Справа № 683/564/24
2/683/456/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2024 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Бондарчук Л.А.
секретаря Поважнюк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові цивільну справу№683/564/24,№2/683/456/2024за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 провизнання впорядку спадкуванняза законом майновихправ засновникафермерського господарства та зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 провизнання впорядку спадкуванняза законом майновихправ засновникафермерського господарства
установив:
В лютому 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому позивач просив визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , на частку майнових прав засновника Фермерського Господарства «АНІКА», розташованого с. Немиринці Хмельницького району Хмельницької області код ЄДРПОУ 30200239, в обсязі визначеного Статутом, зареєстрованим 09 вересня 1998 року.
На підтримання заявлених позовних вимог, позивач посилався, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 . Відповідно до рішення Старокостянтинівської районної ради від 16 грудня 1997 року № 2 ОСОБА_3 передано в постійне користування, для ведення селянського (фермерського) господарства, земельну ділянку, площею 43,8 га на території Немиринецької сільської ради.
16 вересня 2019 року державним реєстратором Старокостянтинівської РДА зареєстровано за ОСОБА_3 , право постійного користування земельною ділянкою в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - номер запису про речове право 33272923 та присвоєно кадастровий номер 6824286200:05:024:0007. 09 жовтня 1998 року на підставі заяви ОСОБА_3 державним реєстратором Старокостянтинівської РДА зареєстровано ФГ «АНІКА», яке розташоване в селі Немиринці Хмельницького району Хмельницької області, при цьому засновником якого був батько позивача. 02 березня 2023 року позивач подав до приватного нотаріуса Хмельницького районного округу Мельник Л.П. заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно ОСОБА_3 - ФГ «АНІКА». Однак Приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу - Мельник Л. П. винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальних дій від 02 березня 2023 року № 28/02-31 згідно якої «відмовлено у вчинені нотаріальної дії по видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ «АНІКА».
Позивач вказує, що підставою для відмови нотаріусом слугувало дві обставини: «розмір і порядок утворення складеного капіталу відсутній» та «право постійного користування земельною ділянкою, площею 43,8 га, цільове призначення якої - для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Миролюбненської територіальної громади, не було внесено головою ФГ «АНІКА» до складу капіталу цього господарства». Вважав, що не внесення земельної ділянки з кадастровим номером 6824286200:05:024:0007, площею 43,8 га, яка перебувала у постійному користуванні ОСОБА_3 до статутного капіталу фермерського господарства, не свідчить що вказана земельна ділянка не надавалася засновнику для створення і ведення фермерського господарства, оскільки ділянка надавалася йому як засновнику господарства. Разом з тим, спадкоємець має право в судовому порядку визнати та успадкувати права засновника, які належали спадкодавцю до його смерті.
29 березня 2024 року відповідач ОСОБА_1 подав зустрічний позов до ОСОБА_1 і просить визнати за ним в порядку спадкування за законом майнових прав засновника фермерського господарства «Аніка» після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду від 3 квітня 2024 року зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання в порядку спадкування за законом майнових прав засновника фермерського господарства об`єднати в одне провадженні із первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання в порядку спадкування за законом майнових прав засновника фермерського господарства.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 адвокат Костик О.М. подав заяву, де просив розгляд справи провести у його відсутності та позов задоволити у повному обсязі, в частині зустрічного позову покладається на розсуд суду.
Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Керницька О.В. подала до суду заяву, де просить розгляд справи провести у її відсутності, зустрічний позов підтримує, а у вирішенні первісного позову покладається на розсуд суду.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що первісний та зустрічний позови підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер власник ФГ «Аніка» ОСОБА_3 .
Спадщину після його смерті прийняли спадкоємці за законом першої черги - два його сини: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , шляхом подання нотаріусу заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 відповідно 16 лютого та 02 червня 2022 року.
На підставі даних заяв нотаріусом 16 лютого 2022 року було заведено спадкову справу №18/2022 щодо майна померлого ОСОБА_3 .
Відповідно до постанови приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу - Мельник Л.П. №28/02-31 від 02.03.2023 року позивачу було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на права засновника Фермерського Господарства «АНІКА», розташованого с.Немиринці Хмельницького району Хмельницької області, оскільки розмір і порядок утворення складеного капіталу відсутній та право постійного користування земельною ділянкою, площею 43,8 га, цільове призначення якої - для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Миролюбненської територіальної громади (до змін адміністративно - територіального устрою Хмельницької області - Немиринецької сільської ради Старокостянтинівського району) не було внесено головою Фермерського Господарства «АНІКА» до складу капіталу Фермерського Господарства.
З аналогічних підстав постановою приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу - Мельник Л.П. №25/02-31 від 02.03.2023 року апелянту теж було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на права засновника Фермерського Господарства «АНІКА».
Наведене підтверджується матеріалами спадкової справи №18/2022 від 16 лютого 2022 року, заведеної до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Згідно ст. 1216, 1222, 1258, 1261 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої
черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як видно з матеріалів справи позивач ОСОБА_4 та відповідач ОСОБА_5 є спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 як його діти, прийняли спадщину у встановленому законом порядку.
За нормами ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.
Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім`ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.Головою сімейного фермерського господарства може бути лише член відповідної сім`ї.
За нормами ст. 20 цього ж Закону майно фермерського господарства належить йому на праві власності.У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом.Фермерське господарство має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод.Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом.Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства.Майнові спори між фермерським господарством та його членами вирішуються судом.
Відповідно ст. 23 Закону успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.Якщо фермерське господарство успадковується двома або більше спадкоємцями, то земельна ділянка поділу не підлягає, якщо в результаті її поділу утвориться хоча б одна земельна ділянка менше мінімального розміру, встановленого для даного регіону.
Наявність статутного (складеного) капіталу фермерського господарства дає певний обсяг корпоративних прав особі, частка якої визначається у статутному фонді (висновки, викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.10.2018 та від 10.09.2019 у справі № 923/875/17).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.06.2020 у справі №179/1043/16-ц також звертає увагу на те, що 17 червня 2018 року набрав чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 6 лютого 2018 року. Згідно зі статтею 23 цього Закону у разі смерті учасника товариства його частка переходить до спадкоємця без згоди учасників товариства. Отже, за наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у
статутному (складеному) капіталі. В цій же постанові ВП ВС зазначила, що оскільки позивачка була членом СФГ, в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялася від вступу до цього господарства, як і їй не відмовляло у цьому останнє, то визнання за позивачкою в порядку спадкування після смерті чоловіка прав засновника СФГ є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).
Перелік прав та обов`язків особи, які не входять до складу спадщину визначений у статті 1219 ЦК України. За змістом вказаного переліку право постійного користування земельною ділянкою, яке належало спадкодавцю, не є тим правом, яке не можна успадкувати. А тому таке право за загальним правилом входить до складу спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з п.1.2 ст.1 Статуту Фермерського Господарства «АНІКА», розташованого с. Немиринці Хмельницького району Хмельницької області код ЄДРПОУ 30200239, затвердженого рішенням Голови фермерського господарства «АНІКА» №1 від 25.11.2008р., зареєстрованого державним реєстратором Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області 02.12.2008р., номер запису 16641050002000439, власником Господарства є ОСОБА_3 .
За п.2.1, 2.4 ст.2, п. 5.1 ст. 5 Статуту ФГ «АНІКА» є юридичною особою та як юридична особа Господарство має майно, відокремлене від майна Членів Господарства та будь-якої третьої особи. Згідно п. 4.11 успадкування землі і майна Господарства здійснюється відповідно до земельного і цивільного законодавства.
Оскільки у ФГ «АНІКА» не був сформований та розподілений статутний капітал, а у померлого ОСОБА_3 не було визначено відповідну частку в статутному капіталі, отже ОСОБА_1 та ОСОБА_1 як спадкоємці за законом після померлого ОСОБА_3 мають права засновника Фермерського господарства «АНІКА» в рівних частках, які належали спадкодавцеві до його смерті.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 4, 12, 13, 141, 263-265 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання в порядку спадкування за законом майнових прав засновника фермерського господарства та зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання в порядку спадкування за законом майнових прав засновника фермерського господарства задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законим після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , майнових прав засновника Фермерського господарства «АНІКА» (с. Немиринці Хмельницького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 30200239).
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законим після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , майнових прав засновника Фермерського господарства «АНІКА» (с. Немиринці Хмельницького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 30200239).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123003986 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Бондарчук Л. А.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Бондарчук Л. А.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Бондарчук Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні