Справа № 215/1376/21
2-др/215/14/24
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2024 року Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Коноваленка М.І.
секретар судового засідання Коломійчук К.Ю.
представник позивача ОСОБА_1
розглянувши справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_4 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав, та за позовною заявою третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 вересня 2024 року, позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_4 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав - задоволено. Позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради, про позбавлення батьківських прав задоволено.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , позбавлено батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Роз`яснено відповідачу ОСОБА_3 , що відповідно дост.169 Сімейного кодексу України, вона може звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав після зміни відповідної поведінки як особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Стягнуто з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН: НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , суму сплаченого судового збору в розмірі 908 грн.
Призначено судове засідання, для вирішення питання про судові витрати по справі. Встановлено позивачу та її представнику строк для подання доказів щодо розміру понесених судових витрат п`ять днів з дати ухвалення вступної та резолютивної частини рішення по справі, тобто з 24.09.2024.
30.09.2024 в суд надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення, в якій просять стягнути з відповідача ОСОБА_3 на користь позивача ОСОБА_2 30000грн. витрати на професійну правничу допомогу. До заяви додано Договір про надання правничої допомоги від 21.10.2022, Додатковий договір від 02.01.2023 та акт виконаних робіт від 27.09.2024 (а.с.38-43).
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги.
Відповідач та її представник в судове засідання не зявилися, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду, відповідно до ч.8 ст.128 ЦПК України. Суду надано клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги від 10.10.2024 вх.№17733 (а.с.60-65).
Отже судом не вирішено питання щодо стягнення судових витрат на правову допомогу.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги.
У разі неявки в судове засідання учасника справи, який належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду, відповідно до ст. 128 ЦПК України, без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності такого учасника, тому суд вважає можливим провести підготовчий розгляд за відсутності відповідача, яка належним чином повідомлена.
Відповідно до ст. 270 ЦПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Суд, вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що є підстави для ухвалення додаткового рішення у справі.
Рішенням Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.09.2024 р. задоволено позовні заяви ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_4 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав, та за позовною заявою третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав.
Так, згідно пункту 1 частини 1статті 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення.
Статтею 133 ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
При стягненні витрат на правову допомогу слід враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 - VI " Про адвокатуру та адвокатську діяльність ") або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного договору.
Розмір витрат на оплату правової допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу. Разом із тим граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлений Законом України від 20 грудня 2011 року№ 4191 - VI" Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах ".
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справи, що міститься в п.48 постанови від 17 жовтня 2014 року № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, про що зазначено в пункті 47 цієї постанови, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, подання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Так, згідно з Актом всього послуг надано у період з 02.01.2023 р., розрахунок відповідно до п. 4.2. додаткового договору до Договору про надання правничої допомоги від 02 січня 2023 року на суму - 17 год. 30 хв. з розрахунку 1500 грн - 1 година роботи адвоката = 30 250 грн. 00 коп.
Проте, взявши до уваги зазначенні вихідні дані при розрахунку за одну годину:
- участь в судових засіданнях з 02.01.2023 (як зазначено представником позивача) 6годин 30хвилин * 1500грн. = 9750грн.;
- консультація, перегляд судової практики, ознайомлення з матеріалами справи 4 години (як зазначено представником позивача в акті) * 1500грн. = 6000грн.;
- складення заяви про ухвалення додаткового рішення та акта виконаних робіт 2 години часу * 1500грн. = 3000грн.
Крім того, в Акті зазначено, що більшу частину роботи в період з 02.01.2023 року становили складання заяв, заперечень та клопотань по справі, у кількості 14 шт., на що витрачено 9 годин часу (як зазначено представником позивача в акті) * 1500грн. = 13500грн.;
Суд звертає увагу представника позивача на те, що у задоволенні декількох з цих клопотань та заяв судом було відмовлено та визнано їх необгрунтованими.
Так,Ухвалою Тернівськогорайонного судум.Кривого РогуДніпропетровської областівід 25вересня 2023року посправі №215/1376/21 було визнано неогрунтованою заяву про відвід головуючого судці ОСОБА_6 , поданою представником позивача 28 серпня 2023 року.
Також,27вересня 2023року УхвалоюТернівського районногосуду м.Кривого РогуДніпропетровської областіпо справі№ 215/1376/21 було відмовлено в задоволенні заяви представника позивача адвоката Севостьянової Ірини Григорівни про відвід судді Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Коноваленка Максима Івановича.
Також,Ухвалою Тернівськогорайонного судум.Кривого РогуДніпропетровської областівід 16листопада 2023року посправі №215/1376/21 було відмовлено в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 про відвід серкретаря судових засідань, яка надійшла до суду 23 серпня 2023 року.
Аналогічно,12січня 2024року УхвалоюТернівського районногосуду м.Кривого РогуДніпропетровської областіпо справі№ 215/1376/21 було відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_1 про витребування доказів.
Ухвалою Тернівськогорайонного судум.Кривого РогуДніпропетровської областівід 01липня 2024року посправі №215/1376/21 було відмовлено у задоволенні заперечення позивача на дії головуючого судді. У судовому рішенні зазначено, що «в судовому засіданні позивач та представник позивача, кожен окремо, заявлене заперечення підтримали, з підстав викладених у запереченні».
Відповідно до ч. З ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обгрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необгрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
У питанні критеріїв також слід згадати висновки Великої Палати у справі № 755/9215/15-ц. Так, суд наголосив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Критерії реальності та розумності розміру адвокатських витрат застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява №19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Важливими є також висновки у постановах Верховного Суду у справі № 905/1795/18 та у справі № 922/2685/19, де визначено, що суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
В іншій своїй постанові у справі № 922/3812/19 Верховний Суд підтвердив власні висновки, що визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст. ЗО Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». У разі відсутності у тексті договору таких умов (пунктів) щодо порядку обчислення, форми та ціни послуг, що надаються адвокатом, суди, в залежності від конкретних обставин справи, інших доказів, наданих адвокатом, використовуючи свої дискреційні повноваження, мають право відмовити у задоволенні заяви про компенсацію судових витрат, задовольнити її повністю або частково.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача в частині витрат на правничу допомогу, що полягала в участі представника позивача в судових засіданнях, а саме в сумі 9750грн. Щодо складення заяви про ухвалення додаткового рішення та акта виконаних робіт, враховуючи їх об`єм та зміст, враховуючи компетенцію адвоката, яка має вищу юридичну освіту, суд вважає достатнім тривалість часу для їх складення в 30хвилин, що з розрахунку адвоката за надані послуги складає 750грн. (30хв*1500грн.=750грн.). Щодо консультації, перегляду судової практики, ознайомлення з матеріалами справи, складення клопотань, заяв та заперечень, суд вважає суму заявлену до стягнення завищеною, враховуючи зміст та обгрунтованісмть заявлених клопотань, тому заявлені вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню, а саме з розрахунку 3 години *1500грн.=4500грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність передбачених п.1 ч.1ст.270 ЦПК Українипідстав, для ухвалення додаткового рішення та стягнення з відповідача ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15000грн., задовольнивши вимоги частково.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.137,141,263-268,270, ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Доповнити рішенняТернівського районногосуду м.Кривого РогуДніпропетровської області від 24.09.2024 року у справі за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_4 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав, та за позовною заявою третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 та Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН: НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , суму витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000,00 (п`ятнадцять тисяч) грн.
Додаткове рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на додаткове рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст додаткового рішення складено 18.11.2024.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ:
Суд | Тернівський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123083458 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Тернівський районний суд м.Кривого Рогу
Коноваленко М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні