Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.10.2024 Справа №607/23905/23 Провадження №2/607/760/2024
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Герчаківської О. Я.,
за участю секретаря судового засідання Баб`як Н. О.,
представника позивача, адвокатки Притули О. Б.,
представника відповідача, адвоката Редькви Н. М.,
представників третьої особи Друзюка Р. М. , Мелех О. Р. ,
третьої особи ОСОБА_3 ,
її представника, адвокатки Гнатюк Д. С.,
яка також є представником третьої особи ОСОБА_4 ,
третьої особи ОСОБА_5 ,
третьої особи ОСОБА_6 ,
третьої особи ОСОБА_7 ,
третьої особи ОСОБА_8 ,
третьої особи ОСОБА_9 ,
третьої особи ОСОБА_10 ,
третьої особи ОСОБА_11 ,
третьої особи ОСОБА_12 ,
третьої особи ОСОБА_13
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_14 до спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Тернопільської міської ради, треті особа без самостійних вимог на предмет спору: виконавчий комітет Тернопільської міської ради, Український інститут національної пам`яті, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_13 про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2023 року ОСОБА_14 звернувся до суду з позовом до спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Тернопільської міської ради (далі - СКП «Ритуальна служба» ТМР), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: виконавчий комітет Тернопільської міської ради про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_16 , який є сином позивача, з 02 березня 2022 року проходив військову службу у Збройних Силах України і при виконанні бойового завдання, проявивши сміливість і мужність при захисті Батьківщини, загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчать:
- витяг з Наказу № 54 командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02 березня 2022 року, про призначення на посаду за штатами воєнного часу: солдат - резервіст, номер обслуги гранатометного відділення взводу вогневої підтримки роти морської піхоти (матрос);
- лікарське свідоцтво про смерть № 3836 від 05 жовтня 2022 року, видане лікарем, судово-медичним експертом Гриценко Ігорем Вікторовичем , із зазначенням дати смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 12 жовтня 2022 року, відповідно до якого ОСОБА_16 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- сповіщення сім`ї № 5377 від 06 жовтня 2022 року, видане ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким сповіщено ОСОБА_18 , що її чоловік - ОСОБА_16 , вірний військовій присязі, приймаючи участь у заходах із забезпечення оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, виявивши стійкість і мужність, загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час артилерійського обстрілу в районі населеного пункту Давидів Брід Бериславського району Херсонської області;
- свідоцтво про одруження серії НОМЕР_3 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, дата реєстрації шлюбу 03 вересня 2009 року;
- свідоцтво про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_16 , серії НОМЕР_4 , про що в книзі реєстрації актів про народження Відділом загсу Тернопільського міськвиконкому зроблено 04 листопада 1983 року запис за № 3094, батьком ОСОБА_16 є ОСОБА_14 , матір`ю - ОСОБА_19 .
Похований ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_1 на Микулинецькому кладовищі по вул. Микулинецькій, 29, у м. Тернополі.
Дружині загиблого, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі наданих нею Лікарського свідоцтва про смерть та Свідоцтва про смерть видано СКП «Ритуальна служба» ТМР Свідоцтво про поховання реєстраційний № 419 від 07 жовтня 2022 року, вручене ОСОБА_20 (брату загиблого).
Жодних інших документів, пов`язаних з похованням, ні позивачу, ні іншим членам родини загиблого не видавалося.
У Свідоцтві про поховання зазначено, що поховання ОСОБА_16 здійснено 08 жовтня 2022 року на ділянці НОМЕР_32 в одинарній могилі, на Микулинецькому кладовищі, розміщеному в м. Тернополі. При цьому інформація щодо номера ділянки (сектору), ряду, місця поховання не зазначена, хоча відповідні графи для внесення цих відомостей у ньому передбачені.
У Свідоцтві про поховання також зазначено, що: «Відповідно до ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу» користувач має право на встановлення намогильної споруди в межах виділеної земельної ділянки для поховання чи надання згоди на встановлення надмогильної споруди іншим членам родини; вирішення питань про проведення підпоховання в зазначену могилу інших померлих членів родини, розпорядження щодо догляду за могилою; здійснення інших дій, пов`язаних з використанням місця поховання, якщо це не суперечить чинному законодавству».
У жовтні 2022 року родина загиблого визначилася щодо виготовлення та встановлення на спільні кошти намогильної споруди, уклали угоди зі скульптором, архітектором та майстром по виготовленого намогильних споруд, про що ОСОБА_19 (дружиною позивача та матір`ю загиблого) укладено договір від 24 травня 2023 року та здійснено передоплату.
В процесі виготовлення проекту архітектор та майстер по виготовленню намогильної споруди повідомили, що під кожну могилу на цій ділянці Микулинецького кладовища під поховання загиблих воїнів надано місце на земельній ділянці менших розмірів, ніж встановлені чинним законодавством України. Межі могили ОСОБА_21 визначені, встановленою СКП «Ритуальна служба» ТМР дерев`яною конструкцією розміром 1 м на 2 м. Проте, відстань між сусідніми могилами (такими ж дерев`яними конструкціями) справа становила - 40 см, зліва - 30 см. Фактично під могилу ОСОБА_16 надано місце на земельній ділянці кладовища шириною не більше 1,35 м (ширина могили 1 м + 20 см справа + 15 см зліва половини відстані між сусідніми могилами). Виходячи з цих розмірів, виготовлявся проект намогильної споруди.
На звернення сім`ї позивача до СКП «Ритуальна служба» ТМР про те, що захоронення загиблих воїнів проводяться з порушенням чинного законодавства щодо виділення земельних ділянок під поховання, начальник цієї установи - ОСОБА_22 повідомив, що це військове кладовище і на ньому передбачені інші норми та правила.
16 жовтня 2023 року бригадою майстрів, з відома керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22., залито фундамент під намогильну споруду, а 17 жовтня 2023 року працівники СКП «Ритуальна служба» ТМР залили фундамент на сусідніх могилах загиблих ОСОБА_6 та ОСОБА_23 , при цьому будь-яких питань щодо встановленого фундаменту на могилі ОСОБА_16 не виникало.
18 жовтня 2023 року бригадою майстрів встановлена гранітна плита, що є основою пам`ятника на могилі ОСОБА_16 .
20 жовтня 2023 року ОСОБА_18 (дружині загиблого) вручена вимога СКП «Ритуальна служба» ТМР, вих. № 95 від 19 жовтня 2023 року, адресована ОСОБА_19 (матері загиблого), з вимогою демонтувати конструкцію намогильної споруди, як самовільно встановлену на місці поховання ОСОБА_16 на Пантеоні Героїв у м. Тернополі. У вимозі заявник звертає увагу, що такі дії є порушенням Закону України «Про поховання та похоронну справу», Наказу Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 року № 193 «Порядок утримання кладовищ та інших місць поховань», Положення Про Пантеон Героїв у м. Тернопіль, затвердженого рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради, а тому намогильні споруди, які встановлені з порушенням меж відведеної земельної ділянки для поховання військових (0,8 х 2,1 м) підлягають демонтажу згідно з чинним похоронним законодавством України. Запропоновано самостійно демонтувати намогильну споруду до 24 жовтня 2023 року, а у разі невиконання вимоги СКП «Ритуальна служба» ТМР здійснить демонтаж власними засобами.
23 жовтня 2023 року ОСОБА_14 звернувся із письмовою заявою до керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 з проханням надати дозвіл на проїзд на Микулинецьке кладовище ділянка АТО для установлення одинарної намогильної споруди на могилі загиблого на війні сина ОСОБА_16 , а також повідомити розмір і межі наданого місця на земельній ділянці для поховання з метою установлення намогильної споруди та елементів благоустрою могили відповідно до Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Тернопільської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 21 серпня 2020 року №7/54/30.
У відповіді від 23 жовтня 2023 року вих. № 86 (вимога вих. № 95 від 19 жовтня 2023 року) ОСОБА_22 відмовив у видачі перепустки на кладовище для здійснення будівельних робіт, пославшись на ст. 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» та Положення Про Пантеон Героїв у м. Тернопіль, якими заборонено самовільне встановлення намогильної споруди. При цьому не повідомив ні розміру, ні меж наданого місця на земельній ділянці для поховання.
24 жовтня 2023 року о 07.30 год. ОСОБА_14 став свідком здійсненого СКП «Ритуальна служба» ТМР демонтажу намогильної плити на могилі сина разом із фундаментом, а також сусідньої могили загиблого воїна - ОСОБА_6 .
Позивач стверджує, що при здійсненні монтажу намогильної споруди на могилі ОСОБА_16 родиною ОСОБА_18 не порушені норми чинного законодавства України.
З метою відновлення конституційного права на встановлення індивідуальної пам`ятної споруди на могилі ОСОБА_16 , що передбачено ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу», враховуючи, що родина не надавала згоди на встановлення іншої намогильної споруди, на адресу керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР, голови Тернопільської міської ради направлені адвокатські запити про надання доказів, які підтверджують підстави демонтажу намогильної споруди, а саме фундаменту та гранітної плити.
На адвокатський запит від 31 жовтня 2023 року № 323 надати належним чином засвідчену копію Договору - замовлення щодо поховання загиблого ОСОБА_16 на території кладовища Микулинецького у місті Тернополі, при не укладенні такого, надати інформацію про конкретне місце поховання загиблого (номер ділянки (сектору), номер ряду, номер місця поховання, розмір могили та земельної ділянки) виділеного 08 жовтня 2022 року, СКП «Ритуальна служба» ТМР надало супровідним листом від 03 листопада 2023 вих. № 99, копію Договору - замовлення № 419 від 07 жовтня 2022 року на організацію та проведення поховання ОСОБА_16 на кладовищі Микулинецькому.
Зі змісту договору вбачається, що він не укладений, оскільки містить тільки підпис особи у графі «виконавець», повноваження якої не зазначено та такий засвідчено печаткою СКП «Ритуальна служба» ТМР, а у графі «замовник» підпис відсутній. Зміст договору не містить умов, визнаних обов`язковими у примірному договорі - замовленні на організацію та проведення поховання, який є додатком до п. 10, необхідного мінімального переліку інформації щодо місця поховання, а саме: ряд, сектор, розмір могили, місце, вид поховання.
Отже, СКП «Ритуальна служба» ТМР не надало витребовувані докази, тим самим не підтвердило, що ОСОБА_16 похований в секторі «Пантеон Героїв у м. Тернопіль» Микулинецького кладовища, та що конструкція намогильної споруди встановлена з порушенням відведеної земельної ділянки для поховання військових - 0,80 х 2,1 м.
На адвокатський запит від 31 жовтня 2023 року № 324 надати належним чином засвідчену копію затвердженої проектної документації щодо виділеного на території Пантеону Героїв Тернополя (на кладовищі Микулинецькому у місті Тернополі) місця для поховання загиблого ОСОБА_16 , наявність якої передбачена п. 9 Положення про Пантеон Героїв Тернополя, погодженого рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16 серпня 2023 року № 975; належним чином засвідчену копію рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо визначення секторів для поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (секторів військових поховань) на кладовищі Микулинецькому у місті Тернополі, що передбачено п. 7.9 Положення про порядок надання ритуальних послуг та території Тернопільської міської територіальної громади, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 21 серпня 2020 року № 7/54/30, заступник міського голови Стемковський В. надав супровідним листом від 06 листопада 2023 року за № 24434 копію рішення виконавчого комітету міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» та повідомив, що проектна документація для поховання на території Пантеону Героїв Тернополя не установлює та не виготовляється під місця поховання конкретно визначених загиблих (померлих).
При цьому, до відповіді не було долучено будь-якої іншої проектної документації, як-то витяг з Генерального плану забудови міста щодо кладовища чи іншої проектної документації, передбаченої ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу».
Щодо рішення виконавчого комітету міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс», то виконавчий комітет, враховуючи звернення СКП «Ритуальна служба» ТМР, погодив останньому використовувати земельну ділянку площею 0,6 га під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у II Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 .
Пунктом 2 рішення вказано СКП «Ритуальна служба» ТМР визначити сектор для поховання учасників АТО на міському кладовищі за адресою: АДРЕСА_2 .
У Свідоцтві на поховання ОСОБА_16 , виданого 07 жовтня 2022 року, зазначена ділянка для поховання - АТО.
Отже, виконавчий комітет не надав витребувані докази, тим самим не підтвердив прийняття рішення про виділення на Микулинецькому кладовищі сектора «Пантеон Героїв у м. Тернопіль» для поховання померлих (загиблих) військовослужбовців та не надав затверджену проектну документацію на підставі якої, згідно п. 9 Положення про Пантеон Героїв Тернополя виділяються місця для поховання загиблих у війні з росією з 16 серпня 2023 року (дата погодження Положення), що спростовує доводи керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР, що ОСОБА_16 похований в секторі «Пантеон Героїв у м. Тернопіль» Микулинецького кладовища.
На адресу СКП «Ритуальна служба» ТМР скерований адвокатський запит від 08 листопада 2023 року № 08/11, з проханням надати: належним чином засвідчену копію Договору-замовлення щодо поховання загиблого ОСОБА_16 на території кладовища Микулинецького у місті Тернополі, укладення якого передбачено Типовим положенням про ритуальну службу в Україні та Необхідним мінімальним переліком вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, а при не укладенні такого надати інформацію про конкретне місце поховання загиблого (номер ділянки (сектору), номер ряду, номер місця поховання, розмір могили та земельної ділянки), виділеного 08 жовтня 2022 року; витяг з Книги реєстрації поховань та перепоховань громадян, щодо поховання ОСОБА_16 ; належним чином засвідчену копію рішення (рішень) Тернопільської міської ради виконавчого комітету Тернопільської міської ради про відведення на Микулинецькому кладовищі секторів для почесних поховань, військових поховань Пантеону Героїв Тернополя, а також звернень до Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради про відведення таких ділянок на кладовищі Микулинецькому; повідомити чи знаходиться могила ОСОБА_16 на одній із цих земельних ділянок; належним чином засвідчену копію затвердженої проектної документації (чи іншої документації відповідно до якої здійснюється виділення місць для поховання та поховання на території Пантеону Героїв Тернополя (на кладовищі Микулинецькому у місті Тернополі), та в тому числі місця, де похований загиблий ОСОБА_16 , наявність якої передбачена п. 9 Положення про Пантеон Героїв Тернополя, погодженого рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16 серпня 2023 року № 975; належним чином засвідчену копію плану розташування земельної ділянки, де похований ОСОБА_16 під НОМЕР_33 (відносно внутрішньої орієнтувальної таблиці щодо місць поховань загиблих Героїв - сектор зліва, друга черга, місце АДРЕСА_3 ; належним чином засвідчені копії договорів з підрядниками щодо створення (спорудження) на території Пантеон Героїв Тернополя намогильних споруд, чи інших споруд, виконання інших робіт зі спорудження, демонтажу тощо на вказаній території Пантеону.
Отримані на адвокатські запити документи свідчать про те, що рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» на Микулинецькому кладовищі виділена тільки одна земельна ділянка під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО площею 0,6 га. При цьому проектної документації щодо сектора АТО чи Пантеону Героїв виконавчий комітет не надав.
Як свідчать дані із доступної інформації (сайт Тернопільської міської ради) за період з 30 листопада 2016 року по дату подачі позову, ні міською радою, ні виконавчим комітетом не приймалися рішення з питання виділення на Микулинецькому кладовищі земельної ділянки для сектору «Пантеон Героїв Тернополя» під поховання військових, які загинули (померли) з ІНФОРМАЦІЯ_4 у війні з росією.
Підтвердженням відсутності затвердженої проектної документації по об`єкту Пантеон Героїв Тернополя є доступна публічна інформація на сайті prozorro, на якому оприлюднюються звіти про договори про закупівлю.
Відповідно до оприлюднених звітів про договори про закупівлю, СКП «Ритуальна служба» ТМР укладені такі договори:
1)28 грудня 2022 року - оголошено тендер без використання електронної системи на предмет закупівлі: топографічно-геодезичні та картографічні послуги (провести топографічно-геодезичну зйомку та виготовити топографічний план на об`єкт «Меморіал загиблим воїнам у російсько-українській війні» за адресою АДРЕСА_4 », згідно схеми розміщення, яка є додатком до договору; Замовник закупівлі - СКП «Ритуальна служба» ТМР, вартість замовлення 28 775,34 грн, джерело фінансування - місцевий бюджет; Договір № 28/12/114, укладений 28 грудня 2022 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та КП «Земельно-кадастрове бюро», строк виконання робіт - 31 грудня 2022 року;
2)22 червня 2023 року оголошено тендер без використання електронної системи на предмет закупівлі: топографічно-геодезичні та картографічні послуги на об`єкті «Меморіал загиблим воїнам у російсько-українській війні» за адресою АДРЕСА_4 , згідно схеми розміщення, яка є додатком до договору; Замовник закупівлі - СКП «Ритуальна служба» ТМР, вартість замовлення - 32 010,17 грн, джерело фінансування - місцевий бюджет; Договір № 22/06/63, укладений 22 червня 2023 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_25 , строк виконання робіт - 30 вересня 2023 року; відповідно до п.5.1 Договору початок надання послуг після надання необхідних документів для початку проведення топографічно-геодезичних та картографічних досліджень, перелік таких документів умови Договору не містять;
3)27 липня 2023 року оголошено тендер без використання електронної системи на предмет закупівлі: виготовлення та встановлення намогильних пам`ятників військовослужбовцям, які захоронені на міських кладовищах міста Тернопіль (класифікація за ДК 021-2015(CPV) - 044910000-2- Будівельний камінь); Замовник закупівлі - СКП «Ритуальна служба» ТМР, вартість замовлення - 7 885 381,25 грн, місце поставки - АДРЕСА_5 - 2 пам`ятника, джерело фінансування - місцевий бюджет; Договір №27/07/73, укладений 27 липня 2023 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ПП «Бусол», строк виконання робіт - 31 грудня 2023 року; до Договору додана схема влаштування паль та намогильних пам`ятників, відповідно до якої в одному ряді об`єднані 10 могил, розмір могили - 700 х 1900 см; розмір земельної ділянки 1350 см під кожну могилу;
4)15 листопада 2023 року оголошено тендер без використання електронної системи на предмет закупівлі: «Розроблення проектної документації стадії «Екскізний проект» по об`єкту «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв м. Тернополя» з будівництвом каплиці по вул. Микулинецька м. Тернопіль. Нове будівництво, Замовник закупівлі - СКП «Ритуальна служба» ТМР вартість замовлення - 78 623,00 грн, джерело фінансування - місцевий бюджет; Договір укладений 15 листопада 2023 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_26 , строк виконання робіт - 16 грудня 2023 року; відповідно до Завдання на проектування, яке є невід`ємною частиною Договору: стадійність - Ескізний проект. Робочий проект; дані про особливі умови - визначити на підставі інженерно - геодезичних, інженерно - геологічних вишукувань та діючих державних норм та стандартів будівництва; основні архітектурно - планувальні вимоги і характеристики запроектованого об`єкта, зокрема, облаштувати сектори для поховань стежками мощеними тротуарною плиткою та передбачити засипку гравієм між рядами; характеристика об`єкта - територія Микулинецького кладовища - 21,1505 га, ділянка, що опрацьовується - 0,874 га (за рішенням від 30 листопада 2016 року № 1027 визначена ділянка 0,6 га для АТО); відповідно до п.5.2.4 Договору Замовник зобов`язаний надати Виконавцю вихідні дані та документи, необхідні для виконання робіт, перелік таких документів умови Договору не містять.
Отже, топографічно-геодезичні та картографічні послуги не були предметом закупівлі на новий об`єкт будівництва «Пантеон Героїв Тернополя» за адресою м. Тернопіль, вул. Микулинецька, а укладений 15 листопада 2023 року договір між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_26 свідчить про відсутність затвердженого проекту щодо будівництва Пантеону.
Також не була предметом закупівлі станом на 16 серпня 2023 року (дата погодження виконавчим комітетом Положення про Пантеон Героїв м. Тернополя), проектна документація по об`єкту «Нове будівництво Національного військового меморіального кладовища за адресою вул. Микулинецька в м. Тернополі», план-схема з якої долучена до Положення, як затверджений зразок і розмір намогильної споруди на Пантеоні Героїв м. Тернополя.
Станом на дату подання позову, ні виконавчий комітет, ні СКП «Ритуальна служба» ТМР не надали доказів визначення земельної ділянки під сектор Пантеон Героїв м. Тернополя на Микулинецькому кладовищі площею 0,874 га, доказів затвердження проєктно-кошторисної документації по новому будівництву - Пантеон Героїв м. Тернополя, що свідчить про те, що поховання загиблих воїнів здійснюється на міському Микулинецькому кладовищі.
Поховання загиблих на міському Микулинецькому кладовищі здійснюється з порушенням встановлених державних санітарних правил та норм, Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань (Наказ від 19 листопада 2003 року № 193), Положення про порядок надання ритуальних послуг та території Тернопільської міської територіальної громади, а саме не дотримуються гігієнічні вимоги щодо норм відведення земельної ділянки для одинарного поховання, які є єдиними діючими нормами, а саме: замість ширини могили - їм, надається 0,80 м (дані вимоги ) та 0,70; довжина могили 2,1 замість 2,2 м, ширина земельної ділянки під могилу 1,35 замість 1,5 м, площа земельної ділянки під могилу 2,8 кв.м замість 3,3 кв.м, відстань між могилами для проходу 0,5 м не виділяється.
СКП «Ритуальна служба» ТМР розпочала встановлення на Микулинецькому кладовищі намогильних пам`ятників до погодження виконавчим комітетом Положення Про Пантеон Героїв Тернополя (16 серпня 2023 року).
Щодо рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 975 від 16 серпня 2023 року, яким погоджено Положення про Пантеон Героїв м. Тернополя, то слід зазначити що ні норми Закону України «Про поховання та похоронну справу», ні нормативні акти, затверджені Наказом № 193 від 19 листопада 2003 року, на підставі яких розроблено Положення, ні саме Положення про Пантеон Героїв м. Тернополя не містить визначення такого поняття та жодним чином не визначають місце його розташування, оскільки ані в самому Положенні, ані у рішенні виконавчого комітету про його погодження, немає норми, яка б вказувала на розташування такого Пантеону на Микулинецькому кладовищі чи визначала конкретний сектор (номер) Микулинецького кладовища, де буде розміщено такий Пантеон; рішення № 975 від 16 серпня 2023 року не є документом у розумінні ст. 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу», який би вказував на відведення конкретного розміру визначеної земельної ділянки для нового будівництва Пантеону, відомості про яку є обов`язковими вихідними даними для проектування нового будівництва згідно ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об`ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об`єктів будівництва, п. 11 ч. 1 ст. 2 Закону); намогильні споруди виготовляються відповідно до затвердженого зразка і розмірів, згідно Додатку до Положення (п. 15), тоді як такий стосується нового будівництва - Національного військового меморіального кладовища, а не Пантеону, та відсутні докази його затвердження, як і самої проектної документації на підставі якої, за зверненням особи, яка зобов`язалася поховати загиблого (померлого), на території Пантеону Героїв Тернополя виділяється місце для поховання (п. 9); крім того, розміри зазначеного зразка (0,8 х 2,1) по відношенню до могил загиблих, суперечать встановленим державним санітарним правилам та нормам, та не відповідають гігієнічним вимогам, а також не узгоджуються із розмірами, зазначеними в п. 10 (1*2м); самостійне встановлення будь - яких інших намогильних споруд на території Пантеону заборонено (п. 17), дана норма суперечить ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу», яка має вищу юридичну силу; змістом Положення не передбачено порядку демонтажу намогильних споруд, які були встановлені на могилах воїнів, які загинули до дати погодження цього Положення, та розпочали дії по встановленню намогильної споруди.
Так, згідно зі Свідоцтвом про поховання зазначено, що поховання ОСОБА_16 здійснено 08 жовтня 2022 року на ділянці НОМЕР_32 в одинарній могилі, на Микулинецькому кладовищі, розміщеному в м. Тернополі.
Положення Про Пантеон Героїв Тернополя погоджено виконавчим комітетом 16 серпня 2023 року, тобто пізніше дати поховання ОСОБА_16 .
Отже, Положення Про Пантеон Героїв м. Тернополя, не може звужувати прав позивача, визначених Законом на дату поховання сина.
На поховання загиблих воїнів у 2022 році, які знаходяться на земельній ділянці - АТО, що і могила ОСОБА_16 , СКП «Ритуальна служба» ТМР виділені земельні ділянки у розмірах, встановлених нормами для родинних поховань, і родинами на могилах загиблих воїнів споруджені після 16 серпня 2023 року (погодження Положення про Пантеон) індивідуальні намогильні споруди з граніту.
Тоді як, СКП «Ритуальна служба» ТМР зводить намогильні споруди, які не є окремими, а одинарними, що об`єднують по шість могил, а індивідуальною ознакою для кожного похованого воїна є встановлення хреста на цій споруді. Також, на цій споруді передбачено квітники - один на дві могили, що є порушенням Національного стандарту України Настанова з улаштування квітників та огорож намогильних (ДСТУ- Н Б В.2.2-36:2013), затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.01.2013 №18. Відповідно до даного стандарту квітники та огорожі є елементами благоустрою могили (п.5.1) та встановлюються в межах площі земельної ділянки відведеної під поховання у встановленому порядку зокрема, одинарне поховання: площа ділянки - 3,3 кв.м, довжина - 2,2 м, ширина -1,5 м.
Дії СКП «Ритуальна служба» ТМР щодо визначення розміру земельної ділянки, виділеної під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого ОСОБА_16 , в розмірі меншому, ніж визначено Законом про поховання щодо заборони позивачу та родині ОСОБА_18 встановлювати на могилі ОСОБА_16 індивідуальну намогильну споруду, посилаючись на погоджене виконавчим комітетом Тернопільської міської ради Положення про Пантеон Героїв Тернополя, є примушенням робити те, що не передбачено законодавством, а отже порушують норми Конституції України, яка є законом прямої дії.
У випадку з демонтажем намогильної споруди ОСОБА_16 , СКП «Ритуальна служба» ТМР знала, що підприємством порушенні норми щодо виділення земельної ділянки для одинарного поховання загиблого, що члени родини не зверталися з заявою про виділення конкретного місця поховання на території Пантеону, не знали на момент поховання загиблого про умови встановлення намогильних споруд з будівельного каменю, та не давали згоди на встановлення такої споруди, оскільки станом на 01 жовтня 2022 року такі умови не були встановленні рішеннями органів місцевого самоврядування в порядку передбаченому нормами чинного законодавства, та не встановлені і на даний час.
Враховуючи вище викладене, позивач ОСОБА_14 просить суд:
1. Визнати незаконними дії СКП «Ритуальна служба» ТМР:
- щодо визначення розміру земельної ділянки, виділеної під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території АДРЕСА_1 та неповідомлення позивачу фактичних розмірів та фактичного місця розташування даної земельної ділянки;
- щодо встановлення намогильних споруд на земельній ділянці, виділеній під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території міського АДРЕСА_1 ) без згоди його близьких родичів;
- щодо вчинення перешкод позивачу та членам його сім`ї щодо встановлення намогильних споруд на земельній ділянці, виділеній під могилу одинарного поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на території міського АДРЕСА_1 ).
2. Зобов`язати СКП «Ритуальна служба» ТМР надати інформацію (з точним визначенням) про фактичне місце поховання та фактичні розміри земельної ділянки, виділеної під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 станом на дату його поховання ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
3. Зобов`язати СКП «Ритуальна служба» ТМР не чинити перешкод позивачу та членам його сім`ї у встановленні намогильної споруди індивідуального замовлення на могилі загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у межах фактично виділеної під його поховання земельної ділянки на території міського кладовища Микулинецького за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом із позовом ОСОБА_14 подав суду заяву про забезпечення позову, у якій він просив заборонити відповідачу СКП «Ритуальна служба» ТМР, Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_26 (далі - ФОП ОСОБА_26 ) та іншим особам вчиняти дії щодо виконання проектних робіт стадії ескізний проект, розроблення проектної документації об`єкту будівництва «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв м. Тернополя» з будівництвом каплиці по АДРЕСА_4 , замовником якого є СКП «Ритуальна служба» ТМР на підставі договору про розроблення проектної документації від 15 листопада 2023 року укладеного між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_26 , строком виконання робіт до 16 грудня 2023 року та прийняття виконаних робіт в частині включення до проекту облаштування могили загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території міського АДРЕСА_1 ).
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06 грудня 2023 року відкрито провадження у справі № 607/23905/23; постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06 грудня 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_14 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_14 до СКП «Ритуальна служба» ТМР, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: виконавчий комітет Тернопільської міської ради про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії - відмовлено.
04 січня 2024 року від Тернопільського апеляційного суду до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшли матеріали цивільної справи № 607/23905/23 із ухвалою Тернопільського апеляційного суду від 28 грудня 2023 року про задоволення заяви ОСОБА_14 від імені якого діє адвокатка Притула О. Б. про відкликання апеляційної скарги.
31 січня 2024 року судом зареєстровано клопотання представника СКП «Ритуальна служба» ТМР, адвоката Бурка О. В. про залучення до участі у справі в процесуальному статусі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Український інститут національної пам`яті. На обґрунтування цього клопотання представник відповідача вказує, що згідно ст. 1 Положення про Український інститут національної пам`яті, затвердженого Постановою Кабінетів міністрів України № 684 від 12 листопада 2014 року, Український інститут національної пам`яті (далі - Інститут) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури та стратегічних комунікацій і який реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам`яті Українського народу. Згідно п . 4 ст. 4 означеного Положення, Інститут, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує ведення обліку, впорядкування та збереження місць поховання жертв Голодомору 1932-1933 років, масового голоду 1921-1923, 1946-1947 років та репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років, воєн, осіб, які брали участь у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також в антитерористичних операціях.
31 січня 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву представника відповідача СКП «Ритуальна служба» ТМР, адвоката Бурка О. В., у якому він зазначив, що вважає позовну заяву безпідставною, а тому у задоволені позову просить відмовити. На обґрунтування відзиву представник вказує, що у спірних правовідносинах йде мова про поховання полеглого військового на території меморіального комплексу, що регламентується спеціальним нормативно-правовим актом, постановою Кабінету міністрів України від 30 вересня 2022 року № 1109 «Про затвердження Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища». Рішенням виконавчого комітету міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» СКП «Ритуальна служба» ТМР було погоджено використання земельної ділянки площею 0,06 га під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у II Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 . Таким чином, існуючий на міському кладовищі меморіальний комплекс полеглих воїнів було розширено за площею та за змістом з плином історичних подій.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні було введено воєнний стан, почалася повномасштабна війна. Оскільки з появою вказаних обставин виникла об`єктивна необхідність у похованні полеглих військових вже в ході повномасштабного вторгнення, з метою організації поховання і ритуального обслуговування загиблих військових у війні російської федерації проти України 08 березня 2022 року СКП «Ритуальна служба» ТМР видано Наказ № 24 «Про впорядкування поховань військових». Пунктом 1 даного Наказу визначено здійснювати поховання загиблих військових у війні російської федерації проти України на земельній ділянці площею 0,06 га, виділеній під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у АДРЕСА_6 .
Як вбачається з Свідоцтва про поховання загиблого ОСОБА_21 , саме на земельній ділянці, яка в 2016 році вищевказаним рішенням виконавчого комітету міської ради була погоджена СКП «Ритуальна служба» ТМР під меморіальний комплекс, 08 жовтня 2023 року був похований ОСОБА_16 .
Рішенням виконавчого комітету міської ради від 16 серпня 2023 року № 975 було погоджено Положення про Пантеон Героїв Тернополя. Вказане Положення регламентує порядок діяльності Пантеону героїв Тернополя та здійснення почесних поховань на його території загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов`язків та присяги на вірність Українському народу. Метою створення Пантеону Героїв Тернополя є гідне вшанування загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов`язків та присяги на вірність Українському народу та віддання їм належних військових почестей. Поховання загиблого (померлого) здійснюється СКП «Ритуальна служба» ТМР у строк, визначений договором-замовлення. Витрати на почесне поховання загиблих (померлих) осіб на території Пантеону Героїв Тернополя та витрати на виготовлення і встановлення намогильної споруди, здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до закону або за рахунок коштів статутного капіталу СКП «Ритуальна служба» ТМР.
До відома родичів померлого, перед визначенням місця поховання ОСОБА_16 було доведено, що поховання здійснюється на цій спеціально відведеній ділянці і там в подальшому будуть встановлені однакові для всіх пам`ятники. У разі не згоди сім`ї загиблого з цими умовами - поховання можна здійснити на цивільній частині кладовища, де можна буде встановити пам`ятник дизайну, який бажатимуть родичі. Однак родичі ОСОБА_16 погодилися і навіть наполягали на його захороненні саме на спеціалізованому цвинтарі разом з іншими військовими.
Вказані фактичні дії близьких загиблого (батька та матері) свідчать про те, що ними прийнято умови договору про поховання загиблого на території меморіального комплексу фактично, за таких обставин посилання позовної заяви на начебто неукладеність договору на поховання через відсутність підпису з боку замовника є неприйнятним, оскільки договір виконаний сторонами фактично.
Отже, не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами. Якщо дії сторін свідчать про те, що договір фактично був укладений, суд має розглянути по суті питання щодо відповідності цього договору вимогам закону та залежно від встановлених обставин вирішити питання щодо наслідків його часткового чи повного виконання сторонами.
Починаючи з моменту самого похорону, відповідач вважає, що позивач знав про те, що місце поховання загиблого ОСОБА_21 належить до меморіального комплексу загиблих захисників, це підтверджується протоколами зборів родичів загиблих героїв, протоколом громадських слухань від 18 травня 2023 року стосовно наміру будівництва, що неодноразово проводились Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради за участю в тому числі й міського голови м. Тернополя та представників засобів масової інформації.
З огляду на бажання ОСОБА_14 встановити над могилою сина пам`ятник власного дизайну, що відрізняється від прийнятого уніфікованого для всього військового поховання, Директором СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22. пропонувалося позивачу перепоховати загиблого на іншій ділянці кладовища, поза межами меморіального комплексу загиблих захисників, де діють особливі правила поховання та облаштування могил, проте позивач від такої пропозиції відмовився.
Положенням про Пантеон Героїв Тернополя передбачено, що довжина могили повинна бути не менше 2 метрів, ширина - 1 метр, глибина - не менше ніж 1,5 метра від поверхні землі до кришки труни з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. Для поховання урни з прахом у землю виділяється місце розміром 0,8 на 0,8 метра. Глибина поховання не нормується. На кожній могилі військового, після проведення чину поховання, працівниками СКП «Ритуальна служба» ТМР встановлюється тимчасовий металевий флагшток з національним прапором України. Прапори замінюються після втрати ними належного вигляду. Намогильні споруди виготовляються відповідно до затвердженого зразка і розмірів намогильної споруди.
Намогильна споруда складається з пам`ятника, постаменту та намогильної плити. Пам`ятник у формі хреста, інші елементи намогильної споруди прямокутної форми виготовляються з природного каменю, завтовшки не менш як 30 сантиметрів. На лицьовій поверхні пам`ятника карбується портрет загиблого (померлого), виготовлений з фото-скла чорно-білих кольорів, дата його народження і смерті, прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), військове звання, а також за бажанням виконавця волевиявлення загиблого (померлого) або особи, яка зобов`язалася його поховати, можуть карбуватися, за наявності, нагороди. Самостійне встановлення будь-яких інших намогильних споруд на території Пантеону героїв Тернополя заборонено.
Положення про Пантеон, уже діяло на початок встановлення родичами загиблого ОСОБА_16 фундаменту на місці поховання.
Відтак, задоволення позовних вимог ОСОБА_14 прямо суперечитиме волі родичів інших загиблих захисників, які поховані на території військового кладовища (Пантеону Героїв), рішенню органу місцевого самоврядування м. Тернополя та порушуватиме принцип рівності умов для поховання, що передбачено п. 4 ст. 4 Закону України «Про поховання та похоронну справу: створення рівних умов для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Твердження позовної заяви щодо начебто порушення Рішенням ТМР від 21 серпня 2020 року №7/54/30 щодо «Положення про порядок надання ритуальних послуг на території міської територіальної громади» встановлених санітарних правил, представник відповідача вважає, що не може прийматися до уваги, оскільки: вказане Положення не стосується предмету розгляду справи, воно регламентує порядок звичайних цивільних поховань, в даному ж випадку мова йде про поховання загиблого військового на військовому кладовищі, що регламентується окремими нормативно-правовими актами; рішення ТМР від 21 серпня 2020 року №7/54/30 щодо «Положення про порядок надання ритуальних послуг на території міської територіальної громади» є чинним.
Щодо питання землевідведення для Пантеону Героїв представник відповідача зазначає, що Положення про Пантеон Героїв визначає особливості функціонування міського кладовища на певній його ділянці, розташованій всередині цього кладовища. Земельна ділянка площею 21,1505 га, виділена під АДРЕСА_4 згідно витягу з Державного реєстру речових прав має кадастровий номер 6110100000:09:004:0357. Пантеон Героїв розташований в межах існуючої земельної ділянки під кладовище, а тому необхідності виділення земельних площ під Пантеон Героїв не існувало та не існує в принципі, а відтак доводи позивача щодо відсутності рішення виконкому ТМР про виділення земель під Пантеон Героїв - є необґрунтованими.
Доказом розташування могили загиблого ОСОБА_21 саме на ділянці для захоронення воїнів АТО, визначеній Рішенням виконавчого комітету міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» є викопіювання топографо-геодезичного плану м. Тернополя щодо місця розташування земельної ділянки площею 0,06 га під меморіальний комплекс для поховань загиблих в Антитерористичній операції, що знаходяться на базі меморіального комплексу загиблих у ІІ Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 , обмірні креслення існуючих військових поховань та Акт № 39 про надання послуг на поховання померлих осіб, які загинули в бойових діях у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Оскільки поховання ОСОБА_16 належить до почесних поховань, необхідно застосовувати спеціальні норми законодавства, а саме п. 9 постанови КМУ від 30 вересня 2022 року № 1109 «Про затвердження Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища», яким передбачено, що довжина могили для дорослого повинна бути не менше 2 метрів, ширина - 1 метр, глибина - не менше ніж 1,5 метра від поверхні землі до кришки труни з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. Щодо відстаней між могилами, які, на думку позивача, не дотримані, представник відповідача звертає увагу суду, що для почесних поховань даною постановою відстані між могилами не регламентовані.
Постанова КМУ від 30 вересня 2022 року № 1109 «Про затвердження Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища» є спеціальним нормативно-правовим актом у сфері захоронення військовослужбовців, поховання загиблого ОСОБА_16 здійснено у повній відповідності до вказаної Постанови КМУ, а відтак жодних прав позивача СКП «Ритуальна служба» ТМР не порушила.
Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у судовому засіданні 31 січня 2024 року, залучено до участі у справі у процесуальному статусі третіх осіб без самостійних вимог - Український інститут національної пам`яті (на стороні відповідача) та Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба, на стороні позивача). Держпродспоживслужба залучена судом на клопотання сторони позивача, яка покликалася на порушення відповідачем санітарних правил та порядку утримання кладовищ.
07 лютого 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив представника позивача - адвокатки Притули О. Б., яка була прийнята судом у якості письмових пояснень, у зв`язку з пропуском процесуального строку на її подання. У своїх поясненнях представник позивача стверджує, що Постанова Кабінету Міністрів України № 1109 «Про затвердження Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища» не регулює питання поховання. Вона лише затверджує сам нормативний документ - Порядок організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища.
Оскільки, ОСОБА_16 похований 08 жовтня 2022 року на Микулинецькому кладовищі по вул. Микулинецькій, 29, у м. Тернополі, яке не є Національним військовим меморіальним кладовищем, отже положення зазначеної Постанови КМУ не застосовуються до даних правовідносин.
Жодних інших посилань на вказане Положення в частині правомірності регулювання ним спірного питання в розрізі усіх позовних вимог (а не лише в частині розміру місця для поховання) відповідач не наводить.
Тобто сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (сектори військових поховань), можуть бути відведені лише за рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. При цьому таке Рішення про почесне поховання приймається в кожному конкретному випадку.
Разом із тим, як було зазначено у позові, окремого рішення про сектор військових поховань, названий Пантеон Героїв Тернополя, не приймалось. Відповідно, розмірів, як загалом земельної ділянки, так і окремих місць поховань не визначалось. Окрім того, згідно з відповіддю Держпродспоживслужби від 19 грудня 2023 року на запит позивача від 14 грудня 2023 року, акцентовано на тому, що гігієнічні норми до експлуатації та утримання кладовищ визначені главою 4 Санітарних правил згідно з пунктом 4.4 якої могили повинні мати глибину не менше 1,5 м, довжину не менше 2 м, ширину - 1 м. Відстань між могилами не менше 1 м з довгого боку і 0,5 м з короткого. Площа на одну могилу 5 кв.м. для дорослих і кв.м. для дітей. Після просадки ґрунту на могилі може бути установлений пам`ятник.
Отже, Санітарними правилами та Порядком утримання кладовищ встановлені норми, дія яких поширюється на поховання померлих (загиблих), у тому числі військовослужбовців, похованих на кладовищах населених пунктів, на секторах військових поховань, у разі їх виділення на наявних кладовищах.
Враховуючи, що законодавством України про поховання та похоронну справу встановлено порядок визначення місця почесного поховання на кладовищі (сектори) і гарантовано право на встановлення на могилах намогильних споруд за індивідуальним замовленням, а опис зразка намогильних споруд передбачений виключно щодо території Національного військового меморіального кладовища, закріпленими у п. 15, 16, 17 погодженого рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16 серпня 2023 року № 975 Положення про Пантеон Героїв Тернополя єдиних вимог до індивідуальних намогильних споруд на місці почесного поховання не відповідає нормам чинного законодавства України.
Представник позивача вважає, що спеціалізовані комунальні підприємства при укладанні договору - замовлення на організацію та проведення поховання не мають права відступити від положень Примірного договору - замовлення, зразок якого затверджений Наказом Держжитлокомунгоспу № 193 від 19 листопада 2003 року.
Таким чином, примірний договір про надання ритуальних послуг, затверджений Наказом Держжитлокомунгоспу № 193 від 19 листопада 2003 року, має рекомендаційний характер, і сторони мають право змінювати його умови за взаємною згодою. Втім це не заперечує обов`язковості досягнення сторонами згоди щодо усіх істотних умов договору. Очевидно, що за договором-замовленням на організацію та проведення поховання місце поховання є істотною умовою, щодо якого має бути досягнута така згода, і, як таке, воно має бути вказане у відповідному договорі.
Для установлення намогильної споруди до ритуальної служби або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради подаються відповідні документи (оригінал свідоцтва про смерть похованого; свідоцтво про поховання або в разі його відсутності письмову згоду користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання) на встановлення намогильної споруди; документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації; реквізити виконавця намогильної споруди. Одразу після отримання ритуальною службою або виконавчим органом сільської, селищної, міської ради документів, визначених у цьому пункті, вони мають забезпечити безперешкодний доступ на територію кладовища транспортного засобу, на якому перевозиться намогильна споруда, визначена у документі. Отже, за нормативно визначеним Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 року № 193 Порядком утримання місць поховання не вимагається жодних інших дій (у тому числі, отримання дозволів, надання додаткових документів тощо) для установлення намогильної споруди.
Таким чином, вказані вимоги Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Тернопільської міської територіальної громади, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 12 серпня 2020 року Л97/54/30 (щодо дотримання дозволів на встановлення намогильний споруд від СКП «Ритуальна служба» ТМР) суперечать Порядку утримання місць поховання, затвердженому Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 року № 193, чим порушують норми ч. 6 ст. 30 Закону України «Про поховання та похоронку справу», а також ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
12 лютого 2024 року через підсистему електронний суд надійшов відзив на позовну заяву представника відповідача СКП «Ритуальна служба» ТМР, адвоката Бурко О. В., у якому він заперечує щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав. СКП «Ритуальна служба» ТМР, як господарюючий суб`єкт, згідно зі своїм статутним завданням уповноважена виконкомом Тернопільської міської ради приймати рішення, що стосуються організації поховань на ввірених йому кладовищах та виділених земельних ділянках. Питання ж уніфікації пам`ятників на ділянках для поховання загиблих захисників України було затверджено Рішенням виконавчого комітету міської ради від 16 серпня 2023 року № 975, яким погоджено Положення про Пантеон Героїв Тернополя (пункт 16 Положення).
Відтак, доводи позивача щодо відсутності рішення виконавчого органу щодо відведення ділянки під місце захоронення полеглих військових, де фактично похований ОСОБА_16 , на думку представника відповідача, є безпідставними. Щодо посилань представника позивача на начебто невідповідність «Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Тернопільської міської територіальної громади» від 21 серпня 2020 року № 7/54/30 нормам чинного законодавства, слід зазначити, що вказане Положення є чинним, а його відповідність вимогам чинного законодавства - не є предметом розгляду справи. Щодо доводів ОСОБА_14 про начебто невідповідність поховання державним санітарним нормам слід зауважити, що доказів невідповідності поховання ОСОБА_16 чинним санітарним нормам, матеріали справи не містять.
29 лютого 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшли письмові пояснення представника позивача - адвокатки Притули О. Б., у яких вона просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, із врахуванням поданого позову та письмових пояснень, доповнює свої доводи наступним. ОСОБА_16 , похований 08 жовтня 2022 року на Микулинецькому кладовищі по вул. Микулинецькій, 29, у м. Тернополі, яке не є Національним військовим меморіальним кладовищем, отже положення зазначеної Постанови КМУ не застосовуються до даних правовідносин. При цьому, у відзиві представник відповідача наводить посилання лише на одну норму Постанови Кабінету Міністрів України № 1109 «Про затвердження Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища», а саме на п. 9, згідно з яким встановлено, що виділення місця для поховання загиблого (померлого) здійснюється державною організацією на підставі підписаного договору-замовлення. Довжина могили для дорослого повинна бути не менше 2 метрів, ширина - 1 метр, глибина - не менше ніж 1,5 метра від поверхні землі до кришки труни з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. Для поховання урни з прахом у землю виділяється місце розміром 0,8 на 0,8 метра. Глибина поховання не нормується. Жодних інших посилань на вказане Положення в частині правомірності регулювання ним спірного питання в розрізі усіх позовних вимог (а не лише в частині розміру місця для поховання) відповідач не наводить.
Водночас, сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (сектори військових поховань), можуть бути відведені лише за рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. При цьому таке рішення про почесне поховання приймається в кожному конкретному випадку.
Як було зазначено у позові, окремого рішення про сектор військових поховань, названий Пантеон Героїв Тернополя, не приймалось. Відповідно, розмірів як загалом земельної ділянки, так і окремих місць поховань, не визначалось.
Застосована Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради форма прийняття рішення № 975 від 16 серпня 2023 року «Погодження Положення про Пантеон Героїв Тернополя», не може вважатися кінцевою формою ухвалення рішення, а відтак сторона позивача вважає доводи відповідача такими, що не базуються на нормах закону та фактичних обставинах справи.
20 березня 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання представника відповідача СКП «Ритуальна служба» ТМР, адвоката Бурко О. В. про виклик та допит у судовому засіданні свідків: ОСОБА_22 ; ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_28 .
21 березня 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання представника позивача Притули О. Б. про виклик та допит у судовому засіданні свідків: ОСОБА_14 , який надав свою згоду на допит в процесуальному статусі свідка, ОСОБА_19 , ОСОБА_30 .
Вказані клопотання судом були вирішені, в ході проведення підготовчого судового засідання суд їх задовольнив шляхом постановлення відповідної ухвали, яка занесена до протоколу судового засідання.
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_5 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. На обґрунтування заяви вказує наступне, її син ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , загинув в Донецькій області ІНФОРМАЦІЯ_7 під час бойових дій в ході російсько-української війни. 02 березня 2023 року він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14 .
ОСОБА_14 подав позов до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області про визнання дій СКП «Ритуальна служба» ТМР з облаштування Пантеону Героїв незаконними та зобов`язання не чинити їм перешкод у встановленні намогильної споруди індивідуального замовлення на могилі загиблого ОСОБА_16 .
Такі дії ОСОБА_14 вважає незаконними і такими, що суперечать її інтересам, так і інтересам громади та суспільства в цілому. ОСОБА_5 звернулася з позовом до СКП «Ритуальна служба» ТМР про зобов`язання останнього завершити облаштування Пантеону Героїв на ділянці для військових поховань Микулинецького кладовища в м. Тернополі шляхом уніфікації всіх пам`ятників усіх похованих на вказаній ділянці воїнів відповідно до затверджених схемою ескізів, встановлених рішенням № 975 від 16 серпня 2023 року. Якщо суд у даній справі прийде до переконання задоволити позов ОСОБА_14 до СКП «Ритуальна служба» ТМР, то це рішення суду буде преюдиційним до її справи та вплине на вирішення поданого нею позову, а тому просить суд залучити її до участі у справі у процесуальному статусі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача.
Із заявами, які містять аналогічне обґрунтування звернулися і інші фізичні особи.
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_6 про залучення його до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує, що його син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , загинув в Донецькій області, ІНФОРМАЦІЯ_9 під час бойових дій в ході російсько-української війни. 20 серпня 2022 року він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_7 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її син ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , загинув в районі с. Яковлевка Бахмутського району Донецькій області, ІНФОРМАЦІЯ_11 під час бойових дій в ході російсько-української війни. 12 листопада 2022 року він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_8 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її син ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_9 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_9 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її син ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_14 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_3 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її син ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , загинув в районі смт. Курдюмівка Бахмутського району Донецькій області, ІНФОРМАЦІЯ_16 під час бойових дій в ході російсько-української війни. 05 грудня 2022 року він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_10 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її син ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_18 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_11 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її син ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , загинув в районі смт. Дворічна Куп`янського району Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_20 під час бойових дій в ході російсько-української війни. 16 грудня 2022 року він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_12 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її чоловік ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_22 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_15 про залучення його до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, його син ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_23 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_4 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її чоловік ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_18 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14
21 березня 2024 судом зареєстрована заява ОСОБА_13 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи. У заяві вказує наступне, її чоловік ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , загинув під час бойових дій в ході російсько-української війни. ІНФОРМАЦІЯ_25 він був похований на ділянці для поховання загиблих воїнів в Антитерористичній операції (АТО) Микулинецького кладовища в м. Тернополі, що підтверджується Свідоцтвом про поховання на тій же території меморіального комплексу для поховання загиблих воїнів на Микулинецькому кладовищі в м. Тернополі, що і син ОСОБА_14 .
Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у судовому засіданні 21 березня 2024 року, залучено до участі у справі у процесуальному статусі третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_13 .
10 квітня 2024 року на електронну пошту суду надійшов лист представника третьої особи Українського інституту національної пам`яті № 843/08-14-24 від 01 квітня 2024 року, зі змісту якого вбачається, що до компетенції Інституту не відносяться питання, викладенні у позовній заяві. Відтак, Інститут не має права надавати правову оцінку діям позивача та відповідача по суті справи та/або застосуванню норм Закону України «Про поховання та похоронну справу». В той же час Інститут інформує, що на звернення відповідача до Українського інституту національної пам`яті від 24 січня 2024 року щодо облаштування та зведення військового меморіального кладовища «Пантеон Героїв» у м. Тернопіль Інститутом висловлено позицію щодо облаштування та зведення військового меморіального кладовища «Пантеон Героїв» у м. Тернопіль. Під час розгляду справи уповноважений представник просить використовувати позицію інституту від 09 лютого 2024 року №387/2.1-08-24 (лист, адресований директору СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22), без участі представників Інституту в судовому засіданні.
10 квітня 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення представника третьої особи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ОСОБА_40 . У своїх поясненнях представник покликається на те що, відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення про Держпродспоживслужбу) Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику зокрема, у сферах санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників). Згідно з пунктом 3 Положення про Держпродспоживслужбу одним із основних завдань Держпродспоживслужби є здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю).
Згідно із статтею 1 Закону України "Про поховання та похоронну справу" (далі - Закон № 1102-IV), поховання - діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб`єктів господарювання, спрямована на: забезпечення належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого; забезпечення права громадян на захоронення їхнього тіла відповідно до їх волевиявлення, якщо таке є; створення та експлуатацію об`єктів, призначених для поховання, утримання і збереження місць поховань; організацію і проведення поховань померлих та/або загиблих (далі - померлих); надання ритуальних послуг, реалізацію предметів ритуальної належності. Статтею 8 Закону № 1102-IV передбачено, що організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.
Відповідно до частини другої статті 23 Закону № 1102-IV виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують планування та впорядкування території місць поховання згідно з генеральними планами забудови відповідних населених пунктів та іншої містобудівної документації з дотриманням обов`язкових містобудівних, екологічних та санітарно-гігієнічних вимог. Згідно з частиною першою статті 30 Закону № 1102-IV утримання кладовищ, військових кладовищ, військових ділянок на кладовищах, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховання знайдених невпізнаних трупів забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету, крім випадків, передбачених статтею 23-1 Закону № 1102-IV.
Статтею 25 Закону № 1102-IV передбачено, що за зверненням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце для поховання померлого відповідно до затвердженої проектної документації. Після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Це свідоцтво дає право його пред`явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов`язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству. На могилах (місцях родинного поховання) можуть встановлюватися намогильні споруди, склепи за індивідуальним замовленням у межах, встановлених для могили (родинного поховання). Встановлені намогильні споруди, склепи реєструються спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі обліку намогильних споруд, форму якої затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 липня 1999 року № 28 затверджені Державні санітарні правила та норми «Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України» ДСанПіН 2.2.2.028-99 (далі - Санітарні правила), які є нормативним документом, обов`язковим для виконання посадовими особами та громадянами, та включають основні гігієнічні вимоги щодо планування нових, утримання і санітарного упорядкування діючих кладовищ в населених пунктах України. Гігієнічні вимоги до експлуатації та утримання кладовищ визначені главою 4 Санітарних правил, згідно з пунктом 4.4 якої могили повинні мати глибину не менше 1,5 м, довжину не менше 2 м, ширину - 1 м. Відстань між могилами не менше 1 м з довгого боку і 0,5 м з короткого. Площа на одну могилу 5 кв. м. для дорослих і 4 кв.м. для дітей. Після просадки ґрунту на могилі може бути установлений пам`ятник. Відповідно до п. 1.7 затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 року № 193 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань (далі - Порядок), сектори території місць поховань поділяються на ряди та місця, відстань між рядами повинна бути 1 метр, між ділянками поховань в ряду - 0,5 м.
Згідно з п. п. 2.5, 2.6 Порядку, кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі. Довжина могили для дорослого повинна бути не менше 2 метрів, ширина - 1 м, глибина - не менше 1,5 м від поверхні землі до кришки труни, з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. У разі поховання померлих дітей розміри могили можуть бути відповідно зменшені. Відстань від дна могили до рівня стояння ґрунтових вод повинна бути не менше 0,5 м, висота намогильного горбка - 0,5 м.
Також у пункті 9 Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2022 р. № 1109 «Про затвердження Порядку організації здійснення почесних поховань на військовому кладовищі та увічнення пам`яті у музейному комплексі Національного військового меморіального кладовища» визначено, що виділення місця для поховання загиблого (померлого) здійснюється державною організацією на підставі підписаного договору-замовлення. Довжина могили для дорослого повинна бути не менше 2 метрів, ширина - 1 метр, глибина - не менше ніж 1,5 метра від поверхні землі до кришки труни з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов.
Отже, Санітарними правилами та Порядком встановлені норми, дія яких поширюється на поховання померлих (загиблих), у тому числі військовослужбовців, похованих на кладовищах населених пунктів, на секторах військових поховань, у разі їх виділення на наявних кладовищах.
З 1 жовтня 2023 року введено в дію Закон України «Про систему громадського здоров`я», відповідно до розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» якого Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» втратив чинність. Законом України «Про систему громадського здоров`я» проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, зокрема об`єктів будівництва, та видача відповідних висновків не передбачена.
Отож, що експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
12 квітня 2024 року судом зареєстровані письмові пояснення третьої особи ОСОБА_3 , з яких вбачається що її син ОСОБА_35 , нагороджений Орденом «За Мужність» III ступеня, похований на Пантеоні Героїв в м. Тернополі. ЇЇ сім`я була попереджена 01 грудня 2022 року при отримані Сповіщення про загибель, що захоронення буде на військовому цвинтарі, де вони як родичі, не матимуть права на підзахоронення чи якісь інші дії. Обговорення про облаштування Пантеону та встановлення однакових пам`ятників почалося на зустрічах родин загиблих воїнів з представниками міської влади з 20 лютого 2023 року.
Сім`ям загиблих пропонували різні проекти, виготовили взірець козацького хреста, учасники обговорення не погодилися з матеріалом, з якого він виготовлений. Вибір членів сімей загиблих зупинився на проекті, який зараз впроваджується. Проект погоджувався на зустрічі родин з представниками міського самоврядування так і онлайн в групі. Проти ніхто не голосував.
На зустрічах родин загиблих Героїв були присутні члени родини ОСОБА_18, проти не голосували. З першої зустрічі 20 лютого 2023 року було визначено, намогильний пам`ятний знак має бути козацький хрест. Також уточнювався матеріал, з якого виготовляти. Зупинилися на камені, оскільки історично з глибини віків на могилах воїнів-захисників України ставили козацькі хрести.
Вирішення питання щодо поховання Героїв відбувалося колегіально, представниками їх сімей, а також вносилися рекомендації щодо пам`ятників.
Сім`ями загиблих за незалежність України Героїв було визначено, що саме козацький хрест стане намогильною спорудою.
Адже, коли всі пам`ятники однакові, то одразу видно, що здійснено почесні захоронення осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. ОСОБА_3 вважає, що військові кладовища - це поховання особливі, вони вирізняються з-поміж інших меморіальних комплексів особливими сенсами, бо є частиною історичної пам`яті нації. Адже вони стають своєрідними свідченнями епохи, нагадують про жертви та героїзм воїнів, які захищали свою країну.
24 травня 2024 року через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання представника позивача Притули О. Б. про долучення доказів, покликаючись на те, що за отриманими результатами звернень ОСОБА_14 не отримав відповіді на поставлені питання. Відповідно, вирішити спір у спосіб інший, ніж судовий, не вбачається можливим. З огляду на вищевикладене, просить приєднати докази до матеріалів справи: звернення від 15.11.2023 та відповідь від 21.11.2023 Головного управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області; звернення до МОЗ від 29.12.2023, від 07.02.2024, від 23.02.2024 та відповідь від 30.01.2024 Міністерства охорони здоров`я; відповідь Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.02.2024 та від 19.02.2024; звернення від 12.01.2024 та відповідь від 23.01.2024 Державної установи «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України»; звернення від 28.03.2024 та відповідь від 01.04.2024 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України; звернення від 04.04.2024 та відповідь від 08.04.2024 Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; звернення від 29.12.2023 та Науково-правовий висновок від 23.01.2024 Науково - дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України; звернення від 14.12.2023, від 24.01.2024 та відповідь від 19.12.2023, від 31.01.2024 Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), як такі, що не могли бути подані разом із позовною заявою, з незалежних від позивача та його представника причин, оскільки подані відповіді отримані після подання позовної заяви.
30 травня 2024 року судом зареєстровано заперечення представника відповідача СКП «Ритуальна служба» ТМР Редькви Н. М., у якому останній просить відмовити у задоволенні клопотання про приєднання письмових доказів, покликаючись на те, що згідно ст.4 ст.83 ЦПК України, якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Як вбачається з тексту позовної заяви, жодних письмових повідомлень від Позивача про об`єктивну неможливість подання якогось доказу, позовна заява не містить.
Додані до клопотання представника Позивача адвоката Притули О.Б. документи не можуть бути долучені до матеріалів справи та братися судом до уваги, оскільки вони подані з пропуском процесуального строку, встановленого ухвалою суду та законом, клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку Позивачем не заявлялось, поважних причин пропуску вказаного строку не існує, про існування труднощів і поданні доказів при поданні позову Позивачем письмово - не заявлялось, а відтак вказане клопотання представника Позивача про долучення поданих нею документів до матеріалів справи - задоволенню не підлягає в силу вимог процесуального закону.
Протокольною ухвалою суду, постановленою у судовому засіданні 30 травня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
24 червня 2024 року надійшло клопотання представника третьої особи Українського інституту національної пам`яті, аналогічно змісту клопотання, яке надійшло на електронну пошту 10 квітня 2024 року та було зареєстровано судом.
15 серпня 2024 року подано до суду клопотання представника позивача Притули О. Б. про приєднання доказів та дублікат клопотання надійшов на електронну пошту суду. Адвокатка Притула О. Б. просить приєднати до матеріалів справи копію рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року у справі №500/2145/24, яке судом відхилене, ухвалу занесено до протоколу судового засідання.
28 серпня 2024 року через підсистему «Електронний суд» представником позивача Притулою О. Б. подано до суду клопотання про приєднання доказів, а саме копію рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року у справі №500/2322/24, яке судом відхилене, ухвалу занесено до протоколу судового засідання.
Позивач ОСОБА_14 позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача, адвокатка Притула О. Б. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, наведених у позові та інших заявах, а також письмових поясненнях. Підтримує позицію позивача, яка є послідовною та такою, що ґрунтується на нормах закону, якого відповідач не дотримався. Право ОСОБА_14 є порушеним та підлягає захисту в спосіб, який викладено у прохальній частині позовної заяви.
Представник відповідача, адвокат Редьква Н. М. у судовому засіданні у задоволені позовних вимог просив відмовити з мотивів викладених у відзиві, запереченнях та поясненнях. Сторона відповідача відхиляє доводи ОСОБА_14 , оскільки не вважає, що його право є порушеним та підлягає захисту.
Представники третьої особи виконавчого комітету Тернопільської міської ради Мелех О. Р. та Друзюк Р. М. у судовому засіданні у задоволені позовних вимог ОСОБА_14 просили відмовити у повному обсязі покликаючись на те, поховання ОСОБА_16 знаходиться на ділянці Микулинецького кладовища, яка виділялася для загиблих в АТО, де створено Пантеон Героїв Тернополя. Позивач був обізнаний з місцем поховання сина та тим, що на Пантеоні будуть встановлені однакові пам`ятники, оскільки з сім`ями загиблих проводились збори на яких було прийнято це рішення.
Представник Українського інституту національної пам`яті в судове засідання не з`явився, клопотав про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що до компетенції Інституту не відносяться питання, викладенні у позовній заяві.
Представник Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в судове засідання не з`явився, однак висловив свою позицію у поясненнях, які суд описав вище.
Треті особи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 у судовому засіданні у задоволені позовних вимог просили відмовити, оскільки вважають, що ОСОБА_14 повідомлявся про місце поховання свого сина як і про створення Пантеону Героїв Тернополя, де передбачено встановлення однакових пам`ятників для всіх загиблих в російсько- українській війні, а його незгода встановити намогильну споруду з пісковика може бути реалізована шляхом перепоховання загиблого.
Представники третіх осіб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - адвокатка Гнатюк Д. С. у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_14 , підтримала доводи сторони відповідача та позицію своїх довірителів, які вважають, що право позивача не було порушено та не підлягає захисту, оскільки є прийняте рішення про однаковість пам`ятників загиблих на Пантеоні Героїв Тернополя.
Третя особа ОСОБА_15 в судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи повідомлений, поважних причин неприбуття не повідомляв, що не перешкоджає суду вирішувати спір по суті.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_14 суду показав, що його син ОСОБА_16 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 при виконанні бойового завдання, та 08 листопада 2022 року був похований на Микулинецькому кладовищі у м. Тернопіль. Згідно свідоцтва про поховання місцем поховання ОСОБА_21 є ділянка АТО, не зазначено номер ділянки, місце і сектор, що є порушенням Закону України «Про поховання і похоронну справу». Свідоцтво про поховання передано свідку, він з дружиною є користувачами місця поховання. Порушення зі сторони відповідача почалися ще з видачі свідоцтва старого зразка, його отримувала дружина загиблого ОСОБА_18 та передала свідку і його дружині. Перед похованням ОСОБА_16 СКП «Ритуальна служба» ТМР не повідомляло про те, що буде створено меморіальний комплекс чи про інші заборони. Поряд з могилою сина є поховання загиблих в АТО і воїнів, полеглих на війні з росією у 2022 році, але там інші розміри і різні намогильні споруди. Заборони на встановлення пам`ятника індивідуального зразка немає. У квітні 2023 року керівник СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 запропонував подивитися зразок пам`ятника, який був зразком для тих, хто погоджувався, щоб всі пам`ятники були однаковими. Свідок з дружиною його оглядали, ширина цього пам`ятника 1,50 м, але жодна із могил такого розміру не мала, вони не погоджувалися на цей пам`ятник. У червні 2023 року розпочалось будівництво Пантеону, з`єднувалось шість могил і все це заливалося разом, що призвело до того, що могили не співпадали з пам`ятниками. 15 серпня 2023 року на зустрічі перед прийняттям Положення про Пантеон, виступила журналістка ОСОБА_41 і повідомила, що буде Пантеон , хто не згоден, забирає чоловіків і дітей. ОСОБА_41 презентувала картинку на екрані, де пам`ятники стоять рівно і усі однакові, але на місці захоронення військових є і пам`ятники індивідуального замовлення. В протоколі не зазначено - хто за це голосував, про зауваження в протоколі також не вказано. Проект Положення про Пантеон ніхто не бачив і свідку його не показував. Ще в червні 2023 року директор СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 запропонував забрати сина та перепоховати в іншому місці. Свідок та його дружина знали про те, що обговорюється встановлення однакових пам`ятників в місці, де захоронений його син, але заборони на становлення пам`ятника індивідуального зразка не було. Оскільки на місце поховання сина їх не допускали, ОСОБА_19 звернулася до мера міста і він дозволив розпочати роботи. Було закладено опалубку, відбулося залиття бетону та встановлення гранітних плит, однак 16 жовтня 2023 року це все було демонтовано працівниками відповідача. Якби родині ОСОБА_43 дозволили встановити пам`ятник індивідуального замовлення не було б непорозумінь, все було б по закону. Свідку не повідомляли місця, де можна захоронити сина, про місце поховання сина вони дізналися на похороні, до того не були обізнані. Біля могили ОСОБА_21 вже був захоронений ОСОБА_44 , тоді це був перший ряд. Свідок бачив, що між могилами невелика відстань, але не звертав на це увагу, однак на розміри звернув увагу архітектор, який виготовляв пам`ятник, тоді вже було інше поховання поряд з сином. Після цього родина ОСОБА_43 почала цікавитись земельною ділянкою, яка відведена під поховання, розмірами могил, однак не отримували відповіді на запитувану інформацію у відповідача. Свідок заперечив, що встановленням надмогильної плити вони «вийшли» на могили ОСОБА_44 і ОСОБА_45 .
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_28 суду показала, що облаштування військового цвинтара є важливим, це наша історія. Цей проект є взірцевим, було пророблено багато роботи, досліджено світовий досвід у цьому питанні та вирішено, що могили полеглих мають бути уніфіковані, колір каменю повинен бути світлим, досліджувалися різні взірці каменю, з різних кар`єрів. Разом з архітектором було створено варіант, який презентувався 18 травня 2023 року. На цих зборах пропонувався варіант пам`ятника, який зараз і влаштовано на Пантеоні, сім`ї голосували і було прийнято рішення про погодження. Після прийняття рішення свідок з архітектором приступили до наступного етапу роботи і на сьогодні вже встановлено перші пам`ятники погодженого взірця. Перші збори і обговорення проходили 20 лютого 2023 року, де презентували різні форми і кольори граніту. Другі збори відбулися 18 травня 2023 року, де було запропоновано варіант пам`ятника із пісковика. Батьки полеглого ОСОБА_21 і ОСОБА_46 були присутніми на зборах, і на презентації 18 травня 2023 року і на обговоренні 15 серпня 2023 року. Вони висловлювали свої заперечення, оскільки дизайн пам`ятника їм не подобався, від голосування утрималися. На зборах свідок презентувала концепцію, яку розробляла на громадських засадах. Письмово ці розробки були оприлюднені 05 серпня 2023 року у мережі « Фейсбук ». Свідку відомо, що протоколи зборів велися, в ході обговорення на зборах було повідомлено про розміри пам`ятників, продемонстровано їх фото, де буде посаджено ялівець. Вихідні дані по пам`ятниках, це робота архітектора.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_48 суду показала, що на зустрічі сімей загиблих була присутня у березні і травні 2023 року, так пригадує. Свідку зателефонували з соціальної служби і повідомили про обговорення пам`ятників та інші питання. Спочатку обговорювали білий мармур чи граніт, а тоді написали, що до наших умов він не підходить, потім писали про чорний і червоний граніт, а на останніх зборах показали пісковик. На зборах виступала ОСОБА_49 , міський голова і ОСОБА_22 , за розміри пам`ятників свідок не знає. Тільки пригадує, що у месенджер «Вайбер», де створена група родин загиблих, було надіслано повідомлення про те, який пам`ятник має бути і його розміри. Свідок стверджує, що рішення про погодження дизайну пам`ятника одноголосно не приймалося. Вона особисто підходила до ОСОБА_49 та міського голови та запитувала, чому не кольорові фото, а чорно білі, на що їй відповіли, що вони не вписуються в дизайн. На зборах свідок не голосувала за пам`ятник з пісковика, як і мати ОСОБА_50 та батьки ОСОБА_16. На перших зборах мером було сказано, що хто не хоче, може встановити свій пам`ятник. Свідок не проти створення Пантеону, однак вона не погоджується із матеріалом, з якого виготовляють пам`ятники, за пісковиком важко доглядати. Такі висновки свідка зроблено з власного досвіду, оскільки вона доглядає родинне поховання, де пам`ятник зроблено з пісковика.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_51 суду показала, що на війні загинув її син ОСОБА_35 . Сповіщення про його загибель було отримано 01 грудня 2022 року, і при його отриманні родині було повідомлено, що всі витрати на поховання несе держава, захоронення буде на Алеї Героїв , що було дуже почесно. З початку 2023 року сім`ї загиблих почали приймати участь у зборах, перші з них відбулися 20 лютого 2023 року, обговорювали проект Пантеону Героїв. Спочатку обговорювали козацькі хрести з граніту, цей проект стояв на цвинтарі, однак рідні не погодилися, бо він сірий, не величний. Тоді, на цвинтарі є поховання близької людини ОСОБА_49 і вона разом із архітектором і художником проробили роботу та показали сім`ям на зборах проект, як має виглядати Пантеон Героїв. Ніхто не сказав, що утримався, чи голосує проти. 05 серпня 2023 року був допис про проект Пантеону у мережі «Фейсбук», 15 серпня 2023 року - ще одні збори, де ми все погодили. 16 серпня 2023 року голосували депутати, обрані громадою нашого міста, всі одноголосно проголосували. Пантеон почали монтувати у вересні 2023 року, в у жовтня 2023 року сім`я ОСОБА_43 розпочала заливати фундамент під індивідуальний пам`ятник для сина. Коли заливали бетон, то захопили зелену зону, що біля могил ОСОБА_44 і ОСОБА_45 . Після цього сім`ї загиблих зверталися до міської влади і поліції, щоб припинити ці дії. Поліція поставила своїх чергових, однак рідні Героїв чергували цілодобово, бо не довіряли поліцейським. Положення про Пантеон є чинним. В Положенні зазначено, що всі витрати по влаштуванню пам`ятника бере на себе місцева влада, заборонено виконання індивідуального пам`ятника. Якщо родина ОСОБА_16 не погоджується з концепцією Пантеону, вони вправі перепоховати свого сина, адже на Пантеоні мають бути уніфіковані поховання. Збори з приводу Пантеону відбувалися 20 лютого 2023 року, 18 травня 2023 року і 15 серпня 2023 року, ніхто не заперечував з приводу запропонованої концепції. ОСОБА_49 показувала як буде виглядати Пантеон , пояснювала чому обрали пісковик, а не граніт, остаточний проект всім сподобався. Зміщення могили сина свідка у зв`язку з влаштуванням Пантеону не відбулося, геодезисти все по картах перевіряли. Свідок не бачила як голосували батьки загиблого ОСОБА_54 , вона голосувала «за» і бачила «ліс рук», які її підтримали, тих що утримались чи проти не було.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_55 суду показала, що до неї приходив представник військомату, який приносив сповіщення та повідомляв, що її син буде захоронений на Алеї Слави , на що вона не заперечувала. Свідок не була присутньою на всіх зборах, на тих, що була пригадує, що обговорювали питання Пантеону, вона заперечень не висловлювала, бо погано себе почувала, однак в подальшому їй не дали такої можливості. Свідку не подобається запропонований варіант пам`ятника, ще була старша жінка, яка також не погоджувалася з таким варіантом. Свідок зверталася до міського голови, пояснювала, що син військовий і має бути похований разом зі всіма полеглими, однак вона не погоджується із виглядом пам`ятника, думала, що не буде більше проблем. Попередньо свідка ставили до відома, що на Пантеоні всі могили мають бути однакові, що хрест буде виготовлено із пісковика, але їй подобається матеріал граніт, а тому вона просила дозволу на індивідуальний пам`ятник, як і родина ОСОБА_43 та ОСОБА_57 . Про збори телефонували із соціальних служб, вони проходили в приміщенні соцзабезу. Свідок була присутня на зборах, коли обговорювали форму пам`ятника. Свідок не проти Пантеону, а проти однаковості пам`ятників, оскільки там встановлені і інші пам`ятники, що не заважає захороненим бути Героями .
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_9 суду показала, що її син ОСОБА_34 загинув ІНФОРМАЦІЯ_26 , а сповіщення вона отримала 23 січня 2023 року. Коли отримувала сповіщення, то особа, яка його принесла запитала, чи має свідок місце для поховання, запропонували похоронити на Довжанці чи на Алеї Героїв . Свідок погодилася на Алею Героїв , бо син був військовий і мав бути зі всіма військовими. Між сім`ями загиблих обговорювалося питання Пантеону, всіх ставили до відома, що пам`ятники однакові з пісковика, граніт не хотіли. Свідок була присутня на зборах 20 лютого 2023 року, 18 травня 2023 року, 15 серпня 2023 року. Свідку телефонували із соціальних служб та повідомляли про збори, де також були присутні члени сім`ї загиблих ОСОБА_60 і ОСОБА_57 , за ОСОБА_61 не пригадує. Рішення про Положення про Пантеон голосувалося на зборах одностайно, ніхто з присутніх не був проти. Пам`ятники, встановлені на Пантеоні, не мають дефектів, гарно виглядають. Перед початком робіт на Пантеоні цілий місяць був геодезист, який працював на тим, щоб всі пам`ятники були рівними, кожна могила співпадала із захороненням.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду показав, що він при зустрічі з ОСОБА_4 запитував: для чого він подав цей позов, на що він відповів, що зробив синові пам`ятник і його потрібно встановити. Свідок брав участь в обговоренні питання створення Пантеону на зборах, на яких був тричі, ніхто не виступав проти, про збори повідомляли з соціальних служб. Спочатку обговорювали виготовлення пам`ятників із граніту, але після того, як було представлено пам`ятники з пісковика, всі погодилися на цей камінь. Всі облаштування Пантеону були зроблені згідно зйомок геодезиста.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_19 суду показала, що сповіщенням було повідомлено, що 01 жовтня 2022 року ОСОБА_16 загинув під час артилерійського обстрілу на Херсонщині. Сповіщення отримувала дружина, а 07 жовтня 2022 року було отримано свідоцтво про смерть та про поховання, в якому зазначено - ділянка АТО. 08 жовтня 2022 року свідок з родиною фактично побачили, де буде могила сина. Місце поховання сина свідок побачила у день похорону, до того була обізнана, що це місце знаходиться на Микулинецькому кладовищі. Саме з дня поховання родина ОСОБА_43 вирішили встановити намогильну споруду, запросили майстра і скульптора, які і звернули увагу на те, що земельні ділянки, виділені під поховання дуже малого розміру. На запитання до керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_63 , останній відповів, що у місці, де захоронений син свідка облаштовано військове кладовище, так вирішили. Коли почали гинути воїни, було створено групу для родин загиблих, в якій почали обговорювати встановлення пам`ятнику одного взірця для всіх. Родина свідка висловилася, що буде встановлювати індивідуальний пам`ятник. У червні 2023 року на Микулинецькому кладовищі розпочалося будівництво намогильних споруд з каменю пісковика. Попередньо в групі обговорювали, що кожен може піти і подивитися взірець пам`ятнику із граніту, який стояв на території СКП «Ритуальна служба» ТМР, але чоловік ОСОБА_14 . звертав увагу, що його розміри завеликі, тоді поміряли відстані і зрозуміли, що намогильну споруду такого розміру встановити неможливо. Після цього почалося обговорення встановлення пам`ятників із каменю пісковика. Свідок була на зустрічі 15 серпня 2023 року міського голови із родичами загиблих, вона прийшла висловити позицію, що буде встановлювати намогильну споруду таку, на яку має право. Інші родичі загиблих також висловлювали свою позицію, запитували чому без прапора і лавки. Протокол цієї зустрічі не вівся. У серпні ОСОБА_49 пропонувала проект пам`ятника, директор СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 сказав, що думка родин загиблих буде врахована, а тому родина ОСОБА_43 почала спільно з керівником відповідача обговорювати як і коли виливати фундамент. У жовтні 2023 року у месенджері з ОСОБА_64 велася переписка, він не заперечував щодо залиття фундаменту під намогильну споруду родиною ОСОБА_43 . Коли почали встановлювати цю намогильну споруду ініціативна група почала перешкоджати, робити різні заяви у ЗМІ, що стало причиною демонтажу вже встановленої плити. Після цього свідок з чоловіком почали звертатися в різні інстанції для того, щоб довести, що це не військове кладовище, а сектор для почесних поховань. У свідоцтві про поховання сина ОСОБА_16 зазначено Микулинецьке кладовище - ділянка АТО. Однак у цьому місці поховані не тільки воїни АТО, а й люди, які мають певні заслуги перед Батьківщиною. В цьому секторі між хрестами стоять пам`ятники і є намогильні плити для цілих родин. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду підтверджено, що Пантеон Героїв є сектором для почесних поховань. Свідок вважає, що встановлення пам`ятника одного зразка з каменю пісковика це не погана ідея, але під це потрібна земельна ділянка, яка не виділялася, як і немає на сьогодні проекту Пантеону, а є інформація у Прозоро. Про розмір могили сина свідку невідомо, згоди на встановлення іншої намогильної споруди родина ОСОБА_43 не давала, але це ніде не зазначено. Була пропозиція від ОСОБА_63 про перепоховання сина в іншому місці, але його могила в такому випадку буде «за парканом». Родина ОСОБА_43 і досі не знає, де саме похований ОСОБА_16 . Ніхто не може шляхом шантажу змусити робити свідка те, що не передбачено законом. Станом на 15 серпня 2023 року не повідомлялося про намір прийняти Положення про Пантеон на зборах, ніхто не озвучував порядок денний, не реєструвався, не ставив підписи, відбувалася чергова зустріч. Тоді ОСОБА_49 говорила, що хто не згідний, щоб на могилі стояв пам`ятник із пісковика має можливість здійснити перепоховання. Свідок не погоджується на перепоховання сина, він має бути разом з побратимами. Щодо Положення про Пантеон Героїв , то з цього приводу є правовий висновок, який вказує на те, що його зміст суперечить закону.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_11 суду показала, що її син ОСОБА_66 пішов добровольцем воювати та загинув ІНФОРМАЦІЯ_20 , похований 16 грудня 2022 року на Микулинецькому кладовищі. Поряд з могилою сина свідка заходиться могила ОСОБА_21 . Свідок та інші родичі загиблих ходили на збори, вирішували, щоб пам`ятники на Пантеоні Героїв були однаковими, однак родина ОСОБА_43 ставить свої інтереси вище інших. На зборах спочатку обговорювали матеріал, з якого будуть виготовляти пам`ятники, граніт не сподобався родичам загиблих, а тому прийняли рішення про пам`ятники з пісковика. В подальшому обговорювали вигляд пам`ятника вцілому, біля нього передбачена зелена зона, однак родина ОСОБА_43 залили бетон під свій пам`ятник таким чином, що захопили частину землі до могили сина свідка та частину до могили сина ОСОБА_44 . Свідок мала можливість поховати сина в іншому місці, але його воля була лежати поряд з побратимами. На збори свідок приходила, але не чула виступів проти Пантеону Героїв чи однаковості пам`ятників. Поховання сина свідка і подальше влаштування намогильної споруди, пам`ятника, відбувалося силами та за кошти громади. До роковин загибелі сина свідка пам`ятник вже був встановлений.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_22 суду показав, що є керівником СКП «Ритуальна служба» ТМР. Рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради у 2016 році було виділено земельну ділянку площею 0,6 га для поховання воїнів АТО, на території Меморіалу загиблих у 2-ій Світовій війні. Після вторгнення росії в Україну у 2022 році ця земельна ділянка була вільною і там розпочали захоронювати загиблих воїнів російсько-української війни. Оскільки втрати у цій війні були великими, розмір ділянки, де продовжували поховання Героїв збільшувався, а тому було розпочато обговорення створення Пантеону Героїв. Спочатку родинам загиблих пропонувався пам`ятник із декількох кольорів граніту, але він людям не сподобався, тоді підійшла Д. ОСОБА_41 і запропонувала білий пісковик із Струсівського кар`єру. Цей матеріал обговорювався родинами загиблих на зборах, показували проекції Пантеону в 3-Д форматі і його було погоджено. Загиблих Героїв захоронюють один за одним, місця не вибирають. Якщо родичі хочуть 2 чи 3 місця на пам`ятник, то поховання здійснюється на вул. Батьківського, на Пантеоні Героїв передбачено тільки одинарні поховання. Батьки ОСОБА_21 приходили дивитися на пам`ятник, це був перший зразок із граніту, який стояв поряд із реєстратурою в СКП «Ритуальна служба» ТМР. Документи на поховання загиблого ОСОБА_21 приходив оформляти його брат, він був повідомлений, що це одинарна могила. Перші збори з приводу Пантеону Героїв були організовані Тернопільською міською радою у лютому 2023 року, сім`ї загиблих обдзвонювали працівники Управління соціальної політики і запрошували на збори. На збори приходила дружина загиблого ОСОБА_21 , пан ОСОБА_67 також був присутній на одних зборах, але йому не подобалося все, що було пов`язане із концепцією Пантеону. Родині ОСОБА_43 було запропоновано місце для перепоховання сина, але вони не були згідні в такий спосіб врегулювати ситуацію. Спочатку на могилах встановлювалася тимчасова опалубка і флагшток. В подальшому, після прийняття Положення про Пантеон, було розпочато встановлення пам`ятників одного взірця, бо всі хлопці загинули за одне. Пантеон Героїв будується за кошти місцевого бюджету. Свідок брав участь у обговоренні питань Пантеону на зборах, які вирішували також інші питання. Сім`ї загиблих говорили, що їм подобається, а ОСОБА_14 казав: «Ви собі робіть, а я зроблю по своєму». Родина ОСОБА_16 без погодження встановила намогильну споруду, яка була демонтована працівниками СКП «Ритуальна служба» ТМР. ОСОБА_14 не був присутній під час цієї процедури, але працівники поліції були запрошені та фіксували все на відео. Демонтаж відбувся у зв`язку з тим, що ширина і довжина фундаменту могили ОСОБА_21 не співпадала з розмірами, які визначено положенням про Пантеон. Після демонтажу дізналися, що родина ОСОБА_16 має намір встановити свою намогильну споруду. На всі звернення рідних загиблого ОСОБА_54 надавалися відповіді, про це є листування.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Тернополі народився ОСОБА_16 , батьками якого є ОСОБА_14 та ОСОБА_19 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданим 04 листопада 1983 року Відділом загсу Тернопільського міськвиконкому (а.с. 29, т. 1).
ОСОБА_16 з 02 березня 2022 року проходив військову службу у Збройних Силах України, що вбачається з копії витягу із наказу № 54 від 02 березня 2022 року тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_69 (а.с. 30, т. 1).
За змістом сповіщення сім`ї № 5377, ОСОБА_16 01 жовтня 2022 року вірний військовій присязі приймаючи участь у заходах із забезпечення оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, виявивши стійкість і мужність, загинув під час артилерійського обстрілу населеного пункту Давидів Брід Бериславського району Херсонської області (а.с. 31, т. 1)
Згідно Свідоцтва про поховання, яке видано ОСОБА_20 ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер 419, поховання померлого ОСОБА_16 здійснено 08 жовтня 2022 року на ділянці НОМЕР_33, в одинарній могилі, на Микулинецькому кладовищі розміщеному в м. Тернополі (а.с. 32, т. 1).
Крім того, у вказаному свідоцтві зазначено, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу» користувач має право на встановлення намогильної споруди в межах виділеної земельної ділянки для поховання чи надання згоди на встановлення намогильної споруди іншим членам родини; вирішення питань про проведення підховання в зазначену могилу інших померлих членів родини, розпорядження щодо догляду за могилою; здійснення інших дій, пов`язаних з використанням місця поховання, якщо це не суперечить чинному законодавству.
До матеріалів справи надано копію договору-замовлення на організацію та проведення поховання № 419 від 07 жовтня 2022 року щодо поховання померлого ОСОБА_16 на Микулинецькому кладовищі, в графі замовник вказано ОСОБА_20 , проте його підпис у графі, після слова «Замовник», відсутній (а.с. 33, 56, т. 1).
Родина загиблого ОСОБА_16 , його батьки ОСОБА_19 та ОСОБА_14 , прийняла рішення про виготовлення постаменту з граніту, пам`ятника з портретом та написом, мальтійського хреста, тобто індивідуальної намогильної споруди за власні кошти, що вбачається із замовлення № 19 від 24 травня 2023 року, ціна виробу 199 400,00 грн, передоплата - 80 000 грн. в додатку до замовлення зазначені розміри фундаменту 135 см - ширина, 220 см. - довжина (а.с. 34-36, т. 1).
Начальником СКП «Ритуальна служба» ТМР 19 жовтня 2023 року складено вимогу № 95, на ім`я матері ОСОБА_16 - ОСОБА_19 , якою запропоновано самостійно демонтувати намогильну споруду, яка зводилася на місці поховання ОСОБА_16 , в термін до 23 жовтня 2023 року та повідомлено, що у разі відсутності її реакції на дану вимогу, надмогильна споруда буде демонтована СКП «Ритуальна служба» ТМР без попередження з подальшим відшкодуванням вартості робіт з демонтажу (а.с. 37, т. 1).
Як слідує зі змісту вказаної вимоги, СКП «Ритуальна служба» ТМР зроблено висновок про самовільне встановлення конструкції надмогильної споруди на місці поховання ОСОБА_21 на Пантеоні Героїв у м. Тернопіль, чим порушено Закон України «Про поховання і похоронну справу», наказ Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 року № 193 «Про порядок утримання кладовищ та інших місць поховань» та Положення Про Пантеон Героїв у м. Тернополі, затвердженого Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради. Намогильні споруди, які встановлені з порушенням меж відведеної земельної ділянки для поховання військових (0,8 м. на 2,1 м.) підлягають демонтажу згідно з чинним похоронним законодавством України.
ОСОБА_14 звернувся до начальника СКП «Ритуальна служба» ТМР із заявою від 23 жовтня 2023 року, просив надати дозвіл на проїзд на Микулинецьке кладовище для установлення одинарної намогильної споруди (а.с. 38, т. 1).
Також із заявою від 23 жовтня 2024 року ОСОБА_14 звернувся до Начальника Тернопільського відділу поліції ГУНП у Тернопільській області Осадца С. М. , про недопущення вчинення з боку керівництва СКП «Ритуальна служба» ТМР вандалізму над могилою сина ОСОБА_16 (а.с. 39, т. 1).
Листом від 23 жовтня 2023 року № 86 начальник СКП «Ритуальна служба» ТМР повідомив ОСОБА_14 , що самовільне встановлення надмогильної споруди на об`єкті будівництва Пантеон Героїв м. Тернополя заборонено, тому у видачі перепустки на здійснення будівельних робіт на кладовищі СКП «Ритуальна служба» ТМР відмовляє (а.с. 40, т. 1). Лист аналогічного змісту під номером № НОМЕР_6 було складено на ім`я ОСОБА_19 (а.с. 41, т. 1).
ОСОБА_19 звернулася до керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР із заявою від 24 жовтня 2023 року, вимагала припинення проведення будь-яких дій на могилі її сина ОСОБА_21 , похованого на Микулинецькому кладовищі (а.с. 42, т. 1). Також 24 жовтня 2023 року ОСОБА_19 звернулася із заявою до керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР: просила надати дозвіл на проїзд на Микулинецьке кладовище для приведення у відповідність могили після демонтажу намогильної плити, щоб забрати демонтовану намогильну плиту. ОСОБА_19 у цій заяві повідомляла, що родина ОСОБА_18 не давала і не дає згоди на встановлення іншої намогильної споруди (а.с. 43, т. 1).
Листом від 24 жовтня 2023 року № 88 начальник СКП «Ритуальна служба» ТМР, на звернення ОСОБА_19 повідомив, що плити граніту можна забрати з території СКП «Ритуальна служба» ТМР по вул. Микулинецька, 27 (а. с. 44, т. 1).
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» погоджено СКП «Ритуальна служба» ТМР використання земельної ділянки площею 0,06 га під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у II Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 а.с. 51, 61, т. 1), що також узгоджується з викопіюванням з топографо-геодезичного плану м. Тернопіль (а.с. 194, т. 1).
На адвокатський запит адвокатки Притули О. Б. (а.с. 52, т. 1), СКП «Ритуальна служба» ТМР надала відповідь № 109 від 28 листопада 2023 року із переліком запитуваних документів, а саме: - копії книги реєстрації поховань та перепоховань померлих громадян, де міститься запис про реєстрацію поховання ОСОБА_16 , свідоцтво № НОМЕР_7 ( а.с. 54-55, т. 1); - копії договору - замовлення на організацію та проведення поховань № 419, який судом описано вище (а.с. 56, т. 1); -відповіді СКП «Ритуальна служба» ТМР № 108 від 28 листопада 2023 року, на запит адвокатки О. Притули від 08 листопада 2023 року, в якій повідомлено інформацію про те, що: могила ОСОБА_54 знаходиться на території сектору для військових поховань - Пантеону Героїв м. Тернополя; СКП «Ритуальна служба» ТМР є замовником в розрізі ЗУ «Про публічні закупівлі, тому всі договори з підрядниками, які укладались для створення (спорудження) на Пантеоні Героїв пам`ятних споруд знаходиться у відкритому доступі на веб-порталі Прозоро» (а.с. 57, т. 1); - викопіювання (а.с. 58, т. 1); - Генерального плану Пантеону Героїв (а.с. 59, т. 1); - плану Микулинецького кладовища (а.с. 60, т. 1); копія рішення № 1027 від 30 листопада 2016 № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» за змістом якого, виконавчий комітет Тернопільської міської ради вирішив погодити СКП «Ритуальна служба» ТМР використовувати земельну ділянку площею 0,06 га під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у ІІ Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 61, т. 1).
Згідно витягу з Інтернет ресурсу сайту «proz*rro» (а.с. 62-63, 70-71, 78-79, 96-97, 98, 109, т. 1) звіту про договір закупівлю від 22 червня 2023 року (а.с. 63(зворот)-64, т. 1), Договору №22/06/63 від 22 червня 2023 року, укладеного СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_25 з додатками (а.с. 65-69, т. 1), Договору № 28/12/114 від 28 грудня 2022 року, укладеного СКП «Ритуальна служба» ТМР та КП «Земельно-кадастрове бюро» з додатками (а.с. 71(зворот)-77), оголошення Звіт про укладений договір (а.с. 80-81, т. 1), протоколу розкриття тендерних пропозицій (а.с. 82, т. 1), договору № 53-23 від 15 вересня 2023 року, укладеного між ФОП ОСОБА_71 та СКП «Ритуальна служба» ТМР (а.с.90, т. 1) вбачається, що відповідач здійснює господарську діяльність. Ця діяльність включає і надання послуг на поховання померлих осіб, які загинули в бойових діях у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
27 липня 2023 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ПП «Бусол» укладено договір № 27/07/73 на виготовлення та встановлення намогильних пам`ятників військовослужбовцям, які захороненні на міських кладовищах (а.с. 110-115, т. 1).
Згідно кошторисної документації щодо виготовлення та встановлення намогильних пам`ятників військовослужбовцям, які захороненні на міських кладовищах міста Тернополя (а.с. 83-84, 84 (зворот)-85, 85(зворот)-87, 88, 89) СКП «Ритуальна служба» ТМР та ПП «Бусол» погодили вартість робіт та кількість матеріалів.
Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради неодноразово укладало договори з СКП «Ритуальна служба» ТМР, предметом яких було надання послуг щодо поховання померлих осіб, які загинули у наслідок військових дій у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що стверджується договором № 791 від 10 листопада 2023 року та протоколом до нього (а.с. 91-92, т. 1), договором № 5211 від 17 серпня 2023 року та протоколом до нього (а.с. 94-95, т. 1)
Так, 15 листопада 2023 року СКП «Ритуальна служба» ТМР здійснено закупівлю без використання електронної системи. Переможцем аукціону є ФОП ОСОБА_26 , а предметом закупівлі - розроблення проектної документації стадії «Ескізний проект» по об`єкту: «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв м. Тернополя» з будівництвом каплиці по вул. Микулинецька м. Тернопіль. Нове будівництво». Строк виконання робіт чи надання послуг: 15 листопада 2023 року - 16 грудня 2023 року, ціна - 78 623,00 грн (а. с. 100, т. 1).
Зі змісту обмірних креслень існуючих військових поховань, виконаних ФОП ОСОБА_26 , вбачається, в якій спосіб будуть розміщені одинарні могили полеглих захисників на Пантеоні Героїв Тернополя, їх розміри у відповідному масштабі (а.с. 210, т. 1)
15 листопада 2023 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_26 укладено договір на розроблення проектної документації стадії «Ескізний проект» по об`єкту: «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв м. Тернополя» з будівництвом каплиці по вул. Микулинецька м. Тернопіль. Нове будівництво». Склад та обсяг робіт, що є предметом цього Договору, визначені в Завданні на проектування (Додаток 1, який є невід`ємною частиною цього Договору) (а.с. 101-108, т. 1).
Наказом начальника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 № 24 від 08 березня 2022 року «Про впорядкування поховання військових» передбачено здійснення поховання загиблих військових у війні російської федерації проти України на земельній ділянці площею 0,06 га, виділеній під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичних операціях, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у 2 світовій війні (сектор 7) на АДРЕСА_1 (а.с. 195, т. 1).
Відповідно до акту № 39 для надання послуг на поховання померлих осіб, які загинули в бойових діях у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України за жовтень 2022 року ( ОСОБА_16 ), складеного між начальником СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 (Виконавець) та начальником УЖКГБ та Е О. Соколовським (Замовник) 24 жовтня 2022 року, Виконавцем було надано послуги на суму 6 851,00 грн, що включає послуги по викопці могили, послуги авто катафалка, прапор України, тимчасовий пам`ятний знак, флагшток (а.с. 193, т. 1).
Згідно витягу з Державного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-7400404322023, сформованого 02 червня 2023 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6110100000:09004:0357 загальною площею 21.1505 га за адресою АДРЕСА_1 , перебуває у комунальній власності; вид цільового призначення земельної ділянки: 03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування. Додатком до цього витягу є кадастровий план земельної ділянки (том 1 а.с. 192, 211).
Рішення Тернопільської міської ради № 8/26/36 від 09 червня 2023 року затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель м. Тернополя зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:09004:0357 загальною площею 21.1505 га, яка надана СКП «Ритуальна служба» ТМР у постійне користування для обслуговування та утримання міського кладовища за адресою АДРЕСА_4 (а.с. 202, т. 1).
На обґрунтування участі сімей загиблих у проведенні зборів та обговорень з приводу створення Пантеону Героїв м. Тернопіль надано протокол № 1 від 23 лютого 2023 року (а.с. 212, т. 1), протокол № 2 від 18 травня 2023 року (а.с. 199, т. 1) та протокол № 3 від 15 серпня 2023 року (а. с. 196, т. 1).
Наказом начальника СКП «Ритуальна служба» ТМР № 52 від 17 серпня 2023 року передбачено: здійснювати почесні поховання загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у війні російської федерації проти України у відповідності до Положення про Пантеон Героїв Тернополя на земельній ділянці площею 0,06 га, виділеній під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у 2 світовій війні (сектор 7) на АДРЕСА_1 ; виділення місця для поховання загиблого (померлого) здійснюється СКП «Ритуальна служба» ТМР на підставі підписаного договору-замовлення; після проведення чину поховання на кожній могилі встановлюються намогильні споруди відповідно до затвердженого зразка і розміру, передбаченого додатком до Положення про Пантеон Героїв Тернополя, погодженого рішенням виконавчого комітету міської ради № 975 від 16 серпня 2023 року (а.с. 212, т. 1).
На підставі наданих Лікарських свідоцтв про смерть родинам загиблих СКП «Ритуальна служба» ТМР видало Свідоцтва про поховання:
- ОСОБА_5 (матері загиблого ОСОБА_72 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_8 від 01 березня 2023 року (а.с. 29, т. 2);
- ОСОБА_6 (батьку загиблого ОСОБА_6 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_9 від 20 серпня 2022 року (а.с. 35, т. 2);
- ОСОБА_7 (матері загиблого ОСОБА_73 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_10 від 12 листопада 2022 року (а.с. 40, т. 2);
- ОСОБА_8 (матері загиблого ОСОБА_74 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_11 від 10 серпня 2022 року (а.с. 43, т. 2);
- ОСОБА_9 (матері загиблого ОСОБА_75 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_12 від 30 січня 2023 року (а.с. 48, т. 2);
- ОСОБА_3 (матері загиблого ОСОБА_76 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_13 від 05 грудня 2022 року (а.с. 52, т. 2);
- ОСОБА_11 (матері загиблого ОСОБА_23 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_14 від 15 грудня 2022 року (а.с. 60, т. 2);
- ОСОБА_12 (дружині загиблого ОСОБА_77 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_15 від 03 лютого 2023 року (а.с. 64, т. 2);
- ОСОБА_78 (матері загиблого ОСОБА_79 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_16 від 15 лютого 2023 року (а.с. 66, т. 2);
- ОСОБА_4 (дружині загиблого ОСОБА_80 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_17 від 18 травня 2023 року (а.с.73, т. 2);
- ОСОБА_13 (дружині загиблого ОСОБА_81 ) Свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_18 від 08 березня 2023 року (а.с. 78, т. 2).
У вищеописаних свідоцтвах про поховання зазначено, що поховання загиблих здійснено на ділянці НОМЕР_33, в одинарних могилах, на Микулинецькому кладовищі розміщеному в м. Тернополі. При цьому, інформація щодо номера ділянки (сектору), ряду, місця поховання не зазначена.
Листом за вих. № 108 від 26 грудня 2023 року начальник СКП «Ритуальна служба» ТМР надав стороні позивача інформацію щодо переліку місць поховань українських військовослужбовців, які загинули під час АТО/ООС та переліку створених секторів військових поховань станом на 26 грудня 2023 року, де є відомості про адреси поховання: АДРЕСА_7 ; поза почесними секторами (а.с. 18, т. 2).
Листом від 13 лютого 2024 року № 3105-Ф/2024 заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради В. Стемковським надано відповідь на звернення ОСОБА_82 від 29 грудня 2023 року в межах повноважень відповідно до ЗУ «Про звернення громадян». Інформовано, що земельна ділянка, на якій розташоване Микулинецьке кладовище, надана у постійне користування СКП «Ритуальна Служба» ТМР. Рішенням виконавчого комітету міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс» погоджено СКП «Ритуальна служба» ТМР використання земельної ділянки площею 0,06 та під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у II Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 . Саме на земельній ділянці, яка в 2016 році вищевказаним рішенням виконавчого комітету міської ради була погоджена СКП «Ритуальна служба» ТМР під меморіальний комплекс похований 08 жовтня 2023 року ОСОБА_16 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 при захисті Батьківщини в українсько-російській війні. Під час постійних зустрічей з родинами загиблих Героїв обговорювалось облаштування військових поховань на Микулинецькому кладовищі. Заслухавши усі думки, побажання щодо зовнішнього вигляду військових поховань та окремих елементів надмогильних споруд рішенням виконавчого комітету міської ради погоджено Положення про Пантеон Героїв Тернополя з урахуванням єдиної концепції, запропонованої родинами загиблих Героїв. Метою створення Пантеону Героїв Тернополя є гідне вшанування загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов`язків та присяги на вірність Українському народу та віддання їм належних військових почестей. Поховання загиблого (померлого) здійснюється СКП «Ритуальна служба» ТМР у строк, визначений договором-замовлення. Витрати на почесне поховання загиблих (померлих) осіб на території Пантеону Героїв Тернополя та витрати на виготовлення і встановлення намогильної споруди, здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до закону або за рахунок коштів статутного капіталу СКП «Ритуальна служба» ТМР. Положенням про Пантеон Героїв Тернополя передбачено, що довжина могили повинна бути не менше двох метрів, ширина - 1 метр, глибина - не менше ніж 1,5 метра від поверхні землі до кришки труни з урахуванням місцевих і ґрунтово-кліматичних умов. На кожній могилі військового, після проведення чину поховання, працівниками СКП «Ритуальна служба» ТМР встановлюється тимчасовий металевий флагшток з національним прапором України. Прапори замінюються після втрати ними належного вигляду. Намогильні споруди виготовляються відповідно до затвердженого зразка і розмірів намогильної споруди (а.с. 69-70, т. 3).
28 березня 2024 року ОСОБА_14 звернувся із зверненням до Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України ОСОБА_83 із проханням здійснення держаного контролю на предмет дотримання виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та підконтрольного йому СКП «Ритуальна служба» ТМР законодавства у сфері містобудівної діяльності проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках вищенаведених фактів та в разі встановлення порушень - вжити заходів щодо їх усунення в межах наданих повноважень (а.с. 71-77, т. 3). На це звернення позивачу була надана відповідь Директором Департаменту комунальних послуг цього Міністерства про направлення звернення ОСОБА_14 до органів місцевого самоврядування (а.с. 78, т. 3).
12 січня 2024 року ОСОБА_14 адресував зверненням до Державної установи «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України» із проханням щодо усунення порушень, які допускає СКП «Ритуальна служба» ТМР при здійсненні поховань військовослужбовців на кладовищі в АДРЕСА_1 (а.с.79-81, т. 3). Це звернення було розглянуто та ОСОБА_14 листом № 13/182 від 23 січня 2024 року надана відповідь генеральним директором ОСОБА_84 про те, що порядок діяльності таких служб визначається органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства (а.с 82-83, т. 3).
Із зверненнями подібного змісту позивач ОСОБА_14 звертався до Міністра охорони здоров`я ОСОБА_85 29 грудня 2023 року, 07 лютого 2024 року, 23 лютого 2024 року (а.с. 84-92, т. 3). Директором Департаменту громадського здоров`я ОСОБА_86 за № 26-04/4299/2-24 від 30 січня 2024 року звернення ОСОБА_14 від 29 грудня 2023 року було надіслано на розгляд до Тернопільської міської ради (а.с. 93-94, т. 3).
Звернення ОСОБА_14 до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 24 січня 2024 року щодо проведення перевірки СКП «Ритуальна служба» ТМР стосовно дотримання вимог законодавства при здійсненні поховань військовослужбовців на кладовищі в м. Тернопіль було переадресоване Тернопільській обласній військовій адміністрації (а.с. 95-97, т. 3).
На звернення позивача до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 14 грудня 2023 року (а.с. 104-105, т. 3), т.в.о. голови Держпродспоживслужби С. Ткачук було надано відповідь про те, що Санітарними правилами та Порядком утримання кладовищ встановлені норми, дія яких поширюється на поховання померлих (загиблих), у тому числі військовослужбовців, похованих на кладовищах населених пунктів, в секторах військових поховань, у разі їх виділення на наявних кладовищах. Також роз`яснено про те, що цей лист носить виключно інформаційний характер (а.с. 106-109, т. 3).
29 грудня 2023 року ОСОБА_14 звернувся до Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України про надання науково-правового висновку щодо сформованих ним питань у цьому зверненні (а.с. 110-115, т. 3).
Науково-дослідний інститут державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України розглянув вищевказане звернення позивача та склав науково-правовий висновок щодо відповідності рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 975 від 16 серпня 2023 року «Про погодження Положення про Пантеон Героїв Тернополя» вимогам законодавства України (а.с. 116-124, т. 3).
З урахуванням вже складеного науково-правового висновку ОСОБА_14 24 січня 2024 року звернувся до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про проведення перевірки СКП «Ритуальна служба» ТМР на предмет порушення законодавства у сфері поховання, які допускаються на Микулинецькому кладовищі (а.с. 125-127, т. 3).
На звернення керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР від 24 січня 2024 року Український інститут національної пам`яті листом № 387/2.1-08-24 від 09 лютого 2024 року адресував відповідачу відповідь про те, що Інститут вважає за доцільне при створенні локальних військових секторів поховань керуватись та дотримуватись норм законодавства щодо Національного військового меморіального кладовища, а саме Закону України № 3505-ІХ від 08.12.2023. Оскільки Національне військове меморіальне кладовище є проектом загальнонаціонального значення, то основні ідеї та положення вказаного Закону України мають бути враховані й під час створення локальних військових меморіальних об`єктів та просторів (а.с. 164-165, т. 3).
Відтак, проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов до висновку, що до виниклих спірних правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).
Статтею 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Статтею 6 Конвенції визнається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 - на ефективний спосіб захисту прав. Це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом захисту певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.
Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (пункт 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №925/1265/16).
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Тлумачення вказаних норм права свідчить, що цивільні права/інтереси захищаються у спосіб, який передбачений законом або договором, та є ефективним для захисту конкретного порушеного або оспорюваного права/інтересу позивача. Якщо закон або договір не визначають такого ефективного способу захисту, суд відповідно до викладеної в позові вимоги позивача може визначити у рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів позивача у цивільному процесі можливий за умови, що такі права, свободи чи інтереси справді порушені, а позивач використовує цивільне судочинство саме для такого захисту, а не з іншою метою.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в своєму Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Це означає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду; таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи - позивача з боку відповідача, яка стверджує про їх порушення. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
СКП «Ритуальна служба» ТМР є окремою юридичною особою органу місцевого самоврядування, основним видом діяльності якої є організація поховань і надання суміжних послуг.
Згідно ст. 1 Закону України «Про поховання та похоронну справу» (далі - Закон) поховання - діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб`єктів господарювання, спрямована на: забезпечення належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого; забезпечення права громадян на захоронення їхнього тіла відповідно до їх волевиявлення, якщо таке є; створення та експлуатацію об`єктів, призначених для поховання, утримання і збереження місць поховань; організацію і проведення поховань померлих та/або загиблих (далі - померлих); надання ритуальних послуг, реалізацію предметів ритуальної належності.
Статтею 2 цього Закону дано визначення наступним термінам: місце поховання - кладовище, крематорій, колумбарій або інша будівля чи споруда, призначена для організації поховання померлих; місце почесного поховання - спеціально відведена земельна ділянка на території кладовища чи за його межами, призначена для організації почесних поховань, а також Національне військове меморіальне кладовище; могила - місце на кладовищі, у крематорії, колумбарії або в іншій будівлі чи споруді, призначеній для організації поховання померлих, де похована труна з тілом померлого чи урна з прахом; кладовище - відведена в установленому законом порядку земельна ділянка з облаштованими могилами та/або побудованими крематоріями, колумбаріями чи іншими будівлями та спорудами, призначеними для організації поховання та утримання місць поховань; користувач місця поховання (місця родинного поховання) - особа, яка здійснила перше поховання на відведеному місці поховання (родинного поховання) та/або має відповідне свідоцтво про смерть похованого і свідоцтво про поховання, передбачене статтею 25 цього Закону;
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону, нормативно-правові акти в галузі поховання складаються з: обов`язкових містобудівних, екологічних вимог та санітарно-гігієнічних норм щодо створення та функціонування кладовищ, крематоріїв, інших місць поховань; необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання померлих і ритуального обслуговування населення; єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності.
Органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції: 1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання, крім випадків, передбачених статтею 23-1 цього Закону; 2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання, крім випадків, передбачених статтею 23-1 цього Закону; 3) створюють ритуальні служби; 4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв`язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом; 5) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб`єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності; 6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами. Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства (ч. 5 ст. 8 Закону).
За змістом ст. 9 Закону ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону. Ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності. Тарифи щодо оплати таких послуг та предметів ритуальної належності встановлюються в межах, визначених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.
Для розміщення місця поховання рішенням уповноваженого органу в установленому законом порядку відповідному спеціалізованому комунальному підприємству, установі, організації в постійне користування надається земельна ділянка. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують планування та впорядкування території місць поховання згідно з генеральними планами забудови відповідних населених пунктів та іншої містобудівної документації з дотриманням обов`язкових містобудівних, екологічних та санітарно-гігієнічних вимог. Рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у місцях поховання можуть бути відведені сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (сектори військових поховань), а також сектори для поховання померлих за національною чи релігійною ознакою. Для почесних поховань органи місцевого самоврядування можуть відводити земельні ділянки поза територією місць поховання, на яких створюються меморіальні бульвари, сквери, парки і кургани Слави. Поділ кладовищ на розряди за майновим станом не допускається. Порядок функціонування місць поховань визначається виконавчим органом сільської, селищної, міської ради (ст. 23 Закону).
Частинами 3, 4, 5, 6 ст. 25 Закону визначено, що після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Це свідоцтво дає право його пред`явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов`язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству. На могилах (місцях родинного поховання) можуть встановлюватися намогильні споруди, склепи за індивідуальним замовленням у межах, встановлених для могили (родинного поховання). Встановлені намогильні споруди, склепи реєструються спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі обліку намогильних споруд, форму якої затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Забороняється здійснювати поховання інших померлих (підпоховання), встановлення намогильної споруди, склепу без згоди користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання).
З метою реалізації положень Закону України «Про поховання та похоронну справу», наказом Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 року № 193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2004 року за № 1110/9709 «Про затвердження нормативно - правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похоронну справу» затверджено такі документи: типове положення про ритуальну службу в Україні; необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг; необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення; порядок утримання кладовищ та інших місць поховань (далі - Порядок утримання кладовищ № 193).
Так, у відповідності до п.1.1 Порядку утримання кладовищ № 193, для розміщення місця поховання спеціалізованому комунальному підприємству, установі, організації в постійне користування відповідно до вимог земельного законодавства та гігієнічних вимог щодо облаштування і утримання кладовищ у населених пунктах України (ДСанПіН 2.2.2.028.99) надається земельна ділянка. Наявність місця поховання передбачається проектом планування та забудови населеного пункту з урахуванням подальшого розширення його території.
Згідно п. 2.8 та п. 2.9 Порядку у тримання кладовищ № 193 під кожну могилу надається ділянка таких розмірів: одинарне поховання - розмір земельної ділянки 3,3 кв. м, довжина 2,2 м, ширина 1,5 м, розмір могили: довжина - 2,0 м, ширина - 1,0 м.
Рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у місцях поховання можуть бути відведені сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (сектори військових поховань), а також сектори для поховання померлих за національною чи релігійною ознакою. Рішення про почесне поховання приймається в кожному конкретному випадку.
У відповідності до п. 2.11 Порядку утримання кладовищ № 193, після здійснення поховання Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, як користувачу місця поховання видається відповідне свідоцтво про поховання, яке дає право на встановлення намогильної споруди в межах могили, вирішення питання про проведення підпоховання, облаштування місця поховання, здійснення інших дій, які не суперечать чинному законодавству.
Згідно з п. 2.13 Порядку утримання кладовищ № 193, на могилах (місцях родинного поховання), у межах наданої земельної ділянки, можуть установлюватися намогильні споруди та елементи благоустрою могили.
Для установлення намогильної споруди до ритуальної служби або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради подаються такі документи: оригінал свідоцтва про смерть похованого; свідоцтво про поховання або в разі його відсутності письмову згоду користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання) на встановлення намогильної споруди; документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації; реквізити виконавця намогильної споруди.
Одразу після отримання ритуальною службою або виконавчим органом сільської, селищної, міської ради документів, визначених у цьому пункті, вони мають забезпечити безперешкодний доступ на територію кладовища транспортного засобу, на якому перевозиться намогильна споруда, визначена у документі.
Згідно Свідоцтва про поховання, яке видано ОСОБА_20 ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер 419, поховання померлого ОСОБА_16 здійснено 08 жовтня 2022 року на ділянці НОМЕР_33, в одинарній могилі, на Микулинецькому кладовищі розміщеному в м. Тернополі.
На цій ділянці поховані ОСОБА_31 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_8 від 01 березня 2023 року, ОСОБА_6 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_9 від 20 серпня 2022 року, ОСОБА_32 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_10 від 12 листопада 2022 року, ОСОБА_33 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_11 від 10 серпня 2022 року, ОСОБА_34 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_12 від 30 січня 2023 року, ОСОБА_35 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_13 від 05 грудня 2022 року, ОСОБА_36 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_17 від 18 травня 2023 року, ОСОБА_23 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_14 від 15 грудня 2022 року, ОСОБА_37 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_15 від 03 лютого 2023 року, ОСОБА_38 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_16 від 15 лютого 2023 року, ОСОБА_39 , свідоцтво про поховання реєстраційний № НОМЕР_18 від 08 березня 2023 року, які також приймали участь у заходах із забезпечення оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України. У наведених вище свідоцтвах про поховання загиблих зазначена ділянка НОМЕР_33, одинарна могила, на Микулинецькому кладовищі розміщеному в м. Тернополі.
Згідно витягу з Державного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-7400404322023, сформованого 02 червня 2023 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6110100000:09004:0357 загальною площею 21.1505 га за адресою АДРЕСА_1 , перебуває у комунальній власності, передана Тернопільською міською радою у постійне користування СКП «Ритуальна служба» ТМР для обслуговування та утримання міського кладовища за адресою м. Тернопіль, вул. Микулинецька.
Статус земельної ділянки, на якій здійснено поховання ОСОБА_16 , узгоджений рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 30 листопада 2016 року № 1027 «Про виділення території під меморіальний комплекс», яким СКП «Ритуальна служба» ТМР було погоджено використання земельної ділянки площею 0,06 га під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у II Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 .
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою, що регламентовано ст. 123 Земельного Кодексу України.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні було введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває на час вирішення виниклого спору.
У зв`язку з тим, що розпочалася повномасштабна війна, з метою впорядкування поховань загиблих після 24 лютого 2022 року воїнів, Наказом начальника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 № 24 від 08 березня 2022 року «Про впорядкування поховання військових» визначено, що здійснення поховання загиблих військових у війні російської федерації проти України проводиться на земельній ділянці площею 0,06 га, виділеній під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичних операціях, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у 2 світовій війні (сектор 7) на АДРЕСА_1 . Ці обставини буди підтверджені показами свідка ОСОБА_22 , який також повідомив, що дана ділянка є місцем, де облаштовується Пантеон Героїв Тернополя.
Рішенням виконавчого комітету міської ради від 16 серпня 2023 року № 975, яке є у вільному доступі в мережі Інтернет та з яким сторони по справі та треті особи обізнані, погоджено Положення про Пантеон Героїв Тернополя. Положення регламентує порядок діяльності Пантеону Героїв Тернополя та здійснення почесних поховань на його території загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов`язків та присяги на вірність Українському народу. Метою створення Пантеону Героїв Тернополя є гідне вшанування загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов`язків та присяги на вірність Українському народу та віддання їм належних військових почестей.
За змістом цього Положення, яке є чинним на час вирішення судом виниклого спору, поховання загиблого (померлого) здійснюється СКП «Ритуальна служба» ТМР у строк, визначений договором-замовлення. Витрати на почесне поховання загиблих (померлих) осіб на території Пантеону Героїв Тернополя та витрати на виготовлення і встановлення намогильної споруди, здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до закону або за рахунок коштів статутного капіталу СКП «Ритуальна служба» ТМР. За зверненням виконавця волевиявлення загиблого (померлого), особи, яка зобов`язалася поховати загиблого (померлого) відповідно до законодавства, або замовника поховання загиблого (померлого) на території Пантеону героїв Тернополя виділяється місце для поховання загиблого (померлого) відповідно до затвердженої проектної документації. Виділення місця для поховання загиблого (померлого) здійснюється СКП «Ритуальна служба» ТМР на підставі підписаного договору-замовлення . Довжина могили повинна бути не менше двох метрів, ширина - 1 метр, глибина - не менше ніж 1,5 метра від поверхні землі до кришки труни з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. Для поховання урни з прахом у землю виділяється місце розміром 0,8 на 0,8 метра. Глибина поховання не нормується. Поховання загиблих (померлих) на території Пантеону Героїв Тернополя здійснюється з військовими почестями та базується на принципах створення рівних умов для поховання незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак. Намогильні споруди виготовляються відповідно до затвердженого зразка і розмірів намогильної споруди, (згідно Додатку). Намогильна споруда, складається з пам`ятника, постаменту та намогильної плити. Пам`ятник у формі мальтійського хреста, інші елементи намогильної споруди прямокутної форми виготовляються з природного каменю, завтовшки не менш як 30 сантиметрів. На лицьовій поверхні пам`ятника карбується портрет загиблого (померлого) виготовлений з фото-скла чорно-білих кольорів, дата його народження і смерті, прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), військове звання, а також за бажанням виконавця волевиявлення загиблого (померлого) або особи, яка зобов`язалася його поховати, можуть карбуватися за наявності, нагороди. Самостійне встановлення будь-яких інших намогильних споруд на території Пантеону Героїв Тернополя заборонено.
Отож, вказане Положення встановлює уніфікованість до могил та намогильних споруд, які розташовуються на території Пантеону Героїв Тернополя, оскільки ним передбачено розмір могили та затверджено зразок і розміри намогильної споруди.
Прийняттю цього Положення передувало обговорення сім`ями загиблих однаковості намогильних споруд у месенджері «Viber», що було підтверджено показами свідків, а щодо загальної концепції Пантеону Героїв Тернополя, то представниками органу місцевого самоврядування, безпосередньо міським головою, за участі начальника СКП «Ритуальна служба» ТМР, з сім`ями загиблих проводилися збори, про що надано протокол № 1 від 23 лютого 2023 року, протокол № 2 від 18 травня 2023 року та протокол № 3 від 15 серпня 2023 року.
Позивач ОСОБА_14 брав участь не у всіх обговореннях, але був обізнаний про ці збори, однак заперечував однаковість намогильної споруди, оскільки родина ОСОБА_43 замовила намогильну споруду індивідуального зразка, як і покликався на невідповідність розмірів земельної ділянки, яка була виділена під могилу полеглого ОСОБА_16 .
ОСОБА_14 , на час вирішення виниклого спору, є користувачем місця поховання сина ОСОБА_16 , оскільки володіє свідоцтвом про смерть похованого і свідоцтвом про поховання, що узгоджується зі змістом ст. ст. 2, 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу». Однак, особою, яка здійснила перше поховання є ОСОБА_20 , який отримував свідоцтво про поховання.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, у жовтні 2023 року родина ОСОБА_18 розпочала встановлення намогильної споруди індивідуального замовлення, що не відповідало змісту Положення про Пантеон Героїв Тернополя, а тому зі сторони СКП «Ритуальна служба» ТМР було вжито заходів, які полягали в проведенні демонтажу гранітних плит основи цієї намогильної споруди, що і спонукало позивача звернутися до суду за захистом своїх прав.
Предметом виниклого спору є ряд вимог, зокрема і визнання незаконними дій СКП «Ритуальна служба» ТМР щодо визначення розміру земельної ділянки, виділеної під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території АДРЕСА_1 та неповідомлення позивачу фактичних розмірів та фактичного місця розташування даної земельної ділянки.
Щодо цієї вимоги, то з урахуванням вже встановлених вище обставин, суд звертає увагу на те, що особа, яка зобов`язалася поховати померлого, а у виниклому спорі особою, яка здійснила перше поховання є ОСОБА_20 , на підставі свідоцтва про смерть мав обов`язок звернутися згідно із статтею 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу» до ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання.
До матеріалів справи надано копію договору-замовлення на організацію та проведення поховання № 419 від 07 жовтня 2022 року щодо поховання померлого ОСОБА_16 на Микулинецькому кладовищі, в графі замовник вказано ОСОБА_20 , проте його підпис у графі, після слова «Замовник», відсутній.
Відсутність підпису вказує на неукладеність цього правочину, однак не спростовує вже встановлених судом обставин про те, що поховання загиблого ОСОБА_16 здійснено 08 жовтня 2022 року на ділянці НОМЕР_33, в одинарній могилі, на Микулинецькому кладовищі, розміщеному в м. Тернополі, про що ОСОБА_20 видано Свідоцтво про поховання від 07 жовтня 2022 року, реєстраційний номер 419. Рішенням органу місцевого самоврядування було погоджено СКП «Ритуальна служба» ТМР використання земельної ділянки площею 0,06 га під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичній операції та померлих внаслідок отриманих поранень в зоні АТО, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у II Світовій війні (сектор 7) на міському кладовищі за адресою АДРЕСА_1 . Наказом начальника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 № 24 від 08 березня 2022 року «Про впорядкування поховання військових» визначено, що здійснення поховання загиблих військових у війні російської федерації проти України проводиться на земельній ділянці площею 0,06 га, виділеній під меморіальний комплекс для одиночних поховань загиблих в Антитерористичних операціях, що знаходиться на базі меморіального комплексу загиблих у 2 світовій війні (сектор 7) на АДРЕСА_1 . Могила ОСОБА_16 розміщена в цьому секторі, між могилами полеглих ОСОБА_6 та ОСОБА_23 , де облаштовується Пантеон Героїв Тернополя, що також підтверджено показами свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_11 . Також відповідно до акту № 39 для надання послуг на поховання померлих осіб, які загинули в бойових діях у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України за жовтень 2022 року ( ОСОБА_16 ), складеного між начальником СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22 (Виконавець) та начальником УЖКГБ та Е О. Соколовським (Замовник) 24 жовтня 2022 року, Виконавцем було надано послуги на суму 6 851,00 грн, що включає послуги по викопці могили, послуги авто катафалка, прапор України, тимчасовий пам`ятний знак, флагшток.
Отож, ОСОБА_14 обізнаний про місце поховання полеглого сина ОСОБА_16 , як і про розміри земельної ділянки та могили, яка надається під одинарне поховання, про що зазначено і у змісті позову, однак не погоджується з ними.
Так, 15 листопада 2023 року СКП «Ритуальна служба» ТМР здійснено закупівлю без використання електронної системи. Переможцем аукціону є ФОП ОСОБА_26 , а предметом закупівлі - розроблення проектної документації стадії «Ескізний проект» по об`єкту: «Облаштування кладовища «Пантеон Гроїв м. Тернополя«» з будівництвом каплиці по вул. Микулинцька м. Тернопіль. Нове будівництво». Строк виконання робіт чи надання послуг: 15 листопада 2023 року - 16 грудня 2023 року, ціна - 78 623,00 грн.
15 листопада 2023 року між СКП «Ритуальна служба» ТМР та ФОП ОСОБА_26 укладено договір на розроблення проектної документації стадії «Ескізний проект» по об`єкту: «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв м. Тернополя«» з будівництвом каплиці по вул. Микулинецька м. Тернопіль. Нове будівництво». Склад та обсяг робіт, що є предметом цього Договору, визначені в Завданні на проектування (Додаток 1, який є невід`ємною частиною цього Договору).
Суд звертає увагу, що розробка ескізного проекту є одним з етапів виготовлення проектної документації на який-небудь об`єкт (будинок, багатоповерхова будівля, склад, інше). Цей документ необхідний для опрацювання та узгодження із замовником зовнішнього вигляду споруди, її майбутнього планування, технічних параметрів, функціонального призначення, розташування на ділянці.
Саме ескізне проектування дає уявлення про те, які підготовчі роботи будуть потрібні, як будуть пролягати основні мережі, де будуть проходити доріжки. На підставі цього документа в подальшому розробляється пакет робочої технічної документації.
Даний документ є спрощеним варіантом цілого комплекту проектної документації, який пояснює загальну концепцію будівлі і містить інформацію про процес будівництв
Ескізний проект є попередньою стадією проектування, розробляється для визначення попередніх містобудівних, архітектурних, художніх та функціональних рішень об`єкта, техніко-економічних показників.
За змістом ДБН А.2.2-3-2014 19 Додаток Г (довідковий) СКЛАД ЕСКІЗНОГО ПРОЕКТУ (ЕП) Г.1. Загальні положення 1. Вихідні дані для проектування. 2. Коротка характеристика об`єкта. 3. Дані інженерних вишукувань. 4. Відомості про черговість будівництва та пускові комплекси. 5. Визначення вимог до містобудівних рішень. 6. Доступність об`єкту для маломобільних груп населення. 7. Основні техніко-економічні показники. 8. Кошторисна документація, склад, обсяг та зміст якої визначається відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1. 9. Розрахунок класу наслідків (відповідальності) та категорії складності відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.2-16. Г.2. Основні креслення 1. Ситуаційний план у масштабі 1:2 000 або 1:5 000. 2. Схема генерального плану у масштабі 1:500 або 1:1 000. 3. Схема транспортно-пішохідних зв`язків (за необхідністю). 4. Плани поверхів, фасади, розрізи будинків та споруд. 5. За завданням замовника принципові схеми улаштування інженерного.
З наведеного слідує, що розроблення проектної документації стадії «Ескізний проект» по об`єкту: «Облаштування кладовища «Пантеон Гроїв м. Тернополя«» з будівництвом каплиці по АДРЕСА_4 . Нове будівництво» є однією із стадій проектування, а не остаточною робочою документацією. На стадії «Ескізний проект» можуть вноситися зміни та корегуватися раніше погоджені рішення. Ескізний проект тільки після погодження та затвердження є підставою для розробки наступної стадії проектування.
Зі змісту обмірних креслень існуючих військових поховань, виконаних ФОП ОСОБА_26 , вбачається в якій спосіб будуть розміщені одинарні могили полеглих захисників на Пантеоні Героїв Тернополя, їх розміри у відповідному масштабі.
Наведена судом інформація надавалася стороною позивача, що також спростовує доводи ОСОБА_14 в цій частині позовних вимог.
З приводу вимоги ОСОБА_14 про визнання незаконними дій СКП «Ритуальна служба» ТМР
щодо встановлення намогильних споруд на земельній ділянці, виділеній під могилу одинарного поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території міського АДРЕСА_1 ) без згоди його близьких родичів, то в цій частині вимог право позивача не є порушене, оскільки відповідач не вчиняв дій на які покликається позивач. Натомість, як було встановлено судом та описано вище, у жовтні 2023 року родина ОСОБА_18 розпочала встановлення намогильної споруди індивідуального замовлення, що не відповідало змісту Положення про Пантеон героїв Тернополя, а тому зі сторони СКП «Ритуальна служба» ТМР було вжито заходів, які полягали в проведенні демонтажу гранітних плит основи цієї намогильної споруди.
Щодо вимоги позивача про визнання незаконними дій СКП «Ритуальна служба» ТМР в частині вчинення йому та членам його сім`ї перешкод щодо встановлення намогильних споруд на земельній ділянці, виділеній під могилу одинарного поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території міського АДРЕСА_1 ), то суд звертає увагу на наступне.
Згідно з п. 2.13 Порядку утримання кладовищ № 193, на що суд покликався вище, на могилах (місцях родинного поховання), у межах наданої земельної ділянки, можуть установлюватися намогильні споруди та елементи благоустрою могили. Для установлення намогильної споруди до ритуальної служби або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради подаються такі документи: оригінал свідоцтва про смерть похованого; свідоцтво про поховання або в разі його відсутності письмову згоду користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання) на встановлення намогильної споруди; документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації; реквізити виконавця намогильної споруди.
Таке звернення ОСОБА_14 до відповідача не надходило, суд цього не встановив, а покликання сторони позивача на те, що відповідач в особі керівника СКП «Ритуальна служба» ТМР ОСОБА_22. був обізнаний про встановлення родиною ОСОБА_18 намогильної споруди індивідуального зразка через спілкування в телефонному режимі чи месенджери не відповідає змісту Порядку. Крім того, Положення про Пантеон Героїв Тернополя встановлює уніфікованість до могил та намогильних споруд, які розташовуються на території Пантеону Героїв Тернополя, облаштування якого триває і на час розгляду справи, оскільки ним передбачено розмір могили та затверджено зразок і розміри намогильної споруди. Відтак, підстав вважати незаконними дії відповідача в цій частині позовних вимог, немає.
Позовні вимоги ОСОБА_14 , а саме: зобов`язати СКП «Ритуальна служба» ТМР надати інформацію (з точним визначенням) про фактичне місце поховання та фактичні розміри земельної ділянки, виділеної під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 станом на дату його поховання ІНФОРМАЦІЯ_1 ; не чинити перешкод позивачу та членам його сім`ї у встановленні намогильної споруди індивідуального замовлення на могилі загиблого ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у межах фактично виділеної під його поховання земельної ділянки на території міського кладовища Микулинецького за адресою: АДРЕСА_1 , є похідними від вже вирішених судом вище вимог про визнання незаконними дій відповідача, яким суд надав аналіз та встановив відсутність порушеного права позивача. Суд не здобув доказів, що СКП «Ритуальна служба» ТМР діяло незаконно, а тому відсутні підстави зобов`язувати відповідача до вчинення дій, про які просить позивач.
Відповідно до частини 1, пункту 2 частини 2 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача.
Таким чином, судовий збір за розгляд справи в суді першої інстанції слід покласти на ОСОБА_14 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_14 до спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Тернопільської міської ради, треті особа без самостійних вимог на предмет спору: виконавчий комітет Тернопільської міської ради, Український інститут національної пам`яті, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_13 про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_14 , РНОКПП: НОМЕР_19 , адреса місця проживання: АДРЕСА_8 .
Відповідач: спеціалізоване комунальне підприємство «Ритуальна служба» Тернопільської міської ради, код ЄДРПОУ: 03353302, адреса місцезнаходження: вул. Микулинецька, буд. 27, м. Тернопіль, 46008, rutyal.te@ukr.net.
Треті особа без самостійних вимог на предмет спору:
Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, код ЄДРПОУ: 04058344, адреса місцезнаходження: вул. Листопадова, буд. 5, м. Тернопіль, 46001, E-mail: ternopil_rada@ukr.net;
Український інститут національної пам`яті, код ЄДРПОУ: 39389301,місцезнаходження: вул. Липська, буд. 16, м. Київ, 01021, E-mail: uinp@memory.gov.ua;
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, код ЄДРПОУ 39924774, адреса місцезнаходження: вул. Б. Грінченка, буд. 1, м. Київ, 01001, E-mail: info@dpss.gov.ua;
ОСОБА_5 , РНОКПП: НОМЕР_20 , адреса місця проживання: АДРЕСА_9 ;
ОСОБА_6 , РНОКПП: НОМЕР_21 , адреса місця проживання: АДРЕСА_10 ;
ОСОБА_7 , РНОКПП: НОМЕР_22 , адреса місця проживання: АДРЕСА_11 ;
ОСОБА_8 , РНОКПП: НОМЕР_23 , адреса місця проживання: АДРЕСА_12 ;
ОСОБА_9 , РНОКПП: НОМЕР_24 , адреса місця проживання: АДРЕСА_13 ;
ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_25 , адреса місця проживання: АДРЕСА_14 ;
ОСОБА_10 , РНОКПП: НОМЕР_26 , адреса місця проживання: АДРЕСА_15 ;
ОСОБА_11 , РНОКПП: НОМЕР_27 , адреса місця проживання: АДРЕСА_16 ;
ОСОБА_12 , РНОКПП: НОМЕР_28 , адреса місця проживання: АДРЕСА_17 ;
ОСОБА_15 , РНОКПП: НОМЕР_29 , адреса місця проживання: АДРЕСА_18 ;
ОСОБА_4 , РНОКПП: НОМЕР_30 , адреса місця проживання: АДРЕСА_19 ;
ОСОБА_13 , РНОКПП: НОМЕР_31 , адреса місця проживання: АДРЕСА_20 .
Повний текст рішення суду було складено 28 жовтня 2024 року.
Головуючий-суддя О. Герчаківська
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123030583 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні