Рішення
від 14.11.2024 по справі 364/294/24
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 364/294/24

Провадження № 2/364/200/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2024 , Володарський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді Моргун Г. Л.,

за участю секретаря судових засідань Сіваченко Л.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні, в селищі Володарка, цивільну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку не зазначено, електронний кабінет відсутній),

представниця позивача ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_2 , діє на підставі ордера серія АІ № 1606687 від 08.05.2024, адреса: АДРЕСА_2 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_3 , має електронний кабінет)

до

ОСОБА_3 ( РНОКПП НОМЕР_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 , № тел.: НОМЕР_5 , відсутній електронний кабінет),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області ( код ЄДРПОУ 04359732 , місцезнаходження: площа Миру, 4, селище Володарка, Білоцерківський район, Київська область, 09301, засоби зв`язку не зазначено, має електронний кабінет)

про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

У С Т А Н О В И В:

05.05.2024 на адресу Володарського районного суду Київської області надійшла зазначена позовна заява, у якій представниця позивачки вказує, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 мають спільного сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина проживає разом з батьком та перебуває на його утриманні. Мати дитини проживає окремо за місцем реєстрації, та нещодавно повідомила, що виїхала остаточно за межі України та не планує повертатися. Матеріальної допомоги на утримання сина не надає, не піклується про сина, не займається його вихованням, не цікавиться його життям та здоров`ям, втратила до сина інтерес та не підтримує з ним родинний зв`язок. Відповідачка ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не спілкується з сином, не відвідує шкільний навчальний заклад, де навчається дитина.

Представниця позивачки, посилаючись на обставини викладені у позові та керуючись ст. ст. 4, 164-165, 175 ЦПК України, просить суд:

- позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- стягнути з відповідачки на користь позивача аліменти на сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі частки від усіх видів заробітку (доходу) відповідачки, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно і до досягнення дитиною повноліття;

- витребувати від органу опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 ;

- викликати та допитати свідків: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

13.05.2024 судом відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 14.06.24 о 10:00. Зобов`язано орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області надати суду висновок щодо розв`язання спору між сторонами про позбавлення батьківських прав.

14.06.2024 підготовче судове засідання за клопотанням представниці позивача було відкладено на 12.07.2024.

12.07.2024 підготовче судове засідання не відбулося та було відкладено на 22.07.2024, оскільки в приміщенні Володарського районного суду Київської області було відсутнє електроживлення.

22.07.2024 підготовче судове засідання не відбулося та було відкладено на 23.09.2024 оскільки учасники судового провадження до суду не з`явилися.

23.09.2024 у підготовчому судовому засіданні представниця позивача подала заяву, якою повідомила суд про відмову від частини позовних вимог, а саме: від позовної вимоги щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та закриття провадження у цій частині ( а.с.41). Суд прийняв заяву представниці позивача про зменшення позовних вимог у цивільній справі та ухвалив в подальшому розглядати справу з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.

У підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 14 листопада 2024 року до 11 години.

14.11.2024 у підготовче судове засідання учасники судового провадження не з`явилися. Позивач та його представниця, відповідачка, третя особа, належним чином повідомлені про відкриття провадження, та про дату розгляду справи судом. Представниця позивача та третя особа шляхом отримання відповідних процесуальних документів в електронному кабінеті в системі ЕСІТС. Позивач та відповідачка шляхом надсилання поштових відправлень. Сторонам роз`яснено їх права передбачені ст.278 ЦПК України, щодо порядку та строків подання відзиву, заперечень тощо ( а.с. 20,21,22,23,24,25,28,29,31,32,33,34,35,38,39, 47,50, 60,61, 62, 63, 64, 65).

Представниця позивача просила суд підготовче судове засідання провести без її участі та без участі позивача. Позовні вимоги підтримують ( а.с.67).

Відповідачка 18.09.2024 та 11.11.2024 надіслала на адресу суду заяви, якими просила розгляд справи проводити за її відсутності. Одночасно повідомила суд, що проти вимоги про стягнення аліментів на сина ОСОБА_7 вона не заперечує ( а.с. 40, 66).

Третя особа орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області свого представника у підготовче судове засідання не направили. На адресу суду надійшла заява, якою просить суд провести судовий розгляд справи без їх участі ( а.с.68).

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Суд, ознайомившись із позовною заявою, розглянувши матеріали справи, взявши до уваги позицію позивача викладену у позові, відсутність заперечень відповідачки, яка своєю заявою визнала позовні вимоги, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 є батьками малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.8).

Малолітня дитина проживає та зареєстрований разом з батьком ОСОБА_1 , за адресою : АДРЕСА_1 . Зазначений факт стверджено актом обстеження житлово-побутових умов від 16.04.2024 ( а.с.10). Дитина навчається у навчальному закладі за місцем проживання батька, а саме в Городище-Пустоварівському ліцею Володарської селищної ради ( а.с.11).

В позовній заяві позивач зазначає, що відповідачка добровільно матеріальної допомоги на утримання сина не надає. Тому він звернувся до суду та ставить питання про стягнення аліментів.

В досудовому порядку угоди про добровільну сплату аліментів між сторонами не досягнуто.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із тих міркувань, що непорушним конституційним правом кожної малолітньої (неповнолітньої) дитини є її право на утримання батьками до досягнення повноліття.

Так, статтею 51 Конституції України передбачено, що батьки зобов`язанні утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Крім того, такий обов`язок передбачено в ст. 180 Сімейного кодексу України.

Обов`язок батьків утримувати свою дитину не припиняється із припиненням шлюбу між батьками та спільного проживання з дитиною.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Ст. 180 Сімейного кодексу України, вказує, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

При визначенні розміру аліментів суд враховує обставини визначені ст. 182 СК України та положеннями ч. 2 названої статті, а саме, що розмір аліментів має бути необхідним і достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Рівність прав та обов`язків батьків щодо дитини встановлена статтею 141 СК України, відповідно до частин першої та другої якої мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

У цій статті закріплюється одна з характерних ознак батьківських прав та обов`язків - їх належність однаковою мірою обом батькам. Концепція рівності ґрунтується на одному з основних принципів сімейного права України - принципі рівності чоловіка та жінки.

Відповідно до статті 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

З огляду на викладене суд, визначаючись щодо розміру та способу стягнення аліментів, враховує те, що відповідачка є особою працездатного віку і як наслідок може надавати матеріальну допомогу (доказів неможливості надання такої допомоги відповідачкою суду не надано); обов`язок обох батьків утримувати дітей; розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та вважає розумним та справедливим стягнення аліментів на дитину, в заявленому позивачем розмірі - ( одна чверть) частини заробітку (доходу) відповідачки, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з дня подачі позовної заяви до суду і до досягнення дитиною повноліття.

Згідно з ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, суд допускає негайне виконання рішення про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць у відповідності з п. 1 ч.1 ст. 430 ЦПК України.

Таким чином встановлені судом обставини вказують, що вимоги позивача базуються на законі та підлягають задоволенню.

Позивача звільнено від сплати судових витрат в частині позовних вимог щодо стягнення аліментів, а відтак відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки стягуються судові витрати у розмірі судового збору визначеного державою для розгляду справ такої категорії, що складає - 1211,20 грн.

Керуючись ст. 51 Конституції України, ст. ст. 180 - 182, 183, 191 Сімейного Кодексу України, ст. ст. 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 ,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: орган опіки та піклування Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області,

про стягнення аліментів, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( РНОКПП НОМЕР_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_4 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_5 ) аліменти на сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі (одна чверть) частини її заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 05.05.2024 до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_4 ) - на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 гривень.

Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Суддя Г. Л. Моргун

СудВолодарський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123003715
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —364/294/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Моргун Г. Л.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Моргун Г. Л.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Моргун Г. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні