Рішення
від 01.11.2024 по справі 134/1090/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 134/1090/24

2-о/134/42/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

01 листопада 2024 року селище Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області

в складі: головуючої судді Швець Л.В.

присяжних Березовської Т.П., Онуфрійчук Ю.В.,

при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,

за участю: заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Лукавського І.А.,

адвоката Мартинюк С.М. - ОСОБА_2 ,

представника заінтересованої особи Панасюка В.Б.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду селища Крижопіль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки і піклування Крижопільської селищної ради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,

ВСТАНОВИВ:

17 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду, із заявою, у якій просить просить визнати недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановити над нею опіку та призначити його опікуном.

В обґрунтування заяви вказує, що його баба ОСОБА_3 хворіє на сенильну деменцію змішаної форми середньої ступеню важкості з психотичними симптомами і потребує постійного стороннього догляду, що підтверджується консультаційним висновком спеціаліста КНП «Крижопільська ОЛІЛ» від 30.05.2024 року та висновком комісії КНП «Крижопільський медичний центр первинної медико-соціальної допомоги» від 03.06.2024 року про наявність конгнітивних порушень у громадян похилого віку, у наслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на професійній основі.

Внаслідок хронічного стійкового психічного розладу його баба ОСОБА_3 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, вона обмежена до самообслуговування, пересування, контролю за своєю поведінкою. ОСОБА_3 отримує пенсію, але не здатна витратити її на забезпечення своїх життєвих потреб, не здатна самостійно представляти себе в органах державної влади та місцевого самоврядування, в лікувальних закладах.

Ухвалою судді від 18 червня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до судового засідання в порядку окремого провадження.

Ухвалою суду від 10 липня 2024 року по справі призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Вінницькій філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» та провадження по справі зупинено.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2024 року поновлено провадження у справі у зв`язку з надходженням до суду висновку судово-психіатричної експертизи.

В судовому засіданні представник заявника заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав вказаних у заяві, висновку судово-психіатричної експертизи та на підставі подання про доцільність призначення заявника ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_3 .

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні вказав, що він проживає разом зі своєю бабою ОСОБА_3 яка потребує догляду, його мати- донька ОСОБА_3 проживає окремо від матері, а також здійснює догляд за його батьком ОСОБА_4 , який є інвалідом третьої групи. Чоловік ОСОБА_3 не може здійснювати опіку над нею, оскільки сам потребує допомоги з огляду на похилий вік. Інша донька теж не може здійснювати догляд за ОСОБА_3 , оскільки здійснює догляд за чоловіком ОСОБА_5 . Родичів, які б могли опікуватися ОСОБА_3 , окрім нього немає.Він проживає в селищі Крижопіль, оскільки у нього є сім`я (дружина та неповнолітня дитина), має автомобіль та має можливість відвезти ОСОБА_3 і в лікарню і куди потрібно. Останнім часом він і здюйснює опіку над бабусею, тільки не офіційно. Виникають питання, коли потрібно інтереси ОСОБА_3 представляти в різних державних органах, а такої юридичної можливості він не має без встановлення опіки над нею. Тому просить задовільнити його заяву.

Адвокат ОСОБА_3 ОСОБА_2 просить задовільнити вимогу, щодо визнання ОСОБА_3 недієздатною, оскільки матеріали справи містять усі докази цього, щодо вимоги про призначення заявника опікуном над останньою теж просить задовільнити, оскільки останній фактично здійнює над ОСОБА_3 опіку.

Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Крижопільської селищної ради щодо вимог заяви визнання ОСОБА_3 недієздатною покладається на розсуд суду, щодо вимоги призначення заявника опікуном над останньою в разі визнання її недієздатною просить задовольнити з огляду на подання органу опіки та піклування Крижопільської селищної ради, яке затверджено рішенням виконавчого комітету Крижопільської селищної ради № 360 від 19.07.2024 року. Разом з тим зазначив, що орган опіки та піклування розглядає заяву того, хто звернувся із питанням про доцільність призначення опікуном. З такою заявою звернувся ОСОБА_1 , інші претинденти не виявилися, хоча доньки ОСОБА_3 знали про те, що розглядається питання про призначення опікуна над ОСОБА_3 , однак бажання стати опікунами не виявили, не подали відповідні заяви.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост. 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільно-процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 проживає за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно консультаційного висновку спеціаліста від 30.05.2024 року, який виданий КНП «Крижопільська ОЛІЛ» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 хворіє на сенильну деменцію змішаної форми середнього ступеню важкості з психотичними симптомами, потребує постійного сторонього догляду, обмеженння до самообслуговування, орієнтації, пересування, контролю за своєю поведінкою.

Згідно висновку комісії КНП «Крижопільський медичний центр первиної медико-соціальної допомоги» № 1 від 03.06.2024 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Згідно копії витягу № 2598 від 07.06.2024 року про зареєстрованих у житловому приміщеннні/будинку осіб ОСОБА_3 є власником житлового будинку який розсташований за адресою АДРЕСА_1 . За зазначено адресою зареєстровані ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

З дослідженого висновку судово-психіатричного експерта № 470 від 22.08.2024 року, проведеного судово-психіатричним експертом Вінницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» на підставі ухвали Крижопільського районного суду Вінницької області від 10 липня 2024 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді судинної деменції (F01.8), внаслідок свого захворювання не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Отже, вимоги заявника про визнання ОСОБА_3 недієздатною повністю доведені, ґрунтуються на вимогах закону, а тому підлягають задоволенню.

Правилами ст. 41 ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Положеннями ст. 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Відповідно до частини першоїстатті 67 Цивільного кодексу України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі №712/10043/20, при призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.

Відповідно до п. п. 1.1., 1.2. Правил, опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.Опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.

Згідно з п 1.4. Правил, у селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.

У відповідності до п. 2.1. Правил, опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.

Згідно п. 2.4. Правил, опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).

Відповідно до п. 3.1.Правил,при призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.

Аналізуючи вищенаведені норми права, слід дійти висновку, що оскільки опікуни і піклувальники призначаються за їх письмовою заявою, за наявності їхньої згоди, та обов`язки опікуна і піклувальника виконуються ними добровільно, такі не можуть виконуватися примусово і проти їх волі і згоди.

При призначенні опікуна важливі та обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальну життєдіяльність підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке має відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогамиЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимогЦивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка (постанова Верховного Суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20).

Так судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є онуком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копіями: свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 12 жовтня 1989 року, де в графі мати вказано ОСОБА_7 ; свідоцтва про народження ОСОБА_8 серії НОМЕР_2 від 16 січня 1971 року, де батьками вказано ОСОБА_6 та ОСОБА_3 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 04 березня 1989 року, згідно якого ОСОБА_8 після укладення шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_9 ».

Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 , дата реєстрації 04.05.2011 року.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дієздатною особою, з ОСОБА_3 перебуває у родинних відносинах, а саме є онуком, за станом здоров`я може здійснювати опіку над ОСОБА_3 .

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до органу опіки та піклування Крижопільської селищної ради із заявою про призначення його опікуном ОСОБА_3 .

Органом опіки та піклування надано висновок про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_3 .

Із дослідженого подання, затвердженого рішенням виконавчого комітету Крижопільської селищної ради № 360 від 19 липня 2024 року слідує, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 разом з дідом ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 та бабою ОСОБА_3 , котра є особою похилого віку, згідно з висновком КНП «Крижопільський медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» від 03.06.2024 № 1 має наявні когнітивні порушення. Відповідно до консутальційного висновку КНП «Крижопільська ОЛІЛ» їй встановлений діагноз сенильна деменція, змішаної форми середньої ступені важкості з психотичними симптомами, потребує постійного сторонньогодогляду, за рівнем обстеження життєдіяльності має обмеження до спілкування, саообслуговування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою.

ОСОБА_6 через поважний вік не може в повній мірі опікуватися хворою дружиною, а тому не має заперечень щодо виконання опікунських обов`язків онуком ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 цілком усвідомлює відповідальність, пов`язану із виконанням опікунських обов`язків, готовий в повній мірі забезпечити захист і турботу потеційній підопічній. Відповідно до акту обстеження сім`я має усе необхідне для проживання.

Враховуючи вищевикладене, сімейні зв`язки заявника з потенційною підопічною, підтверджену готовність заявника виконувати опікунські обов`язки, а також керуючись Цивільним кодексом України, орган опіки та піклування Крижопільської селищної ради вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_3 у разі визнання судом її недієздатною.

Так, судом встановлено, що заявник проживає разом із своєю бабою ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , та здійснює за нею догляд. Умови проживання ОСОБА_1 та його характеристика дають підстави вважати можливим виконання ним опікунських обов`язків щодо його рідної баби ОСОБА_3 .

В силу ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

На підставі висновку судово-психіатричної експертизи Вінницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді судинної деменції, внаслідок свого захворювання не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними та висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Крижопільської селищної ради, відповідно до якого останній вважає за доцільним призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_3 .

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 про встановлення над ОСОБА_3 опіки та призначення його опікуном є цілком обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 2ст.299ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись 39-41, 60, 63 Цивільного кодексу України, ст. ст. 263-265, 295-300 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особаорган опіки та піклування Крижопільської селищної ради, про визнання ОСОБА_3 недієздатною та встановлення опіки над ним - задовольнити.

Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, встановивши над нею опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з державного бюджету на користь Вінницької філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» витрати, пов`язані з проведенням експертизи у даній справі, в розмірі 8240 (вісім тисяч двісті сорок) гривень 48 копійок на рахунок НОМЕР_4 ДУ «ІСП МОЗ України», адреса: вул. Кирилівська, 103, м. Київ, код ЄДРПОУ 04803492, МФО 820172, УДКСУ у Подільському районі м. Києва, ІПН 048034926566 (призначення платежу: оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_3 , цивільна справа № 134/1090/20, Вінницька філія судових експертиз, експерт Карплюк А.І.).

Встановити строк дії даного рішення суду про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним на два роки.

Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою ст. 300 ЦПК України.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Крижопільський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Заінтересована особа:орган опіки та піклування Крижопільської селищної ради, юридична адреса: вул. Героїв України, 59, смт. Крижопіль, Тульчинського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325940.

Повний текст рішення складено 11 листопада 2024 року.

Суддя

Присяжні

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122961357
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —134/1090/24

Рішення від 01.11.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Рішення від 01.11.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні