Постанова
від 14.11.2024 по справі 200/4907/24
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2024 року справа №200/4907/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №200/4907/24 (головуючий І інстанції Дмитрієв В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління) в якому просив:

- визнати протиправною дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецький області, щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , без урахування заробітної плати за період з 01.04.2021 по 31.08.2023 з дня призначення пенсії 13.09.2023;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецький області включити до розрахунку середньої заробітної плати з якої розраховується розмір пенсії ОСОБА_1 , заробітну плату з дня призначення пенсії 13.09.2023 в розмірі: у 2021 році квітень - 18226.54, травень - 18991.47, червень - 20614.68, липень - 20480.93, серпень - 16787.24, вересень - 19453.47, жовтень - 20529.97, листопад - 23871.12, грудень - 24595.18, у 2022 році січень - 26659.32, лютий - 29103.41, березень - 21444.73, квітень - 22719.61, травень - 26814.03, червень - 37341.65, липень - 25883.69, серпень - 32754.31, вересень - 31713.47, жовтень - 32818.78, листопад - 32901.28, грудень - 32511.51, у 2023 році січень - 31216.42, лютий - 34313.03, березень - 37625.79, квітень - 36865.58, травень - 34826.83, червень - 32646.29, липень - 35127.86, серпень - 36516.78;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецький області, здійснити донарахування пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням заробітної плати за період з 01.04.2021 по 31.08.2023, та сплатити різницю між сплаченою та донарахованою пенсією з дня призначення пенсії 13.09.2023.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , без урахування заробітної плати за період з 01.04.2021 по 31.08.2023. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області включити з 13.09.2023 до розрахунку середньої заробітної плати з якої розраховується розмір пенсії ОСОБА_1 заробітну плату за період з 01.04.2021 по 31.08.2023 у розмірі: у 2021 році квітень - 18226.54, травень - 18991.47, червень - 20614.68, липень - 20480.93, серпень - 16787.24, вересень - 19453.47, жовтень - 20529.97, листопад - 23871.12, грудень - 24595.18, у 2022 році січень - 26659.32, лютий - 29103.41, березень - 21444.73, квітень - 22719.61, травень - 26814.03, червень - 37341.65, липень - 25883.69, серпень - 32754.31, вересень - 31713.47, жовтень - 32818.78, листопад - 32901.28, грудень - 32511.51, у 2023 році січень - 31216.42, лютий - 34313.03, березень - 37625.79, квітень - 36865.58, травень - 34826.83, червень - 32646.29, липень - 35127.86, серпень - 36516.78, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за вказаний період, з урахуванням виплачених сум.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування доводів зазначає, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу та даних персоніфікованого обліку ОСОБА_1 за період з 01.04.2021 по 31.08.2023 відсутня сплата страхових внесків. Підстави для врахування заробітної плати за період з 01.04.2021 по 31.08.2023 при обчисленні пенсії ОСОБА_1 відсутні.

Відтак, враховуючи приписи чинного законодавства, виключень або особливих умов при обчисленні пенсії для періодів, які були включені до страхового стажу, але в яких відсутні відомості про сплату позивачем страхових внесків, чинне законодавство не містить, а отже в разі включення періоду до страхового стажу заробітна плата, отримана особою в цей період, має враховуватись при обчисленні пенсії, навіть за умови нульового показника.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі №200/7116/23 вирішено, зокрема зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13 вересня 2023 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи: 30 вересня 2020 року (один день); 30 листопада 2020 року (один день); з 28 лютого 2021 року по 01 березня 2021 року; з 27 квітня 2021 року по 30 квітня 2021 року; з 29 серпня 2021 року по 02 вересня 2021 року; 31 серпня 2022 року (один день); з 26 липня 2023 року по 13 вересня 2023 року; до пільгового підземного стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-IV, періоди роботи: з 05 жовтня 1995 року по 30 жовтня 1997 року; з 01 листопада 1997 року по 01 червня 1998 року; з 23 вересня 1998 року по 16 липня 2001 року; з 14 жовтня 2004 року по 29 листопада 2004 року; з 30 листопада 2004 року по 01 лютого 2005 року; з 01 жовтня 2012 року по 03 жовтня 2012 року; 30 червня 2014 року (один день); з 26 серпня 2014 року по 05 вересня 2014 року; з 27 лютого 2015 по 05 березня 2015 року; 30 квітня 2015 року (один день); з 29 червня 2015 року по 03 липня 2015 року; 31 жовтня 2015 року (один день); з 31 січня 2016 року по 01 лютого 2016 року; 31 березня 2016 року (один день); з 29 червня 2016 року по 01 липня 2016 року; 31 серпня 2016 року по 03 вересня 2016 року; 30 листопада 2016 року (один день); з 28 квітня 2019 року по 30 квітня 2019 року; з 31 серпня 2019 року по 03 вересня 2019 року; з 30 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року; з 31 липня 2020 року по 02 серпня 2020 року; 30 вересня 2020 року (один день); 30 листопада 2020 року (один день); з 28 лютого 2021 року по 01 березня 2021 року; з 27 квітня 2021 року по 30 квітня 2021 року; з 29 серпня 2021 року по 02 вересня 2021 року; 31 серпня 2022 року (один день); з 26 липня 2023 року по 13 вересня 2023 року.

На виконання вказаного вище судового рішення позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 13.09.2023, що підтверджується розпорядженням з пенсійної справи та не є спірним між сторонами.

Згідно з розрахунку розміру пенсії (заробітку/коефіцієнту) до розрахунку середнього заробітку з якого розраховується розмір пенсії, відповідач не включив заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.04.2021 по 31.08.2023.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Пунктом 1, абзацом першим пункту 2 статті 41 Закону № 1058-IV встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

В індивідуальних відомостях Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) про застраховану особу ОСОБА_1 станом на 30.06.2024, за спірний період, з квітня 2021 року по серпень 2023 року, страхувальником Відокремлений підрозділ ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" ДП "СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ" (код 33621589) наявні відомості про нарахування та виплату заробітної плати.

Так, згідно з вказаними відомостями, заробітна плата позивача становила: квітень - 18226.54, травень - 18991.47, червень - 20614.68, липень - 20480.93, серпень - 16787.24, вересень - 19453.47, жовтень - 20529.97, листопад - 23871.12, грудень - 24595.18, у 2022 році січень - 26659.32, лютий - 29103.41, березень - 21444.73, квітень - 22719.61, травень - 26814.03, червень - 37341.65, липень - 25883.69, серпень - 32754.31, вересень - 31713.47, жовтень - 32818.78, листопад - 32901.28, грудень - 32511.51, у 2023 році січень - 31216.42, лютий - 34313.03, березень - 37625.79, квітень - 36865.58, травень - 34826.83, червень - 32646.29, липень - 35127.86, серпень - 36516.78.

Разом з цим, відсутні відомості про сплату страхових внесків за означений період.

Згідно з розрахунком стажу період роботи з квітня 2021 року по серпень 2023 року зарахований до пільгового стажу позивача.

08.07.2010 прийнято Закон України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI), яким визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок (пункт 10 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI).

Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (пункт 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI).

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Аналіз вищенаведених приписів законодавства свідчить про те, що обов`язок сплати страхових внесків (єдиного внеску) та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків (єдиного внеску) законом покладено на страхувальника, а вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків.

Аналогічний висновок наведено й у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 28.05.2021 у справі№ 591/3839/16-а.

Враховуючи зазначене, застрахована особа не може нести відповідальність за невиконання страхувальником своїх обов`язків стосовно сплати у повному обсязі страхових внесків (єдиного внеску) і за неподання ним відомостей про застраховану особу до системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Таким чином, відсутність відомостей про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для не врахування заробітної плати за період з 01.04.2021 по 31.08.2023 у ВП шахта 1-3 "Новогродівська" ДП "СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ" через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, оскільки це є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

За наслідками судового розгляду, місцевий суд дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №200/4907/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №200/4907/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складе 14 листопада 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді А.А. Блохін

І.В. Сіваченко

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123098566
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них