Справа № 356/470/24
Провадження № 2-о/355/69/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2024 року Баришівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чальцевої Т.В.,
за участю секретаря Ющенко Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Баришівка в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлені особи: Березанська міська рада Броварського району Київської області, Березанська державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ :
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення зацікавлені особи: Березанська міська рада Броварського району Київської області, Березанська державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обґрунтування заявлених вимог заявник ОСОБА_1 посилається на те, що вона ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є рідними сестрами. Однак документи, що підтверджують їхні родинні зв`язки, не збереглися.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно. У встановлений законом порядок, після смерті ОСОБА_4 , заявниця звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 їй було відмовлено та надане роз`яснення про необхідність підтвердження родинних відносин між нею та ОСОБА_4 .
З метою підтвердження родинних відносин з ОСОБА_4 вона зверталась до органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦСУ), але їй було відмовлено в задоволенні, оскільки актового запису про моє народження виявлено не було, тобто він відсутній.
Таким чином, у зв`язку з цим, виникла необхідність встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_4 є рідною сестрою заявниці.
Їхні родинні відносини підтверджуються спільним прізвищем в різних документах, а саме: в її свідоцтві про шлюб та свідоцтві про народження її сина - ОСОБА_5 , де зазначено її дівоче прізвище ОСОБА_6 і в свідоцтві про народження, свідоцтві про шлюб та трудовій ОСОБА_7 зазначено її дівоче прізвище ОСОБА_6 ; спільними фото, а також показаннями свідків.
Встановлення вищезазначених фактів необхідно заявнику для реалізації її майнових прав, зокрема, права на спадщину. Іншого позасудового шляху вирішення свого питання вона не має, тому звернулась до суду із відповідною заявою, яку просить задовільнити у повному обсязі. .
Ухвалою суду від 08.08.2024р. відкрито провадження у вищевказаній цивільній справі та вирішено розглядати справу за правилами окремого провадження.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилась, надала письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у її відсутність, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник зацікавленоїособи -Березанської міськоїради Київськоїобласті - усудове засідання не з`явилась, надала письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у її відсутність.
Представник зацікавленоїособи -Березанської державноїнотаріальної контори - у судове засідання не з`явився, про час та дату судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзив на заяву не надав.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до вимог п.1 ч.3 ст. 205 ЦПК України, « якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі:
1)неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без
поважних причин або без повідомлення причин неявки».
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв`язку з вищевикладеним, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
У порядку окремого провадження суд розглядає цивільні справи на підтвердження наявності юридичних фактів, що мають значення для створення умов здійснення особою особистих немайнових чи майнових прав відповідно до ст. 293 ЦПК України.
Встановлення факту родинних відносин має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації її майнового права, а саме права на спадщину.
В ході судового розгляду встановлено, що 30.10.1984р. ОСОБА_8 уклала шлюб з ОСОБА_9 та змінила прізвище на « ОСОБА_10 », що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 30.10.1984р. (а.с. 12).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 08.05.1953р., батьками ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_12 та ОСОБА_13 (а.с. 13).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 02.11.1978р., батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 14).
З трудової книжки на ім`я ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що остання змінила прізвище на « ОСОБА_14 » (а.с.15).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 02.04.2024р., ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 16).
З пояснень свідків ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (паспорт серії НОМЕР_5 ), ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (паспорт серії НОМЕР_6 ) вбачається, що останні проживають в с. Садове та з 2000р. були знайомі з сестрами ОСОБА_4 та ОСОБА_1 . Вони постійно спілкувались, сестри розказували про своє життя, про те, що у дитинстві вони жили у Абхазії ( саме там і народились), показували спільні дитячі фотографії. Коли ОСОБА_17 , її сестра ОСОБА_1 доглядала за нею, допомагала по дому та по господарству. Витрати на поховання ОСОБА_4 здійснила її сестра ОСОБА_1 та її родина. В них ніколи не було сумніву, що ОСОБА_4 та ОСОБА_1 є рідними сестрами, оскільки вони завжди були дружні, любили та допомагали одна одній (а.с. 44-49).
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ст. 1220 ЦК України).
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 5ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Відповідно до ч. 1ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до п.п. 5.16 п. 5 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 №196/5, якщо в заповіті зазначені родинні відносини спадкоємця зі спадкодавцем, нотаріус перевіряє документи, що підтверджують факт родинних відносин, та за бажанням спадкоємця зазначає про родинні відносини у свідоцтві про право на спадщину за заповітом.
Відповідно до п.п. 4.2 п. 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.
Відповідно до п.п. 4.12, 4.2 пункту 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.
Відповідно до пп. 4.18 п.4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Таким чином, від встановлення факту родинних відносин заявника зі спадкодавицею залежить виникнення та зміна її майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 .
Відповідно до п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 тощо.
У відповідності до п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в тому числі - встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У судовому засіданні доведено, що встановлення факту родинних відносин має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки від цього залежить виникнення та зміна майнових та немайнових прав останньої, так як у неї виникне можливість підтвердження родинних відносин між родичами. Однак заявник для реалізації свого права на спадкування не може підтвердити факт родинних відносин зі спадкодавцем, оскільки відсутні документи, які підтверджують факт родинних відносини між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , що останні являються рідними сестрами.
Досліджені докази повністю узгоджуються з заявою ОСОБА_1 , її поясненнями в судовому засіданні, і є такими, що дозволяють встановити факт родинних відносин та задовольнити заяву.
За таких обставин суд вважає, що заявлені вимоги в цій частині є обґрунтованими, доведеними доказами по справі, такими, що спрямовані на створення умов для здійснення прав заявника, а тому такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 7ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 77-80, 89, 265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи: Березанська міська рада Броварського району Київської області, Березанська державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є рідною сестрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Баришівського
районного суду Т. В. Чальцева
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123016210 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Чальцева Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні