Справа № 638/4213/24
Провадження № 1-кс/638/2999/24
УХВАЛА
Іменем України
12 листопада 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ВКП ТОВ «АЛВАР», на постанову слідчого ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області,
ВСТАНОВИВ:
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшла скарга ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ВКП ТОВ «АЛВАР», на постанову слідчого ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області.
Скарга обґрунтована тим, що скаржник звернулась до ХРУП № 3 ГУНП В Харківській області з клопотання про визнання потерпілою стороною ВКП ТОВ «АЛВАР» у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024221200000240 від 25.01.2024. Слідчим у задоволенні даного клопотання було відмовлено в повному обсязі, у зв`язку з тим що ОСОБА_4 не встановлено завдання будь-якої шкоди.
Скаржник вважає, що відмова у визнанні потерпілою стороною є необґрунтованою, безпідставною, а постанова винесена з порушенням вимог КПК України.
Вказала, що слідчий у постанові вказує на відсутність шкоди у ОСОБА_4 , однак скаржник просила визнати потерпілою стороною ВКП ТОВ «АЛВАР».
Також зазначила, що ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 08 серпня 2024 року було задоволено аналогічну скаргу адвоката ОСОБА_3 та скасовано постанову слідчого від 23.02.2024 про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні № 12024221200000240 від 25.01.2024. Вважає, що постанова від 20.08.2024 носить формальний характер, і є всі підстави для її скасування, оскільки ухвалою суду від 08 серпня 2024 року ВКП ТОВ «АЛВАР» було визнано потерпілою стороною.
У зв`язку з чим, скаржник звернулася з даною скаргою до суду та просить скасувати постанову слідчого ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про відмову у визнанні потерпілим від 20.08.2024.
Скаржник та її представник у судове засідання не прибули, повідомлені належним чином.
Слідчий до суду не з`явилася, належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду скарги, що відповідно до положень ст. 306 КПК України, не є перешкодою для розгляду скарги.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, враховуючи неприбуття у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що слідчим Харківського РУП №3 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024221200000240 від 25.01.2024 за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.
Вказане кримінальне провадження внесено до ЄРДР на виконання ухвали Дзержинського районного суду м. Харкова, якою зобов`язано уповноважених осіб ХРУП №3 ГУНП в Харківській області внести відомості до ЄРДР, які містяться у заяві ОСОБА_4 про вчинене кримінальне правопорушення від 09.01.2024.
19 серпня 2024 року представником ВКП ТОВ «АЛВАР» було подано клопотання про визнання потерпілою стороною у кримінальному провадженні.
Постановою слідчого СВ ХРУП №3 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 від 20.08.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника ВКП ТОВ «АЛВАР» про визнання потерпілою стороною у кримінальному провадженні № 12024221200000240 від 25.01.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.
Відповідно до ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до жодного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з ч.2 ст.9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні, особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою може бути оскаржено рішення прокурора, слідчого, дізнавача про відмову у визнанні потерпілим.
Згідно з ч. 1, 5 ст. 55 КПК України, потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілому вручається пам`ятка про процесуальні права та обов`язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв`язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства.
За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
При цьому очевидність та достатність таких підстав є оціночним поняттям, яке визначається в кожному окремому випадку, виходячи з обставин кримінального провадження і внутрішнього переконання особи, уповноваженої на визнання потерпілим.
Разом з тим, у разі встановлення факту неможливості визнання потерпілим конкретної особи, виходячи з кримінально-правової характеристики кримінального правопорушення особа, яка приймає відповідне процесуальне рішення у будь-якому випадку має сформувати свої висновки у такий спосіб, щоб вони кореспондували нормам ч. 5 ст. 55 КПК України, оскільки таке процесуальне рішення є кінцевим фактично для особи у кримінальному провадженні, відповідно має бути вмотивованим та зрозумілим, тобто відповідати критеріям законності, обґрунтованості і вмотивованості.
Відповідно до ст.110 КПК України, в постанові слідчого обов`язково повинні бути зазначені зміст обставин, які є підставою для прийняття постанови, мотиви прийняття рішення, їх обґрунтування.
За змістом оскаржуваної постанови слідчого, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється за фактом вчинення злочину, який є кримінальним правопорушенням у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов`язаної з наданням публічних послуг. Об`єктивною стороною вказаних кримінальних правопорушень є вчинення дій, що завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам, у даному випадку ВКП ТОВ «АЛВАР».
Суд зазначає, що слідчий у постанові від 20.08.2024 року відмовляє у задоволенні клопотання про визнання потерпілим, обґрунтовуючи тим, що заявнику ОСОБА_4 не завдано матеріальної шкоди. Однак, скаржник у своєму клопотанні просила визнати потерпілою стороною ВКП ТОВ «АЛВАР».
Таким чином, дослідивши постанову слідчого СВ ХРУП №3 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 від 20.08.2024 про відмову у задоволенні клопотання представника ВКП ТОВ «АЛВАР» про визнання потерпілою стороною у кримінальному провадженні № 12024221200000240 від 25.01.2024, суд вважає, що вона є не вмотивованою та передчасною, у зв`язку з чим скарга підлягає задоволенню, а постанова про відмову у визнанні потерпілим скасуванню.
Щодо вручення представнику ВКП ТОВ «АЛВАР» адвокату ОСОБА_3 пам`ятки про права та обов`язки як потерпілій особі, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1, 2 ст. 55 КПК України, потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілому вручається пам`ятка про процесуальні права та обов`язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Суд зазначає, що ВКП ТОВ «АЛВАР» не має статусу потерпілої особи у кримінальному провадженні. Посилання представника скаржника на те, що ВКП ТОВ «АЛВАР» отримало статус потерпілого ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 08.08.2024 є хибним, оскільки вказаною ухвалою було скасовано постанову слідчого від 23.02.2024, а суд не наділений повноваженнями для надання статусу потерпілої особи у кримінальному провадженні.
У зв`язку з чим, у задоволенні скарги в частині вручення пам`ятки потерпілої особи представнику ВКП ТОВ «АЛВАР» слід відмовити.
Керуючись ст. 2, 9, 55, 303-307, 376 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Скаргу ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ВКП ТОВ «АЛВАР», на постанову слідчого ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області задовольнити частково.
Скасувати постанову слідчого СВ ХРУП №3 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 від 20.08.2024 про відмову у задоволенні клопотання про визнання ВКП ТОВ «АЛВАР» потерпілим у кримінальному провадженні № 12024221200000240 від 25.01.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.
В іншій частині скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122973342 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Агапов Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні