12.02.2021 до 05.11.2021 у зв`язку із коливанням ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення порівняно із тарифами на передачу електричної енергії, з пропозицією якої ТОВ "Черкасиенергозбут" переміг у відкритих торгах, договір за ініціативою постачальника (відповідача) неодноразово змінювався сторонами та доповнювався шляхом укладення тринадцяти додаткових угод.

Так, 09.02.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист №37 про необхідність внесення змін до умов договору з огляду на встановлення постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 09.12.2020 №2353 тарифу на послуги передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на рівні 293,93 грн/МВтгод без урахування ПДВ (352,716 грн/МВтгод (з ПДВ)).

Відтак, 09.02.2021 за умовами додаткової угоди від 09.02.2021 №1 встановлено тариф на послуги передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВтгод (без урахування ПДВ) без збільшення загальної вартості договору. Одночасно сторонами викладено п.5.1 договору в новій редакції та встановлено, що загальна сума цього договору 749284,17 грн (з ПДВ).

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про ринок електричної енергії", доступ до електричних мереж надається за тарифами на передачу та розподіл електричної енергії, що затверджуються Регулятором та оприлюднюються оператором системи передачі та операторами систем розподілу у встановленому порядку. Частиною 5 статті 33 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оплата послуг з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється за тарифами, які визначаються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Постановою Регулятора, встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 240,23 грн/МВтгод. (без урахування ПДВ). Відтак, враховуючи те, що даний тариф формується відповідно до рішень Регулятора, внесення змін у частині збільшення ціни на електричну енергію додатковою угодою від 09.02.2021 №1 відбулось на підставі п.7 ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" та є правомірним.

11.02.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист №40 про необхідність внесення змін до умов договору з огляду на зростання закупівельної ціни електричної енергії, на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед"), що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №-126, згідно з яким коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду січня (21-31 січня) 2021 року відносно ІІ декади січня (11-20) січня 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по результатам торгів РДН становить +4,90%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 12.02.2021 №2 ціну електричної енергії за 1 кВтгод з збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,46303 грн (з ПДВ) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 412658 кВтгод; загальна сума цього договору 749 283,76 грн (з ПДВ).

Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія (ресурсів), ефективність та пропорційність.

Одним із критеріїв проведення тендерної процедури була ціна за поставку електроенергії. Разом з тим, відповідно до запропонованої ціни за результатами проведеної закупівлі (1,39469 грн (з ПДВ)), яка стала визначальною для переможця торгів (Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут") та визначеної в подальшому в договорі від 19.01.2021 №71091000071 постачальник електроенергії споживачу (Виконавчому комітету Михайлівської сільської ради) не постачав. Таким чином, відповідно до додаткової угоди від 12.02.2021 №2 постачальник змінив ціну товару з моменту укладення договору в сторону збільшення (з 1,39469 грн до 1,46303 грн за 1 кВтгод), що суперечить умовам проведеної закупівлі та істотним умовам договору.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19 звернув увагу на те, що "постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції)".

У контексті вищевикладеного колегія суддів звертає увагу, що відповідач у листі від 11.02.2021 №40 про необхідність внесення змін до умов договору, посилаючись на зростання закупівельної ціни електричної енергії, на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед"), що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №О-126, обґрунтувань щодо непрогнозованості такого підвищення ціни на ринку електричної енергії (неможливості його передбачення та закладення в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції), чи й щодо неможливості виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, чи й щодо вочевидь невигідності для нього виконання вказаного договору через підвищення ціни на електричну енергію, не навів.

Отже, відхиляючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів констатує, що збільшення вартості електричної енергії додатковою угодою від 12.02.2021 №2 до договору від 19.01.2021 №71091000071 відбулось неправомірно, всупереч положень ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", та інтересам замовника послуги.

У подальшому Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист без дати і номеру про необхідність внесення змін до умов договору з огляду на зростання закупівельної ціни електричної енергії, на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед"), що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 12.02.2021 №О-149 згідно з яким коливання середньозваженої ціни електричної енергії за січень (в цілому) 2021 року відносно І декади лютого (01-10 лютого) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по результатам торгів РДН становить +16,15%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 24.02.2021 №3 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено не більше ніж на 10% у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,60919 грн з ПДВ (що більше на 15,37% від ціни, визначеної у договорі, та на 9,99% від ціни, визначеної у додатковій угоді №2) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 381916 кВтгод; загальна сума цього договору 749281,00 грн (з ПДВ).

Разом з тим, постачальник електроенергію по ціні, визначеній згідно з додатковою угодою №3, споживачу не постачав.

Листом від 03.03.2021 №60 із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 03.03.2021 №О-245, інформаційну довідку постачальника щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні ОЕС України (за підписом директора), Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за лютий (в цілому) 2021 року відносно січня (в цілому) 20021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +11,63%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 10.03.2021 №4 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВтгод з збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,76995 грн (з ПДВ) (тобто на 26,9% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 352989 кВтгод; загальна сума цього договору 749279,16 грн.

Підставою для укладення додаткової угоди від 08.04.2021 №5 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 31.03.2021 №102 щодо внесення змін до договору від 19.01.2021 №71091000071, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 26.03.2023 №О-328 щодо зміни середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду березня (11-20 березня) 2021 року відносно І декади березня (01-10 березня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +1,98%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 08.04.2021 №5 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,80500 грн (з ПДВ) (29,4% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 347255 кВтгод; загальна сума цього договору 749279,06 грн.

Разом з тим колегія суддів звертає увагу, що згідно із загальнодоступними даними опублікованими на сайті ДП "Опертатор ринку" спостерігалась тенденція зниження основних показників середньозваженої ціни на електричну енергію на сегментах ринку "на добу наперед" за березень 2021 року у порівнянні із лютим 2021 року на 14,15%, на яку не реагував постачальник енергії та не пропонував споживачеві зменшення вартості придбаваємої електроенергії, що містить ознаки суперечливої поведінки на роздрібному ринку енергії.

Підставою укладення додаткової угоди від 28.04.2021 №6 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 22.04.2021 вих.№145 щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 26.04.2021 №О-426, згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021 року відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +14,78%.

За умовами додаткової угоди від 28.04.2021 №6 ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,98532 грн з ПДВ (42,3% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 320473 кВтгод; загальна сума цього договору 749278,69 грн з ПДВ.

Листом від 18.08.2021 вих.№319 із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 17.08.2021 №О-776 Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021 року відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +101,51%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 26.08.2021 №7 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВтгод з збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,18365 грн (з ПДВ) (тобто на 56,6% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 295413 кВтгод; загальна сума цього договору 749276,67 грн.

Підставою укладення додаткової угоди від 07.09.2021 №8 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 01.09.2021 вих.№357 щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 26.08.2021 №О-814, згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду серпня (11-20 серпня) 2021 року відносно ІІ декади липня (11-20 липня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +33,69%.

За умовами додаткової угоди від 07.09.2021 №8 ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,4018 грн (з ПДВ) (72,2% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 272017 кВтгод; загальна сума цього договору 749276,27 грн з ПДВ.

Листом від 15.09.2021 №391 із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 10.09.2021 №О-897/02 Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за І декаду вересня (01-10 вересня) 2021 року відносно ІІІ декади серпня (21.08 31.08) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +8,99%.

За умовами додаткової угоди від 17.09.2021 №9 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВтгод з збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,61772 грн (з ПДВ) (тобто на 87,7% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 252244 кВтгод; загальна сума цього договору 749275,67 грн (з ПДВ).

Підставою укладення додаткової угоди від 05.10.2021 №10 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 28.09.2021 №425 щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 23.09.2021 №О-943, згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021 року відносно ІІ декади серпня (11-20 серпня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +6,26%.

Відтак, за умовами додаткової угоди від 05.10.2021 №10 ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,78159 грн (з ПДВ) (на 99,4% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 239056 кВтгод; загальна сума цього договору 749275,61 грн (з ПДВ).

Листом від 19.10.2021 №473 із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 12.10.2021 №О-1022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021 року відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +13,59%.

За умовами додаткової угоди від 21.10.2021 №11 ціну електричної енергії за 1 кВтгод з збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,05947 грн (з ПДВ) (тобто на 119% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 219587 кВтгод; загальна сума цього договору 749272,57 грн (з ПДВ).

Підставою укладення додаткової угоди від 01.11.2021 №12 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 27.10.2021 №495 щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 23.09.2021 №О-943, згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021 року відносно І декади жовтня (1-10 жовтня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +10,66%.

Відтак, за умовами додаткової угоди від 01.11.2021 №12 ціну електричної енергії за 1 кВтгод збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,36511 грн (з ПДВ) (на 141% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору.

Листом від 03.11.2021 №507 із посиланням на інформаційну довідку постачальника (за підписом керівника) Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІІ декаду жовтня (21-31 жовтня) 2021 року відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +2,53%.

За умовами додаткової угоди від 05.11.2021 №13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВтгод з збільшено у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,45025 грн (з ПДВ) (тобто на 147,38% від початкової ціни).

Отже, згідно з укладеними додатковими угодами ціну за 1 кВтгод електричної енергії за період виконання договору з 19.01.2021 до 10.11.2021 збільшено з 1,39469 грн до 3,45025 грн, що становить 147,38% від первинної ціни. Відтак, споживач недоотримав того обсягу електричної енергії, на який розраховував при укладенні договору (428797 кВтгод), оскільки постачання електроенергії склало лише 303787 кВтгод тобто 70,8% від обумовленого об`єму при проведенні торгів.

Таким чином відбулось нівелювання результатів відкритих торгів, у той час як метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

У постанові Верховного Суду у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у подібних правовідносинах, у справі №927/491/19 зазначено, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш як на 45% шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.

Верховний Суд звернув увагу, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% збільшення вартості застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Відкритий тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.

Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі та мети проведення відкритих тендерів, визначених преамбулою та ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі".

Ураховуючи наведене, перемога у тендері (джерело фінансування: кошти Державного бюджету України) та укладення договору про закупівлю електричної енергії від 19.01.2021 №71091000071 з ціною за 1 кВтгод електричної енергії 1,39469 грн та її подальше підвищення до 3,45025 грн (на 147,38%) шляхом укладення додаткових угод №№2-13 - є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку відповідача.

Одночасно колегія суддів зауважує, що постачальником (відповідач у справі) за цінами, визначеними додатковими угодами №2, 3, 8, 9, 11 та 13, електроенергія споживачу (позивач у справі) не поставлялась.

Відповідно до вимог ст.ст.632, 638 Цивільного кодексу України, ціна є істотною умовою договору та установлюється за домовленістю сторін.

Будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки та є істотною умовою договору.

Відповідна правова позиція щодо незаконності укладення додаткових угод за відсутності коливання цін на ринку викладена в постановах Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №913/166/19, від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 21.03.2019 у справі №912/898/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 та від 25.06.2019 у справі №913/308/18, які враховує господарський суд Черкаської області при вирішені даної справи та прийнятті рішення.

Викладені у відзиві на позов письмові заперечення відповідача судом першої інстанції цілком обгрунтовано відхилено та не враховані при прийнятті рішення, оскільки надані експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати не містять даних щодо порівняння чинної ринкової ціни на товар з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення.

Документ про зміну ціни предмету закупівель повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.10.2020 у справі №912/1580/18).

Згідно з ч.1 ст.43 Закону України "Про публічні закупівлі" (в чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції), договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог ч.4 ст.41 цього Закону.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов цілком обгрунтованого висновку, що додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 були укладені з порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Додаткові угоди №№2-13 спрямовані на зміну прав та обов`язків позивача і відповідача, які виникли у них з договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071, тому кожна із цих додаткових угод також є договором, на який поширюються дія ч.4, п.2 ч.5 ст.41 та ч.1 ст.43 Закону України "Про публічні закупівлі".

Ураховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що додаткові угоди №№2-13 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі", тому підлягають визнанню недійсними за рішенням суду з моменту їх укладання.

Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Оскільки додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між позивачем та відповідачем щодо ціни електричної енергії, постановленої за договором про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 мали регулюватися додатком №2 до договору "Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет", підписаним сторонами при укладенні договору, згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії (1 кВтгод) складає 1,39469 грн з ПДВ.

Від відповідача на виконання умов спірного договору та додаткових угод до нього у період з січня 2021 року до грудня 2021 року споживачем, Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради фактично отримано 303787 кВтгод електричної енергії, що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії:

- за січень 2021 року №1 прийнято електричної енергії в кількості 25927 кВтгод, вартістю 47076,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.02.2021 №71091000071 за січень 2021 року (кількість електричної енергії 25927 кВтгод; тариф 1,151312 грн; загальна вартість 47076,79 грн (з ПДВ));

- за лютий 2021 року №2 прийнято електричної енергії в кількості 48540 кВтгод, вартістю 103034,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 12.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії 48540 кВтгод; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

- за березень 2021 року №3 прийнято електричної енергії в кількості 46448 кВтгод, вартістю 98593,72 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 24.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії 48540 кВтгод; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

- за березень 2021 року №1 прийнято електричної енергії в кількості 754 кВтгод, вартістю 1628,08 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за березень 2021 року (кількість електричної енергії 46448 кВтгод; тариф 1,79810 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

- за квітень 2021 року №4 прийнято електричної енергії в кількості 26790 кВтгод, вартістю 62635,82 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.05.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії 26790 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 62635,82 грн (з ПДВ));

- за травень 2021 року №5 прийнято електричної енергії в кількості 30310 кВтгод, вартістю 70865,75 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 31.05.2021 №71091000071 за травень 2021 року (кількість електричної енергії 30310 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 70865,75 грн (з ПДВ));

- за червень 2021 року №6 прийнято електричної енергії в кількості 28062 кВтгод, вартістю 65609,84 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 30.06.2021 №71091000071 за червень 2021 року (кількість електричної енергії 28062 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 65609,84 грн (з ПДВ));

- за липень 2021 року №7 прийнято електричної енергії в кількості 18884 кВтгод, вартістю 44151,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 22.07.2021 №71091000071 за липень 2021 року (кількість електричної енергії 18884 кВтгод; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 44151,35 грн (з ПДВ));

- за серпень 2021 року №8 прийнято електричної енергії в кількості 15769 кВтгод, вартістю 39996,01 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 26.08.2021 №71091000071 за серпень 2021 року (кількість електричної енергії 15769 кВтгод; тариф 2,11364 грн; загальна вартість 39996,01 грн (з ПДВ));

- за вересень 2021 року №9 прийнято електричної енергії в кількості 31795 кВтгод, вартістю 99656,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за вересень 2021 року (кількість електричної енергії 30698 кВтгод; тариф 2,61192 грн та 2,20325 грн; загальна вартість 99656,79 грн (з ПДВ));

- за жовтень 2021 року №10 прийнято електричної енергії в кількості 27694 кВтгод, вартістю 105319,40 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за жовтень 2021 року (кількість електричної енергії 27694 кВтгод; тариф 3,16914 грн; загальна вартість 105319,40 грн (з ПДВ)),

та здійснено її оплату у загальному розмірі 749269,16 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:

- від 18.02.2021 №26 на суму 31606,49 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-5267,75грн";

- від 18.02.2021 №61 на суму 2037,26 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-339,54";

- від 18.02.2021 №42 на суму 10171,96 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-1695,33";

- від 18.02.2021 №21 на суму 1803,04 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-300,51";

- від 12.03.2021 №51 на суму 1950,40 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-325,07";

- від 12.03.2021 №112 на суму 20129,40 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-3354,90";

- від 12.03.2021 №36 на суму 3233,00 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-538,83";

- від 12.03.2021 №27 на суму 6,36 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-1,06";

- від 12.03.2021 №33 на суму 46886,15 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-7814,36";

- від 12.03.2021 №17 на суму 36,04 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-6,01";

- від 01.04.2021 №75 на суму 3060,89 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.20214; в т.ч.ПДВ-510,15";

- від 01.04.2021 №152 на суму 18970,29 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-3161,72";

- від 01.04.2021 №35 на суму 626,19 грн, з призначенням платежу: "214030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-104,37";

- від 01.04.2021 №29 на суму 63,37 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-10,61";

- від 01.04.2021 №49 на суму 39129,28 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-5621,55";

- від 01.04.2021 №51 на суму 29379,86 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-4896,64";

- від 01.04.2021 №12 на суму 7363,54 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-1227,26";

- від 18.05.2021 №84 на суму 7516,30 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1252,72";

- від 18.05.2021 №259 на суму 16473,22 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-2745,54";

- від 18.05.2021 №132 на суму 2443,88 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-407,31";

- від 18.05.2021 №41 на суму 487,91 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-81,32";

- від 18.05.2021 №69 на суму 10848,09 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1808,01";

- від 18.05.2021 №175 на суму 24866,42 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-4144,40";

- від 01.06.2021 №86 на суму 32101,18 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-5350,20";

- від 01.06.2021 №47 на суму 116,90 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-19,48";

- від 01.06.2021 №104 на суму 5419,56 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-903,26";

- від 01.06.2021 №204 на суму 15150,45 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2525,07";

- від 01.06.2021 №161 на суму 4301,98 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-717,00";

- від 01.06.2021 №301 на суму 13775,68грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2295,95";

- від 05.07.2021 №130 на суму 40083,21 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-6680,53";

- від 05.07.2021 №269 на суму 6343,08 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1057,18";

- від 05.07.2021 №130 на суму 5564,51 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-927,42";

- від 05.07.2021 №60 на суму 109,89 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-18,32";

- від 05.07.2021 №404 на суму 9787,00 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1631,17";

- від 05.07.2021 №232 на суму 3722,15 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-620,36";

- від 23.07.2021 №256 на суму 2873,44 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-478,91";

- від 23.07.2021 №147 на суму 21724,98 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-3620,83";

- від 23.07.2021 №61 на суму 119,22 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-19,87";

- від 23.07.2021 №301 на суму 11596,63 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-1932,77";

- від 23.07.2021 №144 на суму 5744,54 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-957,42";

- від 23.07.2021 №422 на суму 2092,54 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-348,76";

- від 01.09.2021 №351 на суму 8999,04 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-1499,84";

- від 01.09.2021 №178 на суму 20580,11 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-3430,02";

- від 01.09.2021 №304 на суму 2609,92 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-434,99";

- від 01.09.2021 №166 на суму 5859,01 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-976,50";

- від 01.09.2021 №74 на суму 60,87 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-10,14";

- від 01.09.2021 №475 на суму 1887,06 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-314,51";

- від 12.10.2021 №378 на суму 4030,78 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

- від 12.10.2021 №401 на суму 8882,76 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1480,46";

- від 12.10.2021 №190 на суму 8039,62 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1339,94";

- від 12.10.2021 №581 на суму 11935,62 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1898,27";

- від 12.10.2021 №4 на суму 66648,90 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-11108,15";

- від 12.10.2021 №84 на суму 119,11 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-19,85";

від 12.11.2021 №212 на суму 4689,06 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-781,51";

- від 12.11.2021 №124 на суму 190,15 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

- від 12.11.2021 №660 на суму 24510,13 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-4085,02";

- від 12.11.2021 №445 на суму 6472,65 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1078,78";

- від 12.11.2021 №438 на суму 14200,28 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-2366,71";

- від 12.11.2021 №6 на суму 41271,30 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-7464,66";

- від 12.11.2021 №90 на суму 304,24 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-50,71";

- від 12.11.2021 №226 на суму 13681,59 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1694,15";

- від 01.12.2021 №455 на суму 2977,64 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-496,27";

- від 01.12.2021 №95 на суму 30,42 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-5,07";

- від 01.12.2021 №219 на суму 190,14 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-31,69";

- від 01.12.2021 №130 на суму 22,82 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-3,80";

- від 01.12.2021 №737 на суму 1688,47 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-281,41";

- від 01.12.2021 №7 на суму 1144,66 грн, з призначенням платежу: "02160013;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-190,78";

- від 01.12.2021 №234 на суму 4008,23 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-668,04";

- від 01.12.2021 №481 на суму 638,88 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-106,48".

Колегією суддів враховано, що оплата проведена за рахунок видаткової частини місцевого бюджету через Управління Державної казначейської служби у Кам`янському районі, про що є відповідні відмітки на платіжних дорученнях.

Таким чином, за період з січня 2021 року до листопада 2021 року позивачем отримано 303787 кВтгод електричної енергії, за яку мав би сплатити 537 672,59 грн, а фактично сплатив 749 269,16 грн внаслідок безпідставного збільшення вартості електроенергії. Переплата становить 211 596,57 грн, що є предметом спору.

Частиною 2 ст.712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до приписів ст.655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Відповідно до вимог ч.3 ст.13, ст.ст.74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів положення ч.1 ст.86 ГПК України.

З огляду на вищевикладене, отримана відповідачем переплата бюджетних коштів за недопоставлену електроенергію в сумі 211596,57 грн підлягає примусовому стягненню з відповідача на підставі ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України в місцевий бюджет через Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради.

Підсумовуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів цілком погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Всі інші доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються вищевикладеним та матеріалами справи, а також не впливають на вірне вирішення судом першої інстанції даного спору. Також, відсутні підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення в розумінні ст. 277 ГПК України з викладених в апеляційній скарзі обставин.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

У відповідності до вимог ч. ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Колегія суддів зазначає, що враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 №3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Суду у справі Трофимчук проти України №4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін.

Згідно частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України визначено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Ч. 1 статті 276 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, Північний апеляційний господарський суд визнає, що доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків господарського суду першої інстанції, викладених в оскаржуваному рішенні, оскаржуване рішення ухвалено з повним і достовірним встановленням всіх фактичних обставин, а також з дотриманням норм процесуального та матеріального права, у зв`язку з чим, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для зміни або скасування оскаржуваного рішення Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23, за наведених скаржником доводів та в межах апеляційної скарги.

Розподіл судових витрат

Судовий збір розподіляється відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 129, 240, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 - залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 11.04.2024 у справі № 925/889/23 - залишити без змін.

3. Судовий збір за подачу апеляційної скарги залишити за Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут".

4. Матеріали справи №925/889/23 повернути до Господарського суду Черкаської області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 287 та 288 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено та підписано 11.11.2024.

Головуючий суддя Б.О. Ткаченко

Судді В.В. Сулім

О.М. Гаврилюк

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122952710
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв