Ухвала
від 14.11.2024 по справі 641/2972/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Комінтернівський районий суд м.Харкова

Номер провадження № 1-кп/641/245/2024 Справа № 641/2972/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2024 року м. Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові об`єднане кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185, ч. 4 ст. 185 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Комінтернівського районного суду м. Харкова перебувають матеріали об`єднаного кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185, ч.4 ст. 185 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 185 КК України.

Так, згідно матеріалів кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12021221150000698 від 20.07.2021 року за ч.2 ст. 185 КК України 19.07.2021 року близько 18-30 год. ОСОБА_4 вступив у злочинну змову з ОСОБА_5 та перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на таємне викрадення чужого майна, з метою обернення його на свою користь та особистого збагачення за чужий рахунок, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, скориставшись тим, що за їх діями ніхто не спостерігає, шляхом вільного доступу, зняли чавунну кришку люку важкого типу масою 69,15 кг., вартістю 543,51 грн. згідно висновку судової товарознавчої експертизи, який належить КП «Харківські теплові мережі». Після чого, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з викраденим майном прийшли за адресою: АДРЕСА_2 , де були затримані співробітниками поліції.

Дії ОСОБА_4 та ОСОБА_5 кваліфіковані за ч. 2 ст. 185 КК України, тобто таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинена за попередньою змовою групою осіб.

Прокурором у судовому засіданні заявлено клопотання прозакриття кримінального провадження на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК Україничерез втратучинностізакону, якимвстановлена кримінальна протиправність діяння в частині обвинувачення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 185 КК України.

Судом було роз`яснено обвинуваченим ОСОБА_4 та ОСОБА_5 право на закриття вказаного кримінального провадження.

Обвинувачені ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у судовому засіданні надали свою згоду на закриття кримінального провадження частині обвинувачення останніх у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 185 КК України, зазначили, що їм зрозумілі наслідки закриття кримінального провадження, що надана ними згода є добровільною, їм зрозуміло, що закриття кримінального провадження в цій частині буде здійснюватися з нереабілітуючих підстав.

Представник потерпілого КП «Харківські теплові мережі» у судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлявся.

Суд, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, доходить висновку про таке.

09 серпня 2024 року набув чинностіЗакон Українивід 18липня 2024 року №3886-IX«Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів»(далі - Закон № 3886-IX), яким було внесено зміни до ст.51КУпАП(Дрібне викрадення чужого майна).

Положеннями ч. 1 ст.51КУпАП(у редакціїЗакону №3886-IX) передбачено відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Правилами ч. 2 ст.51 КУпАП(у редакціїЗакону №3886-IX) установлено, що відповідальність за вчинення дій, передбачених ч. 1 ст.51КУпАПнастає, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В постанові Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 07.10.2024 у справі №278/1566/21 зроблено висновок, що Закон України № 3886-IX від 18.07.2024, яким унесені зміни до ст. 51 КУпАП, є законом про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність у значенні ст. 5 КК України для тих діянь, які до набрання цим Законом чинності вважалися кримінальним правопорушенням, однак після набрання ним чинності підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 51 КУпАП.

Отже, особа, яка вчинила дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, підлягає адміністративній відповідальності у випадку, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на наведене, аналіз указаних нормзаконусвідчить про те, що кримінальна відповідальність настає у випадку, якщо розмір такого майна перевищує розмір, установленийст. 51 КУпАП, а саме 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян.

Згідно з ч. 5 Підрозділу 1 Розділу ХХПодаткового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної п.п.169.1.1 п. 169.1 ст. 169розділуIVцьогоКодексудля відповідного року, яка дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленогозакономстаном на 01 січня звітного податкового року.

Зі змісту обвинувального акту (ЄРДР за № 12021221150000698 від 20.07.2021 року за ч.2 ст. 185 КК України) вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вчинили кримінальне правопорушення за ч. 2ст. 185 КК України19.07.2021 року стосовно потерпілого КП «ХТМ».

Станом на 01 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб був установлений на рівні 2270 гривень, а 50 відсотків від його розміру становлять, 1135 грн..

Таким чином, з огляду на зміст положеньПодаткового кодексу Українита Закону №3886-IX, на момент вчинення обвинуваченими кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.185 КК Українияке було вчинено 19.07.2021 року, розмір вартості викраденого майна якими заволоділи обвинувачені, з якого настає кримінальна відповідальність за ст.185 КК України, становить 2270 грн. (1135 х 2 =2270).

Діями ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було заподіяно матеріальну шкоду потерпілому КП «Харківські теплові мережі» у розмірі543,51грн., що не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями ч. 1 ст.3 КК Україниунормовано, що законодавство України про кримінальну відповідальність становитьКК України, який ґрунтується наКонституції Українита загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. При цьому зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цьогоКодексута/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення (ч. 6ст. 3 КК України).

Відповідно до ст.58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Зазначені нормиОсновного Закону Українитакож знайшли своє відображення і в ч. 1ст. 5 КК України, згідно з якою закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання такимзакономчинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

Згідно з ч. 1, 3 ст.479-2КПК Українисуд здійснює судове провадження щодо діяння, кримінальна протиправність якого була встановленазаконом, що втратив чинність, у загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, втратив чинністьзакон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, суд зупиняє судовий розгляд і запитує згоду обвинуваченого на закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першоїстатті 284 цього Кодексу. Суд закриває кримінальне провадження на цій підставі, якщо обвинувачений проти цього не заперечує. За відсутності згоди обвинуваченого та в разі, якщо судом встановлено вчинення ним діяння, кримінальна протиправність якого була встановленазаконом, що втратив чинність, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 1-2 частини другоїстатті 284 цього Кодексу. Якщо судом не встановлено, що обвинуваченим вчинено діяння, кримінальна протиправність якого була встановленазаконом, що втратив чинність, суд ухвалює виправдувальний вирок.

Відповідно до п. 4-1 ч. 1 ст.284КК Україникримінальне провадження закривається в разі, якщо втратив чинністьзакон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.

Здійснивши аналіз наведених вище положень законів, слід дійти висновку, що відбулася втрата чинностізаконушляхом прийняття новогозаконуі, відповідно, визначення нових меж між адміністративними правопорушеннями (дрібне викрадення чужого майна) та кримінальним правопорушенням (крадіжки, шахрайство).

З огляду на наведене вище, беручи до уваги положеннястатті 5 КК України, судом має бути прийнято рішення в порядку, передбаченому п. 4-1 ч. 1ст. 284 КК України, позаяк вартість викраденого майна відповідно до обвинувального акту менша, ніж верхня межа для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відтак, ураховуючи імперативність вимог ч. 3ст. 479-2 КПК України, позицію обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які надали згоду на закриття кримінального провадження стосовно них щодо потерпілого КП «Харківські теплові мережі» за ч. 2 ст. 185 КК України з наведених вище підстав, кримінальне провадження підлягає закриттю у вказаній частині через втрату чинностізакону, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.

Цивільний позов не заявлений.

Питання щодо речових доказів суд вирішує відповідно до вимогст. 100 КПК України.

При цьому слід продовжити судовий розгляд об`єднаного кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 185 КК України, виділивши його в окреме провадження.

Керуючись ст.100,284,369-372,376,395,479-2 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України, закрити на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК Україничерез втрату чинностізакону, яким встановлена кримінальна протиправність діяння.

Продовжити судовий розгляд об`єднаного кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 185 КК України, виділивши його в окреме провадження.

Речові докази: чавунну кришку люку вважати повернутим власникуКП «Харківські теплові мережі».

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Комінтернівський районний суд м. Харкова.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали проголошено 18.11.2024 року о 10-40 год.

Cуддя- ОСОБА_1

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123070122
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Крадіжка

Судовий реєстр по справі —641/2972/23

Ухвала від 14.11.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 14.11.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 14.11.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 14.11.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 03.10.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 03.10.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 15.08.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 15.08.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 10.07.2024

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

Ухвала від 13.11.2023

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Зелінська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні