РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/1092/24
провадження у справі № 2-о/0285/76/24
12 листопада 2024 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі
головуючої судді………………..……Літвин О. О.,
присяжних..……………......................Бортнік О. М., Коржук Т. В.,
секретаря………………….................. Клечковської М. М. ,
за участю:
заявника................................................ ОСОБА_2 ,
захисника особи, відносно якої
розглядається справа........................... ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу
за правилами окремого позовного провадження
за заявою ОСОБА_2
заінтересована особа: орган опіки та піклування
в особі Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області
про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2024 року заявник звернувся до суду з заявою про визнання його сестри ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та призначення його опікуном останньої. Вимоги обґрунтовує тим, що сестра страждає на психічний розлад, внаслідок якого не здатна повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги і контролю.
В судовому засіданні заявник просив задовольнити заяву.
Представник органу опіки та піклування до суду не прибула, у заяві від 25.03.2024 не заперечила щодо задоволення заяви.
Зважаючи на викладений у висновку експерта стан психічного здоров`я ОСОБА_4 , вона в судове засідання не викликалась. Їі адвокат просила суд задовольнити заяву, мотивуючи тим, що це відповідатиме інтересам останньої.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ст.39 ЦК України).
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сестрою заявника, що підтверджується копіями їх свідоцтв про народження. На день подачі заяви до суду проживає разом з заявником.
Відповідно до медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_4 спостерігається психіатром з 1976 року, діагноз: олігофренія в ступені вираженої дебільності, епілепсія з частими судомними нападами. В 1984 році вперше була оглянута МСЕК: встановлена ІІ група інвалідності з дитинства на 1 рік. В подальшому регулярно спостерігалась лікарем-психіатром, отримувалось підтримуюче лікування. Направлялась на МСЕК, група інвалідності продовжувалась. З 2018 року спостерігається з діагнозом: Розумова відсталість в ступені вираженої дебільності з епі-нападами середньої частоти. За рішенням ЛКК оформляється соціальна допомога по догляду.
Згідно ч.3 ст.296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №107-2024 від 19.09.2024 ОСОБА_4 перебуває в свідомості, дезорієнтована в часі, не знає свого віку, називає своє ім`я; досяжна до поверхневого спілкування, на питання відповідає коротко, вибірково; мова з бідним словниковим багажем, олігофахзична; судження примітивні; темп психічної діяльності уповільнений; увага не стійка; мислення конкретно-предметне, до узагальнень та абстагування не спроможна; пам`ять та інтелект відповідають ступеню вираженої дебільності; емоційні реакції незрілі. Під час огляду виявляла клінічні ознаки стійкого, хронічного психічного розладу - легкої розумової відсталості в ступені вираженої дебільності, з емоційно-вольовою нестійкістю, з судомними нападами у вигляді: грубого орієнтування у власній особистості, дезорієнтації в асі та оточуючому, поверхневого мовного контакту, бідної мови, примітивних суджень, уповільненого темпу психічної діяльності. Ступінь наявної у ОСОБА_4 розумової відсталості настільки виражена, що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
З приводу поставлених експерту питань встановлено, що ОСОБА_4 страждає на стійкий, хронічний психічний розлад - легку розумову відсталість в ступені вираженої дебільності з емоційно вольовою нестійкістю та судомними нападами, що відповідає шифру F70.1 міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду. ОСОБА_4 не усвідомлює значення своїх дій, не може керувати ними.
Відтак, з огляду на зазначене, є підстави для визнання ОСОБА_4 недієздатною.
Цивільна дієздатність є важливою складовою правосуб`єктності фізичної особи, що дозволяє їй виступати учасником цивільних відносин у повній мірі, своїми діями набувати цивільних прав та виконувати цивільні обов`язки.
Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.
Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Опіка та піклування - правовий інститут, який регулює суспільні відносини, пов`язані з установленням опіки та піклування, здійсненням їх функцій та їх зупиненням. Інститут опіки та піклування включає і адміністративно-правові норми, що регулюють відносини між органами опіки та піклування, з одного боку, та опікунами та піклувальниками - з іншого.
Опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними, з метою забезпечення їх особистих немайнових і майнових прав та інтересів, оскільки за станом здоров`я вони не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (ст.ст.41, 55, 58 ЦК України). Така опіка відповідно до ст.60 ЦК України, ст.300 ЦПК України призначається судом.
Опікун недієздатної особи призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Враховуючи факт близької спорідненості ОСОБА_4 та заявника, орган опіки і піклування у своєму поданні, затвердженому рішенням Стриївської сільської ради №256 від 25.10.2024, вважає прийнятною кандидатуру останнього для виконання обов`язків опікуна. ОСОБА_5 виявив бажання піклуватись та доглядати свою рідну сестру, звернувшись із відповідною заявою до органу опіки і піклування.
Обставин, які виключають можливість призначення ОСОБА_5 опікуном своєї сестри, визначених ст.64 ЦК України, судом не встановлено, зокрема, його поведінка та інтереси не суперечать інтересам ОСОБА_4 .
Заявник відповідає вимогам, визначеним ст.ст.63,67 ЦК України, він дбатиме про підопічну та створить їй необхідні побутові умови, забезпечить її доглядом та лікуванням і вживатиме заходів щодо захисту прав та інтересів своєї сестри, а тому може виконувати обов`язки опікуна.
Отже, суд приходить висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч.6 ст.300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до положень ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись статтями ст.ст.258-260, 293, 294, 300 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити повністю.
Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженку с Гульськ Новоград-Волинського району Житомирської області
недієздатною та встановити над нею опіку,
призначивши опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, уродженця с Гульськ Новоград-Волинського району Житомирської області, який зареєстрований с Калинівка Звягельського району Житомирської області та проживає в АДРЕСА_1 .
Встановити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Судове рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на нього протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення або з дня його складення, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи (ст.ст.352, 354 ЦПК України). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну його частини або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано; у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного перегляду (ст.273 ЦПК України).
Головуюча суддя О. О. Літвин
Присяжні О. М. Бортнік
Т. В. Коржук
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 122982822 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Літвин О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні