УХВАЛА
18 листопада 2024 р. Справа № 520/12171/22Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Русанової В.Б.,
Суддів: Бегунца А.О. , Мельнікової Л.В. ,
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держпраці у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2024 по справі № 520/12171/22
за позовом ОСОБА_1
до Північно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці , Головного управління Держпраці у Харківській області
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2024 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Північно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці , Головного управління Держпраці у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії.
30.10.2024 на рішення суду Головне управління Держпраці у Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій також заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2024 визнано наведені у клопотанні підстави неповажними, апеляційна скарга залишена без руху, в зв`язку з пропуском строку на апеляційне оскарження, наданий десятиденний строк для усунення недоліків з моменту отримання копії ухвали, шляхом надання інших поважних підстав пропуску строку.
Головне управління Держпраці у Харківській області надало клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
В обґрунтування клопотання зазначило, що апеляційна скарга вперше подавалася через підсистему "Електронний суд" 10.09.2024, проте через технічний збій, що стався внаслідок екстрених відключень електроенергії, апеляційна скарга до суду апеляційної інстанції в ЕСІТС не доставлена, вказане стало відомо скаржнику 30.10.2024 та в найкоротший строк повторно подано апеляційну скаргу. Зазначає, що в зв`язку з дією воєнного стану на території держави, знаходженням Харківської міської ради в районі ведення бойових дій, повітряних тривог відповідачем вчасно не перевірено статус відправки апеляційної скарги. Просить, строк на апеляційне оскарження поновити.
Дослідивши клопотання апелянта, надані докази суд вважає, що воно не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ч.2 ст.295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Харківського окружного адміністративного суду прийнято 28.08.2024 в порядку спрощеного провадження без виклику сторін, копія якого отримана відповідачем 28.08.2024 о 18:25, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в електронний кабінет системи "Електронний Суд" .
Таким чином останній день на подання апеляційної скарги є 28.09.2024.
Апеляційну скаргу подано через систему "Електронний Суд" 30.10.2024, тобто після закінчення строку, встановленого ст. 295 КАС України.
Як на поважність пропуску строку апелянт посилається на своєчасне подання апеляційної скарги до суду 10.09.2024, проте через технічній збій в підсистемі "Електронний Суд" остання до суду не доставлена.
Згідно із частинами першою, п`ятою, шостою та сьомою статті 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (по тексту - ЄСІТС).
Пунктом 36 підрозділу ІІ розділу ІІІ Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 передбачено, що після надсилання засобами Електронного суду процесуальних та інших документів особа може у власному Електронному кабінеті відслідковувати рух та стан розгляду документів у суді або в органі та установі в системі правосуддя. Відомості про доставку документа, його реєстрацію та інші відомості щодо розгляду справ відповідно до наявних технічних можливостей підсистем ЄСІТС надсилаються в автоматичному режимі до Електронного кабінету користувача, від імені якого подавалися документи. У випадку надання користувачем електронної довіреності інформація про результати розгляду документів надсилається до Електронного кабінету довірителя та повіреного (повірених).
До Електронного кабінету користувачів надсилаються відомості, у тому числі про отримання та реєстрацію документів у справі, а також інші відомості, що призвели до зміни стану розгляду справи. Особам, які не мають зареєстрованих Електронних кабінетів, документи у передбачених цим пунктом випадках можуть надсилатися засобами підсистем ЄСІТС на адресу електронної пошти, вказану такими особами під час подання документів до суду (пункт 37 підрозділу ІІ розділу ІІІ Положення).
Відповідно до пункту 12.13 «Оскарження рішення» розділу 12 Інструкції з використання підсистеми "Електронний кабінет" Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи від 29.12.2023 № 230/ОД затвердженої ДП "Інформаційні судові системи" (далі - Інструкція) за допомогою засобів ЕС оскаржити можливо лише процесуальний документ, наявний в Кабінеті ЕС. Для оскарження рішення необхідно перейти до розділу «Мої справи» або «Документи, що надійшли від суду». Після обрання процесуального документу, який необхідно оскаржити, необхідно натиснути кнопку «Оскаржити». Після обрання потрібного способу подачі заяви: «Особисто» або «Як представник (захисник)», необхідно обрати шаблон апеляційної або касаційної скарги (в залежності від інстанції суду в якому було виготовлено оскаржуваний процесуальний документ). Подальші кроки залежать від обраного шаблону.
Згідно з пунктом 2.14 розділу 2 Інструкції, після надсилання засобами ЕС процесуальних та інших документів особа може у власному Електронному кабінеті відслідковувати рух та стан розгляду документів у суді або в органі та установі в системі правосуддя. Відомості про доставку документа, його реєстрацію та інші відомості щодо розгляду справ відповідно до наявних технічних можливостей підсистем ЄСІТС надсилаються в автоматичному режимі до Електронного кабінету користувача, від імені якого подавалися документи. У випадку надання користувачем електронної довіреності інформація про результати розгляду документів надсилається до Електронного кабінету довірителя та повіреного (повірених).
До Електронного кабінету користувачів надсилаються відомості, у тому числі про отримання та реєстрацію документів у справі, а також інші відомості, що призвели до зміни стану розгляду справи (пункт 2.18 розділу ІІ Інструкції).
З аналізу наведених приписів Положення про ЄСІТС та Інструкції убачається, що у разі надсилання користувачем через електронний кабінет підсистеми "Електронний суд" процесуальних документів до суду, в подальшому цей користувач має можливість у власному Електронному кабінеті відслідковувати рух та стан розгляду документів у суді або в органі та установі в системі правосуддя. Відомості про доставку документа, його реєстрацію та інші відомості щодо розгляду справ відповідно до наявних технічних можливостей підсистем ЄСІТС надсилаються в автоматичному режимі до Електронного кабінету користувача, від імені якого подавалися документи.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що апелянт, у випадку формування в електронному кабінеті підсистеми "Електронний суд" 10.09.2024 апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, мав змогу пересвідчитися у належної доставці її до Другого апеляційного адміністративного суду.
Доказів вчинення таких дій, а також наявності технічних несправностей при доставці апеляційної скарги відповідачем до суду не надано.
Крім того, суд враховує, що з 10.09.2024 (часу за твердженням відповідача відправки скарги до 29.09.2024 (кінцевого строку на подання скарги) відповідач мав час вчинити дії щодо повторного направлення скарги до суду, проте доказів вчинення таких дій, або наявності поважних причин що заважали вчиненню таких дій суду не надано.
При цьому, з часу прийняття судового рішення (28.08.2024) до моменту подачі апеляційної скарги (30.10.2024), пройшло два місяці.
Доводи апелянта про складність відстеження статусу відправлення апеляційної скарги, в зв`язку з дією воєнного стану, знаходженням Харківської міської територіальної громади в зоні бойових дій, постійних повітряних тривог, колегія суддів вважає безпідставними, в зв`язку з наступним.
Так, у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», з 05.30 год. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який в подальшому був продовжений Указами Президента України, затвердженими відповідними Законами України та діє до цього часу.
Проте, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 9 Закону України «Про воєнний стан» в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Отже, органи державної влади продовжують здійснювати свої повноваження після введення воєнного стану.
Окрім загальних фраз та посилання на дію в країні воєнного стану, апелянт жодним чином не обґрунтував та не надав жодних доказів на підтвердження обставин неможливості відслідковувати рух та стан розгляду документів у суді апеляційної інстанції, не надав, зокрема, актів відсутності електроенергії тощо, які б підтверджували неможливість відповідача користуватися своїми правами, як учасника справи.
Суд зауважує, що неналежна організація трудового процесу з боку відповідальних осіб є суто суб`єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв`язку з такою причиною є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов`язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними.
Таким чином, оцінивши доводи клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, проаналізувавши матеріали скарги, суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні, оскільки наведені скаржником обставини не мають ознак об`єктивних істотних перешкод для вчасної реалізації процесуальних прав.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання апелянта про поновлення процесуального строку для подання апеляційної скарги, а тому наявні підстави для відмови у відкритті апеляційного провадження.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 299, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання Головного управління Держпраці у Харківській області про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2024 у справі № 520/12171/22 - відмовити.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держпраці у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2024по справі № 520/12171/22 за позовом ОСОБА_1 до Північно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці , Головного управління Держпраці у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя В.Б. РусановаСудді А.О. Бегунц Л.В. Мельнікова
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123102792 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Русанова В.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні