Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1496/24
Провадження № 2/935/683/24
РІШЕННЯ
Іменем України
13 листопада 2024 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Янчук В.В.,
з секретарем судових засідань - Кумечко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради, третя особа - ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
УСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до Старосілецької сільської ради, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 . Позивач, 13.04.2024, звернулась до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, проте нотаріусом було відмовлено їй у зв`язку із пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Позивач вказує, що є спадкоємцем за законом першої черги спадкування, не набула права на спадщину оскільки пропустила визначений законом строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, а самостійні результати пошуку не дали.
Позивач зазначає, що пропустила строк звернення до нотаріуса з поважних причин, а тому просить надати їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини протягом двох місяців, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 03.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 29.05.2024 замінено відповідача на належного Коростишівську міську раду та залучено третю особу до участі в справі ОСОБА_2 .
Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 25.07.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Василевська О.А. не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлеі належним чином. До суду, представник подала заяву, відповідно до якої, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, а розгляд справи просить проводити без участі позивача та представника.
Відповідач Коростишівська міська рада в судове засідання свого представника не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відзив відносно позовних вимог не подали, до суду представником відповідача подано клопотання щодо розгляду справи за їх відсутність, а рішення прийняти на розсуд суду.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Письмових пояснень відносно позовних вимог не подавала, до суду подала заяву, відповідно до якої просить здійснювати розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Згідно ч.3ст.211 ЦПК Україниучасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши заяви по суті справи сторін, матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і вказана обставина підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ( а.с. 56).
Ступінь родинних відносин померлого ОСОБА_3 та позивача ОСОБА_1 як батька та доньки, підтверджується матеріалами справи, а саме копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 та копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 ( а.с. 10 зворот- 12).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 ( до перейменування ОСОБА_4 ). За цією адресою разом з померлим і на протязі 6-ти місяців ніхто не проживав та не був зареєстрований, і вказана обставина підтверджується довідкою № 1721/117 від 25.04.2024 Щигліївського старостинського округу Коростишівської міської ради ( а.с.58).
ОСОБА_3 , є власником земельної ділянки № НОМЕР_6 площею 4,173 га, кадастровий номер 1822581600:09:000:0256, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Коростишівської міської територіальної громади Житомирського району Житомирської області (до проведення адміністративної реформи на території Віленьківської сільської ради Коростишівського району Житомирської області) (а.с.82).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 15/2024 до майна померлого ОСОБА_3 , постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області від 30.04.2024 за № 30/02-31 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва право на спадщину за законом на земельну ділянку № НОМЕР_6 , площею 4,173 га, що розташована на території Коростишівської міської територіальної громади Житомирського району Житомирської області (до проведення адміністративної реформи на території Віленьківської сільської ради Коростишівського району Житомирської області), з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1822581600:05:000:0256, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 у зв`язку з тим що ОСОБА_1 не прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_3 в порядку та строк, встановлені чинним законодавством України ( а.с.26 зворот - 27) .
Згідно з ч. 1ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини - з дня смерті спадкодавця (ч. 2 ст. 1220 ЦК України)
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Суди відкривають провадження у справі за позовом особи про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця за місцем відкриття спадщини, наявність обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку про прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 07 лютого 2024 року по справі № 474/454/18, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ч. 1ст. 1272 ЦК України).
Згідно ч. 3ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1ст. 4 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Зважаючи на вищевикладене та беручи до уваги те, що позивач є спадкоємцем за законом, суд вважає доцільним визначити позивачу додатковий строк тривалістю в один місяць, який є достатнім для подання заяви про прийняття спадщини, а тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
Враховуючи обставини на які посилається позивач в своєму позові, є спадкоємцем за законом, суд вважає, що зазначені позивачем обставини є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини та за можливе визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер, ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном в один місяць, який є достатнім для подання заяви.
Таким чином, суд вважає необхідним позов ОСОБА_1 задовольнити.
Враховуючи викладене, на підставі ст.1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 12,13,81,141,258-259, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном в один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення суду складено: 13 листопада 2024 року.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_7 .
Відповідач: Коростишівська міська рада, місцезнаходження Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбиняна, 11, код ЄДРПОУ - 04053660.
Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_8 .
Суддя В.В. Янчук
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123003007 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Янчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні