ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
24 жовтня 2024 року м. Дніпросправа № 340/9953/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 року (головуючий суддя Науменко В.В.)
в адміністративній справі №340/9953/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ';'Украгроспец'' до відповідачів: Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відповідач-1), Державної податкової служби України (відповідач-2) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю ';'Украгроспец'', звернувся 01.12.2023 до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів: Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відповідач-1), Державної податкової служби України (відповідач-2), в якому просив:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №9315683/40903092 від 08.08.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №9315681/40903092 від 08.08.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №9315685/40903092 від 08.08.2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної.
4. Зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №1 від 23.06.2023 року складену ТОВ УКРАГРОСПЕЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання.
5. Зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №2 від 25.06.2023 року складену ТОВ УКРАГРОСПЕЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання.
6. Зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №4 від 28.06.2023 року складену ТОВ УКРАГРОСПЕЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання.
7. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.05.2023 №2627 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
8. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.05.2023 №2951 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
9. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.06.2023 №3454 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
10. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.07.2023 №3818 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
11. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.08.2023 №4006 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
12. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.08.2023 №4496 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
13. Зобов`язати Головне управління ДПС в Кіровоградській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.В обґрунтування позову зазначено, що рішення комісії Головного управління ДПС в Кіровоградській області про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку та відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки позивачем до повідомлень про подання інформації та копій документів були надані всі необхідні документи, а тому доводи відповідача щодо ненадання документів не відповідають дійсності.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відмову в реєстрації податкових накладних №9315683/40903092 від 08.08.2023, №9315681/40903092 від 08.08.2023, №9315685/40903092 від 08.08.2023.
Зобов`язано ДПС України зареєструвати податкові накладні №1 від 23.06.2023, №2 від 25.06.2023, №4 від 28.06.2023, складені ТОВ УКРАГРОСПЕЦ, в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання.
Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.05.2023 №2627, від 30.05.2023 №2951, від 27.06.2023 №3454, від 18.07.2023 №3818, від 01.08.2023 №4006, від 31.08.2023 №4496 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Зобов`язано Головне управління ДПС в Кіровоградській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що в рішеннях відповідача відсутня конкретика щодо суті ризиковості, пояснення чому вся господарська діяльність ТОВ «Украгроспец» є ризиковою, відсутні вказівки на конкретну ризикову операцію та/або податкову накладну платника, в якій були зафіксовані такі операції. Під час судового розгляду документального підтвердження обставин щодо того, що ТОВ «Украгроспец» задіяне у проведенні ризикових операцій, відповідач не надав. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. Щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних суд зазначив, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань. Також, у спірних рішеннях відсутні конкретні посилання, якого саме документа на підтвердження господарських операцій, не вистачило податковому органу для прийняття позитивного рішення про реєстрацію спірних податкових накладних. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Вказує, що ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" знаходиться на податковому обліку в ГУ ДПС у Кіровоградській області, ДПІ 1126 (м. Олександрія), стан платника « 0» - платник податків за основним місцем обліку. Основний вид діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Керівником та засновником підприємства є гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Підприємство зареєстроване платником ПДВ з 01.12.2016 року. Згідно поданих відомостей про об`єкти оподаткування (звіт 20 ОПП) у підприємства в наявності склад (Кіровоградська обл., м. Олександрія, провулок Таврійський, 7) та 29 найменувань об`єктів для використання у господарській діяльності, а саме: земельні ділянки, колісна техніка для всіх видів робіт, автомобілі, склад, бочка, модуль заправний, тощо. Чисельність працюючих (згідно відомостей 4 ДФ за 2 квартал 2023 року) - 6 осіб. Підприємством сплачено до бюджету в 2023 році податків - 431,5 тис. грн. З моменту реєстрації платником ПДВ (01.12.2016 р.) року ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" не декларує суму податку на додану вартість до сплати, навпаки систематично накопичує від`ємне значення податку, яке сформоване переважно за рахунок придбання с/г техніки, мінеральних добрив, посівного матеріалу, дизельного палива, запчастин, тощо. Згідно поданої статистичної звітності за формою 4-сг загальна посівна площа сільськогосподарських культур у ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" під урожай 2022 року складає 327,55 га, з них 110 га - пшениця озима, 27,55 га - горох та 190 га - соняшник. На даний момент згідно інформаційної бази даних ЄРПН відсутня реалізація підприємством гороху, а також відсутні придбані послуги елеватора по очищенню, сушці, зважуванню та зберіганню зазначених сільськогосподарських культур. Згідно наявної статистичної інформації про збирання врожаю сільськогосподарських культур всіма категоріями господарств Кіровоградської області на 1 грудня 2022 року середня урожайність соняшнику склала 2,22 т з 1 га, відповідно, урожайність соняшнику ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" повинна становити в середньому 421,8 т (2,22т х 190 га). Відповідно даних ЄРПН ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" протягом 2022-2023 років здійснював реалізацію насіння соняшнику урожаю 2022 року у кількості 604,2 т, що на 182,4 т більше від вищевказаного показника. Встановлено відсутність копій повного пакету документів щодо реалізації насіння соняшнику. Відсутнє походження кукурудзи реалізованої на ТОВ "КЕРНЕЛ ТРЕЙД". Відповідно Договору поставки № КРП23-2533 від 27.12.2022 року реалізовано кукурудзу З класу українського походження, 22,72т. врожаю 2022 року. Згідно наданої підприємством статистичної звітності 29 СГ, 4 СГ за 2022 рік - посівні площі вказаною культурою не засівались. Встановлено відсутність копій документів щодо формування податкового кредиту, зокрема: з контрагентом ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо оренди складських приміщень - відсутні рахунки-фактури, акти виконаних робіт по Договору оренди №2 від 01.01.2020, копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо) та акт звірки по розрахункам. Щодо оренди транспортних засобів -відсутні акти приймання-передачі та копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо); з контрагентом ТОВ НВФ «АГРОСВІТ» (код ЄДРПОУ 23233729) відсутні видаткові накладні та товарно-транспортні накладні; з контрагентами ПП «БУДПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 24267110), ТОВ «ЕКОН ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 38475635) та ТОВ «ГК «Україна ПРОМИСЛОВА» (код ЄДРПОУ 40893760) - відсутні рахунки-фактури та товарно-транспортні накладні; відсутній повний пакет щодо перевезення вантажу; Товариством надано пакет документів до Повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме: пояснення, договори купівлі-продажу, рахунки на оплату, платіжні доручення та банківські виписки, акти наданих послуг, статистичну звітність 4 СГ, 29 СГ, 37 СГ та ін. По результатах розгляду Повідомлень про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості податку ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" (код ЄДРПОУ 40903092) - підприємство на даний час відповідає критеріям ризиковості та не підлягає виключенню з переліку ризикових платників. ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" (код ЄДРПОУ 40903092) віднесено до переліку ризикових платників з 16.05.2023р. відповідно п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165. ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" (код ЄДРПОУ 40903092) подано на реєстрацію податкові накладні: № 2 від 25.06.2023 р. обсяг постачання складає 155940,74 грн., ПДВ 21831,7 грн. предмет операції: Пшениця 3-го класу, врожаю 2022 року виписану на ТОВ "СОЛАГРО" (код ЄДРПОУ 42052082); № 4 від 28.06.2023р обсяг постачання складає 155871,74 грн. ПДВ 2Г822.04 грн. предмет операції: Пшениця 3-го класу, врожаю 2022 року виписану на ТОВ "СОЛАГРО" (код ЄДРПОУ 42052082); № 1 від 23.06.2023р обсяг постачання складає 148 884,15 грн., ПДВ 20843,78 грн. предмет операції: Пшениця виписану на ТОВ "Євромет-Миколаїв" (код ЄДРПОУ 38169322). Реєстрацію вказаних податкових накладних зупинено та за результатами розгляду пояснень та додаткових документів прийнято рішення про відмову у їх реєстрації з підстав не надання платником повного пакету документів та враховано, що ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" включено до переліку ризикових підприємств відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" зареєстроване як юридична особа з 19.10.2016 року.
Основним видом діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (т.1, а.с.25).
ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" є платником податку на додану вартість (т.1, а.с.26).
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 08.08.2023:
№9315683/40903092, №9315681/40903092, №9315685/40903092.
Вказаними рішеннями відмовлено в реєстрації в ЄРПН податкових накладних: №1 від 23.06.2023, №2 від 25.06.2023, №4 від 28.06.2023.
Також Комісією Головного управління ДПС України в Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.05.2023 №2627, від 30.05.2023 №2951, від 27.06.2023 №3454, від 18.07.2023 №3818, від 01.08.2023 №4006, від 31.08.2023 №4496 - прийняті рішення про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Вказаними рішеннями Товариство з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ віднесено до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Позивач вважає протиправними рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних та рішення про віднесення позивача до ризикових платників податків.
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010, норми Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, норми Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165, норми Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб`єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді.
Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді.
Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Предметом спору у даній справі є правомірність/протиправність рішень відповідача:
- від 08.08.2023 року №9315683/40903092, №9315681/40903092, №9315685/40903092 про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 23.06.2023, №2 від 25.06.2023, №4 від 28.06.2023,
- від 16.05.2023 №2627, від 30.05.2023 №2951, від 27.06.2023 №3454, від 18.07.2023 №3818, від 01.08.2023 №4006, від 31.08.2023 №4496 про віднесення позивача до ризикових платників податків.
Матеріалами справи підтверджується, що згідно поданих до контролюючого органу звітів про посівні площі сільськогосподарських культур та звітів про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" використовує орендовані земельні ділянки та протягом 2021 2022 років виростило такі культури (т.1, а.с.95-113):
2021 рік:
- кукурудза - 73,75 га (кількість посіяного (га)) - 582,42 т (кількість зібраного врожаю (т));
- соняшник - 100га (кількість посіяного (га)) - 180т (кількість зібраного врожаю (т);
- пшениця - 100га (кількість посіяного (га)) - 4150т (кількість зібраного врожаю (т)).
2022 рік:
- соняшник 190га (кількість посіяного (га)) - 333,4т (кількість зібраного врожаю (т));
- пшениця 100га (кількість посіяного (га)) - 300т (кількість зібраного врожаю (т));
- горох - 27,55 га (кількість посіяного (га)) - 30т (кількість зібраного врожаю (т)).
Посівний матеріал та насіння для вирощування у 2021 році придбавався Товариством у контрагента ТОВ «ТЕРРА АГРО ХІМ» згідно договору №053 від 02.04.2021 року та підтверджується видатковою накладною № РН-0000842 від 20.09.2021 року, специфікацією та платіжним дорученням №720 від 20.09.2021 року (т.1, а.с.189-192).
Також, у 2021 році позивачем придбано засоби захисту рослин та добрива:
- у ТОВ «ТЕРРА АГРО ХІМ» відповідно до договору №054 від 02.04.2021 року, що підтверджується видатковою накладною № РН-0000113 від 05.04.2021 року, рахунком фактурою №СФ-0000068 від 02.04.2021 року та специфікацією (т.1, а.с.184-188);
- у ТОВ «ТД «УКРРОСХИМ» відповідно до договору № 1078 від 17.02.2021 року, що підтверджується видатковою накладною № 5256 від 05.03.2021 року, видатковою накладною № 6700 від 22.03.2021 року та випискою з особового рахунку (т.1, а.с.151-154).
Відповідно до договору №60 від 01.01.2021 року, укладеного між ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" та ПП "Лавіта-Оіл" позивач придбав дизельне паливо, що підтверджується видатковими накладними №РН-0000004 та №РН-000003 від 30.06.2021 року. а також платіжними дорученнями (т.1, а.с.131-135).
ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" має ліцензію на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) (т.1, а.с.176).
У період 2021 року ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" придбано запасні частини у таких контрагентів:
- ПП «Будпостач» відповідно до договору №ПР/103 від 19.05.2017 року, що підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.120-124);
- ПП «Технологія», відповідно до договору №01/0092021 від 20.09.2021 року, що підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.125-130);
- ТОВ «Техноторг-Дон», відповідно до договору №Ал №71 від 05.04.2018 року, що підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.137-140);
Згідно звіту 20-ОПП протягом 2021 року ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" використовувало у своїй господарській діяльності таку техніку: Трактор Беларус 1025, Трактор Беларус 1025, Плуг "Мастер а4" (3+1) із полосовим відвалом, Сівалка зернова СЗ-4-06 з транспортним пристроєм, Культиватор суцільної обробки грунту КПСП - 4 11, Трактор Беларус 1025, Оприскувач ОНШ-1000/18 з карданим валом, Жниварка кукурудзяна SD 4408/2017, Зернозбиральний комбайн CASE - 2388 2 (т.1, а.с.114).
У 2022 році ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" проводило ремонт двигуна згідно договору №26 від 01.06.2022 року (т.1, а.с.143).
Виконання умов договору №26 від 01.06.2022 року підтверджується актом виконаних робіт та платіжним дорученням (т.1, а.с.144-145).
Для здійснення господарської діяльності ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" укладено договір №4 від 01.04.2021 року з КП "Куколівське" на послуги з постачання води (т.1, а.с.141)
Виконання вказаного договору у 2022 році підтверджується актом виконаних робіт від 30.07.2021 року (т.1, а.с.142).
Працівники ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" мають допуск на право роботи з пестицидами і агрохімікатами, а також мають посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного проведення робіт з пестицидами та агрохімікатами (т.1, а.с.159, 177).
У 2022 році ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" придбало засоби захисту рослин та добрива у таких контрагентів:
- ТОВ «Агроресурс-А» згідно договору №2592/22/П/КрПТр від 21.02.2022 року, що підтверджується специфікацією, видатковою та податковою накладною (т.1, а.с.193-197);
- ТОВ НВФ «Агросвіт» згідно договору №140/02 від 14.02.2022 року, що підтверджується рахунками на оплату, видатковою накладною та платіжним дорученням (т.1, а.с.208-213);
- ТОВ ТД «УРРОСХИМ» № 1 261 від 15.03.2022 року, видаткова накладна №ВН-
- ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «Україна Промислова»» відповідно до договору №24-01/ЗЗР від 20.01.2022 року, що підтверджується видатковою накладною та платіжним дорученням (т.1, а.с.248-250; т.2, а.с.1).
У 2022 році ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" придбало нафтопродукти ТОВ «ЕКОН ТРЕЙД», згідно договору №75 від 04.07.2022 року, що підтверджується видатковими накладними, платіжними дорученнями та товарно-транспортними накладними (т.2, а.с.16-20).
Для обслуговування техніки ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" укладено договори купівлі-продажу згідно яких Товариством придбано запасні частини та здійснені ремонтні роботи:
- з ТОВ «Техноторг-Дон» Ап №45 від 17.01.2022 року, виконання якого підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.203-207);
- з ПП «Технологія» № 01/0092021 від 20.09.2021 року, виконання якого підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.125-130);
- з ПП «Будпостач» № ПР/103 від 19.05.2017 року, виконання якого підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.120-124);
- з ФОП ОСОБА_2 № 26 від 01.06.2022 року, виконання якого підтверджується актом виконаних робіт №10 від 09.06.2022 року та платіжним дорученням (т.1, а.с.143-145);
- з ТОВ «СТ-МАРКЕТ ГРУП» №МГ 48-2022/01-14 від 04.01.2022 року, виконання якого підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями (т.1, а.с.146-150).
Зібраний протягом 2021 2022 роки врожай зберігався на орендованих складах, що використовувались ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" згідно договору оренди № 2 від 01.03.2020 року (т1, а.с.243-244)
Виконання умов договору підтверджується актом прийому передачі нерухомості та платіжними дорученнями (т.1, а.с.245-247).
Перевезення зібраного врожаю проводилося транспортними засобами: MAN НОМЕР_2 з причепом KAESSBOHRER BE3248XM, та MAN BE6380EM з причепом KRONE BE4067XM, які знаходяться в оренді ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" згідно договорів оренди: №994 від 06.09.2021 року, №995 від 06.09.2021 року, №996 від 06.09.2021 року, №997 від 06.09.2021 року (т.1, а.с.167-172; т.2, а.с.9-15).
Передача транспортних засобів підтверджується відповідними актами прийому передачі автомобілю (т.2, а.с.2-3).
Також матеріалами справи підтверджується, що ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" уклало з ТОВ «СОЛАГРО» договір поставки №ДГ-WHT-230623-14089 від 23.06.2023 року предметом якого є поставка зернових культур (назва, рік врожаю зазначається у кожній відповідній Специфікації) (т.1, а.с.50-55).
25.06.2023 року здійснено поставку товару - 24,863 тон пшениці 3-го класу, врожаю 2022 року на суму 155 940,74 грн. (ПДВ 21 831,70 грн.) разом 177 772,44 грн. (т.1, а.с.56-57).
25.06.2023 року складено податкову накладну №2 від 25.06.2023року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1, а.с.49).
14.07.2023 р. до вказаної податкової накладної було отримано квитанцію, згідно якої: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА.
В квитанції зазначено, що, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 25.06.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=8.8791%, "P"=1462.73 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.» (т.1, а.с.48).
24.07.2023 року позивачем направлено на адресу ДПС пояснення разом з документами, які підтверджують господарську операцію з постачання продукції (т.1, а.с.58-59).
27.07.2023 року комісією надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. У графі додаткова інформація зазначено: "Встановлено відсутність документів, що підтверджують зберігання продукції в 2023 році (акти виконаних робіт на послуги зберігання, оплата, тощо) та фактичний рух продукції (книга складського обліку, складські квитанції, регістри бухгалтерського обліку тощо) 2022-2023 роки. Крім того, платника включено до переліку ризикових платників згідно постанови КМУ від 11.12.2019 №1165." (т.2, а.с.105-106).
02.08.2023 року позивачем подано до контролюючого органу додаткові пояснення та документи (т.1, а.с.60-62, 65).
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що 16.05.2023 року контролюючим органом прийнято рішення №2627 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризикового підприємства (т.1, а.с.198).
Згідно витягу із протоколу засідання комісії підставою для прийняття такого рішення став розгляд доповідної записки управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області від 16.05.2023 року №1994/11-28-04-02-16 щодо доцільності включення ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" до переліку ризикових платників та проведення аналіз господарської діяльності товариства (т.2, а.с.82-84).
24.05.2023 року ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" подано до контролюючого органу повідомлення з поясненнями та копіями документів (т.1, а.с.199-214).
30.05.2023 року Головним управлінням Державної податкової служби у Кіровоградській області прийнято рішення від №2951 про відповідність ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" критеріям ризиковості (т.1, а.с.215).
В рішенні від 30.05.2023 року №2951 зазначено: «Не повний пакет документів щодо зберігання с/г продукції. Данні звіту 29 с/г не відповідають обсягам реалізації с/г продукції».
Позивач вдруге подав пояснення і документи (т.1, а.с.216-220).
27.06.2023 року комісією прийнято рішення №3454 про відповідність ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" критеріям ризиковості.
У рішенні зазначено: «Не повний пакет документів щодо зберігання с/г продукції. Данні звіту 29 с/г не відповідають обсягам реалізації с/г продукції, первинні документи щодо зберігання» (т.1, а.с.221).
Позивач втретє подав пояснення і документи (т.1, а.с.222).
18.07.2023 року комісією прийнято рішення №3818 про відповідність ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" критеріям ризиковості.
У рішенні зазначено: «Відсутнє походження кукурудзи реалізованої на TOB "КЕРНЕЛ ТРЕЙД": відповідно Договору поставки № КРИ23-2533 від 27.12.2022 року реалізовано кукурудзу 3 класу українського походження, врожаю 2022 року. Згідно наданої підприємством статистичної звітності 29 СГ, 4 СГ за 2022 рік посівні площі вказаною культурою не засівались.» (т.1, а.с.223-224).
Позивач вчетверте подав пояснення і документи (т.1, а.с.225-233).
01.08.2023 року комісією прийнято рішення №3818 про відповідність ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" критеріям ризиковості.
У рішенні зазначено: «Згідно поданої статистичної звітності за формою 4-сг загальна посівна площа сільськогосподарських культур у ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" під урожай 2022 року складає 327,55 га, з них 110 га пшениця озима; 27,55 га - горох та 190 га - соняшник. На даний момент згідно інформаційної бази даних ЄРПН відсутня реалізація підприємством гороху, а також відсутні придбані послуги елеватора по очищенню, сушці, зважуванню та зберіганню зазначених сільськогосподарських культур. Згідно наявної статистичної інформації про збирання врожаю сільськогосподарських культур всіма категоріями господарств Кіровоградської області на 1 грудня 2022 року середня урожайність соняшнику склала 2,22 т з 1 га, відповідно, урожайність соняшнику ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" повинна становити в середньому 421,8 т (2,22 т х 190 га). Відповідно даних ЄРПН ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" протягом 2022-2023 років здійснював реалізацію насіння соняшнику урожаю 2022 року у кількості 604,2 т, що на 182,4 т більше від вищевказаного показника; Відсутнє походження кукурудзи реалізованої на ТОВ "КЕРНЕЛ ТРЕЙД": відповідно Договору поставки № КРП23-2533 від 27.12.2022 року реалізовано кукурудзу 3 класу українського походження, 22,72т. врожаю 2022 року. Згідно наданої підприємством статистичної звітності 29 СГ, 4 СГ за 2022 рік. Посівні площі вказаною культурою не засівались; - Акт звірки по розрахункам з контрагентом ФОП ОСОБА_3 по Договору оренди №2 від 01.01.2020 та належним чином завірені копії розрахункових документів (банківські виписки та платіжні доручення). Розрахунковий документ банківська виписка з особових рахунків первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг первинні документи щодо зберігання» (т.1, а.с.234-235).
Позивачем знову подано до контролюючого органу пояснення і документи (т.1, а.с.236-240).
31.08.2023 року комісією прийнято рішення №4496 про відповідність ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" критеріям ризиковості.
У рішенні зазначено: «Встановлено відсутність копій документів щодо формування податкового кредиту, зокрема: з контрагентом ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо оренди складських приміщень - відсутні рахунки- фактури, акти виконаних робіт, акт звірки по розрахункам згідно Договору оренди №2 від 01.01.2020, копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо) та щодо оренди транспортних засобів відсутні акти приймання-передачі та копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо); з контрагентами: ТОВ НВФ «АГРОСВІТ» - відсутні видаткові накладні та товарно-транспортні накладні; ПП «БУДПОСТАЧ», TOB «ЕКОН ТРЕЙД», ТОВ «ГК «Україна ПРОМИСЛОВА» - відсутні рахунки-фактури та товарно-транспортні накладні. Відсутній повний пакет щодо перевезення вантажу. Встановлено відсутність копій повного пакету документів щодо реалізації насіння соняшнику. Відсутнє походження кукурудзи реалізованої на ТОВ "КЕРНЕЛ ТРЕЙД": відповідно Договору поставки № КРП23-2533 від 27.12.2022 року реалізовано кукурудзу 3 класу українського походження, 22,72 т. врожаю 2022 року. Згідно наданої підприємством статистичної звітності 29 СГ, 4 СГ за 2022 рік посівні площі вказаною культурою не засівались, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг договір з додатками до нього первинні документи щодо транспортування рахунки-фактури/інвойси акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг) розрахунковий документ банківська виписка з особових рахунків накладна» (т.1, а.с.241-242)
Згідно квитанції від 02.03.2023 року за результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів комісією прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної №10 від 27.12.2022 року щодо придбання ТОВ "Кернел-Трейд" кукурудзи 3 класу у кількості 22,72 т. (т.2, а.с.27-28).
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОСПЕЦ" уклало з ТОВ "ЄВРОМЕТ-МИКОЛАЇВ" договір поставки №ЄММ-251/23 від 19.06.2023 року предметом якого є поставка Пшениці врожаю 2022 року (т1, а.с.27-28).
23.06.2023 року здійснено поставку товару - 24,960 тон пшениці, врожаю 2022 року на суму 148 844,15 грн. (ПДВ 20 843,78 грн.) разом 169 727,93 грн. (т.1, а.с.30-32).
23.06.2023 року ТОВ УКРАГРОСПЕЦ складено податкову накладну №1 від 23.06.2023року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1, а.с.29).
14.07.2023 р. до вказаної податкової накладної отримано квитанцію, згідно якої: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 23.06.2023 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=8.8791%, "P"=1462.73 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»
24.07.2023 року позивачем направлено на адресу ДПС пояснення разом з документами, які підтверджують господарську операцію з постачання продукції (т.1, а.с.33, 40).
27.07.2023 року комісією надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
У графі додаткова інформація зазначено: "Встановлено відсутність документів, що підтверджують зберігання продукції в 2023 році (акти виконаних робіт на послуги зберігання, оплата, тощо) та фактичний рух продукції (книга складського обліку, складські квитанції, регістри бухгалтерського обліку тощо) 2022-2023 роки. Крім того, платника включено до переліку ризикових платників згідно постанови КМУ від 11.12.2019 №1165." (т.2, а.с.107-108).
02.08.2023 року позивачем подано до контролюючого органу додаткові пояснення та документи (т.1, а.с.36-39).
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної №9315683/40903092 від 08.08.2023 року відмовлено у реєстрації податкової накладної у зв`язку із відсутністю копії повного пакету документів щодо постачання/придбання товарів/послуг (т.1, а.с.35, 41).
Не погодившись з рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної позивач подав скаргу до ДПС України разом з поясненнями та документами, які підтверджують господарську діяльність (т.1, а.с.42-46).
30.08.2023 року, за результатами розгляду скарги, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України прийнято рішення, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН - без змін (т.1, а.с.47).
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної №9315681/40903092 від 08.08.2023 року відмовлено у реєстрації податкової накладної у зв`язку із відсутністю копії повного пакету документів щодо постачання/придбання товарів/послуг (т.1, а.с.63).
Не погодившись з рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної позивач подав скаргу до ДПС України разом з поясненнями та документами, які підтверджують господарську діяльність (т.1, а.с.64, 66-69).
30.08.2023 року, за результатами розгляду скарги, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України прийнято рішення яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН - без змін. (т.1, а.с.70)
28.06.2023 року було здійснено поставку товару - 24,852 тон пшениці 3-го класу, врожаю 2022 року на суму 155 871,74 грн. (ПДВ - 21 822,04 грн.) разом 177 693,78 грн. (т.1, а.с.77-78).
28.06.2023 року ТОВ "УКРАГРОСПЕЦ" складено податкову накладну №4 від 28.06.2023р. та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1, а.с.80).
14.07.2023 р. до вказаної податкової накладної було отримано квитанцію, згідно якої: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 28.06.2023 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=8.8791%, "P"=1462.73 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.» (т.1, а.с.79).
24.07.2023 року позивачем направлено на адресу ДПС пояснення разом з документами, які підтверджують господарську операцію з постачання продукції (т.1, а.с.81-84).
27.02.2023 року комісією надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. У графі додаткова інформація зазначено: "Встановлено відсутність документів, що підтверджують зберігання продукції в 2023 році (акти виконаних робіт на послуги зберігання, оплата, тощо) та фактичний рух продукції (книга складського обліку, складські квитанції, регістри бухгалтерського обліку тощо) 2022-2023 роки. Крім того, платника включено до переліку ризикових платників згідно постанови КМУ від 11.12.2019 №1165." (т.2, а.с.109-110).
03.08.2023 року позивачем подано до контролюючого органу додаткові пояснення та документи (т.1, а.с.85-86).
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної №9315685/40903092 від 08.08.2023 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної у зв`язку із відсутністю копії повного пакету документів щодо постачання/придбання товарів/послуг (т.1, а.с.87-88).
Не погодившись з рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної позивач подав скаргу до ДПС України разом з поясненнями та документами, які підтверджують господарську діяльність (т.1, а.с.89-93).
30.08.2023 року, за результатами розгляду скарги, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України прийнято рішення яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН - без змін (т.1, а.с.94).
Слід зазначити, що реєстрація податкових накладних/розрахунків про коригування може бути зупинена, зокрема через віднесення платника податків до категорії ризикових.
Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної у податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /надалі - Порядок №1165/, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку / небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку №1165).
Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення (абз.8 п.40 Порядку №1165).
Згідно з додатком 4 до Порядку №1165, яким передбачено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
З аналізу наведених норм слідує, що положення Порядку №1165 встановлюють можливість платника податку оскаржити рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, у тому числі у судовому порядку.
Суд наголошує на тому, що прийняття контролюючим органом рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку змінює правовий режим моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в ЄРПН, а відтак оскаржуване рішення Комісії регіонального рівня впливає на права, інтереси та обов`язки такої особи.
Тож рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку є індивідуальним актом стосовно ТОВ «Украгроспец» у розумінні пункту 19 частини 1 статті 4 КАС України, а тому підлягає оцінці на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.
Головне управління ДПС у Кіровоградській області у своїх доводах вказує, що позивач підпадає під пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, оскільки ТОВ «Украгроспец» 15 травня 2023 року включено до переліку ризикових платників відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 згідно довідника кодів податкової інформації, затвердженого наказом ДПС України від 11.01.2023 №17: 03, 08, 11 за результатами розгляду доповідної записки та проведення аналізу діяльності товариства (т.2, а.с.82-84).
Рішення про відповідність ТОВ «Украгроспец» п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 від 30.05.2023 року, 27.06.2023 року, 18.07.2023 року, 01.08.2023 року та 31.08.2023 року прийняті за результатом розгляду повідомлень про надання інформації та копій документів (т.2, а.с.85-95).
Оцінюючи правомірність вказаних рішень відповідача, суд апеляційної інстанції виходить із системного аналізу норм Порядку № 1165, зокрема, законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
При цьому встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 23.06.2022 року у справі 640/6130/20.
Із змісту оскаржуваних рішень Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.05.2023 року, 27.06.2023 року, 18.07.2023 року, 01.08.2023 року та 31.08.2023 року слідує, що вони прийняті за наслідками розгляду повідомлення позивача про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Водночас первинним рішенням, яким було визнано відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку і яке послугувало підставою для подання позивачем надалі повідомлень про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, є рішення Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №2627 від 16 травня 2023 року, яким визначено відповідність ТОВ «Украгроспец» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з підстави наявності такої податкової інформації: «постачання з 27.12.2022 року по 27.12.2022 року, код згідно з УКТЗЕД 1005, податковий номер 31454383».
Зі змісту протоколу засідання Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 16.05.2023 року №92 неможливо встановити, під час моніторингу та перевірки якої саме ПН/РК Комісія дійшла висновку щодо відповідності ТОВ «Украгроспец» критеріям ризиковості (т.2, а.с.82-84).
Отже, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ «Украгроспец» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування.
Фактично таке рішення було прийнято у зв`язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання платником податку податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації, що суперечить положенням Порядку №1165.
Також суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Таким чином, контролюючий орган, формулюючи висновок про відповідність платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, має оцінювати ризиковість здійснення конкретної господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, з урахуванням наявної податкової інформації.
За таких обставин платник податків може належним чином реалізувати передбачене пунктом 6 Порядку № 1165 право подати інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку).
Разом з тим, у рішенні Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2627 від 16.05.2023 року визначено відповідність ТОВ «Украгроспец» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на підставі доповідної записки та інформації, отриманої з баз ДПС України, тобто безвідносно до конкретної господарської операції, зазначеної у поданій для реєстрації податковій накладній, що поставило платника у стан правової невизначеності щодо підстав визнання відповідності критеріям ризиковості та документів, які необхідно подати на підтвердження невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Порушення правової процедури прийняття первинного рішення про відповідність платника критеріям ризиковості вплинуло на усі наступні рішення Комісії, прийняті за наслідками розгляду повідомлень позивача про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, які є предметом спору, оскільки платник був позбавлений можливості надати достатній перелік документів, необхідних для підтвердження конкретної господарської операції та невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, оскаржувані рішення прийнято лише у зв`язку з наявною податковою інформацією, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що у свою чергу свідчить про порушення податковим органом вимог Порядку №1165 в частині встановленої послідовності прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якому має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
У постанові від 23.06.2022 року у справі №640/6130/20 Верховний Суд зазначив, що питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатися Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. Віднесення суб`єкта господарювання до ризикових на підставі рішення, яке прийнято не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, суперечить положенням Порядку №1165.
Згідно із встановленою Порядком №1165 формою рішення про відповідність / невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), якщо воно приймається з підстави, визначеної у пункті 8 Критеріїв, то податкова інформація розшифровується, що є логічно-послідовним з огляду на те, що інші критерії є зрозумілими та не потребують розшифровки.
Враховуючи те, що збір податкової інформації, відповідно до статті 72 ПК України, є різноманітним, а сама інформація є об`ємною, зазначення в рішенні Комісії підстави його прийняття має бути чітким, що надаватиме платнику податків можливість визначитися з переліком документів для надання Комісії на спростування вказаного рішення, а у разі неприйняття позитивного для платника рішення - оскаржити його з наведенням відповідних мотивів.
Тож очевидним є факт відсутності в оскаржуваних рішеннях конкретики щодо суті ризиковості, пояснень чому вся господарська діяльність ТОВ «Украгроспец» є ризиковою, вказівки на конкретну ризикову операцію та/або податкову накладну платника, в якій були зафіксовані такі операції.
Матеріали справи не містять (відповідач не надав) документального підтвердження того, що ТОВ «Украгроспец» задіяне у проведенні ризикових операцій.
Як наслідок, наявні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування рішень відповідача-1 від 16.05.2023 №2627, від 30.05.2023 №2951, від 27.06.2023 №3454, від 18.07.2023 №3818, від 01.08.2023 №4006, від 31.08.2023 №4496 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
При цьому, ефективним захистом прав позивача в цьому випадку є зобов`язання відповідача-1 виключити Товариство з обмеженою відповідальністю УКРАГРОСПЕЦ з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний висновок наведено у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18 та від 02.04.2019 року у справі №822/1878/18.
Водночас, прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю.
Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього.
Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для прийняття певного рішення, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини можуть бути підтверджені, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень "суб`єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
У справі "Рисовський проти України" Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування.
Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Порядок адміністрування податку на додану вартість встановлений розділом V Податкового кодексу України (ПК України).
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п.201.7 ст.201 ПКУ).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (Порядок №1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 р. №1165, якою затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є те що платник податку, яким подано для реєстрації ПК/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У пункті 8 Критеріїв ризиковості платника податку Порядку №1165 зазначено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
У пункті 5 Порядку №520 визначений орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Щодо наведених у квитанції висновків, що платник податку, яким подано для реєстрації ПК/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку то суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що платником податку на повідомлення комісії щодо надання пояснень та документів, до контролюючого органу подано відповідні пояснення та підтверджуючі документи.
На підставі аналізу зазначених пояснень та копій документів, долучених до пояснень, відповідач прийняв рішення щодо відмови в реєстрації податкових накладних.
Однак, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, відмова в реєстрації податкових накладних є необґрунтованою, оскільки матеріалами справи спростовуються висновки, що вказані в рішеннях відповідача про ненадання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, що міститься в податковій накладній.
Таким чином, в ході судового розгляду не знайшло підтвердження ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
З матеріалів справи вбачається, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань.
Також, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що у рішеннях відповідача відсутні конкретні посилання, якого саме документа на підтвердження господарських операцій, не вистачило податковому органу для прийняття позитивного рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 року у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 року у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість.
В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на відсутність конкретизації вимог контролюючого органу щодо надання документів (чіткий їх перелік), рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа №826/10649/17), від 28.10.2019 року касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа №640/983/19).
При цьому під час вирішення даної категорії спорів не підлягають дослідженню та аналізу обставини здійснення господарської операції, її реальність тощо, адже спір стосується виключно дотримання процедури реєстрації ПН в ЄРПН.
Отже наявні підстави для задоволення позову щодо визнання протиправними та скасування рішень відповідача-1 від 08.08.2023 року №9315683/40903092, №9315681/40903092, №9315685/40903092 про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 23.06.2023, №2 від 25.06.2023, №4 від 28.06.2023.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у пункті 50 рішення від 13.01.2011 року (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" (case of Chuykina v. Ukraine) (Заява №28924/04) зазначив, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків.
Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18).
Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункті 1 статті 6 Конвенції.
Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними.
Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом.
Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.
Для п. 1 ст. 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10.07.2003, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).
В даному випадку, зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначені податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та є належним способом захисту порушеного права.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції, позивач надав належні та допустимі докази в обґрунтування заявлених ним позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування спірних рішень та зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні, в той час як відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, покладений на них обов`язок доказування правомірності прийняття оскаржуваних рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 КАС України, не виконали.
Контролюючий орган необґрунтовано відмовив у реєстрації податкових накладних.
Як наслідок, наявні правові підстави для скасування рішень відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 23.06.2023, №2 від 25.06.2023, №4 від 28.06.2023 та задоволення позову в цій частині.
З метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, скасовуючи рішення комісії про відмову в реєстрації податкових накладних, суд також покладає на відповідача-2 обов`язок зареєструвати відповідні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача-1.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Повний текст постанови виготовлено 06.11.2024 ураховуючи відпустку судді-доповідача.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 24.10.2024 та може бути оскаржена до Верховного Суду згідно статті 328 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддяЮ. В. Дурасова
суддяЛ.А. Божко
суддяО.М. Лукманова
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123053584 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Дурасова Ю.В.