Справа № 521/15355/24
Номер провадження № 2-о/521/562/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого - судді Громіка Д.Д.,
при секретарі - Котигорох Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю заінтересованих осіб: Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Очаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області, про встановлення факту неправильності запису в актовому записі про народження, -
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси, звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із заявою про встановлення факту неправильності запису в актовому записі про народження та просили встановити факт неправильності запису в актовому записі про народження ОСОБА_2 , складеному 05.08.1989 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Очаківського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області, де в графі «народилась» помилково зазначено місяць народження «липень» замість правильного «червень» та помилково вказано дату актового запису замість правильної дати 4 серпня, вказано помилково 5 серпня.
У своїй заяві заявники зазначають, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Очаків, Миколаївської області, Україна. 01.07.2005 року на підставі зазначеного свідоцтва про народження ОСОБА_2 отримала паспорт громадянина України на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В зв`язку з початком бойових дій на території України 24.02.2022 року було введено воєнний стан, який неодноразово було подовжено, ОСОБА_2 виїхала за кордон та зараз знаходиться поза межами України. З метою зареєструвати шлюб за місцем перебування, було потрібно надати свідоцтво про народження, видане незалежною Україною - замість наявного свідоцтва про народження виданого у 1989 році УРСР. Для отримання свідоцтва нового зразку ОСОБА_2 звернулася до ВДРАЦС Очаківського міського управління юстиції Миколаївської області. 22.10.2022 року було видано нове свідоцтво про народження (повторно),серія НОМЕР_1 , замість первісного свідоцтва про народження. В отриманому ПОВТОРНО свідоцтві про народження помилково вказано місяць народження липень, замість правильного червень, а також помилково вказано дату актового запису замість правильної 4 серпня вказано помилково 5 серпня. Для виправлення помилки - внесення зміни до актового запису цивільного стану, ОСОБА_2 звернулася до Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану - з метою виправити помилково записаний місяць її народження липень на правильний червень. 23.07.2024 року Малиновським ВДРАЦС м. Одеси ОСОБА_2 було відмовлено у внесенні змін. Малиновським ВДРАЦС було надано Висновок, яким відмовлено у виправлені помилково записаного місяця народження липень на правильний червень у актовому запису про народження № 224 від 05.08.1989 року, ОСОБА_2 було роз`яснено, щодо можливості оскарження у судовому порядку Висновку про внесення змін до актового запису. Іншої можливості захистити свої інтереси, окрім як звернутися до суду з метою виправити помилки у актовому запису заявник не має, а тому вимушена звернутись до суду із вказаною заявою.
Ухвалою суду від 25 вересня 2024 року було відкрито провадження в порядку окремого провадження.
Заявники, в судове засідання не з`явились, однак надали до суду заяви, згідно яких підтримали подану заяву в повному обсязі, просили суд її задовольнити та провести розгляд справи за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, також вказали, що проти задоволення заяви не заперечують.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку про можливість задоволення заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та встановити відповідні факти.
Згідно ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до п. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Очаків Миколаївської області, Україна, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 у якому 04.08.1989 року зроблено відповідний актовий запис № 224.
01.07.2005 року на підставі свідоцтва про народження ОСОБА_2 отримала паспорт громадянина України, що підтверджується копією заяви про видачу паспорту громадянина України до Хмельницького ВС Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В зв`язку з початком бойових дій на території України 24.02.2022 року було введено воєнний стан, який неодноразово було подовжено, у зв`язку з чим ОСОБА_2 виїхала за кордон, де і знаходиться по теперішній час.
З метою реєстрації шлюбу за місцем перебування, ОСОБА_2 для отримання свідоцтва про народження нового зразку звернулася до ВДРАЦС Очаківського міського управління юстиції Миколаївської області.
22.10.2022 року ОСОБА_2 було видано нове свідоцтво про народження (повторно), серія НОМЕР_1 , замість первісного свідоцтва про народження.
У повторно виданому свідоцтві про народження помилково вказано місяць народження ОСОБА_2 , а саме замість правильного місяця народження «червень», помилково вказано «липень».
Крім цього у зазначеному свідоцтві про народження також помилково зазначено дату складання актового запису, а саме замість правильної «4 серпня», помилково зазначено «5 серпня».
Для виправлення помилки - внесення зміни до актового запису цивільного стану, ОСОБА_2 звернулася до Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану - з метою виправити помилково записаний місяць її народження липень на правильний червень.
23.07.2024 року Малиновським ВДРАЦС м. Одеси ОСОБА_2 було відмовлено у внесенні змін та Малиновським ВДРАЦС було надано Висновок - яким відмовлено у виправлені помилково записаного місяця народження липень на правильний червень у актовому запису про народження № 224 від 05.08.1989 року, а також роз`яснено, щодо можливості оскарження у судовому порядку Висновку про внесення змін до актового запису.
Факт того, що при повторній видачі свідоцтва про народження ОСОБА_2 було допущено помилки у зазначені місяця народження заявника та у зазначенні дати складання актового запису підтверджується наступним:
В 2007 році в зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміну прізвища з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , було отримано новий паспорт, що підтверджується копією заяви про видачу паспорту громадянина України до Хмельницького ВС Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того у заяві є посилання на свідоцтво про народженням в якому вказані правильні дати народження та дата складання актового запису.
В 2014 році в зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміну прізвища на з ОСОБА_1 на ОСОБА_2 , було отримано новий паспорт, що підтверджується копією заяви про видачу паспорту громадянина України до Малиновського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області, на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
- Первинним свідоцтвом про народження, виданого 04 серпня 1989 року, відділом ЗАГС Миколаївської області, Очаківського РВК;
- Паспортом громадянина України, виданим 25.11.2020 року.
-Довідкою від 02.12.2020 року про внесення відомостей до ЄДДР про реєстрацію за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
-Довідкою з закладу дошкільної освіти «Сонечко» Очаківської міської ради, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відвідувала заклад з 1993 року по 1996 рік.
-Додатком до диплому МГУ від 30.06.2023 року, виданим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2
-Додатком до диплому бакалавра НОМЕР_4 Одеської національної академії харчових технологій, виданий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
-Додатоком до диплому магістра НОМЕР_3 Одеської національної академії харчових технологій виданим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до абз. 4 п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року N 12 "Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Наведений у ст. 273 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Так, відповідно до ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Відповідно до ст.22 вказаного Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Згідно пп. 2.13.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.1.15, 2.16.7, 2.18 Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актовому записі цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Крім того, відповідно до ч.6 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), які містяться у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 07.07.1995 року «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», питання про встановлення неправильності в актовому записі суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Судам належить враховувати, що реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Крім цього Закону, порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється Правилами, які затверджуються Міністерством юстиції України.
Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
З такими заявами до суду можуть звертатися особи, щодо яких складено актовий запис; батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники - щодо актових записів, які стосуються неповнолітніх дітей, а у передбачених законодавством випадках і самі неповнолітні; опікуни громадян, визнаних судом недієздатними, а щодо актових записів померлих - особи, які входять до кола їх спадкоємців.
При цьому згідно роз`яснень наданих судам, що в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв`язку з усиновленням (удочерінням), а також у разі запису усиновителів батьками усиновленого; при зміні прізвища одного з подружжя або дитини у зв`язку з розірванням шлюбу або визнанням шлюбу недійсним; якщо прізвище, ім`я та по батькові зазначені без урахування національних традицій; якщо при реєстрації народження дитини їй дане прізвище або ім`я без урахування бажання батьків або одного з них, а також у зв`язку зі зміною статі).
Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.
Виходячи з того, що рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги заявників обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 315-319 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю заінтересованих осіб: Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Очаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області, про встановлення факту неправильності запису в актовому записі про народження - задовольнити.
Встановити факт неправильності запису в актовому записі про народження ОСОБА_2 , складеному 05.08.1989 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Очаківського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області, де в графі «народилась» помилково зазначено місяць народження «липень» замість правильного «червень» та помилково вказано дату актового запису замість правильної дати «4 серпня», вказано помилково «5 серпня».
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складення повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 12.11.2024 року.
Суддя: Д.Д. Громік
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123030966 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Громік Д. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні