Справа № 490/4329/23
н\п 2/490/699/2024
Центральний районний суд м. Миколаєва
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2024 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Шолох Л.М.,
при секретарі Горбань М.С.,
за участі відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІКГ-5» до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
До Центрального районного суду м. Миколаєва надійшов позов ТОВ «ІКГ-5» до ОСОБА_1 у якому позивач просить стягнути з відповідача на його користь 441020 грн 00 коп. майнової шкоди та судові витрати у розмірі 6615 грн 31 коп., 20000 грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що транспортний засіб Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 , який передано відповідачу за договором оренди, зазнав технічних пошкоджень. За такого, позивач відповідно до приписів статтей 1166 ЦК України позивач просить стягнути з відповідача на його користь 441020 грн 00 коп. майнової шкоди.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 04 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі.
Від відповідача надійшов відзив на позов, у якому він просить відмовити у задоволенні позову з оґляду на його безпідставність.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 07 серпня 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
У судове засідання з`явився відповідач ОСОБА_1 , від представника позивача надійшла заява з прохання справу розглядати без його участі.
У судове засіданні відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, вказавши що його вини у події, яка мала місце 19 жовтня 2022 року у м. Києві на Наддніпрянському шосе, неподалік з`їзду в сторону Дарницького моста, не має. Відповідач пояснив, що цього дня він рухався на транспортному засобі Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 під капотом якого зненацька виникла пожежа, яка було настільки сильною, що йому довелося вистрибнути з авто, що рухалося, на узбіччя. Після цього у транспортний засіб врізався в дорожній відбійник. Відповідач зазначив, що орендований транспортний засіб використовався для надання послуг таксі, тому на ньому була встановлена газове обладнання з метою економії витрат на пальне. За такого, відповідач зазначив, що ця пожежа виникла у зв`язку із технічною несправністю транспортного засобу, про яку йому не було відомо на час передачі автомобіля. Після події, позивач самостійно забрав транспортний засіб, відповідача для проведення його огляду та складання звіту про вартість (розмір) збитків, заподіяних транспортному засобу не запрошував, на його звернення не відповідав.
Заслухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
Між ТОВ «ІКГ-5» та ОСОБА_1 28 вересня 2022 року укладено договір оренди легкового автомобіля, а саме Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 . Вартість цього авто сторонами визначена у сумі 400000 грн 00 коп. (пункт 1.2).
У пункті 4.1 цього договору сторони погодили, що технічний стан транспортного засобу, на момент передачі в оренду є задовольним та він придатний для використання за призначенням, а також що орендодавцю невідомо про властивості або недоліки транспортного засобу, які можуть бути небезпечними для майна Орендаря чи інших осіб або призвести до пошкодження самого транспортного засобу під час його експлуатації.
Строк користування Автомобілем починається з дати підписання Акту прийому-передачі Автомобіля, зазначеного в п. 3.2 цього Договору, і закінчується датою підписання Акту прийому-передачі Автомобіля, визначеного в п. 8.2 цього Договору.
Пунктом 7.4.5 Договору оренди визначено, що кожні 2 тижні Орендар зобов`язаний надавати автомобіль для огляду за місцем вимоги, у разі невиконання даної вимоги, договір може бути розірваний в односторонньому порядку.
Пунктом 7.4.6. Договору оренди визначено, що після закінчення строку дії Договору оренди або після його дострокового розірвання не пізніше наступного для повернути транспортний засіб Орендодавцю в технічно справному стані по акту прийому-передачі, який підписаний представниками Сторін.
Відповідно до пункту 9.1 Договору оренди у випадку порушення зобов`язань за цим Договором (надалі іменується «порушена сторона Договору»), Сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та (або) чинним законодавством України. Сторона не несе відповідальність за порушенні Договору, якщо доведе, що вживала всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання цього Договору (пункт 8.2 Договору оренди).
Відповідно до акту передачі автомобіля від 28 вересня 2022 року Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 було передано у користування ОСОБА_1 .
В судовому засіданні відповідач пояснив, що отриманий за договором оренди легкового автомобіля від 28 вересня 2022 року ним використовувався для надання послуг таксі та 19 жовтня 2022 року у м. Києві відбулося загорання транспортного засобу Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 .
Актом огляду транспортного засобу Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 складеного ФОП ОСОБА_2 встановлено, що це авто потребує повної заміни кузову внаслідок його повного конструктивного знищення, через дію надвисоких температур. Цим актом встановлено, що паливо, яке використовується на цьому транспортному засобі, є бензин. Посилання на те, що на цьому авто встановлено газове обладнання відсутнє.
У звіті № 1627 від 17 листопада 2022 року ФОП ОСОБА_2 встановлено, що транспортний засіб Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 неможливо відносити до технічних вимог виробника. Вартість матеріального збитку, завданого власнику становить 441020 грн 00 коп. Для розрахунку цього матеріального збитку взято ринкову вартість Volkwagen Passat 2013 року у розмірі 441020 грн 00 коп.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог суд зазначає таке.
Відповідно до частини першоїстатті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 76 ЦПК України ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини першої статті 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 1166ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (частина друга статті 1166ЦПК України).
З наявний у справі матеріалів справи слідує, що починаючи з 28 вересня 2022 року відповідач ОСОБА_1 на підставі договору оренди легкового автомобіля користувався Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 . Доказів того, що цей транспортний засіб на час його передачі у користуванні відповідачу так і після того, мав технічні несправності матеріали справи не містять.
Пояснення відповідача щодо обладнання цього авто газовою установкою, несправність якої і стала причиною загорання автомобіля, не підтверджується матеріалами справи належними та допустими доказами.
Клопотань про призначення у справі експертизи з метою встановлення причини загорання транспортного засобу Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 ані позивачем ані відповідачем не заявлялося.
За такого, суд дійшов висновку, що відповідач має нести майнову відповідальність за пошкодження транспортного засобу Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 .
Як вбачається зі звіту ФОП ОСОБА_2 від 17 листопада 2022 року транспортний засіб Volkwagen Passat днз. НОМЕР_1 не підлягає відновленню до технічних вимог виробника. Відтак, з відповідача на користь позивач слід стягнути вартість цього транспортного засобу, яка відповідно договору оренди легкового автомобіля від 28 вересня 2022 року становить 400000 грн 00 коп.
Посилання на те, що ринкова вартість такого транспортного засобу становить 441020 грн 00 коп., суд не приймає, оскільки сторонами визначено, що вартість такого авто становить суму 400000 грн 00 коп.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 400000 грн 00 коп. матеріального збитку.
Звертаючись до суду із цим позовом, позивач просить стягнути з відповідача 6615 грн 31 коп. судового збору, сплаченого за подачу позову до суду та 20000 грн 00 коп. витрат на правову допомогу.
Відповідно до акту виконаних робіт до Договору № 2-07/23-ПД адвокатом Богуцьким І.О. виконано такі роботи: юридична консультація 2000 грн 00 коп., вивчення документів, наданих Замовником 2000 грн 00 коп., збирання доказів 2000 грн 00 коп., складання та підготовка до подання до суду позовної заяви 14000 грн 00 коп. Всього 20000 грн 00 коп.
На думкусуму такасума витратна правовудопомогу співмірназ складністюсправи тавиконаних адвокатомробіт (наданихпослуг); часом,витраченим адвокатомна виконаннявідповідних робіт(наданняпослуг); обсягомнаданих адвокатомпослуг тавиконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме у розмірі 24219 грн 93 коп. (91% від задоволених позовних вимог).
Керуючись статтями 12, 13, 79-81, 14, 259-265, 273 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІКГ-5» суму матеріальної шкоди у розмірі 400000 (чотириста тисяч) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІКГ-5» суму судовий витрат, понесених позивачем у справі, у розмірі 24219 грн 93 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про сторони:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ІКГ-5», код ЄДРПОУ 41261330, 04116, м. Київ, вул. Старокиївська, б. 10Г;
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Суддя Л.М. Шолох
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123029749 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Шолох Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні