Рішення
від 11.11.2024 по справі 914/2167/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2024 Справа № 914/2167/24

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Коссака С.М. здійснив у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін та без проведення судового засідання розгляд справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Агротрейд-Рівне, м. Рівне

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест, с. Бердихів, Яворівський р-н, Львівська обл.

про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Товариства з обмеженою відповідальністю Агротрейд-Рівне, м. Рівне до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест, с. Бердихів, Яворівський р-н, Львівська обл. про стягнення 402 888,32грн. заборгованості. Також у прохальній частині позовної заяви позивач просить стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 4834,66грн., який обраховано із застосуванням коефіцієнту 0,8 та повідомляє суд, що орієнтовний розмір витрат позивача на правничу допомогу складає 19 000,00грн. Представник позивача у прохальній частині позовної заяви просить суд розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 10.09.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та постановлено, що розгляд справи по суті починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі 10.10.2024 року, встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень. Зокрема, відповідачу встановлено строк у 15 календарних днів з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов.

Ухвалу про відкриття провадження у справі доставлена учасникам справи до електронних кабінетів позивача та його уповноваженого представника та відповідачу.

Відповідно ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З урахуванням вищевикладеного та приймаючи до уваги те, що з моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, доказів тощо, суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи по суті заявлених вимог.

При цьому суд зазначає, що 25.09.2024 року представником відповідача подано через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву за вх.№ 23370/24, в якому представник заперечує проти заявленого орієнтовного розміру витрат на правничу допомогу позивача, вважає його безпідставним та не підтвердженим доказами.

За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою суду про відкриття провадження у даній справі подав до суду відзиву на позов, справа може бути розглянута за наявними у ній документами з урахуванням поданого відзиву відповідача.

Зважаючи на вказане, суд вважає за можливе ухвалити рішення у справі.

Аргументи позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов укладеного між сторонами договору поставки №17/06/24 (далі Договір), відповідно до п. 1.1. цього Договору Постачальник зобов`язується поставити у власність Покупця Товар, асортимент та ціна якого визначається у рахунку-фактурі, та/або видатковій накладній на Товар, та/або Специфікації, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити замовлений Товар, позивачем поставлено відповідачу товар на загальну суму 4 732 888,32грн., що також підтверджується видатковими накладними, які додано до позовної заяви.

Позивач стверджує, що Товариством з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест проведено часткову оплату поставленого товару в розмірі 4 330 000,00 грн., таким чином залишок заборгованості за поставлений товар становить 402 888,32 грн., яку просить стягнути з відповідача на користь позивача.

Також у прохальній частині позовної заяви позивач просить стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 4834,66грн., який обраховано із застосуванням коефіцієнту 0,8 та повідомляє суд, що орієнтовний розмір витрат позивача на правничу допомогу складає 19 000,00грн.

Аргументи відповідача.

25.09.2024 року представником відповідача подано через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву за вх.№ 23370/24, в якому представник відповідача заперечує проти заявленого орієнтовного розміру витрат на правничу допомогу позивача, вважає його безпідставним та не підтвердженим доказами. Проти заявленої суми боргу представник відповідача у поданому відзиві не заперечує.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

17 червня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Агротрейд-Рівне (Постачальник) та Товариства з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест (Покупець) укладено договір поставки №17/06/24 (далі Договір), відповідно до п. 1.1. цього Договору Постачальник зобов`язується поставити у власність Покупця Товар, асортимент та ціна якого визначається у рахунку-фактурі, та/або видатковій накладній на Товар, та/або Специфікації, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити замовлений Товар.

Відповідно до п. 5.1. Договору вартість одиниці товару та всього товару, який постачається, вказані у попередньо виставленому рахунку-фактурі, який передається в письмовій формі на факс чи електронну пошту Покупця та встановлюється в національній валюті України.

Згідно п. 5.2. Договору сторони узгоджують, що оплата вартості товару здійснюється у наступному порядку: оплату у розмірі 86% від вартості партії товару Покупець сплачує Постачальнику не пізніше 3 (трьох) днів з моменту відвантаження товару, 14% від вартості партії товару Покупець сплачує Постачальнику після реєстрації Постачальником податкової накладної на поставлений товар та отримання оригінальних примірників видаткової накладної та товарно-транспортної накладної на поставлений товар, якщо інше не встановлене в Специфікації до Договору.

На виконання умов Договору Товариство з обмеженою відповідальністю Агротрейд-Рівне здійснило поставку Товариству з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест сої в кількості 253,37 тонн, загальною вартістю 4 732 888,32 грн., що підтверджується: видатковою накладною №176 від 18 червня 2024 року на суму 486 387,04грн., видатковою накладною №177 від 19 червня 2024 року на суму 1 458 413,10грн., видатковою накладною №179 від 20 червня 2024 року на суму 464 695,03грн., видатковою накладною №180 від 21 червня 2024 року на суму 422 725,00грн. та видатковою накладною №188 від 26 червня 2024 року на суму 1 900 668,15грн. Додані видаткові накладні підписані обома сторонами та скріплені печатками обох юридичних осіб позивача та відповідача.

Відповідно до матеріалів справи, постачання товару підтверджується підписаними між сторонами товарно-транспортними накладними, які додані до позовної заяви.

Також позивачем проведено реєстрацію податкових накладних на поставлені партії товару, що підтверджується доданими податковими накладними та квитанцією про їх реєстрацію.

Позивач стверджує, що відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест проведено часткову оплату поставленого товару в розмірі 4 330 000,00 грн., оплату якої представник відповідача не заперечує.

Таким чином, заборгованість за поставлений товар становить 402 888,32 грн., що також підтверджується актом звірки взаємних розрахунків станом на 14 серпня 2024 року, який надісланий відповідачу разом з позовною заявою, який відповідач не заперечив.

З урахуванням викладеного, оскільки відповідачем не виконано свої зобов`язання щодо повної оплати вартості поставленого товару згідно договору, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості в сумі 402 888,32грн.

Норми права та висновки суду.

Предметом доказування є встановлення факту неналежного виконання зобовязань в частині оплати за поставку товару.

Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

Частинами першою та другою статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно з ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього грошову суму.

Відповідно до ч.1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Частина 1 статті 693 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу.

Відповідно до частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу положень статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Судом встановлено, що відбулося здійснення поставки та прийняття товару на загальну суму 4 732 888,32 грн., що підтверджується: видатковою накладною №176 від 18 червня 2024 року на суму 486 387,04грн., видатковою накладною №177 від 19 червня 2024 року на суму 1 458 413,10грн., видатковою накладною №179 від 20 червня 2024 року на суму 464 695,03грн., видатковою накладною №180 від 21 червня 2024 року на суму 422 725,00грн. та видатковою накладною №188 від 26 червня 2024 року на суму 1 900 668,15грн., які підписані обома сторонами та скріплені печатками обох юридичних осіб.

Відповідно до частин першої та другої статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 664 ЦК України передбачено, що обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це.

Отже, двосторонній характер договору поставки зумовлює взаємне виникнення у кожної зі сторін прав та обов`язків. З укладенням такого договору постачальник бере на себе обов`язок передати у власність покупця товар належної якості і водночас набуває права вимагати його оплати, а покупець зі свого боку набуває права вимагати від постачальника передачі цього товару та зобов`язаний здійснити оплату.

Відповідно до матеріалів справи, факт поставки товару підтверджується, як підписаними видатковими накладними, так і підписаний обома сторонами товарно-транспортними накладними, які додані до позовної заяви. Також позивачем проведено реєстрацію податкових накладних на поставлені партії товару, що підтверджується доданими податковими накладними та квитанцією про їх реєстрацію.

Відтак, отримання Відповідачем товару за вищевказаними видатковими накладними без жодних заперечень свідчить про вчинення Відповідачем конклюдентних дій на підтвердження факту здійснення сторонами господарської операції поставки та прийняття товару на виконання договірних зобов`язань за Договором поставки, укладеним між сторонами. Одночасно слід зазначити, що відповідачем при поданні відзиву на позовну заяву поставку товару не заперечено та проти залишку неоплаченого боргу за поставлений товар, не заперечено.

Статтею 530 Цивільного кодексу України, передбачено можливість виникнення обов`язку негайного виконання. Такий обов`язок випливає з припису частини першої статті 692 Цивільного кодексу України, якою визначено, що покупець за договором купівлі-продажу повинен оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Пунктом 5.2. Договору сторони узгодили, що оплата вартості товару здійснюється у наступному порядку: оплату у розмірі 86% від вартості партії товару Покупець сплачує Постачальнику не пізніше 3 (трьох) днів з моменту відвантаження товару, 14% від вартості партії товару Покупець сплачує Постачальнику після реєстрації Постачальником податкової накладної на поставлений товар та отримання оригінальних примірників видаткової накладної та товарно-транспортної накладної на поставлений товар, якщо інше не встановлене в Специфікації до Договору.

Відтак, матеріалами справи підтверджується, що на виконання умов договору, Товариство з обмеженою відповідальністю Агротрейд-Рівне поставило відповідачу товар на загальну суму 4 732 888,32 грн. відповідно до наявних у матеріалах справи видаткових накладних, які підписані та скріплені печатками обох юридичних осіб.

Товариством з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест проведено часткову оплату поставленого товару в розмірі 4 330 000,00 грн., оплату якої представник відповідача у поданому відзиві не заперечує, відтак залишок боргу за поставлений товар існує у сумі 402 888,32грн. Факт неоплати за поставлений відповідачу товар в сумі 402 888,32грн. підтверджується в тому числі актом звірки, що підписаний позивачем, направлений відповідачу разом з позовом.

Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Зважаючи на зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню, а стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума основного боргу за поставлений товар у розмірі 402 888,32 грн., яка є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються, у разі задоволення позову, на відповідача.

Відповідно до матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду у розмірі 4834,66грн., що підтверджується платіжною інструкцією №3264 від 04.09.2024 року, який обраховано із застосуванням коефіцієнту 0,8.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, у зв`язку із задоволенням позовних вимог, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 4834,66грн.

Також представником відповідача повідомлено суд у поданій позовній заяві, що орієнтовний розмір витрат позивача на правничу допомогу складає 19 000,00грн., проте станом на час ухвалення рішення по справі, таких доказів не подано, відтак така вимога судом не розглядається.

Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76 - 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Явір-Інвест (81064, Львівська обл., Яворівський р-н, с. Бердихів, вул. Промислова, будинок 8, код ЄДРПОУ 38380596) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агротрейд-Рівне (33027, м. Рівне, вул. Данила Галицького, 19, код ЄДРПОУ 44757420) 402 888,32грн. основного боргу та 4834,66грн. судового збору.

3. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

4. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.

СуддяКоссак С.М.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123032727
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —914/2167/24

Ухвала від 10.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Рішення від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Коссак С.М.

Ухвала від 10.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Коссак С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні