Рішення
від 13.11.2024 по справі 583/2844/24
ОХТИРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 583/2844/24

2/583/828/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Соколової Н.О.,

з участю секретаря судового засідання Верби Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №6 цивільну справу №583/2844/24 за позовом Акціонерного товариства «СУМИОБЛЕНЕРГО» в особі Філії «Охтирський район електричних мереж» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті вартості необлікованої електричної енергії,

встановив:

11.06.2024 до суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «СУМИОБЛЕНЕРГО» в особі Філії «Охтирський район електричних мереж» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО», в якому позивач просить суд стягнути на свою користь з ОСОБА_1 заборгованість в сумі 36976,78 грн та судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що між ПАТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» та ОСОБА_2 було укладено договір №192029206 від 30.08.2017 про користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вказаною адресою залишився проживати її син - ОСОБА_1 , який продовжив користуватися електричною енергією та сплачувати рахунки за спожиту електричну енергію. Таким чином, між сторонами склалися фактичні договірні відносини, за якими до вказаного житлового будинку надавалися послуги з розподілу електричної енергії. 24.01.2022 житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 був відключений від електроживлення через заборгованість за спожиту електричну енергію. 07.12.2023 представниками позивача у присутності відповідача було проведено перевірку відключеного стану електроустановки відповідача за вищевказаною адресою. За результатами перевірки було виявлено порушення п. 7.6, п. 8.2.4, пп. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі у точці КТП-347 опори №16 Л-2, а саме: облаштування відгалуження від ввідного дроту (кабеля) на вводі в будівлю в обхід електролічильника. Спожита таким чином електрична енергія не враховувалася і не сплачувалася, про що було складено акт про порушення №005013 від 07.12.2023. 23.01.2024 відбулося засідання комісії філії «Охтирський РЕМ» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» по розгляду акту про порушення за участі відповідача, під час якого визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії. Так обсяг необлікованої активної електричної енергії становить 4928 кВт/год. на суму 36976,78 грн з ПДВ. 23.01.2024 від відповідача надійшла заява, у якій він просив погодити розбивку заборгованості на 3 місяці та гарантував своєчасну оплату. Проте, після подання заяви, відповідач не з`явився, договір реструктуризації не підписав, кошти не сплатив, що і стало підставою звернення до суду.

12.08.2024 ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справ, призначено підготовче засідання.

17.09.2024 ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку, про причину неявки не повідомив, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Беручи до уваги згоду позивача, суд проводить заочний розгляд справи на підставі наявних доказів, відповідно до положень ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

ПАТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» та ОСОБА_2 було укладено договір №192029206 від 30.08.2017 про користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведено спадкову справу, з заявою про прийняття спадщини звернувся в тому числі відповідач (а.с. 67).

За вказаною адресою після смерті ОСОБА_2 залишився проживати її син - ОСОБА_1 , який продовжив користуватися електричною енергією та сплачувати рахунки за спожиту електричну енергію, тобто ОСОБА_1 є фактичним споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , яка постачається АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» в особі філії «Охтирський РЕМ», що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. №312 (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. №312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

При цьому, п. 2.1.7 ПРРЕЕ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, у тому числі у формі електронного документа, підписаного з використанням електронної ідентифікації, у разі укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, сплата рахунка оператора системи, за відсутності заперечень оператора системи.

Термін «споживач електричної енергії» поширюється на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання, що вбачається зі змісту положення пп. 1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ. Фактом приєднання споживача до умов публічного договору є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір. Таким чином, відсутність діючого договору про постачання електроенергії за умови наявності доказів споживання електричної енергії не є безумовною підставою для звільнення споживача від відповідальності за порушення правил користування електричної енергією.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до пп.пп. 5, 6, 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний: дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Пунктом 7.6 ПРРЕЕ визначено, що у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або приєднання струмоприймачів поза засобами комерційного обліку; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача (у тому числі внаслідок збільшення величини потужності понад величину, визначену умовами договору з оператором системи, або невідповідності генеруючої установки/установки зберігання енергії з можливістю відпуску в ОЕС України або в мережі інших власників, та/або їх налаштувань до вимог Кодексу систем розподілу/Кодексу системи передачі та нормативно-технічних документів) до величин, які порушують функціонування електроустановок оператора системи та інших споживачів, оператор системи має право без попередження споживача повністю припинити споживачу електроживлення після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

У пункті 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з пп. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

07.12.2023 працівниками філії «Охтирський РЕМ» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» в помешканні відповідача в результаті перевірки було виявлено порушення п. 7.6, п. 8.2.4, пп. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ у вигляді самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі у точці КТП-347 опори №16 Л-2, а саме: облаштування відгалуження від ввідного дроту (кабеля) на вводі в будівлю в обхід електролічильника. Спожита таким чином електрична енергія не враховувалася і не сплачувалася. Виявлене порушення зафіксоване в акті про порушення №005013 від 07.12.2023, підписаний споживачем без зауважень, фотофіксацією доданими до акту (а.с. 18-22).

Зазначене порушення також було зафіксовано на відео (а.с. 79).

Таким чином, суд вважає доведеним та встановленим факт порушення відповідачем вимог ПРРЕЕ - нормативно-правовий акт, що регулює функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до протоколу №1 від 23.01.2024 засідання комісії філії «Охтирський РЕМ» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» по розгляду акту про порушення №005013 від 07.12.2023, проведеного за участю відповідача, на підставі пп. 6 п. 8.4.2, пп. 2 п. 8.4.8, п. 8.4.13 гл. 8.4 ПРРЕЕ проведено розрахунок обсягу необлікованої активної електричної енергії - 4928 кВт/год. та вартості не облікованої активної електричної енергії - 36976,78 грн за період з 08.06.2023 по 07.12.2023 (з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення). 23.01.2024 ОСОБА_1 отримав протокол засідання комісії та розрахунок (а.с. 24-25).

Отже, беручи до уваги вищевказані норми та встановлені факти, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно нараховано вартість необлікованої електричної енергії, яка підлягає відшкодуванню.

23.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до позивача із заявою про розбивку заборгованості по акту про порушення №005013 від 07.12.2023 в термін 3 місяці, своєчасну оплату гарантує (а.с. 28). Зазначене підтверджує те, що ОСОБА_1 визнав наявність порушення та погодився з нарахованою сумою заборгованості.

Належних та допустимих доказів проведення оплати вартості необлікованої електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 суду не надано.

За таких обставин, вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Враховуючи наявність підстав для задоволення позову з відповідача підлягають стягненню судові витрати, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, у сумі 3028,00 грн (а.с. 6).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 611, 714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 р. №312, ст.ст. 12, 13, 77-81, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «СУМИОБЛЕНЕРГО» в особі філії «Охтирський район електричних мереж» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «СУМИОБЛЕНЕРГО» в особі філії «Охтирський район електричних мереж» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» заборгованості по сплаті вартості необлікованої електричної енергії в сумі 36976,78 грн та в рахунок відшкодування судових витрат 3028,00 грн, а всього стягнути 40004,78 грн (сорок тисяч чотири грн 78 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його складення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення.

Позивач: Акціонерне товариство «СУМИОБЛЕНЕРГО» в особі філії «Охтирський район електричних мереж» АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 37785014, Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Снайпера, 84.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Наталія СОКОЛОВА

СудОхтирський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено15.11.2024
Номер документу122988138
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —583/2844/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні