Ухвала
від 11.11.2024 по справі 212/10359/24
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 11-сс/803/2020/24 Справа № 212/10359/24 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року м. Дніпро

Дніпровський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

секретаря ОСОБА_5 ,

за участю

прокурора - ОСОБА_6 , (в режимі відеоконференції)

підозрюваного - ОСОБА_7 ,(в режимі відеоконференції)

захисника - ОСОБА_8 ,(в режимі відеоконференції)

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі, матеріали кримінального провадження № 12024041730001588 за апеляційною скаргою прокурора Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області - ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18 жовтня 2024 року про відмову в обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та застосування домашнього арешту, стосовно

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного за ч.2 ст.194 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою слідчого судді від 18 жовтня 2024 року застосовано стосовно ОСОБА_7 цілодобовий домашній арешт строком до 17 грудня 2024 року включно і покладено відповідні обов`язки.

Приймаючи рішення слідчий суддя встановив обґрунтованість підозри та наявність ризиків можливого переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інший злочин. В той же час, зазначив про недоведення прокурором обставин неможливості застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризикам врахувавши особу підозрюваного.

В апеляційній скарзі прокурор просить скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою застосувати до ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Вимоги апеляційної скарги обгрунтовані тим, що рішення слідчого судді незаконне, оскільки наявні ризики, передбачені п.п. 1-5 ч.1 ст. 177 КПК України, запобігти яким можливо шляхом застосування виключного запобіжного заходу.

В запереченні захисник просить залишити рішення слідчого судді без змін, оскільки враховуючи особу ОСОБА_7 ухвала є правильною, а останній буде виконувати покладені на нього обов`язки.

В апеляційному суді прокурор підтримав подану апеляційну скаргу та просив її задовольнити.

Підозрюваний та захисник заперечували проти задоволення апеляційної скарги.

Заслухавши головуючого суддю, думку учасників процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, клопотання слідчого та додані до нього матеріали, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Доводи прокурора про необхідність застосування до ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою під час апеляційного перегляду знайшли своє підтвердження.

Так, наданими до клопотання слідчого матеріалами підтверджується, що ВП №3 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, яке внесене до ЄРДР під № 12024041730001588 від 16 жовтня 2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 194 КК України(а.с.7).

16 жовтня 2024 року ОСОБА_7 затримано в порядку ст. 208 КПК України(а.с.36-28), а на наступний день повідомлено про підозру за ч.2 ст. 194 КК України.(а.с. 63-64).

Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до ч.2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя розглядаючи клопотання слідчого встановив наявність обґрунтованої підозри стосовно ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 194 КК України, яка підтверджується долученими матеріалами, а також встановив наявність ризиків, передбачених п.1, 4, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, що підозрюваний може переховуватися від органу досудового розслідування або суду, перешкоджати у кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення з чим погоджується апеляційний суд, та які не перевіряється згідно ч.1 ст. 404 КПК України, оскільки дані обставини в апеляційній скарзі не оскаржуються.

Доводи апеляційної скарги прокурора про наявність ризику передбаченого п.3 ч.1 ст. 177 КПК України, що ОСОБА_7 може впливати на свідків чи потерпілого у кримінальному провадженні апеляційний суд вважає обгрунтованими, оскільки підозрюваному відомі анкетні дані свідків, потерпілого пояснення, яких долучені до клопотання, а враховуючи, що покази вказаних осіб беруться до уваги лише під час судового провадження судом І інстанції, тому даний ризик наявний.

Ризик, передбачений п.2 ч.1 ст.177 КПК України, що підозрюваний може знищити, сховати або спотворити речі чи документи під час апеляційного перегляду не підтверджений, враховуючи, що органом досудового розслідування проведені слідчі дії, виявлені речі, які визнані речовими доказами.

Під час розгляду клопотання, слідчий суддя зазначив про недоведення прокурором недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику, з чим апеляційний суд також погодитися не може.

Апеляційний суд вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги прокурора, що клопотанням слідчого та наданими до нього матеріалами доведено недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризиків, які встановлені під час апеляційного перегляду, передбачених п.п. 1, 3-5 ч.1 ст. 177 КПК України. Тому, апеляційний суд вважає, що вище зазначене дає підстави дійти до висновку, що застосування до ОСОБА_7 домашнього арешту є недоцільним, в свою чергу застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з урахуванням підозри, а також що досудове розслідування здійснюється не тривалий час, тому такий запобіжний захід забезпечить запобіганню встановлених ризиків, який буде відповідати вимогам ст. 183 КПК України.

Приймаючи таке рішення апеляційний суд бере до уваги також інформацію, яка свідчить, що ОСОБА_7 після вчинення злочину отримав винагороду в розмірі 1200 доларів США згідно підозри, а також апеляційний суд враховує, що підозрюваний неодружений, офіційного заробітку не має.

При цьому, апеляційний суд враховує правову позицію, викладену у рішенні Європейського суду у справі за скаргою «Москаленко проти України», де зазначено, що обґрунтована підозра щодо вчинення заявником тяжкого злочину могла первісно виправдовувати його тримання під вартою. Необхідність забезпечити належний хід провадження (зокрема, для отримання показань свідків) також була достатньою підставою для первісного тримання заявника під вартою. Також вказано, що суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину. Суд визнає, що, враховуючи серйозність висунутих щодо заявника обвинувачень, державні органи могли виправдано вважати, що такий ризик існує.

З огляду на викладене, зазначені в апеляційній скарзі доводи та підстави, в яких прокурор просить скасувати ухвалу суду та застосувати до ОСОБА_7 тримання під вартою знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду.

Встановлені слідчим суддею характеризуючі дані, передбачені ст. 178 КПК України, стосовно ОСОБА_7 хоч і мають місце, проте не дають підстави для залишення в силі застосованого до підозрюваного домашнього арешту за наявності обґрунтованої підозри, встановленого ризиків.

При цьому апеляційний суд вважає за необхідне визначити заставу.

Згідно змісту ч. 3 ст. 183 КПК України, суд при постановленні ухвали при застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків.

В п.3 ч. 5 ст. 182 КПК України закріплені межі розміру застави залежно від ступеня тяжкості вчиненого особою злочину, зокрема розмір застави визначається щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

Апеляційний суд визначаючи розмір застави ОСОБА_7 враховує, що він підозрюється у вчинення тяжкому злочині, та отримав на карту грошові кошти в розмірі 1200 доларів США. Також, апеляційний суд враховує наявність ризиків, передбачених п.п.1, 3-5 КПК України, особу підозрюваного, і вважає даний випадок виключним, тому заставу слід визначити у розмірі 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. На переконання апеляційного суду такий розмір застави буде відповідати положенням КПК України, якими передбачено обов`язок слідчого судді, суд визначити розмір застави достатньої для виконання підозрюваним обов`язків, передбачених цим Кодексом, а також відповідатиме практиці Європейського суду з прав людини, в частині того, що застава повинна достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а ухвала слідчого судді скасуванню з постановленням апеляційним судом нової ухвали, якою необхідно застосувати до ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Керуючись ст. ст. 405, 407, 419, 422 КПК України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу прокурора Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області - ОСОБА_6 - задовольнити частково.

Ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18 жовтня 2024 року про відмову в обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та застосування домашнього арешту, стосовно ОСОБА_7 підозрюваного за ч.2 ст.194 КК України - скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою клопотання слідчого задовольнити, застосувати до ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 17 грудня 2024 року.

Визначити суму застави в розмірів 200 (двісті) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 605600 (шістсот п`ять тисяч шістсот) грн., яку підозрюваний, або інша фізична чи юридична особа може сплатити на депозитний рахунок Дніпровського апеляційного суду(отримувач коштів), код ЄДРПОУ 42270629, МФО 820172, Банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ, р/р UA098201720355219002001086699 в ГУДКС України в м. Київ, та надати документи, що підтверджує, слідчому, прокурору.

У разі сплати суми застави звільнити ОСОБА_7 з під варти та покласти обов`язки, передбачені п.п.1-4, 8 ч.5 ст. 194 КПК України, а саме: з`являтися за викликом до суду, прокурора та/або слідчого за першою вимогою; повідомляти суд, прокурора та/або слідчого про зміну місця свого проживання та/або праці; утримуватися від спілкування з потерпілими та свідками в даному кримінальному провадженні; не виїжджати з населеного пункту, в якому він мешкає, без дозволу слідчого судді, прокурора та/або слідчого; здати на зберігання паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд за межі України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122978304
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —212/10359/24

Ухвала від 11.11.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Мудрецький Р. В.

Ухвала від 28.10.2024

Кримінальне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Ваврушак Н. М.

Ухвала від 18.10.2024

Кримінальне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Ваврушак Н. М.

Ухвала від 18.10.2024

Кримінальне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Ваврушак Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні