Справа № 463/11676/23
Провадження № 1-кс/463/8831/24
У Х В А Л А
12 листопада 2024 року слідчий суддя Личаківського районного суду м.Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові клопотання адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах заставодавця ОСОБА_4 про повернення застави, у межах кримінального провадження за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України,
в с т а н о в и в :
адвокат ОСОБА_3 , який діє в інтересах заставодавця ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова з клопотанням про повернення застави, визначеної підозрюваному ОСОБА_5 у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121120,0 гривень, відповідно до ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 16.05.2024 року про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 у кримінальному провадженні за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.
Клопотання обґрунтовує тим, у провадженні Першогослідчого відділу(здислокацією ум.Львові)Територіального управлінняДержавного бюророзслідувань,розташованого ум.Львові перебуває кримінальне провадження за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.
21 листопада 2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України. Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 16.05.2024 року, відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121120,0 гривень таз покладеннямобов`язків,передбачених ч.5ст.194КПК України.17.05.2024року запідозрюваного ОСОБА_5 ,заставодавцем ОСОБА_4 було внесенозаставу. В подальшому, ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 20.08.2024 року, яку залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного суду від 12.09.2024 року, скасовано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України від 23.11.2023 року. Враховуючи те, що ОСОБА_5 на даний час не має жодного процесуального статусу у даному кримінальному провадженні, тому до нього не може бути застосовано будь який запобіжний захід, а слідчий, прокурор не вправа ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності достатніх підстав. Вважає, що у зв`язку із скасуванням повідомлення про підозру ОСОБА_5 , дія запобіжного заходу застосованого до нього у виді застави припинилась, тому вона підлягає поверненню заставодавцю ОСОБА_4 .
Адвокат ОСОБА_3 , який діє в інтересах заставодавця ОСОБА_4 , в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином. При цьому, подав слідчому судді заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності заявника, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Прокурор Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_6 в судовезасідання нез`явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. При цьому, подав слідчому судді заяву про розгляд клопотання у його відсутності, проти його задоволення не заперечує.
Враховуючи те, що в судове засідання учасники процесу не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду клопотання, а тому, слідчий суддя вважає за можливим розглянути клопотання у їх відсутності на підставі наявних у справі документів та поданих заяв учасників процесу.
Згідно з ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши та дослідивши матеріали клопотання про повернення застави, оглянувши матеріали клопотання про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів клопотання, у провадженні Першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові перебувають матеріали кримінального провадження за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.
21 листопада 2023 року в межах даного провадження ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.
Ухвалою слідчогосудді Личаківськогорайонного судум.Львовавід 16.05.2024року,відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжнийзахід увиді триманняпід вартоюз можливістювнесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121120,0 гривень, та з покладенням обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, який в подальшому неодноразово продовжувався.
17 травня 2024 року за ОСОБА_5 , заставодавцем ОСОБА_4 на рахунок Державної казначейськоїслужби України,м.Київ внесено заставу.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 20.08.2024 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного суду від 12.09.2024 року, скасовано повідомлення про підозру від 21.11.2023 року відносно підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, складене у кримінальному провадженні за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року слідчим Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м.Ужгороді) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_7 , погоджене прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 .
Відповідно до п.18 ч.1 ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно з ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження є запобіжні заходи (п.9 ч.2 ст.131 КПК України).
Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно вимогст.177КПК Україниметою застосуваннязапобіжного заходує забезпеченнявиконання підозрюваним,обвинуваченим покладенихна ньогопроцесуальних обов`язків,а такожзапобігання спробам: переховуватисявід органівдосудового розслідуваннята/абосуду; знищити,сховати абоспотворити будь-якуіз речейчи документів,які маютьістотне значеннядля встановленняобставин кримінальногоправопорушення; незаконновпливати напотерпілого,свідка,іншого підозрюваного,обвинуваченого,експерта,спеціаліста уцьому жкримінальному провадженні; перешкоджатикримінальному провадженнюіншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Поняття «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
Таким чином, у розумінні норм чинного КПК України захід забезпечення кримінального провадження у виді запобіжного заходу, може бути застосовано виключно до особи, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Отже,на данийчас узв`язку ізскасуванням повідомленняпро підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, дія запобіжного заходу у вигляді застави припинилася, оскільки особа втратила статус підозрюваного у кримінальному провадженні.
Крім цього, як вбачається з матеріалів клопотання, питання про звернення внесеної суми застави в дохід держави не вирішувалось.
Відповідно до ч.11 ст.182 КПК України застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому, застава внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Порядком внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2012 р. № 15 (у редакції постанови КМУ від 18.01.2012 р. № 27) передбачений і порядок їх повернення, зокрема: кошти, внесені як застава, підлягають поверненню повністю або частково у випадках, передбачених Кримінально-процесуальним кодексом України. Застава повертається особі або заставодавцю у безготівковій формі на зазначений ними банківський рахунок, а у разі відсутності такого рахунка - готівкою через банки або підприємства поштового зв`язку. Для повернення коштів, внесених як застава, особа чи заставодавець подає до органу Казначейства, в якому відкрито депозитний рахунок суду, на який було внесено заставу, такі документи: заява особи чи заставодавця, в якій обов`язково зазначаються реквізити банківського рахунка, на який зараховуватимуться кошти, що підлягають поверненню, а у разі відсутності банківського рахунка - відомості про банк чи підприємство поштового зв`язку; засвідчена судом копія постанови (ухвали) судді чи суду, вироку суду, в якому міститься рішення про повернення застави; копія платіжного або іншого документа, що підтверджує факт внесення коштів як застави. Повернення коштів, внесених як застава, здійснюється протягом п`яти робочих днів з дня надходження зазначених документів до органу Казначейства (пункти 7-8).
Беручи до уваги те, що строк дії запобіжного заходу припинився, слідчий суддя вважає, що клопотання представника заявника є підставним та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.177,182,194,203,372,395 КПК України, слідчий суддя, -
п о с т а н о в и в :
клопотання адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах заставодавця ОСОБА_4 про повернення застави, у межах кримінального провадження за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України - задовольнити.
Повернути заставодавцю ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , внесені кошти на рахунок Державної казначейської служби України, м.Київ, згідно квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки № 1589838562714 від 17.05.2024 року, у розмірі 121120,0 (сто двадцять одна тисяча сто двадцять гривень 00 копійок), сплачених в якості застави за ОСОБА_5 , відповідно до ухвали Личаківського районного суду м.Львова від 16.05.2024 року у справі № 463/10663/23, у кримінальному провадженні за № 42023142410000106 від 15.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, у зв`язку із припиненням строку дії запобіжного заходу.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Личаківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122964809 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Личаківський районний суд м.Львова
Грицко Р. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні