УХВАЛА
"12" листопада 2024 р. м ХарківСправа № 922/3967/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
розглянувши матеріали
позовної заявиТовариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕКС-ТРЕЙД" (вул. Чуваська, 8, прим. Б-4, м. Харків, Україна, 61177) до Компанії-нерезидента ALPS TRADING SRL (вул. Av Petre Cretu, no 49, C1, м. Бухарест, Румунія) простягнення 24860,00 Євро,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АРТЕКС-ТРЕЙД" (позивач) надіслало Господарському суду Харківської області позовну заяву від 05.11.2024 до Компанії-нерезидента ALPS TRADING SRL (відповідач), в якій просить суд: стягнути з іноземної юридичної особи ALPS TRADING SRL (Румунія) на свою користь суму попередньої оплати за непоставлений товар за контрактом №22/08/23 від 22.08.2023 у розмірі 24860,00 євро та судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань щодо поставки товару за контрактом №22/08/23 від 22.08.2023.
Розглянувши позовну заяву з доданими до неї документами на предмет наявності правових підстав для відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Частиною 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" та від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України", право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальної заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений, зокрема, Господарським процесуальним кодексом України.
Вимоги щодо змісту та форми позовних заяв визначені статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України).
При цьому, якщо подана позовна заява не відповідає таким вимогам, приписами частини 1 статті 174 ГПК України законодавець передбачив механізм залишення позовної заяви без руху задля забезпечення позивачу можливості у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви, що забезпечить можливість вважати її такою, що подана у день її первинного подання та прийняття її судом до розгляду.
Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
У даному випадку, подана позовна заява не відповідає вимогам статей 162 та 164 ГПК України, у зв`язку з чим підлягає залишенню без руху з посиланням на положення статті 174 ГПК України, враховуючи наступне.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Проте, позивачем не наведено обґрунтований розрахунок сум, що стягуються.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Однак, позивачем не зазначено у позовній заяві наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно з п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 123 ГПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач в попередньому (орієнтовному) розрахунку суми судових витрат зазначив тільки про суми сплаченого судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.
Проте, будь-яких відомостей стосовно витрат, пов`язаних з розглядом справи, які позивач поніс і які очікує понести у позовній заяві не вказано, в позовних вимогах не вказано відповідних сум.
Пунктом 1 частини 1 статті 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку та відносини між ними врегульовані, зокрема Законом України Про поштовий зв`язок, Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 05.03.2009 №270 (далі - Правила).
Так, відповідно до п. 12 Правил поштові відправлення поділяються на дві групи: (1) внутрішні (пересилаються в межах України) та (2) міжнародні (пересилаються за межі України, надходять до України, переміщуються через територію України транзитом). До внутрішніх поштових відправлень належать, зокрема, листи - прості, рекомендовані, з оголошеною цінністю; до міжнародних поштових відправлень, зокрема, листи - прості, рекомендовані (п. 8 Правил).
Статтею 13 Закону України Про поштовий зв`язок встановлено, що у договорі про надання послуг поштового зв`язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов`язково зазначаються найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. Договір про надання послуги поштового зв`язку вважається укладеним після оплати користувачем вартості цієї послуги, якщо інше не передбачене відповідними договорами.
Отже, з аналізу ст. 13 Закону України Про поштовий зв`язок та п. 2 Правил вбачається, що квитанція або касовий чек (в яких зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, адресат) є доказами надіслання відповідного міжнародного поштового відправлення.
Аналогічний висновок викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.02.2019 у справі №910/7308/16.
На підтвердження надсилання на адресу відповідача копії позовної заяви та доданих до неї документів від 05.11.2024 позивач надав фіскальний чек від 05.11.2024 №RА610020085UA.
З фіскального чеку від 05.11.2024 №RА610020085UA неможливо встановити кому саме, на яку адресу та які саме документи були скеровані у такому відправленні.
В той же час, суд зазначає, що відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку міжнародне поштове відправлення з оголошеною цінністю - міжнародне реєстроване поштове відправлення з вкладенням паперів, документів або інших предметів, оцінка вартості яких визначається відправником.
До міжнародних поштових відправлень належать: поштові картки - прості, рекомендовані; листи - прості, рекомендовані; поштові відправлення з оголошеною цінністю; бандеролі - прості, рекомендовані; відправлення для сліпих - прості, рекомендовані; дрібні пакети - рекомендовані; мішки M - рекомендовані; посилки - без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю; відправлення EMS; згруповані поштові відправлення з позначкою Консигнація. Зразки бланків, що використовуються під час надання користувачам послуг поштового зв`язку з пересилання міжнародних поштових відправлень - визначаються актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з п. 1.7 - 1.10 Правил міжнародні поштові відправлення приймаються для пересилання до всіх країн світу.
Міжнародні реєстровані поштові відправлення можуть прийматися для пересилання лише з простим повідомленням про їх вручення.
Міжнародні поштові відправлення можуть прийматися для пересилання з позначкою З посильним, доставка якого адресатовi (одержувачу) провадиться прискореним способом. Якщо неможливо доставити кур`єром відправлення з послугою З посильним, то одержувачу повідомляють про прибуття відправлення на відділення в короткі терміни.
Міжнародні рекомендовані поштові відправлення з позначкою Вручити особисто приймаються для пересилання лише з повідомленням про вручення.
Міжнародні рекомендовані поштові відправлення з позначкою З посильним та Вручити особисто приймаються для пересилання лише до країн, які визначені у Керівництві з приймання міжнародних поштових відправлень.
Міжнародні поштові відправлення приймаються для пересилання до країн, з якими встановлено поштовий обмін. Реєстровані міжнародні поштові відправлення приймаються для пересилання лише до країн, перелік яких та умови приймання поштових відправлень визначені у Керівництві з приймання міжнародних поштових відправлень, що формується операторами поштового зв`язку на підставі відомостей Міжнародного бюро Всесвітнього поштового союзу.
Оператор поштового зв`язку, на якого покладаються функції з пересилання відправлень EMS, визначається Мінінфраструктури. Міжнародні реєстровані поштові відправлення можуть прийматися для пересилання лише з простим повідомленням про їх вручення. Міжнародні поштові відправлення можуть прийматися для пересилання з позначкою З посильним, доставка яких адресатам здійснюється кур`єром відразу після їх прибуття до об`єкта поштового зв`язку, якому доставляється таке поштове відправлення. Міжнародні рекомендовані поштові відправлення з позначкою Вручити особисто приймаються для пересилання лише з повідомленням про вручення. Міжнародні рекомендовані поштові відправлення з позначкою З посильним та Вручити особисто приймаються для пересилання лише до країн, які визначені у Керівництві з приймання міжнародних поштових відправлень. Послуга з пересилання міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою Консигнація надається на підставі угоди, укладеної між оператором поштового зв`язку України та операторами поштового зв`язку інших держав. Міжнародні поштові відправлення з післяплатою приймаються для пересилання лише до країн, з якими оператором поштового зв`язку укладено відповідні угоди. Такі поштові відправлення можуть прийматися для пересилання без оцінювання вартості вкладення відправником.
Разом з тим, для пересилання дрібних пакетів, мішків M, міжнародних посилок, міжнародних відправлень з оголошеною цінністю, відправлень EMS відправник у встановленому порядку заповнює митні декларації у кількості, що визначена країною призначення у Керівництві з приймання міжнародних поштових відправлень. У разі подання для пересилання фізичною особою в міжнародних поштових відправленнях товарів, сукупна вартість яких перевищує суму, визначену законодавством, приймання здійснюється у порядку та на умовах, встановлених законодавством для юридичних осіб. Юридичні особи для пересилання реєстрованих міжнародних поштових відправлень складають список таких відправлень незалежно від їх кількості, який оформляється у порядку, передбаченому для внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю. У разі подання для пересилання міжнародних поштових відправлень, на які складається митна декларація, підписи, якими засвідчується список, повинні відповідати підписам у митній декларації. Юридичні особи подають для пересилання міжнародні посилки, міжнародні поштові відправлення з оголошеною цінністю, відправлення EMS з товарним вкладенням, дрібні пакети закритими. На міжнародні поштові відправлення, для декларування вкладення яких відповідно до законодавства використовувалася вантажна митна декларація, посадовими особами митних органів можуть накладатися засоби ідентифікації.
Отже, тільки фіскальний чек про надання послуг поштового зв`язку не є належними доказами направлення міжнародного відправлення.
Схожа за змістом правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 11 серпня 2022 року по справі №922/4637/21.
Відповідно до п. 72 Правил юридичні особи подають для пересилання міжнародні посилки, міжнародні поштові відправлення з оголошеною цінністю, відправлення "EMS" з товарним вкладенням, дрібні пакети закритими. На міжнародні поштові відправлення, для декларування вкладення яких відповідно до законодавства використовувалася митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа, посадовими особами митних органів можуть накладатися засоби ідентифікації.
Суд відмічає, що зразок митної декларації містить розділ Детальний опис кожного предмета.
Отже, при надісланні міжнародних відправлень передбачена можливість зазначення переліку надісланих документів.
Проте, суд зазначає, що до матеріалів позовної заяви позивачем додано опис вкладення в поштовий конверт із повним переліком надісланих на адресу відповідача документів, в якому відсутні відмітки відділення зв`язку Укрпошти.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем до позовної заяви не долучено належних доказів (опис вкладення та лист) на підтвердження надіслання на адресу відповідача копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною другою статті 91 ГПК України встановлено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ч. 4 ст. 91 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України Про судоустрій і статус суддів судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.
Аналогічні положення відображено у ч. 1 ст. 14 Закону України Про забезпечення функціонування української мови як державної, відповідно до якої у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою.
Частиною 1 статті 10 ГПК України встановлено, що господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
Господарський суд приймає документи, складені мовами іноземних держав, за умови супроводження їх нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.
Разом з тим, з матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем подано до суду копії інвойсів, що складені іноземною мовою, без супроводження нотаріально засвідченим перекладом вказаних документів українською мовою.
До того, повне найменування сторін та їх місцезнаходження також мають бути викладені державною мовою.
Крім того, пунктом 2 частини 1 статті 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, позивачем у позовній заяві заявлено до стягнення 24860,00 Євро.
Пунктом 1 статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі.
За подання нерезидентами позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір може сплачуватися нерезидентами в іноземній валюті з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
За подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
При цьому, ціна позову про стягнення іноземної валюти визначається в іноземній валюті та національній валюті України відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день подання позову.
При визначенні ціни позову, поданого в іноземній валюті, необхідно виходити з тієї валюти, в якій провадились чи повинні бути проведені розрахунки між сторонами.
В силу положень пункту 2 статті 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України Про державний бюджет України на 2024 рік з 01 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір платіжною інструкцією №1938 від 24.10.2024 в сумі 15688,92 грн.
Відповідно до інформації, що розміщена на вебсайті Національного Банку України, 24.10.2024 курс гривні до Євро складав 44,4355 грн.
За таких обставин, оскільки позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь 24860,00 Євро, останньому необхідно було сплатити судовий збір у сумі 16570,00 грн.
А на день подачі позову, тобто 05.11.2024 офіційний курс гривні до Євро становив 45,1417 грн.
Відтак, судовий збір мав би бути сплачений у сумі 16833,34 грн.
Проте, позивач надав докази сплати судового збору у сумі 15688,92 грн, тобто у меншому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством.
Таким чином, позивачем не надано доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Крім того, позивачем не вказано ціни позову та у позовних вимогах еквіваленту у гривнах за курсом НБУ станом на дату подачі позову.
Також позивачем не додано договір на професійну правничу допомогу, доказів відправки або вручення відповідачу претензії.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 162, 164 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Беручи до уваги вищевикладене, оскільки подана позовна заява не відповідає вимогам статей 162, 164 ГПК України, суд вважає за необхідне залишити її без руху та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст. 10 Конституції України, ст. 12 Закону України Про судоустрій і статус суддів, ст. 14 Закону України Про забезпечення функціонування української мови як державної, ст. 4, 6 Закону України "Про судовий збір", ст. 13 Закону України Про поштовий зв`язок, статтями 11, 91, 123, 162, 164, 172, 174, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Залишити без руху позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "АРТЕКС-ТРЕЙД".
2. Надати Товариству з обмеженою відповідальністю "АРТЕКС-ТРЕЙД" десятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали для усунення недоліків, а саме на подання Господарському суду Харківської області:
- обґрунтованого розрахунку суми позову та судових витрат;
- письмового уточнення редакції позовних вимог з зазначенням повного найменування та місцезнаходження відповідача державною мовою, гривневого еквіваленту суми, яка стягується в Євро, за курсом НБУ станом на дату подачі позову, а також сум судових витрат.
- належних доказів направлення позовної заяви та додатків до неї на адресу відповідача;
- засвідчений нотаріально переклад українською мовою інвойсів;
- договір на професійну правничу допомогу;
- докази відправки відповідачу претензії;
- документи на підтвердження правового статусу відповідача на дату розгляду справи у суді (статут, документ, що є доказом правосуб`єктності, сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру, тощо), оформлені з урахуванням вимог статті 13 Закону України "Про міжнародне приватне право";
- доказів доплати судового збору у сумі 1144,42 грн.
3. Зобов`язати позивача у випадку виправлення зазначених у цій ухвалі недоліків та подання нових доказів невідкладно надіслати відповідні документи відповідачу. Докази про це надати суду.
Роз`яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі з сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua, а також на сайті суду (inbox@hr.arbitr.gov.ua) та за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.
Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд", поштою на офіційну адресу суду або дистанційними засобами зв`язку.
Суд звертає увагу сторін, що документи, отримані судом електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв`язку, не належать до офіційних. Враховуючи зазначене, такі документи є неналежно оформленими, відтак не належить до офіційних і судом залишаються без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено та підписано 12.11.2024.
СуддяВ.І. Ольшанченко
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122957036 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні