Постанова
від 05.11.2024 по справі 909/1083/23
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" листопада 2024 р. Справа №909/1083/23

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддяО.В. Зварич

суддіІ.Б. Малех

І.Ю. Панова,

секретар судового засідання Р.А. Пишна,

розглянув в судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" б/н від 09.07.2024 року (вх. №01-05/1949/24 від 09.07.2024 року)

на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2024 року (суддя І.М. Скапровська; повний текст рішення складено 21.06.2024 року)

у справі № 909/1083/23

за позовом: Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (надалі АТ "НАЕК "Енергоатом") в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" АТ "НАЕК "Енергоатом"

до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд"</a> (надалі ТзОВ "Прикарпатенерготрейд")

про стягнення 56044736,08 грн,

за участю:

від позивача (в режимі відеоконференції): Слівінська Н.І. (самопредставництво юридичної особи);

від відповідача (в режимі відеоконференції): Дмитрук О.І. адвокат (довіреність від 12.12.2023 року),

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

01.12.2023 АТ "НАЕК "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" АТ "НАЕК "Енергоатом" звернулось до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТзОВ "Прикарпатенерготрейд" про стягнення 56044736,08 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, всупереч умовам договору купівлі-продажу електричної енергії №65-150-SD-21-00431 від 24.09.2021, додаткових угод до вказаного договору № 6-26, ст. ст. 526, 530, 610, 625 ЦК України, якими обумовлено обов`язок сторін договору виконувати зобов`язання належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, ГК України, порушив, починаючи з березня 2022 по жовтень 2023 року включно, строки оплати електричної енергії, відповідно, в силу висновку викладеного ВС у постанові від 16.01.2019, що винесена у справі №373/2054/16-ц та вимогам ст. 625 ЦК України, позивач нарахував заявлені до стягнення 3% річних і інфляційних втрат, які мають компенсаційний характер, а не штрафний, оскільки є способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у отриманні компенсації від боржника.

Короткий зміст оскарженого рішення суду першої інстанції

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2024 року у справі № 909/1083/23 у позові відмовлено.

В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що при особливостях даних правовідносин, задоволення позову про стягнення інфляційних і річних у розмірі понад 50 млн. грн не буде відповідати меті задля досягнення якої був визначений урядом зміст і обсяг спеціальних обов`язків, що покладені на учасників справи, як учасників ринку електричної енергії.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Позивач подав апеляційну скаргу, в якій не погоджується з рішенням суду першої інстанції. Вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі. Зазначає, що судом встановлено, що електрична енергія, куплена за договором у період з березня 2022 року по жовтень 2023 року, оплачена відповідачем не у порядку обумовленому договором. Вказує на те, що нездійснення оплати у визначені договором строки свідчить про те, що відповідач не передав позивачу, утримав у себе належні до сплати продавцю грошові кошти, тобто безпідставно користувався чужими грошовими коштами. Зазначає, що висновок суду про наявність «ланок» у системі спеціальних обов`язків на ринку електричної енергії, про нормативне закріплення ланцюгу оплат між учасниками системи відносин у рамках виконання спеціальних обов`язків не відповідає встановленим судом обставинам справи, зокрема, щодо допущення відповідачем прострочення оплати за договором. Вважає, що судом у справі № 909/1083/23 неправильно застосовано норми матеріального права, а саме Постанову № 206 та Положення № 148, які не підлягають застосуванню до спірних правовідносин. Стверджує, що висновки суду про відсутність вини відповідача у простроченні виконання зобов`язань по договору, викладені у рішенні, не відповідають обставинам справи, встановленим судом. Просить рішення господарського суду суду Івано-Франківської області від 13.06.2024 року у справі № 909/1083/23 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника, вважає апеляційну скаргу безпідставною, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду законним та обґрунтованим. Зокрема, зазначає, що несвоєчасність платежів зумовлено об`єктивною ситуацією в країні, особливостями функціонування ринку електричної енергії та неналежним виконанням зобов`язань інших учасників ринку електричної енергії перед ТзОВ «Прикарпатенерготрейд». Вважає, що розрахунки між учасниками ринку це розрахунки по ланцюгу, відповідно до якого кошти, отримані від попереднього учасника ринку в ланцюгу, є джерелом оплати наступному учаснику ринку в ланцюгу. В зв`язку з цим, зобов`язання учасника ринку щодо здійснення оплати за договорами, виконуються в межах отриманих коштів по ланцюгу. Вказує на те, що заборгованість перед позивачем утворилася в зв`язку з несвоєчасним отриманням коштів по ланцюгу від Державного підприємства "Гарантований покупець". При цьому, свої обов`язки по оплаті на адресу позивача в межах коштів, отриманих від інших учасників ринку, відповідач виконує в повному обсязі. Відповідач стверджує, що несвоєчасність виконання зобов`язання учасника ринку щодо здійснення оплати за договором утворилася в зв`язку з несвоєчасним отриманням коштів по ланцюгу ПСО від Державного підприємства «Гарантований покупець», тобто виникла не з вини ТзОВ «Прикарпатенерготрейд», а тому відсутні підстави для господарсько-правової відповідальності. Також зазначає, що апелянтом не надано доказів понесення збитків внаслідок порушення відповідачем зобов`язання за договором щодо своєчасної оплати за надані послуги. Зазначає, що заборгованість перед позивачем утворилася у зв`язку з несвоєчасним отриманням коштів по ланцюгу ПСО від ДП «Гарантований покупець». Покликається на лист Торгово-промислової палати 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, який засвідчив форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану в Україні. Просить рішення господарського Івано-Франківської області від 13.06.2024 року у справі № 909/1083/23 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

В судовому засіданні представник позивача просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Представник відповідача просив залишити без змін оскаржене рішення суду першої інстанції, апеляційну скаргу без задоволення.

Розгляд клопотання

25.10.2024 року через систему «Електронний суд» представник відповідача Дмитрук О.І. подав клопотання (вх. №01-05/3027/24 від 25.10.2024 року), в якому просив зупинити провадження у справі 909/1083/23 на час розгляду Верховним Судом справи №916/5214/23, до якого додано контррозрахунок трьох процентів річних та інфляційне збільшення боргу за період 03.2022 року по 10.2023 року за купівлю електроенергії у ДП «Енергоатом».

У запереченні (вх. № 01-04/7196/24 від 25.10.2024 року) представник позивача Слівінська Н.І. просила відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі та долученні до матеріалів справи контррозрахунку розміру трьох процентів річних та інфляційних втрат з тих мотивів, що Верховний Суд переглядав судові рішення першої та апеляційної інстанцій з подібними правовідносинами, а контррозрахунок не був наданий відповідачем як протягом всього часу розгляду справи судом першої інстанції, так і разом із відзивом на апеляційну скаргу, відтак такий контррозрахунок не може бути долучено до матеріалів справи та прийнятий судом до розгляду.

За наслідком розгляду клопотання суд ухвалив відмовити у його задоволенні з таких підстав.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Зі змісту наведеної норми процесуального закону випливає, що нею не передбачено права господарського суду зупиняти провадження у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) колегією суддів Касаційного господарського суду.

Обставини справи

Як видно із наявних у справі копій документів, Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Енергоатом Трейдинг» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (правонаступником якого є АТ "НАЕК "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" АТ "НАЕК "Енергоатом"; продавець) та ТзОВ «Прикарпатенерготрейд» (постачальник універсальних послуг, далі ПУП) уклали договір №65-150-SD-21-00431 купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг від 24.09.2021 року.

Згідно з п. 1.1 договору цей договір уклали у відповідності до Закону України «Про ринок електричної енергії», Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для задоволення потреб побутових споживачів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №483 від 05.06.2019 (зі змінами), далі - Положення про ПСО, та рішення Аукціонного комітету від 21.09.2021.

Відповідно до п. 1.2. договору кожна сторона зобов`язана вжити всіх необхідних заходів, що передбачені Законом України «Про ринок електричної енергії», Кодексі системи передачі, Кодексі системи розподілу, Кодексі комерційного обліку електричної енергії, Правилах ринку та інших нормативно-правових актах для належного виконання своїх зобов`язань за цим договором щодо купівлі-продажу електричної енергії, які, зокрема можуть включати, але не виключно, укладання відповідних договорів, внесення необхідних платежів та гарантій, отримання необхідних дозволів, підтверджень та положень, здійснення відповідних повідомлень, реєстрацію та надання необхідної інформації, впровадження програмного забезпечення тощо.

Пунктом 1.3 договору унормовано, що терміни та поняття, що використовуються у цьому договорі, вживаються у значеннях, наведені у Законі України «Про ринок електричної енергії», Кодексі системи передачі, Кодексі системи розподілу, Кодексі комерційного обліку електричної енергії, Правилах ринку та інших нормативно-правових актах.

Згідно з п. 2.1 договору продавець зобов`язаний продати, а ПУП зобов`язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію (стандартний продукт BASE_M) для постачання побутовим споживачам ПУП.

За змістом п. 2.2 договору обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим договором, є договірними зобов`язаннями щодо відпуску продавцем та відбору ПУП електричної енергії.

За положеннями п. 3.1 договору періодом постачання електричної енергії є календарні дати з 00:00 год першого календарного дня по 24:00 год останнього календарного дня такого періоду (далі період постачання), що зазначаються у додатковій угоді для періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону.

У відповідності до п. 3.3 договору обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим договором, у періоді постачання дорівнює обсягу мінімального споживання електричної енергії побутовими споживачами ПУП за годину в місяці, аналогічному до розрахункового місяця, у попередньому році, зазначається в аукціонному свідоцтві та у додатковій угоді для періоду постачання.

За приписами п. 3.4 договору відпуск/відбір купленої електричної енергії у періоді постачання здійснюється згідно з графіком відпуску/відбору електричної енергії, що є додатком до додаткової угоди для періоду постачання.

Згідно з п. 4.3 договору оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. ПУП оплачує вартість електричної енергії до початку періоду постачання у строки та у розмірі, відповідно до умов додаткової угоди для періоду постачання.

Пунктом 4.4 договору передбачено, що продавець має право в односторонньому порядку зменшити продаж (відпуск) ПУП електричної енергії на обсяг, що відповідає сумі фактично не здійсненої оплати.

Відповідно до п. 4.6 договору оплата за цим договором вважається належним чином здійсненою за умови оплати ПУП за електричну енергію на банківський рахунок продавця, що вказаний продавцем останнім. Датою отримання оплати вважається дата зарахування грошових коштів на банківський рахунок продавця.

Згідно з п. 6.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбаченому цим договором та законодавством України.

Пунктом 6.2 договору встановлено, що у випадку не здійснення (здійснення у неповному обсязі) ПУП будь-якого платежу за цим договором у строк, передбачений додатковою угодою до цього договору, ПУП сплачує продавцю пеню за кожний день прострочення у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на період прострочення, від простроченої суми платежу, без врахування дня фактичної оплати.

У разі наявності у ПУП заборгованості перед продавцем за цим договором, продавець інформує про це гарантованого покупця ( п.6.4 договору).

Згідно п. 9.2 договору у випадку виникнення форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання сторонами своїх зобов`язань, сторони звільняються від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх зобов`язань на час дії зазначених обставин.

Згідно з п. 11.1 цей договір вступає в силу з дати його підписання сторонами (в тому числі кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та діє на період чинності Положення про ПСО. У частині виконання фінансових зобов`язань договір діє до їх повного виконання.

За обставинами даної справи, купівля-продаж електричної енергії за договором в період з березня 2022 року по жовтень 2023 року включно здійснювалась відповідно до укладених між сторонами додаткових угод № 6- 26.

Як видно зі змісту наявних у справі копій додаткових угод №6, №7, №8, №9, №10, №11, №13, №14, №15, №16, №17, №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24, №25, №26, ціна електричної енергії становила в березні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 3 383,70 грн; у квітні 2022 за 1 МВт з ПДВ -3 127,50 грн; в травні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 2 368,25 грн; в червні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 2 670,01 грн; в липні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 2 668,58 грн; в серпні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 2 668,58 грн; у вересні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 2 668,58 грн; в жовтні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 3 065,65 грн; в листопаді за 2022 МВт з ПДВ - 3 436,90 грн; в грудні 2022 за 1 МВт з ПДВ - 3 839,51 грн; в січні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 962,05 грн; в лютому 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 968,03 грн; в березні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 948,71 грн; в квітні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 946,94 грн; в травні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 542,88 грн; в червні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 728,82 грн; в липні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 262,34 грн; в серпні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 414,50 грн; у вересні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 3 468,06 грн; в жовтні 2023 за 1 МВт з ПДВ - 4 155,72 грн.

Згідно з пунктом 6 Додаткових угод для періодів постачання березень 2022 року жовтень 2023 року оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. Для кожного Розрахункового місяця ПУП здійснює оплату за куплену електричну енергію наступним чином:

- за 2 банківські дні до Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 4-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 10-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 16-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 22-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці.

В період з березня 2022 року по жовтень 2023 року Продавець - Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Енергоатом Трейдинг» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» продав, а Покупець - ТзОВ «Прикарпатенерготрейд» купив електричну енергію, що підтверджується копіями актів №602 від 31.03.2022 року, №745 від 30.04.2022 року, №910 від 31.05.2022 року, №1073 від 30.06.2022 року, №1255 від 31.07.2022 року, №1451 від 31.08.2022 року, №1681 від 30.09.2022 року, №1840 від 31.10.2022 року, №2128 від 30.11.2022 року, №2255 від 31.12.2022 року, №18 від 31.01.2023 року, №158 від 28.02.2023 року, №324 від 31.03.2023 року, №481 від 30.04.2023 року, №639 від 31.05.2023 року, №714 від 30.06.2023 року, №820 від 31.07.2023 року, №919 від 31.08.2023 року, №997 від 30.09.2023 року, №1185 від 31.10.2023 року.

Як вбачається з копії Інформаційної довідки про надходження коштів за період з 01.03.2022 року по 31.10.2023 року та копії банківської виписки АТ «Укрексімбанк» за період з 01.03.2022 року по 31.10.2023 року, відповідач здійснював оплату коштів за електричну енергію на рахунок позивача з порушенням строків, встановлених п.6 Додаткових угод до договору.

Прострочення оплати з боку відповідача стало підставою для нарахування позивачем трьох процентів річних, інфляційних втрат та звернення з даним позовом до суду.

Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України унормовано, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За змістом статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У цій справі суд встановив, що Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Енергоатом Трейдинг» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (правонаступником якого є АТ "НАЕК "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" АТ "НАЕК "Енергоатом"; продавець) та ТзОВ «Прикарпатенерготрейд» (постачальник універсальних послуг, далі ПУП) уклали договір №65-150-SD-21-00431 купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг від 24.09.2021 року.

Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до частини 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

У статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що постачальник універсальної послуги визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов`язання щодо надання універсальної послуги.

Відповідно до частини 1 статті 62 Закону України «Про ринок електричної енергії» з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.

Постановою Кабінету Міністрів України №483 від 05.06.2019 року затверджено Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (далі Положення №483).

Відповідно до пункту 1 Положення №483 з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки на учасників ринку відповідно до статті 62 Закону України Про ринок електричної енергії у порядку, передбаченому цим Положенням, тимчасово покладаються спеціальні обов`язки.

Цим Положенням визначено: загальносуспільний інтерес, для забезпечення якого на учасників ринку покладаються спеціальні обов`язки; зміст та обсяг спеціальних обов`язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії згідно з цим Положенням (далі - спеціальні обов`язки); учасників ринку, на яких покладаються спеціальні обов`язки; обсяг прав учасників ринку, на яких покладаються спеціальні обов`язки, необхідних для їх виконання; категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов`язки; територію та строк виконання спеціальних обов`язків; джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається учасникам ринку, на яких покладаються спеціальні обов`язки.

Згідно з пунктом 4 Положення №483 спеціальні обов`язки покладаються на таких учасників ринку електричної енергії: виробників електричної енергії, перелік яких наведено у додатку 1 (далі - виробники); постачальників універсальних послуг; гарантованого покупця; операторів систем розподілу виключно в частині обов`язкового придбання технологічних витрат електричної енергії в порядку та на умовах, визначених цим Положенням; постачальника останньої надії; оператора системи передачі електричної енергії в частині придбання послуги із забезпечення безперебійного функціонування постачальника останньої надії.

Пунктом 5 Положення №483 встановлено, що до спеціальних обов`язків належить:

- постачання електричної енергії побутовим споживачам постачальників універсальних послуг за фіксованими цінами, визначеними у додатку 3;

- надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга постачальників універсальних послуг) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг за примірною формою згідно з додатком 2 і відповідне прийняття та оплата послуг постачальників універсальних послуг гарантованим покупцем;

- надання гарантованим покупцем виробникам послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга гарантованого покупця) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем за примірною формою згідно з додатком 4 і відповідне прийняття та оплата послуг гарантованого покупця виробниками;

- придбання постачальниками універсальних послуг, що діють в торговій зоні об`єднаної енергосистеми України, за результатами проведення електронних аукціонів у акціонерного товариства НАЕК Енергоатом стандартних продуктів BASE_М для постачання побутовим споживачам таких постачальників універсальних послуг в обсязі їх мінімального споживання електричної енергії в торговій зоні об`єднаної енергосистеми України за годину в аналогічному місяці попереднього року за ціною індекс РДН BASE в торговій зоні об`єднаної енергосистеми України (бази) за період М-3, де М - розрахунковий місяць.

Відповідно до пункту 7 Положення №483 виробники зобов`язані: укласти з гарантованим покупцем договори про надання послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем (далі - договір 1); оплачувати своєчасно та у повному обсязі гарантованому покупцю вартість послуги гарантованого покупця.

За вимогами пункту 8 Положення №483 гарантований покупець зобов`язаний: укласти з виробниками договори 1 та з постачальниками універсальних послуг договори про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг (далі - договір 2); оплачувати своєчасно та у повному обсязі постачальникам універсальних послуг вартість надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів за умови відсутності у постачальника універсальних послуг заборгованості перед акціонерним товариством НАЕК Енергоатом за поставлену електричну енергію згідно з пунктом 5 цього Положення.

Згідно із пунктом 9 Положення №483 постачальники універсальних послуг зобов`язані: здійснювати купівлю електричної енергії на електронних аукціонах за двосторонніми договорами, на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку електричної енергії в обсягах, що необхідні для постачання побутовим споживачам.

Пунктом 16 Положення №483 встановлено, що виконання спеціальних обов`язків, передбачених цим Положенням, повинне забезпечувати покриття економічно обґрунтованих витрат учасника ринку на їх виконання. Джерелами фінансування витрат виробників за виконання спеціальних обов`язків є відповідна компенсація, порядок здійснення якої визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України встановлює спеціальний механізм взаємовідносин учасників ринку електричної енергії, у тому числі "виробників електричної енергії", "постачальників універсальних послуг" та "гарантованого покупця", а саме шляхом укладення між ними окремих відповідних договорів у схемі відносин:

- "виробник" - "гарантований покупець" - договір про надання послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем (за формою, наведеною у додатку № 4);

- "гарантований покупець" - "постачальник універсальних послуг" - договір про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг (за формою, наведеною у додатку № 2);

- "виробник" - АТ "НАЕК "Енергоатом" - "постачальник універсальних послуг" - договір щодо придбання за результатами проведення електронних аукціонів стандартних продуктів BASE_М для постачання побутовим споживачам.

Відповідно до частини 1, 4 статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст.

Пунктом 2.1 укладеного між сторонами договору визначено обов`язок продавця продати, а ПУП - купити (прийняти та оплатити) електричну енергію (стандартний продукт BASE_M) для постачання побутовим споживачам ПУП.

За змістом п. 2.2 договору обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим договором, є договірними зобов`язаннями щодо відпуску продавцем та відбору ПУП електричної енергії.

Таким чином, укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу.

Відповідно до частини 1 статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 610 Цивільного кодексу України унормовано, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

На ринку електричної енергії діє Аукціонний комітет з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, який утворений Міністерством енергетики та вугільної промисловості України (пункт 1 наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №272 від 21.06.2019). Метою його діяльності є здійснення моніторингу за проведенням аукціонів щодо дотримання учасниками аукціону та організатором аукціону регламенту аукціону, а також з метою виявлення та запобігання проявам недобросовісної конкуренції і забезпечення відповідності порядку організації та проведення аукціонів вимогам ринку електричної енергії (пункт 6 Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, затвердженого постановою КМУ №499 від 05.06.2019 "Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та Порядку відбору організаторів електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами").

Аукціонний комітет з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами 21.09.2021 прийняв рішення, оформлене протоколом № 28, про затвердження Примірного договору купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг (пункт 1 рішення).

У цій справі судом встановлено, що умови укладеного договору №65-150-SD-21-00431 співпадають з умовами Примірного договору, що вказує на досягнення між сторонами згоди, при його укладенні, стосовно усіх наявних істотних умов, передбачених примірним договором.

Проаналізувавши вищеописані норми, примірний договір та встановлені обставини колегія суддів приходить до висновку, що ані умови Примірних договорів, ані умови наведених договорів не містять договірних умов щодо джерел коштів, які приймають участь у ланцюгу фінансових зобов`язань учасників ринку електричної енергії при виконанні спеціальних обов`язків за наведеним Положенням з метою дотримання відповідної синхронності руху коштів. Тобто, вони не містять вказівки на те, що при виконанні договірних зобов`язань сторони використовують лише ті кошти, які надійшли від попереднього їх платника у ланцюгу взаємних розрахунків.

Враховуючи правову природу укладеного між сторонами договору ТзОВ "Прикарпатенерготрейд" як сторона договору зобов`язана сплачувати вартість отриманої електричної енергії незалежно від джерела надходження коштів та без огляду на їх надходження від попереднього учасника у ланцюгу взаємних розрахунків, а відтак посилання відповідача на те, що заборгованість утворилася у зв`язку з несвоєчасним отриманням коштів від ДП «Гарантований покупець», суд оцінює критично.

Колегія суддів вважає помилковим покликання суду першої інстанції, в обгрунтування мотивів відмови у задоволенні позову, на Положення, затверджене Наказом Міністерства енергетики України №148 від 13.04.2022 (що втратив чинність), та постанову Кабінету Міністрів №206 від 05.03.2022 року, згідно з якою до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) і забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій).

Питання, які врегульовані зазначеними нормативними актами, не входять до предмета доказування у справі №909/1083/23, оскільки предметом спору в цій справі є правовідносини, які виникли між позивачем як виробником електричної енергії та відповідачем як постачальником універсальних послуг за договором купівлі-продажу електричної енергії, які не регулюються вказаними нормативними актами.

Стосовно форс-мажорних обставин.

Відповідач посилається на лист Торгово-промислової палати 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, який засвідчив форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану в Україні.

Відповідно до частини 2 статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Частиною 3 статті 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» унормовано, що торгово-промислова палата України: засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Сторона, яка посилається на форс-мажорні обставини, як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.

Наведену правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 26.05.2020 у справі № 918/289/19, від 17.12.2020 у справі № 913/785/17, від 30.11.2021 у справі №913/785/17, від 07.06.2023 у справі №906/540/22.

З аналізу наявних у справі № 909/1083/23 доказів, а саме копії Інформаційної довідки про надходження коштів за період з 01.03.2022 року по 31.10.2023 року та копії банківської виписки АТ «Укрексімбанк» за період з 01.03.2022 року по 31.10.2023 року, судом встановлено факт прострочення відповідачем виконання договірного зобов`язання по оплаті електричної енергії, чого не заперечує й сам відповідач.

За таких обставин, суд виснує, що відповідач взяті на себе зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати вартості отриманої електричної енергії за зобов`язаннями березня 2022 року - жовтня 2023 року по договору №65-150-SD-21-00431 від 24.09.2021 року не виконав, чим порушив договірні умови та вищенаведені положення законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Відтак, колегія суддів констатує, що у позивача були правові підстави для застосування положень частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України та нарахування відповідачу встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми.

Відповідно до поданого позивачем розрахунку за період з березня 2022 року по жовтень 2023 року нараховано інфляційні втрати у розмірі: 45268279,36 грн. та три проценти річних у розмірі 10776456,72 грн.

Суд, перевіривши розрахунок сум інфляційних втрат та 3% річних, вважає його арифметично вірним, обґрунтованим та здійсненим відповідно до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних втрат у розмірі 45268279,36 грн. та три проценти річних у розмірі 10776456,72 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, чого помилково не врахував суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення.

Стосовно доданого до клопотання (вх. №01-05/3027/24 від 25.10.2024 року) контррозрахунку колегія суддів зазначає, що такий не був наданий відповідачем до суду першої інстанції, відповідач не надавав його разом із відзивом на апеляційну скаргу, відтак такий контррозрахунок не може бути прийнятий судом на стадії розгляду апеляційної скарги по суті, в силу положень ст.165, 263 ГПК України.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Згідно з положеннями частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За приписами частин 1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез`ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Підсумовуючи вищевказане, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити, оскаржуване судове рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Судові витрати

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись, ст. ст. 86, 197, 269, 270, 275, 277, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" б/н від 09.07.2024 року (вх. №01-05/1949/24 від 09.07.2024 року) задовольнити.

Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2024 року у справі № 909/1083/23 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд"</a> (76019, м. Івано-Франківськ, вул. Надрічна, 4-Б, код ЄДРПОУ 42129720) на користь Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ. Вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 42041573) 10776456,72 грн. три проценти річних, 45268279,36 грн. інфляційні втрати.

Судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покласти на відповідача.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд"</a> (76019, м. Івано-Франківськ, вул. Надрічна, 4-Б, код ЄДРПОУ 42129720) на користь Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом -Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ. Вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 42041573) 672536,83 грн. судового збору за розгляд позовної заяви та 807044,20 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Справу повернути в господарський суд Івано-Франківської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.

Головуючий суддя О.В. Зварич

СуддяІ.Б. Малех

СуддяІ.Ю. Панова

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123031675
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/1083/23

Ухвала від 22.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Ухвала від 16.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Ухвала від 17.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Постанова від 05.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 26.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 19.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 16.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 25.07.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні