Справа № 486/1296/21
Провадження № 2/486/9/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2024 року м. Південноукраїнськ
Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Савін О.І., вивчивши клопотання представника позивача Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк» Гофман Олени Євгеніївни про витребування доказів у цивільній справі №486/1296/21 за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , про стягнення кредитної заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Южноукраїнського міського суду Миколаївської області перебуває цивільна справа за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , про стягнення кредитної заборгованості.
Ухвалою суду від 03.09.2021 року провадження по цивільній справі за вказаною позовною заявою відкрито, призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 08.11.2022 року провадження у даній справі зупинено у зв`язку із перебуванням ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан до припинення перебування останнього у складі Збройних Сил України або завершення воєнного стану.
30.10.2024 року ухвалою суду поновлено провадження у цивільній справі за позовною заявою Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , про стягнення кредитної заборгованості, призначено судове засідання.
04.11.2024 року через систему «Електронний суд» надійшло клопотання від представника позивача ОСОБА_2 про витребування доказів, у якому просить суд витребувати, а саме: з Южноукраїнської державної нотаріальної контори Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копії спадкової справи померлого ОСОБА_1 , витягу із Спадкового реєстру щодо відкритих спадкових справ та виданих свідоцтв про право на спадщину, інформацію щодо кола осіб, які були зареєстровані та постійно проживали з ОСОБА_1 станом на 18.04.2024 року; з Южноукраїнського відділу Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області інформацію щодо кола осіб, які станом на 18.04.2024 року проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_1 ; з Южноукраїнського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копії актових записів про: а) реєстрацію народження дітей, батьком яких зареєстрований ОСОБА_1 ; б) про шлюб, який не був припиненим станом на 18.04.2024 року, укладений ОСОБА_1 . Окрім цього, просить суд зупинити провадження у даній справі до встановлення правонаступників відповідача ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суддя, вивчивши заявлене клопотання про витребування доказів, дослідивши матеріали справи, та враховуючи заявлені позовні вимоги, приходить до наступного висновку.
Згідност. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1ст. 76 ЦПК Українивизначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України).
Частиною 1статті 81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дост. 84 ЦПК Україниучасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Суддя, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбаченихЦПК України.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, між сторонами існує спір з приводу стягнення у відповідача заборгованості за кредитним договором в розмірі 20855 (двадцять тисяч вісімсот п`ятдесят п`ять) гривень 80 (вісімдесят) копійок, з яких: сума заборгованості за основним боргом - 14846,92 грн; сума заборгованості за процентами за користування кредитом - 1508,62 грн; пеня за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом - 45,33 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу - 620,65 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення процентів- 67,84 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення основного боргу - 3353,46 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення процентів - 412,98 грн.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 251 ЦПК Українисуд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Згідно даних, які містяться у повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.10.2024 року №7024 наданому до суду вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 23.10.2020 року був призваний на військову службу за контрактом, останній помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , сповіщення №465 від 24.04.2024 року у м. Южне Одеської області.
Таким чином, враховуючи, що спірні правовідносини у даній справі допускають правонаступництво і безпосередньо стосуються спадкоємців після смерті відповідача ОСОБА_1 , і після смерті якого відкрилася спадщина, зокрема на боргові зобов`язання перед Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк», а також те, що на час розгляду справи шестимісячний строк встановлений законом для прийняття спадщини спадкоємцями сплинув, суддя приходить до висновку про необхідність вирішення питання щодо залучення до участі у справі правонаступника відповідача ОСОБА_1 .
Враховуючи те, що докази, які просить витребувати представник позивача, мають значення по даній справі, а позивач немає можливості самостійно надати вищевказану інформацію, для повного, всебічного та об`єктивного розгляду вказаної справи, суддя дійшов до висновку, що заявлене представником позивача клопотання про витребування доказів підлягає задоволенню.
Щодо зупинення провадження у справі до встановлення правонаступників відповідача ОСОБА_1 .
Відповідно до частини першої статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку.
Відповідно до статті 48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
Статтями 46, 47 ЦПК України визначено, що сторони можуть мати цивільні процесуальні права та обов`язки (цивільна процесуальна правоздатність) та здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність).
Відповідно до частини 4 статті 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідно статей 1218, 1219, 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до частини 1 статті 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 1 статті 55 ЦПК Українипередбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 251ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктами 1, 3 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.
Під час вирішення питання про залучення правонаступників до участі у справі суд повинен встановити, чи допускають спірні правовідносини правонаступництво та чи відомі особи, які прийняли спадщину. Саме для встановлення осіб, які прийняли спадщину, статтею 251 ЦПК України передбачено обов`язок суду зупинити провадження у справі, правовідносини у якій допускають правонаступництво (постанова Верховного Суду від 08.02.2023 року у справі №760/9496/21, провадження № 61-10690св22).
У постанові КЦС ВС від 08.11.2023 року у справі № 357/15343/18 вказано, що суд будь-якої інстанції зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Питання процесуальної правосуб`єктності сторони, третьої особи, їхніх правонаступників належать до тих, які суд має вирішити під час розгляду справи незалежно від стадії судового процесу. Не є перешкодами для з`ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи у суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами.
Таким чином, остаточну інформацію про правонаступників відповідача можливо отримати після закінчення шестимісячного строку з дати його смерті.
Як вбачається з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.10.2024 року №7024, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, шестимісячний строк на прийняття спадщини закінчився 18.10.2024 року.
З огляду на це суддя не вбачає за доцільне зупиняти провадження по справі.
За таких обставин у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі слід відмовити.
Відповідно дост. 18 ЦПК Українисудові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Керуючись ст.ст. 18, 84,260-261, 353ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк» Гофман Олени Євгеніївни про витребування доказів у цивільній справі №486/1296/21 за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , про стягнення кредитної заборгованості, задовольнити.
У задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_2 про зупинення провадження у справі №486/1296/21 до встановлення правонаступників відповідача ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.
Витребувати у Южноукраїнській державній нотаріальній конторі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (55002, Миколаївська область, м.Южноукраїнськ, бул.Квітковий, буд.9) належним чином завірену копію спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , витяг із Спадкового реєстру із відомостями про наявність/відсутність посвідченого заповіту, заведених спадкових справ та виданих свідоцтв про право на спадщину.
Витребувати у Южноукраїнського відділу Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області (55002, Миколаївська область, м.Южноукраїнськ, вул.Спортивна, буд.3) інформацію щодо кола осіб, які станом на 18.04.2024 року проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , разом з ОСОБА_1 .
Витребувати у Южноукраїнського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (55001, Миколаївська область, м.Південноукраїнськ, вул.Європейська, буд.31) копії актових записів про:
-реєстрацію народження дітей, батьком яких зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився у м.Южноукраїнськ Миколаївської області (РНОКПП: НОМЕР_1 );
-про шлюб, який не був припиненим станом на 18.04.2024 року, укладений ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що народився у м.Южноукраїнськ Миколаївської області (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Дані документи необхідно надати до Южноукраїнського міського суду Миколаївської області (55001, Миколаївська область, Вознесенський район, м. Південноукраїнськ, вул. Європейська, 3-А) у строк до 18.12.2024 року.
Роз`яснити, що:
- згідно з ч.7ст. 84 ЦПК України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали;
- згідно з ч.8ст.84ЦПК України у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом;
- згідно з ч.9ст.84ЦПК України притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Роз`яснити, що у разі неподання з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд може визнати обставину, для з`ясування якої витребувався доказ.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Южноукраїнського міського суду О.І. Савін
Суд | Южноукраїнський міський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122963164 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
Савін О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні